Jump to content


Επιλογή διανομής Linux για laptop


Hydra

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! 

Μετά από πολλές ασκητικές πιέσεις του φίλου @Panos_B λέω να βάλω κ' εγώ Linux για πρώτη φορά!

Μου πέταξε κάτι για Ubuntu Unity. Το laptop μου είναι ένα Dell με τετραπύρηνο i5-2430M @ 2.40Ghz και 6 GB ram.

Εσείς τί λέτε; 

Δεν με ενδιαφέρει αρχικά ν' ασχοληθώ με κώδικες. Απλώς για τις ίδιες χρήσεις που έκανα ήδη: internet, μουσική, συγγραφή, skype (βασικό για εμένα να δουλέψουν οι drivers της κάμερας!), κλπ. Όχι games. 

 

:D

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου το περιβάλλον του Unity, αλλά αυτά είναι απόψεις. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μέσω Live USB τα γνωστά περιβάλλοντα (Unity, Gnome, KDE, XFCE, MATE, Cinnamon) και αφού αποφασίσεις τι σου φαίνεται πιο εύχρηστο, να το εγκαταστήσεις μετά!
Διανομές για να τα δοκιμάσεις είναι αντίστοιχα Ubuntu, Fedora, OpenSUSE/Kubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE, MINT

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά οι διαφορές ανάμεσα σε Fedora, Ubuntu κλπ είναι κάπου σημαντική εκτός του διαφορετικού περιβάλλοντος; Π.χ. με την ram μου ίσως κάποιες εκδόσεις δεν ενδείκνυνται και προτιμούνται σε πιο αδύναμα συστήματα; 

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά οι διαφορές ανάμεσα σε Fedora, Ubuntu κλπ είναι κάπου σημαντική εκτός του διαφορετικού περιβάλλοντος; Π.χ. με την ram μου ίσως κάποιες εκδόσεις δεν ενδείκνυνται και προτιμούνται σε πιο αδύναμα συστήματα; 

Οι διαφορές ανάμεσα σε ubuntu και fedora είναι μεγάλες αλλά πρέπει να διαλέξεις ένα-ένα όλα τα κομμάτια που σε ενδιαφέρουν ώστε στο τέλος να διαλέξεις την διανομή που σε ενδιαφέρει.

Ουσιαστικά υπάρχουν 3 κατηγορίες διανομών:

rpm-based (fedora, OpenSUSE, redhat, centos ...)

deb-based (debian, ubuntu, mint ...)

source-based (arch, gentoo ...)

Η τελευταία κατηγορία είναι εκτός γιατί είσαι αρχάριος. Με τις επιλογές που σου προτείνω μπορείς να δεις το γραφικό περιβάλλον από τις πιο καθιερωμένες διανομές του εκάστοτε περιβάλλοντος εργασίας. Όταν αποφασίσεις πιο περιβάλλον εργασίας σου αρέσει περισσότερο, διαλέγεις στην συνέχεια σε τι διανομή προτιμάς να το χρησιμοποιείς (debian-based ή rpm-based).

Αναφορικά με τους πόρους του συστήματος, δεν θα έχεις θέμα με τον υπολογιστή που έχεις ότι και αν διαλέξεις. Κράτα υπόψιν σου όμως ότι το Unity είναι αρκετά βαρύ (1.5-2GB RAM), τα KDE/Gnome/Cinnamon/MATE είναι πιο ελαφριά (1GB RAM), ενώ τα XFCE/LXDE/Enlightenment είναι αρκετά προς το πολύ ελαφριά (256-512 RAM).

Έγινε επεξεργασία από eloydark
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα λέει ο φίλος @eloydark. Εγώ θα σου δώσω μία ακόμα συμβουλή: αν ο φίλος σου είναι αρκετά εξοικειωμένος, και συχνά-πυκνά συναντιέται με τον υπολογιστή σου, ξεκίνα με την διανομή με την οποία νιώθει πιο άνετα ο φίλος σου (ακόμα και αν ειναι archlinux). Με αυτόν τον τρόπο, όταν/αν θα χρειάζεσαι βοήθεια, δεν θα τον απασχολείς για πολύ, και εσύ δεν θα τρομάξεις (ή θα τρομάξεις λιγότερο) με το τί μπορεί να χρειαστεί προκειμένου να λυθεί κάποιο πρόβλημα.

 

Όταν θα μπορείς να ανοίξεις τα δικά σου φτερά, θα είναι πιό εύκολο να δοκιμάσεις τις λοιπές διανομές, ακόμη και χωρίς βοήθεια.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το 1ο που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις backup τα πράγματά σου (και να φτιάξεις και recovery discs από τα Windows). Μην το αμελήσεις. Μπορεί να απαιτεί χρόνο και ίσως χρήμα, αλλά better safe than sorry.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαλέξεις οποιοδήποτε γραφικό περιβάλλον σε οποιαδήποτε διανομή. Απλώς οι περισσότερες έρχονται με κάποιο γραφικό ως προεπιλεγμένο. Δηλαδή μπορείς να βάλεις το Kubuntu που έχει KDE και στην πορεία να εγκαταστήσεις το mate ή κάτι άλλο.

Το 1GB για KDE-Gnome είναι κάπως αισιόδοξο, ανάλογα τι τρέχεις βέβαια. Σε mint με 4GB στο μηχάνημα της υπογραφής που τρέχω mate 17.1, το KDE είχε αρχίσει να κολλάει μετά από κάμποσα παράθυρα ανοιχτά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαλέξεις οποιοδήποτε γραφικό περιβάλλον σε οποιαδήποτε διανομή. Απλώς οι περισσότερες έρχονται με κάποιο γραφικό ως προεπιλεγμένο. Δηλαδή μπορείς να βάλεις το Kubuntu που έχει KDE και στην πορεία να εγκαταστήσεις το mate ή κάτι άλλο.

Το 1GB για KDE-Gnome είναι κάπως αισιόδοξο, ανάλογα τι τρέχεις βέβαια. Σε mint με 4GB στο μηχάνημα της υπογραφής που τρέχω mate 17.1, το KDE είχε αρχίσει να κολλάει μετά από κάμποσα παράθυρα ανοιχτά. 

Δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά στις περισσότερες διανομές μπορείς πράγματι να αλλάξεις γραφικό περιβάλλον - σε κάποιες εύκολα και σε κάποιες άλλες πιο δύσκολα. Όπως και να έχει, για να δοκιμάσει νομίζω αρχικά είναι καλύτερα να βάλει μια διανομή που έχει έτοιμο το default desktop environment που θέλει να χρησιμοποιεί. Αλλιώς θα πρέπει να κάτσει να ξαναστήσει GTK apps σε QT desktop και πολλά άλλα. Ένας αρχάριος καλύτερα να μείνει μακριά από τέτοια πράγματα!

Το 1GB αναφέρεται στην RAM που απαιτεί (στο περίπου) το desktop environment αμέσως μετά το boot. Προφανώς αν ανοίξεις 2-3 tabs στον firefox, βάλεις plugins, dropbox, skype, torrents κλπ το σύστημα βαραίνει... εξίσου σε όλα τα περιβάλλοντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα βασικά που θες, θαρρώ πως όλες οι εκδόσεις θα σε καλύψουν. Προσωπικά, προτιμώ ή Fedora ή Mint για τα παλιότερα μηχανήματα, με xfce. Σε μηχάνημα σαν το δικό σου, ίσως δοκίμαζα Mint με Cinnamon.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έρχεσαι από windows πήγαινε κατευθείαν σε Mint. Με 6gb ram όποιο γραφικό περιβάλλον και να επιλέξεις θα είσαι κομπλέ.

Εγώ είμαι 2 χρόνια  dualboot windows 8.1/Mint (17.1 πλέον) cinnamon καθώς το KDE μου φαίνεται γενικά πιο "χοντροκομμένο".

Στα 8 πλέον μπαίνω μόνο για τα games για να καταλάβεις.

Με 4GB ram δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.Σίγουρα οι mate/xfce εκδόσεις θα δώσουν ακόμα περισσότερο αέρα αλλά το εικαστικό της υπόθεσης με κρατάει στο cinnamon. :p

Γενικά δες κανά βιντεάκι στο youtube τις συγκεκριμένες διανομές και όποια σου κάνει κλικ πέρασε την.

 

post-45857-0-03655300-1426699684_thumb.ppost-45857-0-01349100-1426699828_thumb.p

 

Όπως βλέπεις με όλα όσα θες ανοιχτά έχω 1.4 gb περίπου σε χρήση.

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Θα πειραματιστώ με το μάτι από youtube και με το ποντίκι από live usb λίγο αργότερα στο μήνα που θα έχω χρόνο.
Προτιμώ κι εγώ κάτι εικαστικά πιο κομψό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.