Jump to content


Έλεγχος εσωτερικής καλωδίωσης - κουτί πολυκατοικίας


deninho

Recommended Posts

Θέλω να ελέγξω σε πόσο άσκημη κατάσταση είναι η καλωδίωση του διαμερίσματος, οπότε λογικά, πρέπει να πάω στο κουτί και να συνδέσω το modem στο ζεύγος που έρχεται από τον ΟΤΕ, σωστά;

 

Η κατάσταση στο κουτί παρουσιάζεται παρακάτω. Το ερώτημα. Πως βρίσκω ποιο ζεύγος είναι το δικό μου; :p Όχι, δεν τα έχει γραμμένα :p

 

post-37064-0-67307600-1429739706_thumb.j

(Πρώτη φορά) Αριστερά τα καλώδια που έρχονται από τον ΟΤΕ, και δεξιά τα καλώδια που πάνε στα διαμερίσματα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος για να κάνεις την αντιστοίχηση είναι αν βρεις/αγοράσεις μία γεννήτρια τόνων. Την τοποθετείς στην μία άκρη (π.χ. στο σπίτι) και μετά με παλμογράφο ή πολύμετρο βρίσκεις το σωστό άκρο...

 

πχ κάτι τέτοιο

Έγινε επεξεργασία από eloydark
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  Καταρχήν πρέπει να έχεις κάποια εργαλεία για να το κάνεις όπως π.χ. το εργαλείο για να βάλεις τα καλώδια στην ρεγκλέτα και σίγουρα ένα τεστερ  δικτύων για να βρείς την γραμμή σου εφόσον δεν ξέρεις!

  Θα σε συμβούλευα να μην το κάνεις γιατι χρειάζεσαι έγγραφη άδεια απο τον διαχειριστή κανονικά ή να το κάνει εξιδικευμένο προσωπικό,γιατί από τον νόμο μπορεί να μπλέξεις με κανέναν κακεντρεχή ειδικά εάν προκαλέσεις κ βλάβη!Μπορείς να φωνάξεις τον πάροχό σου να έρθει να τσεκάρει την γραμμή και να είσαι κ εσύ εκεί!

  Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις σίγουρα είναι να συνδέσεις το ρούτερ στην πρώτη πρίζα του σπιτιού σου για να τσεκάρεις την εσωτερική  καλωδίωση,αποσυνδέοντας όλα τα τηλέφωνα!Συνήθως η πρώτη πρίζα είναι στο σαλόνι ή στην είσοδο του σπιτιού.

  Ανοίγοντάς την θα πρέπει να βρείς 1 ή 2 ζεύγοι περισσότερα από τις άλλες πρίζες.Κρατάς μόνο το ζεύγος που έρχεται από τον κατανεμητή που έρχεται η γραμμή σου,συνδέεις σφιχτά πάνω του ένα καλώδιο που από την μία το έχεις γυμνό και από την άλλη το βάζεις σε ένα βύσμα RJ-11.

Δες άμα έχεις διαφορετικές μετρήσεις και μετά πήγαινε στο καφαο

Έγινε επεξεργασία από etien4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό με τη γεννήτρια, είναι και το πιο εύκολο. Αλλιώς μπορείς να το κάνεις με δύο σταθερά τηλέφωνα. Ένα τηλέφωνο στο σπίτι συνδεδεμένο κανονικά στη μπρίζα και κάποιος με το ακουστικό στο αυτί. Και ένα τηλέφωνο στο εν λόγω κουτί, με απογυμνωμένα στη μία άκρη καλώδια, τα οποία δοκιμάζεις στα ζευγάρια της ρεγκλέτας ένα-ένα. Φυσικά πάλι το ακουστικό στο αυτί και μιλάς να σε ακούσει ο απόπάνω. Βασικά με το που βάλεις τα καλώδια στο σωστό ζευγάρι ο αποπάνω θα ακούσει αμέσως το θόρυβο (χράτσα-χρούτσα :p ) πριν καν μιλήσετε. Δεν χρειάζετε να βγάλεις καλώδια από τη ρεγκλέτα για να βάλεις τα δικά σου, απλά τα ακουμπάς από πάνω να κάνουν επαφή. Άμα ακούσεις καμιά άγνωστη φωνή κάνε την πάπια και πήγαινε στο επόμενο ζευγάρι :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό με τη γεννήτρια, είναι και το πιο εύκολο. Αλλιώς μπορείς να το κάνεις με δύο σταθερά τηλέφωνα. Ένα τηλέφωνο στο σπίτι συνδεδεμένο κανονικά στη μπρίζα και κάποιος με το ακουστικό στο αυτί. Και ένα τηλέφωνο στο εν λόγω κουτί, με απογυμνωμένα στη μία άκρη καλώδια, τα οποία δοκιμάζεις στα ζευγάρια της ρεγκλέτας ένα-ένα. Φυσικά πάλι το ακουστικό στο αυτί και μιλάς να σε ακούσει ο απόπάνω. Βασικά με το που βάλεις τα καλώδια στο σωστό ζευγάρι ο αποπάνω θα ακούσει αμέσως το θόρυβο (χράτσα-χρούτσα :p ) πριν καν μιλήσετε. Δεν χρειάζετε να βγάλεις καλώδια από τη ρεγκλέτα για να βάλεις τα δικά σου, απλά τα ακουμπάς από πάνω να κάνουν επαφή. Άμα ακούσεις καμιά άγνωστη φωνή κάνε την πάπια και πήγαινε στο επόμενο ζευγάρι :lol: .

ισχύει αλλά να ξέρεις ότι είναι παράνομο και δεν θα το πρότεινα ενώ μπορείς να φωνάξεις τον πάροχο χωρίς κόστος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι δεν έχω διαφορά στην κεντρική πρίζα, για αυτό ήθελα να πάω κάτω να δω τι γίνεται. Είναι και η καλωδίωση 35 χρόνων, οπότε θέλω να δω πόσο με επηρρεάζει. Οπότε η καλύτερη λύση είναι να καλέσω τη 4νετ και να δηλώσω βλάβη; (έχω χάσει περί τα 2-2,5mbit τα τελευταία χρόνια, και από τα 10κάτι να πέσεις στα 7κάτι είναι διαφορά, για αυτό και ψάχνομαι)


Σωστό αυτό με τη γεννήτρια, είναι και το πιο εύκολο. Αλλιώς μπορείς να το κάνεις με δύο σταθερά τηλέφωνα. Ένα τηλέφωνο στο σπίτι συνδεδεμένο κανονικά στη μπρίζα και κάποιος με το ακουστικό στο αυτί. Και ένα τηλέφωνο στο εν λόγω κουτί, με απογυμνωμένα στη μία άκρη καλώδια, τα οποία δοκιμάζεις στα ζευγάρια της ρεγκλέτας ένα-ένα. Φυσικά πάλι το ακουστικό στο αυτί και μιλάς να σε ακούσει ο απόπάνω. Βασικά με το που βάλεις τα καλώδια στο σωστό ζευγάρι ο αποπάνω θα ακούσει αμέσως το θόρυβο (χράτσα-χρούτσα :p ) πριν καν μιλήσετε. Δεν χρειάζετε να βγάλεις καλώδια από τη ρεγκλέτα για να βάλεις τα δικά σου, απλά τα ακουμπάς από πάνω να κάνουν επαφή. Άμα ακούσεις καμιά άγνωστη φωνή κάνε την πάπια και πήγαινε στο επόμενο ζευγάρι :lol: .

 

αυτή τη λύση την ήξερα, αλλά αποκλείεται ως παράνομη :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι δεν έχω διαφορά στην κεντρική πρίζα, για αυτό ήθελα να πάω κάτω να δω τι γίνεται. Είναι και η καλωδίωση 35 χρόνων, οπότε θέλω να δω πόσο με επηρρεάζει. Οπότε η καλύτερη λύση είναι να καλέσω τη 4νετ και να δηλώσω βλάβη; (έχω χάσει περί τα 2-2,5mbit τα τελευταία χρόνια, και από τα 10κάτι να πέσεις στα 7κάτι είναι διαφορά, για αυτό και ψάχνομαι)

ωχ έχεις 4νετ ε? κάλεσέ τους γι αυτό πληρώνουμε άλλωστε και πες τους να σε καλέσουν όταν έρθουν να δεις και εσύ ποια είναι η γραμμή σου και τα τεστ μην σου λένε ...κίες!Αν και συνήθως είναι θέμα οτε...Πάντως και εγώ με CYTA 2 φορές που είχα θορύβους και drop στην γραμμή σαν εσένα ήρθαν το τσεκάρανε και ήτανε θέμα ΟΤΕ και έγινε 3-4 μέρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ που μένω 2 στενά πάνω από εσένα και πιάνω 5.5 τι να πω ρε ?!

Παλιά που είχαν κοιτάξει από hol έχανα 2.5mbit από την είσοδο της πολυκατοικίας που ερχόντουσαν τα καλώδια από το καφάο, μέχρι την 1η μπρίζα στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις το άλλο. Να πάρεις τηλέφωνο τον πάροχο και να τον ρωτήσεις σε ποιο όριο σε έχει.

 

Ο πίνακας που έβγαλες φωτογραφία έχει κάποιους αριθμούς από την εξωτερική πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.