Jump to content



Μονιμα disconnects μεσω καλωδιου ΜΟΝΟ.


Recommended Posts

Εδω και 2 μηνες βρισκομαι Αλεξανδρουπολη. Παιρνω internet με καλωδιο σχεδον 30 μετρων απο το επανω διαμερισμα, το οποιο ΟΤΑΝ δουλευει , δουλευει μια χαρα. Η συνδεση ειναι Forthnet. 

 

Το συνηθες και (σχεδον) καθημερινο φαινομενο ομως, ειναι να εχει συνεχεις αποσυνδεσεις το internet, και κανοντας troubleshooting να βλεπω το μηνυμα 

"local area connection doesn't have a valid ip configuration" και καμμια φορα απο κατω "default gateway wasn't found" (ή καπως ετσι).

 

 

Το αστειο ειναι οτι το wireless δουλευει κανονικα (μεσω κινητου αλλα και λαπτοπ- δεν εχω usb για να δοκιμασω και απο το pc αλλα λογικα θα λειτουργει).

 

Σημειωση 1: Το κανει και στα 2 main pc που εχω στην υπογραφη , το κανει και σε παλιοτερο με ΧΡ και Λινουξ μεσα αλλα και στο laptop που υπαρχει στο σπιτι. Αρα υποθετω οτι το λειτουργικο δεν πρεπει να εχει καποιο θεμα,αλλα ουτε και το onboard ethernet.

 

Σημειωση 2: Το κανει και πριν μετακομισω Αλεξανδρουπολη, στο pc 2 , το οποιο ειναι της κοπελας μου, απλως πλεον τα εχουμε στο ιδιο σπιτι, οποτε δεν μπορω να αποδωσω το προβλημα στο θεμα του μεγαλου καλωδιου ΟΥΤΕ στο switch που εχω για να μοιραζω το ιντερνετ, καθως και πριν βαλω το switch, συνεβαινε ακριβως το ιδιο. Επισης σκεφτηκα και κανα ip conflict, αλλα και με μοναδικο pc το 1ο συνδεδεμενο , το εχει κανει. Ακομη και με αποσυνδεμενο καλωδιο και με μοναδικο να βγαινει στο 1o pc.

 

Σημειωση 3: Ειναι δυο διαφορετικες εκδοσεις windows. Τα 2α ειναι απο τον "θειο" . Οποτε δε μπορω να αποδωσω το προβλημα σε καποιο update. Στα 2α δεν εχω κανει updates, στα πρωτα ολα ειναι κανονικα. 

 

Σημειωση 4: Οταν κανω restart το router, το προβλημα λυνεται, ομως σε ανυποπτη στιγμη , εχουμε παλι το ιδιο. Μπορει να παρει 1 ωρα, 2 ωρες ή και 2 ημερες. 

Μηπως βρισκομαστε αντιμετωποι με θεματα του router? Ειναι το κλασικο technicolor της φορθνετ, το ιδιο ειχα στη Θεσσαλονικη, κανενα θεμα. 

 

Να πω εδω οτι ειναι του πεθερου το internet , οποτε το να κανω κανενα reset στο ρουτερ και να γινει καμμια στραβη δεν υφισταται ως λυση ,γιατι ειναι και πολυ περιεργος ο πεθερουλης μου. ( απαιτουνται εκ νεου κωδικοι αν κανω reset defaults στο ρουτερ; Αμφιβαλλω αν τους εχουν πουθενα)

 

μηπως να δοκιμαζα με καποιο αλλο ρουτερ; νομιζω εχει ενα αρκετα παλαιοτερο (απο ΟΤΕ), το οποιο δε ξερω καν αν λειτουργει.

 

Σημειωση 5: Ειχε δημιουργηθει προσφατα και ενα θεμα με την τηλεφωνικη κληση (πολλα παρασιτα) και ενας τεχνικος δια τηλεφωνου ειπε οτι καποιο προβλημα παιζει στη γραμμη.

Εαν παιζει προβλημα ομως στη γραμμη, γιατι το internet δουλευει κανονικα μεσω wifi ? 

 

Τελος, υπαρχει κατι που μπορω να κανω μεσω windows για να βρω απο που προκυπτει ολο αυτο, περα απο troubleshooting και απο το να κοιταζω το event viewer μπας και...?

 

Ευχαριστω για την οποια απαντηση παιδια! 

 

 

Εdit: 

Ειδα αυτο post-60900-0-42877200-1427716473_thumb.j  στις ρυθμισεις του ρουτερ (δειτε την ωρα). και ενω εχω μπει απειρες φορες, μολις τωρα το παρατηρησα! Παιζει να φταιει αυτο; 

Μπορω να προχωρησω σε αλλαγη της ωρας χωρις προβλημα; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανόν να φταιει το router. Ειχα και εγώ τέτοιο πρόβλημα και η Forthnet μου έδωσε άλλο και το πρόβλημα λύθηκε. 

Επίσης καλό είναι να τσεκάρεις και το splitter. Άλλαξέ το. Μπορεί να φταιει και αυτό.

Ο από πάνω σου έχει αυτό πρόβλημα?

Λογικά θα το έχει. Τηλ. στην Forthnet. Αυτοί θα σου αρχίσουν τα κλασικά για splitter κλπ. Πες τους ότ τα έχω δοκιμάσει όλα. Μήπως tο πρόβλημα είναι στο Router?

 

Γενικά πολλά Router που είναι προβληματικα δημιουργούν προβλήματα συνδέσεων και αποσυνδέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα μηπως εφταιγε που τηλεφωνο και ιντερνετ ειναι σε διαφορετικες πριζες τηλεφωνου, αλλα then again, ξανασκεφτηκα οτι το προβλημα το εκανε και οταν ηταν στην ιδια πριζα.

 

Εφοσον λοιπον ειναι σε διαφορετικη πριζα το ιντερνετ, μπορω να βγαλω ΕΝΤΕΛΩΣ το σπλιτερ ή χωρις αυτο δεν παιρνει ιντερνετ; Ή απλως μια λυση ειναι να δοκιμασω με καποιο αλλο σπλιτερ; Να εξαλλειψω τουλαχιστον την πιθανοτητα του να ειναι το αυτο το προβλημα. 

 

Με προβληματιζει το γεγονος οτι δουλευει κανονικα στο WLAN, αλλα οχι οπως θα επρεπε και στο LAN . Τωρα , αυτη τη στιγμη , και απο την ωρα που ξεκινησα το thread, δεν εχει διακοπεί το ιντερνετ. Σε λιγο που θα βγω εξω, οταν γυρισω , μπορει να μην υπαρχει internet. Αλλα απο wifi θα μπαινει κανονικα. 

 

Επισης μετα απο restart του ρουτερ, το ιντερνετ επανερχεται, δουλευει κανονικα,μεχρι να συμβει το ιδιο, οποτε αυτο απο μονο του δειχνει οτι κλινουμε προς το ρουτερ περισσοτερο... 

 

Πηρα στη φορθνετ και ειπανε οτι σιγουρα εχει καποιο προβλημα η γραμμη και οτι το τσεκαρανε (αυτο πριν 1 βδομαδα). Ομως το προβλημα ποιο ειναι απο τη στιγμη που με wifi μπαινει κανονικα στο ιντερνετ ; Κατι δε στεκει...

 

ΥΓ: Ο απο πανω ειναι ο πεθερος :p Μονο με λαπτοπ σερφαρει , οποτε wifi , οποτε εχει παντα ιντερνετ. Ειχε θεμα με παρασιτα στο τηλεφωνο πριν λιγο καιρο. Αλλα το internet μεσω wifi παραμενει σταθερο και χωρις να εχει προβλημα. Περιεργα πραγματα

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Είναι σε μια τηλ.πρίζα το τηλέφωνο (με φίλτρο ) και σε διαφορετική το router (με splitter ). Θα δοκιμάσω χωρίς splitter. Αν συνεχιστεί καταλήγουμε στο router!

4??? Πολύ τυχερός λέμε [emoji14]

Εγώ κανένα καθώς το ίδιο τεκνικΩλορ είχα και Θεσσαλονίκη χωρίς θέματα. Αλλά εδώ όπως φαίνεται πάει για αλλαγή!

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Για να διες αν φταιε το splitter σύνδεσε το RJ11 απευθειας στην πρίζα χωρις splitter. Δεν παιζει ρόλο. Θα έχεις ιντερνετ. Αν έχεις ξανά πρόβλημα τότε δεν θα φταιει το splitter.

 

Να σου πω το δικό μου πρόβλημα τότε.

Τι είχα το πρόβλημα και όταν ήμουν στον ΟΤΕ. Πριν δηλ. πάω στην Forthnet. είχε έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ και πάλι τα ίδια.

Εκείνη την περίοδο βέβαια ήθελα έτσι και αλλιώς να φύγω από τον ΟΤΕ και να πάω στην FORTHNET όπως και έγινε.

 

Αφού συνέχισε το πρόβλημα και τους πήρα 3-4 φορές (την Forthnet) μου ειπαν ότι τότε πρέπει να περάσει ο τεχνικός. Ο τεχικός ήρθε δεν διαπίστωσε άτι και μου είπε αν παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα τότε πιθανον να φταιει το Router. Εγώ μου λέει θα δώσω εντολή για αντιγκατάσταση του Router. Πράγματι ξανά το πρόβλημα, πήρα νέο Router και όλα καλά.

Τώρα ήταν το Router, Ήταν  κάτι στην γραμμή, τι να σου πω. Με προβλημάτισε το γεγονός ότι και με τα δύο Router ΟΤΕ+FORTHNET είχα το πρόβλημα. Να έφταιγαν και τα δύο? Παίζει και αυτό.

 

Μάλιστα ο τεχνικος του ΟΤΕ μου είχε πει ότι το πρόβλημα οφείλεται ότι βρισκόμουν μακρια από το κέντρο. Πράγμα βέβαια που δεν στέκει. Είναι εντελώς ηλίθιο. Η απόσταση έχει κάνει με την ταχύτητα.

Η γνώμη μου είναι να κάνεις αυτά που έκανα και εγώ. Να καλέσεις τεχνικό. Να τσεκάρει την γραμμή σου και αν είαι εντάξει να ζητήσεις νέο Router.

 

Θα σου πάρει λίγο χρόνο βέβαια αυτή η διαδικασία. Υπομονή. Ελλαδιστάν είμαστε.


Για να διες αν φταιε το splitter σύνδεσε το RJ11 απευθειας στην πρίζα χωρις splitter. Δεν παιζει ρόλο. Θα έχεις ιντερνετ. Αν έχεις ξανά πρόβλημα τότε δεν θα φταιει το splitter.

 

Να σου πω το δικό μου πρόβλημα τότε.

Τι είχα το πρόβλημα και όταν ήμουν στον ΟΤΕ. Πριν δηλ. πάω στην Forthnet. είχε έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ και πάλι τα ίδια.

Εκείνη την περίοδο βέβαια ήθελα έτσι και αλλιώς να φύγω από τον ΟΤΕ και να πάω στην FORTHNET όπως και έγινε.

 

Αφού συνέχισε το πρόβλημα και τους πήρα 3-4 φορές (την Forthnet) μου ειπαν ότι τότε πρέπει να περάσει ο τεχνικός. Ο τεχικός ήρθε δεν διαπίστωσε άτι και μου είπε αν παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα τότε πιθανον να φταιει το Router. Εγώ μου λέει θα δώσω εντολή για αντιγκατάσταση του Router. Πράγματι ξανά το πρόβλημα, πήρα νέο Router και όλα καλά.

Τώρα ήταν το Router, Ήταν  κάτι στην γραμμή, τι να σου πω. Με προβλημάτισε το γεγονός ότι και με τα δύο Router ΟΤΕ+FORTHNET είχα το πρόβλημα. Να έφταιγαν και τα δύο? Παίζει και αυτό.

 

Μάλιστα ο τεχνικος του ΟΤΕ μου είχε πει ότι το πρόβλημα οφείλεται ότι βρισκόμουν μακρια από το κέντρο. Πράγμα βέβαια που δεν στέκει. Είναι εντελώς ηλίθιο. Η απόσταση έχει κάνει με την ταχύτητα.

Η γνώμη μου είναι να κάνεις αυτά που έκανα και εγώ. Να καλέσεις τεχνικό. Να τσεκάρει την γραμμή σου και αν είαι εντάξει να ζητήσεις νέο Router.

 

Θα σου πάρει λίγο χρόνο βέβαια αυτή η διαδικασία. Υπομονή. Ελλαδιστάν είμαστε.

 

Ρε μπας και το ανοιγοκλείνει ο πεθερος? Σε πάει καθόλου ηηηη  :rolleyes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα κομπλέ από drivers κλπ. Καλώδια τελευταία τραβήχτηκαν, είναι ολοκαίνουρια! (Cat 5 αμφότερα είναι ). Μάλλον ζήλεψα όσους έχουν συλλογή από ρούτερ της φορθνετ και είπα να κάνω κι εγώ [emoji14] .

Pasjohn, το πιο μυστήριο από όλα είναι ότι και τα πεθερικά ειχαν ΟΤΕ πιο πριν και τους έκανε TA ίδια,αλλά επειδή δε το έψαξαν και ο πεθερός ήθελε και Νόβα, πήγε σε φορθνετ! Το πρόβλημα συνεχιζόταν και με το απλό πακέτο Νόβα που είχε και φυσικά και τώρα που έχει φουλ πακέτο.

 

hahahah τωρα το ειδα αυτο με τον πεθερο. Δε το ανοιγοκλεινει, γιατι αν ηταν ετσι , θα εβλεπα Χ στο εικονιδιο δικτυου, οχι Τριγωνακι :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Και κατι που δεν ανεφερα, σχετικο σιγουρα με  το ρουτερ, ειναι οτι σε 1-2 online games που ηθελα να παιξω , μου βγαζει θεματα που ψαχνοντας, ειδα οτι σχετιζονται με το firewall, αλλα 150% το firewall του ρουτερ ειναι κλειστο. Εχω ανοιξει ports ειδικα για τα παιχνιδια αυτα, εχω κανει οτι μπορουσα, παλι τα ιδια. Ενας λογος παραπανω να αλλαξει το ρουτερ...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα βοηθησει: ανοιξε ενα cmd και γραψε ping 192.168.0.1 -t

(Την διευθυνση του ρουτερ δηλαδη) και αστο να τρεχει μεχρι να εμφανιστει το προβλημα σου.

Κανονικα πρεπει ο χρονος που βγαζει να ειναι κατι σε 1ms.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κανει αυτο το τελευταιο. Οταν αποσυνδεεται , μου λεει "media disconnected",καθως στην ουσια χανει τα παντα οταν βγαζει αυτο το "τριγωνακι" στο εικονιδιο δικτυου, και δε κανει απολυτως τιποτα. Ακομη και ipconfig αν γραψω , γραφει αλαμπουρνεζικη ip της ταξης του 192.168.127.0 (που δε παιζει φαση) και default gateway δινει κατι γραμματα (δεν τα αναγνωριζει καν). Δοκιμασα και με flushdns και δε γινεται κατι διαφορετικο (λεει flushed succesfully αλλα δεν αλλαζει κατι). 

 

Το καλωδιο δικτυου ειναι ολοκαινουριο (βασικα ολα τα καλωδια ειναι καινουρια ) , το αποκλειω γενικως. Κυριως επειδη εκανε και παλιοτερα ακριβως το ιδιο , με αλλα καλωδια στο ιδιο ιντερνετ, αλλα σε διαφορετικο pc . Δε μπορει ολα τα καλωδια να ειναι χαλασμενα

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε τεχνικος και μου ειπε να παω να αλλαξω ρουτερ. Το αστειο βεβαια ειναι οτι για να μου το αλλαξουν θελουν +12 μηνες στο υπαρχον συμβολαιο. Δε καταλαβανε καλα...

 

Εχω ενα thompson (δικο τους παλι) , το οποιο εχει βεβαια αλλους κωδικους μεσα ομως δουλευε μια χαρα και ειδα οτι δουλευει ακομη.  Τους κωδικους του ιντερνετ δε τους ξερω (μονο username). Απο το καταστημα δε τους δινουν και μου ειπαν οτι απο τα κεντρικα θα μου τους δωσουνε μονο. Αν βαλω τους κωδικους στο thompson θα λειτουργησει κανονικα το ιντερνετ , ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

 

Τι @@@ια σου είπαν. Πάρε τους τηλ. και ...

 

Οπως το διαβασες. Μου λεει οτι για να γινει αλλαγη υπαρχει 12μηνη δεσμευση. Λεω για να αλλαξω ενα ρουτερ δεσμευομαι 12 μηνες;

Γελουσα , πραγματικα. Θα μαθω τους κωδικους και θα βαλω το thompson να δω πως τα παει. Διαφορετικα μας βλεπω για αλλο ρουτερ, οποτε εαν συμβει αυτο, με βλεπω με νεο θεματακι , διοτι απο ρουτερ (μαρκες κλπ) , δεν εχω ιδεα. Σημερα το απογευμα θα γνωριζω τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου είπε ότι θέλει 12+? Ο Τεχνικός? Ή πήρες στα κεντρικά? Αυτό είναι αισχρό που ακούω. 

Παπαριές σου λένε για να κάνεις νέο συμβόλαιο. Δεν ισχύει αυτό. Διάβασε καλά τη σμύμβαση που έχει υπογράψει ο πεθερός σχετικά με προβληματικό εξοπλισμό.

Νομίζω μέσα στη σύμβαση πρέπει να λέει για εγγύηση του εξοπλισμού που σου δίνουν.

 

Μην κάνεις καμμιά ανοησία και αγοράσεις με δικά σου χρήματα νέο router. 

 

Εγώ στην θέση σου θα του απειλούσα ή μου δίνεται νέο router ή διακόπτω και πάω σε άλλη εταιρία. Καν και πάλι μου το λέγαν θα έφευγα και πήγαινα cyta. Και σιγά τη Nova μες του πεθερού.

τι βλέπει το στημένο ελληνικό πρωτάθλημα? Αλλά στο υπογράφω αν τους πεις ότι φεύγω θα σου πουν πέρασε τώρα από πλησιέστερο κατάστημά σας να παρρετε νεο router.

 

Εμένα σου λέω μου έδωσαν νεο router. Τι έγινε άλλαξαν τους όρους? δεν νομίζω.

 

Σου ξαναλέω λοιπόν δεν ισχύει αυτό περι 12+.

 

Κάνε ότι σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.