Jump to content



Αναβάθμιση PC (MoBo, RAM, CPU, Cooler) στα 600€


Recommended Posts

Έχετε όλοι από τη μεριά σας τα δίκια σας. Rendering μπορεί να μην κάνω σε καθημερινή βάση αλλά υπάρχει άτομο στο στενό μου κύκλο που θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί και αυτή τη δυνατότητα. Με δεδομένο ότι έχω κάποια χρήματα στην άκρη και θέλω να τα ξοδέψω, θεωρώ ότι και με την επιλογή του i7 δεν ξεφεύγω από τα όρια μου. Οπότε αφού δεν σκοπεύω να αναβαθμίσω σύντομα (αποφεύγω τις αλλαγές γενικότερα) προτιμώ να δώσω τώρα κάτι παραπάνω και να κρατήσει η αναβάθμιση επίσης παραπάνω.

 

@ΝTG, εκτός αν έχεις ένσταση για την επιλογή της μητρικής είμαστε οκ :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανενας απο τους τρεις επεξεργαστες δεν θα "κρατησει" παραπανω. Το ιδιο θα κρατησουν ολοι! Και για οσο κρατησουν, παντα την ιδια μικρη διαφορα επιδοσεων θα εχουν, αυτη της ταξης του 5% υπο συγκεκριμενες συνθηκες! Που μπορει να καλυφθει μαλιστα απο ενα μικρο oc του μοναδικου ξεκλειδωτου που σκεφτεσαι! Γινομαι σπαστικος τωρα, το ξερω!! :-P

Το point ειναι οτι εσενα το γουστο σου θελει 4790. Οποτε αυτοματα αυτο ειναι και το μονο που εχει σημασια και μ αυτο το κριτηριο αυτος ειναι ο καλυτερος επεξεργαστηςντου κοσμου!! Μεγειες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα νόμου, είναι θέμα κόστους - οφέλους. Η αλήθεια είναι ότι αυτή η σχέση πολύ συχνά παραβλέπεται και συναντάμε συστήματα με i5 K + 200 ευρώ μητρική + Η100. Όταν βλέπω τέτοια μηχανήματα τα θεωρώ αποτέλεσμα καθαρής άγνοιας.

 

Ένα λεπτάκι όμως. Μπορεί να έχω άγνοια, αν λες για μένα, αλλά θεωρώ σε ένα φίλο που έχει 2000 παιχνίδια και από ότι καταλαβαίνω, και λέει, είναι η main ασχολία του το gaming, το να προτείνεις το XEON μικρό φάουλ. Το ότι είναι hyperthreaded πες μου που θα δει διαφορά σε αυτά που χρησιμοποιεί. 

 

Γιατί όταν βλέπω στα πιο πολλά tests στο νετ ο i4690k να είναι έστω και λίγα fps πάνω από το Xeon γιατί να προτείνεις Χeon; Ξαναλέμε μιλάμε για το @tragikos και τον κάθε tragiko που έχει κύρια ασχολία το παιχνίδι και όχι το rendering η το photo editing.

 

Εκεί είναι η διαφωνία που έχω μαζί σου. 

Έγινε επεξεργασία από hyperiongr
Link to comment
Share on other sites

Ένα λεπτάκι όμως. Μπορεί να έχω άγνοια, αν λες για μένα, αλλά θεωρώ σε ένα φίλο που έχει 2000 παιχνίδια και από ότι καταλαβαίνω, και λέει, είναι η main ασχολία του το gaming, το να προτείνεις το XEON μικρό φάουλ. Το ότι είναι hyperthreaded πες μου που θα δει διαφορά σε αυτά που χρησιμοποιεί. 

 

Γιατί όταν βλέπω στα πιο πολλά tests στο νετ ο i4690k να είναι έστω και λίγα fps πάνω από το Xeon γιατί να προτείνεις Χeon; Ξαναλέμε μιλάμε για το @tragikos και τον κάθε tragiko που έχει κύρια ασχολία το παιχνίδι και όχι το rendering η το photo editing.

 

Εκεί είναι η διαφωνία που έχω μαζί σου. 

 

Πέρα απ το ότι ο xeon ενδέχεται να είναι πιο future proof ακόμα και στα παιχνίδια, γιατί παίρνεις μόνο αυτόν υπόψη και όχι τον i5 4460; Aυτός γιατί είναι κακή επιλογή Πόσα frames πίσω είναι; Μήπως με τα λεφτά που θα γλύτωνες έπαιρνες 290Χ και θα είχες περισσότερα fps; Αλλά ακόμα και να δεχτούμε ότι ο i5 4690K είναι οκ (που δεν είναι), η μητρική 200 ευρώ είναι κι αυτή οκ; Αντί για i5 4690K + mobo 200 ευρώ παίρνει κάποιος i7 4790K και mobo 100 ευρώ. Ποιό σετ είναι καλύτερο στα παιχνίδια αφού μας ενδιαφέρουν τα παιχνίδια;  Ή μήπως όχι;

 

ΥΓ. Κουβέντα κάνουμε, δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη, δε γίνεται άλλωστε. Για όποιον τυχόν διαβάζει τα γράφω. Εσύ την είχες την ευκαιρία σου αφού άνοιξες θέμα, αλλά...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και κουβέντα κάνουμε.

 

Αλλά εφόσον λες συνέχεια για την ευκαιρία που έχασα, τη μητρική τότε την πήρα 145€ οπότε μου ήταν ΟΚ για μένα και εφόσον το σύστημα μου δουλεύει μια χαρά δεν βρίσκω ποιο είναι το πρόβλημα που μου λες για λάθος επιλογές....

 

Αν θέλει να πάρει i7 4790Κ σαφώς και να το πάρει είναι καλύτερος. Επίσης Αν διάβαζες τα μηνύματα μου είπα Για την μητρική πιστεύω έχεις κάνει καλή επιλογή.   δεν είπα πάρε την Pro Gamer γιατί είναι καλύτερη. 

 

Μίλησα για την σύγκριση που κάνεις i5 4690K με XEON που φυσικά το επιχείρημα σου είναι ότι ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να είναι future proof.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα σ αυτό τι να απαντήσει κανείς;

 

τι να απαντήσει; ότι αρκετές γενικότητες σου είναι θεωρητικές. Πχ. λες καλύτερα να έπαιρνα μια 290x από 290 επειδή θα είχα 2-4 fps περισσότερα άσχετα αν οι πιο πολλές X έχουν προβλήματα (πχ artifacts).

Link to comment
Share on other sites

τι να απαντήσει; ότι αρκετές γενικότητες σου είναι θεωρητικές. Πχ. λες καλύτερα να έπαιρνα μια 290x από 290 επειδή θα είχα 2-4 fps περισσότερα άσχετα αν οι πιο πολλές X έχουν προβλήματα (πχ artifacts).

Τίποτα από τα 2 δεν ισχύει. Ούτε τα 2-4 fps, ούτε τα artifacts. Αν και έπαιρνες και 970 τώρα που το σκέφτομαι :). Τεσπα, η κουβέντα δεν είναι προσωπική.

Εφόσον πιστεύεις ότι ό,τι δουλεύει μια χαρά δεν αποτελεί λάθος επιλογή, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Και; Αγόρι ή κορίτσι;

Intel Core i7-4790K [bX80646I74790K]

Asus Z97-C [90MB0II0-M0EAY0]

Kingston HyperX Savage Red Series 8GB 1866MHz DDR3 CL9 (προσωρινά 8GB μόνο γιατί είχαν μόνο μία)

 

Όλα κύλησαν ομαλά, οπότε είναι και ευκαιρία να ενημερώσω την υπογραφή μου :p

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Βασικά (αν και ξέρω ότι και με τον i5 επεξεργαστή θα είχα επίσης διαφορά) και μόνο η διαφορά στην απόδοση που είδα σε Dying Light και GTA V για μένα άξιζε η όλη αναβάθμιση :p

 

Επίσης μου αρέσει να ξέρω ότι για τα επόμενα χρόνια μόνο η κάρτα γραφικών θα με απασχολήσει (και αν)  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.