Jump to content



Αναβάθμιση PC (MoBo, RAM, CPU, Cooler) στα 600€


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και πάλι!

θα κάνω δώρο στον εαυτό μου μια πλήρη σχεδόν αναβάθμιση που περιλαμβάνει τα κομμάτια του τίτλου. Το τωρινό μηχανηματάκι μου μπορείτε να το δείτε στην υπογραφή μου, και θα δείτε για άλλη μια φορά ότι δεν κάνω συχνά αναβαθμίσεις. Πάντα ψάχνω κομμάτια value for money που να μου κρατήσουν για ένα εύλογο διάστημα.

 

Το μηχάνημα θα χρησιμοποιηθεί για προγραμματισμό και gaming, οπότε θεωρώ ότι οι απαιτήσεις αν καλυφθούν για το δεύτερο είναι αρκετές και για το πρώτο.

 

Με το να είμαι χρόνια AMD/ATi χρήστης αλλά και κάνοντας σπάνια αναβάθμιση δεν θεωρώ ότι είμαι πλήρως ενημερωμένος για το τι κυκλοφορεί και εδώ μπαίνετε εσείς!

 

Άρα συνοψίζοντας κρατάμε τα εξής:

 

Και ψάχνουμε:

  • Intel CPU (περιθώρια OC θεωρούνται plus)
  • Αντίστοιχο motherboard (δε με ενδιαφέρει SLI/Crossfire)
  • CPU Water cooler kit που να χωράει στο 600T μου (αν δεν κρατήσω την Mugen 2 Rev. B CPU Cooler)
  • RAM 8GB+

Και όλα αυτά με budget γύρω στα 500€-600€ και κατά προτίμηση από ένα κατάστημα. Κάποια στιγμή αργότερα θα αντικατασταθεί και η GPU (την οποία πρόσφατα άλλαξα) με κάτι καλύτερο, αλλά σε επόμενη φάση.

 

Αναμένω τις προτάσεις σας!  :D

Έγινε επεξεργασία από tragikos
προσθήκη Mugen
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου εφτιαξα μια προχειρη συνθεση να δεις. Εβαλα τον κορυφαιο i5, ξεκλειδωτο ωστε αν σου ερθει καποια στιγμη να κανεις oc να μπορεις. Ισως υπαρχει καποια προταση σε xeon αλλα επειδη δεν ξερω καλα τα μοντελα τους θα σου συμπληρωσει καποιος πιο ειδικος. Προσπαθησα και για 5820k αλλα εχει 400 συν μονο ο επεξεργαστης. Στο μπατζετ ξεφευγω για 45 ευρω αλλα στο δειχνω ετσι οπως ειναι γιατι εχω βαλει 16gb ram. Αν τα ριξεις στα 8 εισαι αμεσως εντος μπατζετ. Ζητησες και water cooler kit και μονο γι αυτο το λογο σου εβαλα μια. Προσωπικα το θεωρω υπερβολη ειδικα στην περιπτωση που το oc θεωρειται plus. Θα τη θυσιαζα χωρις δευτερη σκεψη για να μου μεινουν τα 16GB ram. Πιο χρησιμα θεωρω αυτα και σε gaming και σε προγραμματισμο, παρα την υδροψυξη. Εγω διαλεξα μια υδροψυξη καλη, μπορεις να διαλεξεις και μια αρκετα πιο οικονομικη οπως η εξης coolermaster ( http://www.e-shop.gr/coolermaster-rl-s12v-24pk-r2-seidon-120v-120mm-revision-2-p-PER.642529 ) αλλα αντι αυτης εγω θα προτιμουσα αεροψυχτρα σε αυτα τα λεφτα. Μητρικη διαλεξα μια οικονομικη z97 για να παρεις το μεγιστο των features του υπολοιπου hardware, διαλεξα gigabyte γιατι ετσι ( :-P) απλα εβαλα σαν κριτηριο να υποστηριζει raid, απλα να υπαρχει σαν δυνατοτητα αυριο μεθαυριο. Ram διαλεξα τις οικονομικοτερες στα 2133MHz με latency 9.

 

Τελος σαν κυριο στοχο μου ειχα να εξαντλησω ολο το ποσο. Μπορεις καλλιστα να κανεις τη δουλεια σου οικονομικοτερα χωρις να θυσιασεις επιδοσεις. 

 

synthesi_1.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά απ' ότι έψαξα λίγο οι επιλογές στους επεξεργαστές δεν είναι και τόσο πολλές. Αν πας στο πιο πρόσφατο socket (1150) σε i7 (overkill ίσως; ) είναι 330€+ ενώ αν πας σε i5 είσαι με 4 πυρήνες χωρίς Hyper Threading.

 

Στις μητρικές ποιο chipset είναι καλύτερο και γιατί; Τι διαφορετικές ανάγκες καλύπτουν δηλαδή;

 

Όσον αφορά την ψύξη της CPU στο υπάρχον σύστημα (θα το προσθέσω στο αρχικό post) έχω μία Mugen 2 Rev. B CPU Cooler που απ' ότι βλέπω υποστηρίζει και το s1150 οπότε δεν ξέρω, ίσως είναι αρκετή και θα μπορούσα να την κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του budget και των αναγκών, νομίζω το βέλτιστο θα ήταν να κρατήσεις την ψύκτρα (δεν είναι δα και καμία φθηνιάρικη), και να βάλεις όλα τα χρήματα σε 16GB RAM (must για προγραμματισμό σε μεγάλα projects), Ζ97 μητρική και τον i7 (όχι γιατί ο i5 δεν θα σου κάνει, αλλά γιατί είναι κρίμα να πάρεις τον i5 μόνο και μόνο για να βάλεις υγρόψυξη).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να δεις τις αναγκες που ζητανε τα προγραμματα που χρησιμοποιεις.
Αν χρειαζεσαι 8threads πας αναγκαστικα σε i7
Τωρα τα 2133mhz σε σχεση με τα 1866 η 1600 ερχονται δευτερα.
Το Z97 ειναι υποχρεωτικο αν θελησεις να κανεις overclocking.Οπως επισης και το "Κ" διπλα σε καθε επεξεργαστη.
οι επιδοσεις πχ σε H97 με Z97 ειναι ιδιες.

Προσωπικα τον i7 4790Κ με αερα τρεχει στα 4600Mhz χωρις πολλα πολλα.Με νερο να ετρεχε 4700 ανετα και ισως 4800.
πιστευω πως το να βαλεις νερο πιο πολυ χρησιμο θα ειναι για την ησυχια , παρα στην δυνατοτητα του ocing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@eloydark,@GoMaR, αρχικά δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι η ψύκτρα που ήδη έχω κάνει και για αυτό το socket (δεν το σκέφτηκα καν γιατί την έχω καιρό), οπότε όσο περνάει η ώρα μάλλον θα την κρατήσω και αν χρειαστεί στο μέλλον ίσως ρίξω και λεφτά για υδρόψυξη. @GoMaR τα προγράμματα που χρησιμοποιώ κυρίως μνήμη χρειάζονται. Απλά όντως με έναν i7 και τα 8 threads του, συν τη δυνατότητα για OC, θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος για 5ετία όσον αφορά τα παιχνίδια.

 

Οπότε αν πούμε ότι κοιτάω Msystems (έχω μία συμπάθεια ομολογώ), τότε με

 

Kingston 16GB HyperX Fury Black 1600MHz CL10 (Kit of 2) [HX316C10FBK2/16] 139,99 €

Intel Core i7-4790K [bX80646I74790K] 384,50 €

 

μας μένουν 80-100 € για μητρική αλλά βλέπω ότι οι Z97 ξεκινάνε από 110€ και πάνω αλλά θεωρώ ότι μπορώ να κάνω την υπέρβαση.

 

Βλέπω επίσης ότι πλέον το default είναι UEFI BIOS, δεν υπάρχει άλλη επιλογή ναι;

 

Αν ήθελα να έχω και υποστήριξη για NVMe (που ξέρεις μπορεί στο μέλλον να βάλω NVMe SSD :p) πόσο ψηλά πρέπει να ανέβω; Προς το παρόν ξέρουμε ότι όλες οι Z97 ASUS μητρικές θα το υποστηρίζουν σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις αυτη την ψυχτρα ξεχασε την υδροψυξη. Τα 8 threads του i7 αν ειναι να σε βοηθησουν καπου, αυτο ειναι στον προγραμματισμο. Στο gaming δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα. Ακομα και σε cpu intented παιχνιδια η διαφορα αναμεσα σε i5 4690k και i7 4790k μπορει και να μην ξεπερναει το 5%. Ειδικα δε σε παιχνιδια που δεν ειναι και τοσο καλογραμμενα στο να διαχειριζονται πολλα νηματα, το hyperthreading του i7 ισως σου δημιουργησει και προβληματα.

Αναμεσα σε Ζ97 και Η97 η διαφρα δεν ειναι το oc. Oc κανουν και τα δυο αυτα chiset καθως καποιες εταιριες εβγαλαν bios με ξεκλειδωτους τους πολλαπλασιαστες. Δεν εχουν τις ιδιες δυνατοτητες βεβαια αλλα oc κανουν και τα δυο. Η βασικοτερη τους διαφορα για μενα ειναι οτι το Η97 υποστηριζει εως 1600 mhz συχνοτητα ram ενω το z97 εως και 2400Mhz. Τωρα παλι η διαφορα αναμεσα σ αυτες τις δυο συχνοτητες μπορει να μην γινονται αντιληπτες αλα οταν η διαφορα τιμης ειναι της ταξης των 10 ευρω το πολυ, γιατι να μην μπορεις να διαλεξεις τις πιο γρηγορες; Επισης το H97 δεν υποστηριζει sli/crossfire. Γενικα το Ζ97 εστιαζει πιο πολυ στους enthusiasts, αλλα οταν η διαφορα τιμης μεταξυ δυο μητρικων με Η97 η μια και Ζ97 η αλλη ειναι μικρη (κανα 20αρικο), γιατι να μην την τιμησεις;

Τωρα για το NVMe δεν ξερω και πολλα. Αλλα απο τα λιγα που εχω δει, ειναι ενα πρωτοκολλο που απλα αυτη τη στιγμη δεν μπορει να χρησιμοποιηθει για bootable ssd. Καποια στιγμη ισως γινεται. Και ολες οι εταιριες πιστευω θα βγαλουν ενημερωση σε bios για να το υποστηριζουν και που πιθανο ειναι να ενημερωθουν και πιο παλια chipset. Αλλα ειναι λιγο νωρις ακομα για να γινουν ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία έχουμε:

 

Kingston 16GB HyperX Fury Black 1600MHz CL10 (Kit of 2) [HX316C10FBK2/16]

Asus Z97-K [90MB0IP0-M0EAY0]

Intel Core i7-4790K [bX80646I74790K]

 

Σύνολο 662,48 €

 

Από την άλλη:

Kingston 16GB HyperX Fury Black 1600MHz CL10 (Kit of 2) [HX316C10FBK2/16]

Asus H97M-E [90MB0IQ0-M0EAY0]

Intel Core i7-4790 [bX80646I74790]

 

Σύνολο 580,99 €

 

Όντως η δεύτερη λύση είναι εντός αρχικού budget, αλλά σκέφτομαι ότι ίσως αξίζει 80€ το "καλύτερο" Z97 συν τη δυνατότητα OC στον επεξεργαστή, ειδικά αν στο μέλλον επενδύσω και σε ένα CPU Water Cooler. Δεν είναι έτσι;

 

Ωστόσο τώρα έφαγα φλασιά. Ετοιμάζεται να βγάλει κάτι νέο σε επεξεργαστή η Intel; Είναι καλή περίοδος για αναβάθμιση ή υπάρχει κάτι σε ορίζοντα 2 μηνών;

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία έχουμε:

 

Kingston 16GB HyperX Fury Black 1600MHz CL10 (Kit of 2) [HX316C10FBK2/16]

Asus Z97-K [90MB0IP0-M0EAY0]

Intel Core i7-4790K [bX80646I74790K]

 

Σύνολο 662,48 €

 

Από την άλλη:

Kingston 16GB HyperX Fury Black 1600MHz CL10 (Kit of 2) [HX316C10FBK2/16]

Asus H97M-E [90MB0IQ0-M0EAY0]

Intel Core i7-4790 [bX80646I74790]

 

Σύνολο 580,99 €

 

Όντως η δεύτερη λύση είναι εντός αρχικού budget, αλλά σκέφτομαι ότι ίσως αξίζει 80€ το "καλύτερο" Z97 συν τη δυνατότητα OC στον επεξεργαστή, ειδικά αν στο μέλλον επενδύσω και σε ένα CPU Water Cooler. Δεν είναι έτσι;

 

Ωστόσο τώρα έφαγα φλασιά. Ετοιμάζεται να βγάλει κάτι νέο σε επεξεργαστή η Intel; Είναι καλή περίοδος για αναβάθμιση ή υπάρχει κάτι σε ορίζοντα 2 μηνών;

Πιστεύω ότι για gaming και προγραμματισμό δεν θα κερδίσεις κάτι το σημαντικό με τα έξτρα 80 εύρω αυτή την στιγμή (στο gaming άλλωστε σε περιορίζει η κάρτα γραφικών). Καταλαβαίνω ότι αφού θα τα δώσεις, ψήνεσαι να πάρεις την Z97 με τον K, αλλά αν μπορείς να ξεπεράσεις την ψυχολογική αυτή ανάγκη, η αλήθεια είναι ότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το κάνεις. Κράτησε τα λεφτά για το NVMe μετά από 6 μήνες ή κάτι άλλο που θα σου γυαλίσει το μάτι και θα είναι πιο χρήσιμο σε βάθος χρόνου από τα 400MHz που θα πάρεις με OC.

Σχετικά με τα νέα releases, υποτίθεται ότι τρέχουμε την γενιά 5XXX των intel αυτή την στιγμή, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει κάτι για τους Desktop CPU αφού μόνο η λιθογραφία άλλαξε. Σοβαρή αλλαγή δεν πρόκειται να έρθει μέσα στους επόμενους 2 μήνες, να μην σου πω ότι δεν θα έρθει ούτε καν μέχρι το τέλος του έτους. Πιστεύω ότι σοβαρή αλλαγή η Intel θα κάνει μόνο αν αποκτήσει ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε προγραμματισμο και gaming που αναφερεις δεν εχει τπτ να σου προσφερει ο i7 σε σχεση i5. Τη διαφορα θα την κανει μια καλη καρτα γραφικων (που θα σε βγαλει για περισσοτερο καιρο), ενας μετριος ssd (δε χρειαζεται να ειναι κορυφαιος και με 250 γιγα εισαι καλυμμενος), οση ραμ απαιτουν οι εργασιες σου και μια καλη και μεγαλη οθονη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να ταιριαξεις ζ97 και Κ επεξεργαστη.

Τον Κ επεξεργαστη μπορεις να τον βαλεις και σε τερμα τσιπικη μητρικη των 50€ (με h81-b85)

 

Aσχετως αν επιθυμεις να κανεις oc ..o 4790k απο τον 4790 ειναι μια διαφορα 400mhz . Αν δε , εκμεταλευτεις και τη μεγιστη συχνοτητα για ολα τα cores @4.4 στον K (μια επιλογη ειναι στο Bios) τοτε ψιλοκανει το oc αχρειαστο στον 4790k ..ασχετως μητρικης. (δλδ και ζ97 των 200€ να παρεις που θα πας? 4.8 με ζορια αν εχεις καλη ψυξη καλο κουτι και αφιερωσεις παρα πολλες ωρες για ψαξιμο. Αυτο ειναι 9% αυξηση που δε θα σου προσφερει τιποτα και πουθενα :p ..Aκομα και rendering να κανεις 24 ωρες θα γλιτωσεις κανα δυωρο. Σημαντικο η μή εσυ το αξιολογεις αν αξιζει το κοπο ενασχολησης και το κερδος  στο χρονο εχοντας τη φοβια οτι μπορει να σκασει(κολλησει) στο τελος.

 

Απο κει και περα εχω να προτεινω ..να περιμενεις.

 

Με το μηχανημα που εχεις τιποτα δεν δικαιολογει αμεση αγορα -εκτος αν χαλασε-. Και ο 4370 ειναι καλυτερος απο οτι εχεις. (που δεν τον προτεινω , απλα λεω οτι ενας 2c+HT @3.8μηζ default θα σου προσφερει περισσοτερα.) 

 

Kαι αλλαγη πλατφορμας περιμενουμε(τελη καλοκαιριου) και αλλους επεξργαστες περιμενουμε πιο συντομα(αρχες?..1.5-2 μηνες απο τωρα)

 

@gomar

Το ευρω επεσε εκει που δε παει. Εκει που ειχε ιδια τιμη με τη λιρα (Σχεδον) τωρα εχει ιδια τιμη με το δολλαριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να δω πότε πήρα το σύστημα που έχω και βρήκα το email της παραγγελίας που έγινε 23/04/2010 δηλαδή ακριβώς 5 χρόνια πριν :p

 

Οπότε @gaig, μπορεί τώρα να μην έχει καμία αισθητή διαφορά όπως λες ο i7 από τον i5 στο gaming, σε 2-3 χρόνια πολύ πιθανό να έχει.

 

Αν πούμε ότι δεν τον κρατήσω 5 χρόνια αλλά 4, η διαφορά είναι 80€ /4 > 20€ παραπάνω το χρόνο. Σύμφωνα με το cpubenchmark.net οι επεξεργαστές έχουν 12% διαφορά. Αν αυτό με OC γίνει 20% νομίζω ότι αξίζουν τα 20€ τον χρόνο. Το θέμα είναι αν η ASUS Z97 σε συνδυασμό με τις απλές μνήμες των 1600 δεν είναι ικανά να ανεβάσουν τον επεξεργαστή παραπάνω.

 

@ΝTG, καλό κουτί θεωρώ ότι έχω. CPU Water cooler μπορεί να αγοράσω σε 2 χρόνια και να του δώσω. Δεν το έπιασα αυτό με το "να σκάσει στο τέλος", μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

 

@junior-21-, 1-2 μήνες θα μπορούσε να περιμένω όχι όμως παραπάνω. Επίσης δεν θα το χαρακτήριζα χάλια το σύστημα μου αλλά ήδη συνάντησα τα θεματάκια μου με stuttering σε Dying Light, 100% CPU usage σε GTAV και το Intel HAXM που θα ήθελα για τη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω λιγο με τον κλειδωμενο i7 σε αυτη την τιμη. Παρα το hyperthreading οι διαφορες με τον i5 ειναι μικρες και με ενα light oc ο i5 μπορει να παει ισως και ελαφρως πανω σε επιδοσεις. Ακομα και τοτε η διαφορα επιδοσεων παλι ειναι ανεπαισθητη αλλα η οικονομικη διαφορα ειναι σημαντικη, περιπου 70 ευρω. Δεν τα λες και λιγα. Επισης για ram θα ηταν προτιμοτερο να παρεις σετ με χαμηλοτερο latency. Οι kingston που κοιτας εχουν cl 10, ενω στα 140 ευρω μπορεις να πας σε cl 9.

@GoMaR δυστυχως η καθοδος του ευρω εναντι δολλαριου τους τελευταιους μηνες εχει φερει σημαντικη αυξηση τιμων σε πολλα προιοντα. Καρτα γραφικων που πληρωσα εγω 395 ευρω τον δεκεμβρη, την πηρε την περασμενη βδομαδα φιλος 445 ευρω απο το ιδιο μαγαζι...

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα να δω πότε πήρα το σύστημα που έχω και βρήκα το email της παραγγελίας που έγινε 23/04/2010 δηλαδή ακριβώς 5 χρόνια πριν :p

 

Οπότε @gaig, μπορεί τώρα να μην έχει καμία αισθητή διαφορά όπως λες ο i7 από τον i5 στο gaming, σε 2-3 χρόνια πολύ πιθανό να έχει.

 

Αν πούμε ότι δεν τον κρατήσω 5 χρόνια αλλά 4, η διαφορά είναι 80€ /4 > 20€ παραπάνω το χρόνο. Σύμφωνα με το cpubenchmark.net οι επεξεργαστές έχουν 12% διαφορά. Αν αυτό με OC γίνει 20% νομίζω ότι αξίζουν τα 20€ τον χρόνο. Το θέμα είναι αν η ASUS Z97 σε συνδυασμό με τις απλές μνήμες των 1600 δεν είναι ικανά να ανεβάσουν τον επεξεργαστή παραπάνω.

 

@ΝTG, καλό κουτί θεωρώ ότι έχω. CPU Water cooler μπορεί να αγοράσω σε 2 χρόνια και να του δώσω. Δεν το έπιασα αυτό με το "να σκάσει στο τέλος", μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

 

@junior-21-, 1-2 μήνες θα μπορούσε να περιμένω όχι όμως παραπάνω. Επίσης δεν θα το χαρακτήριζα χάλια το σύστημα μου αλλά ήδη συνάντησα τα θεματάκια μου με stuttering σε Dying Light, 100% CPU usage σε GTAV και το Intel HAXM που θα ήθελα για τη δουλειά μου.

 

 

Αν στηριζεσαι στη πιθανοτητα οτι σε 3 χρονια θα εχει διαφορα ο ι7 απο ι5 ..τοτε κρατα τα λεφτα που θα σου μεινουν απο τον ι5..και μη παρεις σε 5χρονια νεο pc αλλα σε 4 ή 3.

Ο i7 για μενα αξιζει η αγορα του μονο περιπτωσεις rendering .Ακομα και non-K . 

Για το rendering o 4690k θελει να παιξει σιγουρα πανω απο 4500mhz για να ερθει στα ισια με τον 4790 (non-k no-oc). Πρεπει να φτασεις κοντα στα 4800-4900.

 

Απο την αλλη αν ασχολεισαι με rendering δεν αξιζει ουτε ο 4790κ..αλλα οκ ειναι αλλο θεμα με αρκετες παραμετρους.

 

Τωρα για παιχνιδια ....ακομα και αν εχει διαφορα οπου οταν και οσο, αν το εχεις χομπυ ..χωστα. Αλλιως για ξε___λωμα περιστασιακα δεν αξιζει το κοπο για τα δικα μου κριτηρια τουλαχιστον.

 

Το μηχανημα πρεπει να το στηνεις και να το χαιρεσαι απο την πρωτη στιγμη "as is" .Αν ειναι να σκασεις 2 χρονια μετα 200€ ή και 150€ για νερα δεν αξιζει το κοπο. Μανι μανι απο του πουθενα μαζι με την αλλαγη απο ι7 σε ι5 βγαινουν 250-300€ εκεινη τη στιγμη για να αλλαξεις πλατφορμα..εφοσον οι μνημες ταιριαζουν ακομα.

Αλλιως περιμενεις λιγο οπως προτεινει ο junior_21 ..περιμενεις μια και καλη σε μια "σωστη" αγορα εξαρχης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη αν ασχολεισαι με rendering δεν αξιζει ουτε ο 4790κ..αλλα οκ ειναι αλλο θεμα με αρκετες παραμετρους.

 

επειδη ασχολουμαι μονο με render , κανενας επεξεργαστης δεν ειναι αρκετος οπως και κανενα μηχανημα δεν ειναι αρκετο.

οποτε δεν εχει λογικη αυτο.

απο την αλλη ο 4790Κ ειναι ΠΟΛΥ αξιολογος επεξεργαστης για τετοιες δουλειες.

 

Link to comment
Share on other sites

Eiπα οτι εχει πολλες παραμετρους ...και δε καλυψες καμμια με αυτο που εγραψες :p

 

Ηιnt : αν εχει 16γβ μπορω να σου βγαλω αλλο που θα ειναι 50% ταχυτερο στα ιδια ρολογια οποια και αν ειναι..με παραπλησια τιμη.(+-10ευρω)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.