Jump to content


Αξίζει η επισκευή ? - SATELLITE A300-1A9


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Βρέθηκε στα χέρια μου απο συγγενή που απλά πήρε καινούργιο ένα Toshiba SATELLITE A300-1A9. 

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του, χρειάζεται μπαταρία (που δεν με νοιάζει ιδιαίτερα), μητρική & σκληρό δίσκο.

 

Προσωπικά δεν χρειάζομαι laptop αλλά αν η επισκευή δεν είναι οικονομικά ασύμφορη ίσως να το σκεφτόμουν.

 

Αναλυτικά στοιχεία του θα βρείτε εδώ.

 

Άν μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει αφενός πόσο θα κόστιζε περίπου η επισκευή και αφετέρου αν αξίζει σήμερα με τα χαρακτηριστικά αυτά θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου είναι πως οχι δεν αξιζει το κόπο ειναι πολλα χρονια πίσω η σειρά core2duo. Βεβαια αναλογα με την χρήση που του κάνεις πχ αν το θες να μπαινεις internet μονο και να βλέπεις ταινίες πιθανός να κάνει βεβαια θα πρέπει να αναλογιστείς την γήρανση των υλικών του με ότι αυτό συνεπάγεται μελλοντικά.

 

Θεωρώ καπου 150-200 ευρώ για m/b, σκληρό, μητρική ανάλογα βεβαια πόσα θέλει να βγάλει ο τεχνικός.

 

Μπορείς να δεις τιμές καινούργιων απο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου είναι πως οχι δεν αξιζει το κόπο ειναι πολλα χρονια πίσω η σειρά core2duo. Βεβαια αναλογα με την χρήση που του κάνεις πχ αν το θες να μπαινεις internet μονο και να βλέπεις ταινίες πιθανός να κάνει βεβαια θα πρέπει να αναλογιστείς την γήρανση των υλικών του με ότι αυτό συνεπάγεται μελλοντικά.

 

Θεωρώ καπου 150-200 ευρώ για m/b, σκληρό, μητρική ανάλογα βεβαια πόσα θέλει να βγάλει ο τεχνικός.

 

Μπορείς να δεις τιμές καινούργιων απο εδώ.

 

Eυχαριστώ για την απάντηση. Κοίτα εγώ σκεφτόμουν να του έριχνα ένα Linux πάνω και να τον έχω καθαρά για σερφάρισμα σε τίποτα διακοπές κλπ.

 

Άν πάει 200 όντως είναι ασύμφορα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις μητρική με 50-100 ευρώ μεταχειρισμένη και να τη βάλεις μόνος σου αν έχεις το χρόνο και την όρεξη. Αν πας σε μαγαζί οι τιμές θα πάνε όσο είπε και ο προηγούμενος, μπορεί και παραπάνω ανάλογα την όρεξη τους. Στο κιτρινομάγαζο έπεφτε χαλαρά 100% markup, συν εργατικά ανάλογα και τη δυσκολία του φορητού.

 

Προσωπικά θα πούλαγα κοψοχρονιά ότι ανταλλακτικά βγαίνουν(cpu, panel, ram, speakers etc) και θα πήγαινα τα υπόλοιπα ανακύκλωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις μητρική με 50-100 ευρώ μεταχειρισμένη και να τη βάλεις μόνος σου αν έχεις το χρόνο και την όρεξη. Αν πας σε μαγαζί οι τιμές θα πάνε όσο είπε και ο προηγούμενος, μπορεί και παραπάνω ανάλογα την όρεξη τους. Στο κιτρινομάγαζο έπεφτε χαλαρά 100% markup, συν εργατικά ανάλογα και τη δυσκολία του φορητού.

 

Προσωπικά θα πούλαγα κοψοχρονιά ότι ανταλλακτικά βγαίνουν(cpu, panel, ram, speakers etc) και θα πήγαινα τα υπόλοιπα ανακύκλωση.

 

Μπορείτε τότε να μου πείτε πόσο θα ήταν μια δίκαιη τιμή για όλα τα υπόλοιπα για να κινηθώ ανάλογα?

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς οτι λειτουργικά μεταχειρισμένα λάπτοπ παίζουν στα 160-180ευρώ νομίζω οτι ολόκληρο ως είναι χαλασμένο δε θα βρεθεί κανείς να το πάρει για ανταλλακτικά περισσότερο από 70-80ευρώ με πολλή αισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.