Jump to content



Χαμηλές ταχύτητες ssd σε παλιό laptop


Recommended Posts

Μια καθαρή εγκάτασταση θέλει με σωστούς Drivers,disable απο το Bios οτι είναι αχρηστο και θα γίνει καινούργιο.

 

Δυστυχώς το laptop δεν είναι δικό μου και χρησιμοποιείται για δουλειά, οπότε φοβάμαι να ρισκάρω περισσότερο με τα bios updates.

 

 

Και μόνο που τον καθάρισα και άλλαξα πάστα στον επεξεργαστή, μαζί με το bios update, παραήταν μεγάλο ρίσκο (σε σχέση με την αλλαγή του σκληρού και της ram). Για τους ίδιους λόγους, δεν είναι δυνατόν αυτή τη στιγμή να κάνω fresh install αντί για clone.

 

Το παιδί (Gaina) είπε ότι ΔΕΝ υπάρχει τέτοια δυνατότητα πρός το παρόν, καί που βρήκε τον χρόνο να το καθαρίσει και να αλλάξει "πάστα", πάλι καλά...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

είτε έχει 1MB ( Data cache ή instruction cache... δεν ξεκαθάρισες ) είτε 32MB το BOOT time των Windows δεν επηρρεάζεται από αυτή

 

"Of course cpu cache affects boot time, since CPU cache affects the processor performance. BTW the boot procedure often lasts several seconds, and that is significant enough for the cache (both instructions and data cache) to be important.

A cache line is often 64 bytes. A cache size is a few megabytes. It can be mostly filled in some millions cycles (e.g. a dozen of milliseconds at most). This is much smaller than boot time." --->> είναι το πιό συναφές κείμενο (από αρκετά) που βρήκα με τον γούγλη.

 

Μετάφραση:

 

Φυσικά καί ή cpu μνήμη cache επηρεάζει το χρόνο εκκίνησης, αφού ή μνήμη cache του επεξεργαστή επηρεάζει την απόδοση του επεξεργαστή . Παρεμπιπτόντως (ByTheWay) η διαδικασία εκκίνησης διαρκεί συνήθως μερικά δευτερόλεπτα , και είναι αρκετά σημαντική / δυναμική για τη μνήμη cache ( καί τα δύο: instructions / οδηγίες και data / δεδομένων cache) να είναι σημαντικά.

Μια γραμμή της κρυφής μνήμης είναι συχνά 64 bytes . Το μέγεθος της μνήμης cache είναι μερικά ΜΒ.... κ.ο.κ

 

Γενικά, (πιστεύω ότι) το σωστό "πάντρεμα" όλων των components / sub component characteristics ενός συστήματος είναι μία μαγική συνταγή που μπορεί να σου αποφέρει τα βέλτιστα στο performance (με το πάντρεμα δεν εννοώ να βάλουμε ένα κηνητήρα Ferrari σε ένα 2CV).

 

 

Έγινε επεξεργασία από felix
περιττό...
Link to comment
Share on other sites

 

"Of course cpu cache affects boot time, since CPU cache affects the processor performance. BTW the boot procedure often lasts several seconds, and that is significant enough for the cache (both instructions and data cache) to be important.

A cache line is often 64 bytes. A cache size is a few megabytes. It can be mostly filled in some millions cycles (e.g. a dozen of milliseconds at most). This is much smaller than boot time." --->> είναι το πιό συναφές κείμενο (από αρκετά) που βρήκα με τον γούγλη.

 

 

Χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ ούτε να δώσω δίκιο ή άδικο σε κάποιον, αλλά μάλλον το άρθρο την εποχή που γράφτηκε (δεν ξέρω πότε) μιλούσε για HDD γι'αυτό μιλάει για αρκετά δευτερόλεπτα στην εκκίνηση όπου η cache όντως μπορεί να μετρούσε.

Πλέον τα συστήματα με SSD θέλουν περίπου 20-30sec για μία πλήρη επανεκκίνηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, για λόγους ασφάλειας δεν θα επιχειρήσω να το ανοίξω ξανά για να εγκαταστήσω τον διπύρηνο που ανέφερα στο αρχικό post, τουλάχιστον προς το παρών.

 

Αν όμως είναι θέμα driver, θα το ξανακοιτάξω. Αφαίρεσα όσα περισσότερα μπορούσα από bloatware και startup και λοιπά άχρηστα, αλλά δεν γίνεται εξίσου καλή δουλειά με ένα clean install.

 

Όχι ότι βοηθάει κάπου, αλλά κολλήματα παρατηρούνται στο boot:

-καθώς περνάνε τα κουτάκια όταν φορτώνει, τα πρώτα 2 σετ τριών κουτιών το καθένα δεν μετακινούνται ομαλά αλλά σε στυλ "σταμάτα-ξεκίνα"

-μετά από αυτό, η μαύρη οθόνη μέχρι την εμφάνιση του logo των vista διαρκεί αρκετά, 15+ second

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να μην βγάζεις άγχος, πάρε ένα full backup του laptop με το Acronis ή με παρόμοιο software και μετά κάνε ένα καλό καθάρισμα.

Το πρώτο που θα πρέπει να ξεκινήσεις να αλλάζεις είναι ΟΛΟΙ οι drivers του laptop και όταν λέω όλοι, εννοώ τα πάντα.

Μετά συνεχίζεις με τα υπόλοιπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...ούκ ολίγες οι φορές που έχω κάνει cloning με το acronis και ποτέ δεν είχα θέμα... Από που προκύπτει η διαφορά με το cloning (win7 μιλάμε? ή κάτι άλλο...?)

Sata 2 είναι sata 2 και δεν αλλάζει... εκτός από την συμπεριφορά που μπορεί να έχει ένας διαφορετικός SSD

υ.γ. να μοιραστώ τι διάβαζα χθές το βράδυ μαζί σας... Ενδιαφέρον...

Θέμα: Does Your Fast SSD Really Need SATA 6Gb/s?

http://www.tomshardware.com/reviews/sata-6gbps-performance-sata-3gbps,3110.html

nJoy reading :hmm::slap:

Παμε ενα στοίχημα οτι και φορματ θα κάνεις και θα σιαξει το μηχανάκι;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παμε ενα στοίχημα οτι και φορματ θα κάνεις και θα σιαξει το μηχανάκι;

 

σε ποιό "μηχανάκι" αναφέρεσαι? Στου O Gaina ή το δικό μου το ... laptop..?

 

...διότι ο φίλος που "άνοιξε" το θέμα θέλει (διά ροπάλου) να αποφύγει την καθαρή εγκατάσταση απ' ότι διάβασα... 

 

Το δικό μου / ή καλύτερα το πιό αργό laptop μου, κάνει boot στα win7 64 bit σε 20' και μου "ανοίγει" 17 προεπιλεγμένες σελίδες στον γούγλη (βαριές και ελαφριές) στα 4-5' ανάλογα ποιά καρτέλα θα επιλέξεις να δείς πρώτη...

 

Εάν κάνω καθαρή εγκατάσταση, θα χάσω μία μέρα για να το "φέρω" πάλι εκεί που ήταν και δεν νομίζω να κερδίσω δευτερόλεπτα, για να μην πώ δευτερόλεπτο... Είμαι αρκετά έως πολύ ευχαριστημένος με το acronis και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που το έχω χρησιμοποιήσει...όπως incremental back up, cloning κλπ.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.