Jump to content


Msi 780 Lighting VS R9 290 Reference + Waterblock


Recommended Posts

Kαλησπερα βρηκα μεταχειρισμενες αυτες εδω θελω να μου προτεινετε αναμεσα σε

Msi 780 Lighting 250 ευρω

&

R9 290 Reference + Waterblock 240 ευρω

ποια να παρω?

αναλυση τρεχω μεχρι 1080p....

HARDWARE --> Intel I5 4690K | Asus Maximus VII Ranger Z97 | Kingston HyperX Fury Red 1866 Mhz 8GB | Corsair CX750M | CM Cosmos S (Black & White)

Φιλικα Κωνσταντινος

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ήδη custom υδρόψηξη? ή θα μπεις τώρα στην περιπέτεια λογο του waterblock της 290?

Άσχετα όμως με αυτό,αν θες κάρτα χωρίς προβλήματα σε drivers και θερμοκρασίες και με αυριανη καλήτερη τιμή μεταπώλησης,τότε 780 lightning με κλειστά μάτια.

Από επιδόσεις σε άλλα είναι μπροστά η μία σε άλλα η άλλη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω ειδη custom υδροψυξη και πολυ δυσκολο συστημα εχω στησει υδροψυξη με ακρυλικους σωληνες....περιμενω α ακουσω κ αλλες αποψεις ευχαριστω...θα γινει κλοκαρισμα δεν ενημερωσα γιαυτο...αλλα σιγουρα η lighting αξιζει γτ με κλοκαρισμα στα 1310 πιανει ανετα 970 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ειδη custom υδροψυξη και πολυ δυσκολο συστημα εχω στησει υδροψυξη με ακρυλικους σωληνες....περιμενω α ακουσω κ αλλες αποψεις ευχαριστω...θα γινει κλοκαρισμα δεν ενημερωσα γιαυτο...αλλα σιγουρα η lighting αξιζει γτ με κλοκαρισμα στα 1310 πιανει ανετα 970 σωστα?

Με κλοκάρισμα η lightning περνάει την 970 ακλοκάριστη

Και το περισσότερο μείον της 290 που αναφέρεις είναι η reference έκδοσή της.

Μεταξύ των δύο είναι μονόδρομος η 780.Για μένα.

Συγνώμη για την επεξεργασία και την παρέμβαση.Αλλά αν καταλήξεις στην 290 στείλε μου μήνυμα ποιός την έχει την 780 να την πάρω εγώ να την βάλω σε ένα δέυτερο μηχανηματάκι που έχω.Δεν κάνω πλάκα.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες νομιζω οτι παω σε 780 δεν θα σε αφησω να την παρεις :p...μπορεις μ προτηνεις ενα waterblock καλο??απο eshop αν γινεται? Γτ δεν εχω ιδεα ποιο κανει

Έγινε επεξεργασία από Kostadinosfanourakis
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες νομιζω οτι παω σε 780 δεν θα σε αφησω να την παρεις :p...μπορεις μ προτηνεις ενα waterblock καλο??απο eshop αν γινεται? Γτ δεν εχω ιδεα ποιο κανει

Τα ΕΚ είναι πολύ καλά αλλά.....δεν νομίζω οτι αξίζει να δώσεις χρήματα για waterblock το οποίο στυχιζει 120 ευρό σε μια κάρτα που δεν το έχει ανάγκη.

Μην ξεχνάς ότι είναι κάρτα μίας γεννιάς πίσω,και του χρόνου που θα την αντικαταστίσεις με κάτι καλύτερο τα 120 θα πάνε χαμένα.

Σε αυτή την περίπτωση το σύνολο θα πάει 370 ευρό,και με αυτά τα χρήματα πας σήμερα σε καλή μεταχειρισμένη υλοποίηση της 970.

Μην παρασύρεσε  στην εμφάνιση του νερού στην κάρτα,γιατί είναι το part που θα αλλάξεις γρηγοροτερα για κάτι καλύτερο.

Σε αυτή την περίπτωση κατ`ευθείαν σε 970 ή 780ti

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Οχι μπλοκ θα παρω πολυ αργοτερα μπορει κ οχι....μιλαμε τωρα μονο για 780 ειτε την r9 290 τιποτα αλλο...κοιτα για 1.5 χρονο την βγαζει η 780 σωστα?

Έγινε επεξεργασία από Kostadinosfanourakis
Link to comment
Share on other sites

Οχι μπλοκ θα παρω πολυ αργοτερα μπορει κ οχι....μιλαμε τωρα μονο για 780 ειτε την r9 290 τιποτα αλλο...κοιτα για 1.5 χρονο την βγαζει η 780 σωστα?

Και για 3 την βγάζει.Αυτό εξαρτάται απο το τι θέλει ο κάθε ένας. Κλοκαρισμένη πιάνει επιδόσεις ακλοκάριστης 780ti η οποία ειναι καλύτερη από 970.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Έχεις φύγει για 780 lightning καρφί!

Ποιά reference 290X... πλάκα κάνουμε! Θα έχεις πολύ καλύτερο software support/drivers με την 780 και θα κλοκάρεις και ωραία με το γομαροcooler που έχει απάνω η συγκεκριμένη. Έχεις φύγει τρέχοντας για 780..!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν ΔΕΝ βάλεις νερό στην 780 πάρε αυτή αν θες να βάλεις νερό τότε πας σε 290 μαζί με το Block στα 240. Οι επιδόσεις της 290 overclocked με νεράκι είναι καλές όσο για το software το έχουμε κουράσει το θέμα τα ίδια games θα παίζεις και με τις 2.

Έγινε επεξεργασία από SkaL-
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.