Jump to content


Δεν σβήνει η οθόνη: Φταίει η κάρτα γραφικών;


Recommended Posts

Έφτιαξα ένα καινούριο μηχάνημα με μητρική Asrock με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

Λειτουργικό Windows 7 64bit

Το πρόβλημα είναι ότι τώρα η οθόνη (dvi σύνδεση) δεν κλείνει όταν κλείσω τον υπολογιστή αλλά εμφανίζει συνεχώς ένα μικρό πλαίσιο που κινείται στην οθόνη και λέει ότι δεν βρίσκει σήμα και να ελέγξω τη σύνδεση.

 

Τι να φταίει; Ρυθμίσεις και bios φαίνονται ΟΚ

Η οθόνη έκλεινε μόνη της κανονικά με το προηγούμενο configuration (με κάρτα 6600GT).

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αρχικά να δεις αν σου κάνει το ίδιο και με vga to vga καλώδιο. Στο λέω γιατι μου εχει ξανα τυχει σε μητρικη που εχει ενσωματωμενη vga και dvi να γινεται το ίδιο. Ποια μητρική εχεις αγοράσει ; ποιο μοντέλο ακριβως; 

Link to comment
Share on other sites

http://www.asrock.com/mb/Intel/B85M-DGS/index.gr.asp

 

Πιστεύω ότι με vga καλώδιο δεν θα κάνει το ίδιο (το βρήκα σε διάφορα ξενα φορουμ αυτό). Δεν έχω αυτή τη στιγμή να το δοκιμάσω αλλά ακόμα και αν λειτουργεί έτσι δεν μου λύνει το πρόβλημα διότι σε dvi θα την δουλεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αρχικά να δεις αν σου κάνει το ίδιο και με vga to vga καλώδιο. Στο λέω γιατι μου εχει ξανα τυχει σε μητρικη που εχει ενσωματωμενη vga και dvi να γινεται το ίδιο. Ποια μητρική εχεις αγοράσει ; ποιο μοντέλο ακριβως; 

στην περίπτωση που λες διορθώθηκε το πρόβλημα τελικά και πως;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι αρκετά διαδεδομένο και σε άλλα μοντέλα. Πχ http://en.community.dell.com/support-forums/peripherals/f/3529/p/19504499/20357891

 

Η μόνη αποτελεσματική λύση είναι να σβήνεις την οθόνη από το κουμπί -γλυτώνοντας και το ~1W που θα έκαιγε σε κατάσταση αναμονής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.