Jump to content


Titan x, 980ti, και ποιο monitor


Recommended Posts

Μάγκες έχω ενα σύστημα με 4770κ 4,4ghz με corsair h110 πάνω

Asus rog hero mobo

8gb ddr3 2400 trident

840 pro Samsung 256

Psu evga 1300

Έχω δώσει την 780 που ειχα εδώ κ 2 μήνες

Θελω προτάσεις για gpu και monitor

Τα χρήματα που διαθέτω ειναι 1500 ευρω

Να πάω σε 1440p 144hz ή 4κ και ποια κάρτα τιταν χ, 980 Sli ή να περιμένω την ti

Έγινε επεξεργασία από garthas20
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση είναι: περιμένεις την http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=MO-077-AC (ips,144hz,gsync,1440p) και την 980ti.

Αν θέλεις νύφη εδώ και τώρα: παίρνεις την απλή και ταπεινή 980 και το http://www.asus.com/Monitors/ROG_SWIFT_PG278Q/ και πετάς στο μέλλον ακόμα μια 980 μεταχειρισμένη αφού βγει η 980ti και οι νέες AMD, θα λιμνάζουν στις αγγελίες οι 980.

Η λύση titan-x είναι καθαρό rip-off..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και η AMD και τα freesync monitors ενδιάμεσα, περιμένε να δεις τι θα κάνουν και αυτά (αν αποφασίσεις να περιμένεις). Μπορεί απο απόδοση/τιμή να συμφέρει περισσότερο. Πάντως εγώ το 4Κ δεν θα το σκεφτόμουνα προς το παρών. Θα έχεις καλύτερη εμπειρία gaming σε 1440p 144hz.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θυσιάζεις λίγα φίλτρα και παίζεις μια χαρά με μια 980. 2x980 ή titan-x για μένα σε αυτήν την περίοδο δεν αξίζει. Ούτε monitor αξίζει να πάρεις ενώ έχει ανακοινωθεί ips 1440p 144hz με πανω κάτω τα ίδια λεφτά που κάνει το ROG αυτήν την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

To acer που σου εδειξε πιο πανω ο @diam0ndKinG τα σπαει!

Απο κει και περα ναι, μια 980 σε 1440p δεν φτανει(μιλαω για τεζαρισμενα details χωρις "περικοπες"), ειδικα στην περιπτωση σου αν πας σε 1440p και 144hz που σημαινει οτι θα κυνηγας framerate>60fps δεν φτανει 2 φορες :p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αποφύγω το sli 

Aφου θελεις να αποφυγεις το sli τοτε γιατι στο πρωτο σου ποστ βαζεις τις 2χ980 σαν μια πιθανη επιλογη :p

 

Anyway, αφου δεν θελεις sli και δεν θες να περιμενεις την 980ti(η οπως θα την ονομαζουν τελος παντων) η μονη μονοπυρηνη που μπορει να σταθει καλα αυτη την στιγμη  αν πας σε 1440p μονιτορ  ειναι η τιτανΧ.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Για μενα ξεχνα τιταν χ και σε 4Κ δεν φτανει μια ,εκτος εαν θες να εχεις off οτι φιλτρο υπαρχει.Εκει κατι κανει.Εαν θες την γνωμη μου επειδη την εχω πατησει στο παρελθον με τιτανες οχι εναν αλλα 3.Περιμενε να βγει η 980τι που θα δινει σφαλιαρες στον τιτανα και ολοι θα τρεχουν να πουλησουν οποτε εκει επιλεγεις η τιταν χ σε τιμη σχετικα ανθρωπινη η 980τι που θα γ@μ@ει συν οτι πλησιαζει το dx12 και εκει εαν ισχυουν τα νουμερα αλλαζουν ολα οσα ξεραμε στα παιχνιδια ως προς το  θετικο.ΗΗΗ περιμενεις την 390χ να δουμε τι πουλια θα πιανει.Μεχρι τοτε παρε μια 970custom  που πιστεψε με η καρτα για τα λεφτα της θεριζει μιας και πηρα την msi 970gaming και βλεπω τι κανει,και απο θεμα oc pure πραγματα.Μιλαμε παντα σε 1080p.Με το που ξεκαθαρισει το τοπιο και κατασταλλαξεις σε καρτα τσιμπας και την οθονη.Εγω παντος σκεφτομαι ενα sli με αλλη μια 970 :p

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για μενα ξεχνα τιταν χ και σε 4Κ δεν φτανει μια ,εκτος εαν θες να εχεις off οτι φιλτρο υπαρχει.Εκει κατι κανει.Εαν θες την γνωμη μου επειδη την εχω πατησει στο παρελθον με τιτανες οχι εναν αλλα 3.Περιμενε να βγει η 980τι που θα δινει σφαλιαρες στον τιτανα και ολοι θα τρεχουν να πουλησουν οποτε εκει επιλεγεις η τιταν χ σε τιμη σχετικα ανθρωπινη η 980τι που θα γ@μ@ει συν οτι πλησιαζει το dx12 και εκει εαν ισχυουν τα νουμερα αλλαζουν ολα οσα ξεραμε στα παιχνιδια ως προς το  θετικο.ΗΗΗ περιμενεις την 390χ να δουμε τι πουλια θα πιανει.Μεχρι τοτε παρε μια 970custom  που πιστεψε με η καρτα για τα λεφτα της θεριζει μιας και πηρα την msi 970gaming και βλεπω τι κανει,και απο θεμα oc pure πραγματα.Μιλαμε παντα σε 1080p.Με το που ξεκαθαρισει το τοπιο και κατασταλλαξεις σε καρτα τσιμπας και την οθονη.Εγω παντος σκεφτομαι ενα sli με αλλη μια 970 :p

 

 

 

 

 

Τα μεγαλα μυαλα συγκλινουν! xD

Έγινε επεξεργασία από Freak27
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλα σε 4κ(αν παει σε 4κ monitor που κατε εμε δεν αξιζουν για gaming αυτη την στιγμη ειδικα) με φουλ graphics settings εννοειτε οτι  μια titanΧ δεν θα ειναι αρκετη.

Αλλα εφοσον δεν θελει sli, παλι single τιτανΧ συνεχιζει η ειναι η καλυτερη δυνατη επιλογη σημερα αναξαρτητως κοστους σε υψηλες αναλυσεις  :p

 

Το καλυτερο αυτη την περιοδο παντως ειναι να περιμενει να ερθουν και οι υπολοιπες καρτες που περιμενουμε και απο τις 2 πλευρες και αποφασιζει τοτε.

Και κατι απο τις καινουργιες να μην παρει, θα εχουν πεσει οι τιμες στις ηδη υπαρχουσες καρτες, οποτε οτι και να κανει τοτε, σιγουρα κερδισμενος θα βγει.

 

Αν δεν υπαρχει η επιλογη της αναμονης και θελει να παρει κατι σημερα, αν καταληξει σε μονιτορ με αναλυση πανω απο 1080p η καλυτερη αγορα σε αυτη την κατηγορια απο πλευρας κοστους/αποδοσης θεωρω οτι ειναι 2χ970sli(αλλα δεν θελει sli :p )

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλα σε 4κ(αν παει σε 4κ monitor που κατε εμε δεν αξιζουν για gaming αυτη την στιγμη ειδικα) με φουλ graphics settings εννοειτε οτι  μια titanΧ δεν θα ειναι αρκετη.

Αλλα εφοσον δεν θελει sli, παλι single τιτανΧ συνεχιζει η ειναι η καλυτερη δυνατη επιλογη σημερα αναξαρτητως κοστους σε υψηλες αναλυσεις  :p

 

Το καλυτερο αυτη την περιοδο παντως ειναι να περιμενει να ερθουν και οι υπολοιπες καρτες που περιμενουμε και απο τις 2 πλευρες και αποφασιζει τοτε.

Και κατι απο τις καινουργιες να μην παρει, θα εχουν πεσει οι τιμες στις ηδη υπαρχουσες καρτες, οποτε οτι και να κανει τοτε, σιγουρα κερδισμενος θα βγει.

 

Αν δεν υπαρχει η επιλογη της αναμονης και θελει να παρει κατι σημερα, αν καταληξει σε μονιτορ με αναλυση πανω απο 1080p η καλυτερη αγορα σε αυτη την κατηγορια απο πλευρας κοστους/αποδοσης θεωρω οτι ειναι 2χ970sli(αλλα δεν θελει sli :p )

Δεν πειραζει εγω θελω ενα mini sli :p

Παντος μεχρι 1440p με μια 980kpe εγω την κανω την δουλεια μου.Ετσι και αλλιως σε 1440p τα φιλτρα για μενα ειναι μονο για ψυχολογικους λογους για το 4Κ απλα καλυτερα να μην υπαρχουν

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργος να δω κατα ποσο με την ελευση του Pascal θα παρουμε πανω απο 30% αυξηση στις επιδοσεις σε συνδυασμο με το DX12. Μου κανει εντυπωση γιατι βλεπω συνεχεια νουμεράρες με αλμα στην επιδοση και ειμαι εξαιρετικα επιφυλακτικος

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο 980 Sli σαν πιθανή επιλογή αλλα σίγουρα προτείνω να πάω σε single επιλογή για του λόγους που όλοι λιγο πολυ γνωρίζεται.... Αν το δεις στεγνά και λογικά πρεπει να πάω σε 1440π και 980ti αλλα με την ίδια λογική του περίμενε δηλαδή..........

όταν βγει η ti να περιμένω να βγει η επόμενη γενιά έτσι ώστε ή να πέσει η ti ή να παρω την βρε φουρνιά

980 classy στα τέρματα δεν θα παίζει λέτε witcher 3 1440p 60fps ολα τέντα

Link to comment
Share on other sites

Η λογική της μία κάρτας με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.

Απο την στιγμή που έχεις το μαρούλι (1500€ είναι αυτά) θα ήταν σοφό και συνετό συνάμα να περιμένεις την απάντηση της κόκκινης ομάδας έτσι ώστε να ομαλοποιηθούν σε ένα βαθμό και οι τιμές αλλά και να δείς ποιά τελικά θα προσφέρει την καλύτερη επιλογή. Εάν βιάζεσαι υπάρχουν ένα σωρό επιλογές να κάνεις αλλά το σίγουρο είναι οτι δεν θα είναι και οι ποιό καλές όσον αφορά το "timing" που θα τις κάνεις κατ' εμέ.

Όσο για το 4Κ... για να παίξεις σωστά και όπως πρέπει αυτήν την στιγμή θές 2000€+ μονάχα για GPUs. Θα έλεγα να "αρκεστείς" στο 1440p gaming. Επίσης εάν πούμε οτι πάς σε οθόνη 144Ηz τότε θα πρέπει να έχεις Titan X/980 SLi οπωσδήποτε για να κυνηγάς όπως λένε και τα παιδιά υψηλά fps ειδάλλως δεν έχει κανένα νόημα. Υπάρχουν βέβαια λύσεις οθονών με IPS freesync ή gsync πάνελ στα 60Hz ωραιότατα να κάνεις την δουλειά σου. Δές μήπως σου αρέσουν και οι Ultra Wide 21:9 οθόνες που είναι και της μόδας!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.