Jump to content



Πρόβλημα με Microsoft Sidewinder X5 mouse


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!

 

Εχω το ποντίκι του τίτλου εδω και 5-6 χρόνια, και τον τελευταιο χρόνο μου εχει παρουσιασει ένα θεματάκι με τη ροδέλα.

Το καουτσουκ που ειναι φτιαγμένη εχει μαλακώσει πάρα πολυ, με αποτελεσμα να δυσκολεύει το scrolling και να αφηνει μια περιεργη αισθηση. Είναι γνωστο θεμα στο συγκεκριμενο ποντικι, και η MS εχει φαει πολυ κραξιμο σε forum γι'αυτο. Σε εμενα καπως παλευοταν  τοσο καιρο, αλλα πλεον η κατασταση ειναι τραγικη.

 

Εψαξα παντου στο internet να βρω λύση όσον αναφορα την επισκευή ή την αντικατασταση της αλλα δε βρηκα κάτι.

 

Εχει να προτεινει καποιος καμια λύση, πέραν απο το προφανες του να παρω καινουριο ποντίκι? :p  :p  :p

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω δλδ ότι το λάστιχο τριγύρω απο τη ροδέλα χαλάρωσε και παίρνει στροφές αυτό αλλά όχι η ροδέλα;

Αν ναι και θες ντε και καλα να το κρατήσεις, αφαιρεσε τη μαμήσια και κόλλησε επάνω λεπτό λάστιχο/καοτσουκ.

 

Αν δεν εχω νιώσει καλά μια φωτογραφία με το πρόβλημα πάντα βοηθάει στο να κατέβουν ιδέες

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, οι φωτογραφιες παντα μιλανε καλυτερα! :)

 

a1014507969b2e59fc48084e22d75b24.jpg
42b58478ef76d81d65ae57d8b2260c99.jpg

 

Το προβλημα ειναι οτι εχει μαλακωσει το καουτσουκ και "απλωσε", με αποτελεσμα να τριβεται στα γυρω τοιχωματα και να χρειαζεται προσπαθεια για να γυρισει η ροδελα ή και να φευγουν και κομματακια. Δεν εχει χαλασει η συνοχη του με το σωμα της ροδελας.

 

Το ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου να αλλαξω ποντικι, αλλα περιμενα να παρουσιασει μια πιο "θεμελιωδη" βλαβη για να το παρω αποφαση...

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Οπως το βλέπω και χωρίς να ξέρω καν το ποντίκι (δεν έψαξα αν καποιος το έχει λύσει)

Θα έτρωγα με μία φαλτσέτα τη περιμετρο στα πλαϊνα της ροδέλας. Αν δεν άλλαζε συμπεριφορά ή έκανα χειρότερο και με τη προυπόθεση ότι δεν ειναι όλη η ροδελα απο αυτό το υλικό, θα έκανα αυτό που σου είπα στο ποστ παραπάνω.

Αν είναι όλη η ροδέλα απο αυτό το υλικό και δεν ειναι απλά μια επίστρωση θα πρέπει να βρούμε μία φώτο απο το εσωτερικό μπας και κατέβει άλλη ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Been there ... done that.

 

Πειράζοντας το λίγο μου έμεινε αρκετό από το λάστιχο στο χέρι, καθιστώντας τη ροδέλα πρακτικά άχρηστη.

Δοκίμασα να το αφαιρέσω όλο και να βάλω άλλο λάστιχο από πάνω, αλλά το αποτέλεσμα ήταν χάλια.

Λειτουργικό μεν, άσχημο και με χάλια αίσθηση δε.

Προσωπική μου άποψη ότι δεν αξίζει καν τον κόπο να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Η εγχειρηση πετυχε. ο ασθενης επιβιωσε!

 

Αρχικα εκοψα λοξα το λαστιχο της ροδελας και απο τις δυο μεριες, με αποτελεσμα:

1. Η κυλιση έγινε σαφως καλυτερη, αλλα οχι αρκετα ικανοποιητικη.

2. Το σαπιο φρεσκοκομμενο λαστιχο ειχε κολλωδη υφη και αφηνε μαυρους λεκεδες στο χερι.

 

Ετσι αποφασισα να το αφαιρεσω τελειως. Με καμποση υπομονη, το αποτελεσμα ηταν το παρακατω.

3add70e798ee016441d98cf9075857ae.jpg
c462df63a6e695d8cebb8c2287755c60.jpg
4d61f82f81c470d156c54a350cc7851c.jpg

 

Η κυλιση ειναι αψογη τωρα, αλλα οτι κερδισαμε απο λειτουργια το χασαμε απο λειτουργικοτητα... Ο σκελετος της ροδελας ειναι αισθητα αιχμηρος για καθημερινη χρηση στις ακρες του, και οπως φαινεται στη φωτο εχει εξαφανιστει σχεδον απο το προφιλ του ποντικιου... Συνεπως θα πρεπει να βρω ενα τροπο να βαλω κατι στη θεση του καουτσουκ.

 

@djkostas τι εβαλες εσυ? Τις διαστασεις τις μετρησες αφου το ελυσες?

Έγινε επεξεργασία από ronin13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώπω έκατσες και το έβγαλες και μέσα από τα αυλάκια? Ήρωας!!  :rolleyes:

Σε μένα δεν έβγαινε εύκολα και βαριόμουν οπότε το άφησα, δημιουργώντας μια λεία επιφάνεια.

Είχα ένα τέτοιο αχρησιμοποίητο που ταίριαζε, οπότε απλά το έκοψα στις διαστάσεις. (δεν τις μέτρησα, sry)

 

Εσύ όμως που έχεις τα αυλάκια θα πρότεινα να το πάρεις στο χέρι και να πας σε ένα κατάστημα υδραυλικών και να δοκιμάσεις διάφορα o-ring.

Πιθανόν ένας συνδυασμός 2 o-ring στα αυλάκια και ένα λεπτότερο στη μέση να δώσει καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Ακολουθησα τις οδηγιες απο εδω ( http://www.instructables.com/id/Microsoft-Sidwinder-X5-Mouse-Disassembly/ ) και ολα πηγαν ρολοι:

f12125fbc5b159f3a6d8e7fe21b6d750.jpg

 

 

 

Εβαλα ένα συνδυασμο απο δαχτυλιδακια που ταιριαζανε και να το αποτέλεσμα:

c1f641ad7422439c74d4972a7b2df55e.jpg
0c86c22356394568640305f366294101.jpg

 

 

Πολυ καλη αισθηση, κολυ κοντα στο ιδανικο "μαλακο με feedback" που θα ηθελα στο χερι μου. Ελπιζω να μη με ξαναπροβληματισει για καιρο ακομα! :)

Έγινε επεξεργασία από ronin13
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

εχω κ εγω το ιδιο ακριβως ποντικι κ οντος η ροδελα του εχει μαλακωσει πολυ οπως το λες

εμενα να σου πω δε με πειραζει κ πολυ αυτο οσο το οτι δε μου καθετε κ τελεια στο χερι για τα λεφτα που το ειχα πληρωσει θα το περιμενα καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου κάθεται τέλεια στο claw-semipalm grip που έχω (θα το ήθελα ~2 cm μικρότερο σε μήκος, για να κάθονται αβίαστα τα πλαϊνά κουμπιά στον αντίχειρα, και 1 cm σε ύψος και πλάτος).

Για το 30αρι που νομίζω ότι είχα δώσει τότε έχει αντέξει μια χαρά με 3-4 σκληρού gaming.. Νομίζω το μοναδικό του μεγάλο μειονέκτημα ήταν το υλικό της ροδελας τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα 2-3 χρόνια άντεξε η ροδέλα, το καθάριζα και κάθε μέρα με άσπρο οινόπνευμα που σίγουρα δεν το βοήθησε :)

Κάτι είχα ακούσει ότι έχει πρόβλημα με τα λάδια π.χ αν έχεις λάδι από κάποιο φαγητό και πάει στην ροδέλα τότε έχεις θέμα.

 

@Kabana  Εγώ πιστεύω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας π.χ 1 χρόνο έχω το ZALMAN ZM-M250 και μόλις σύνδεσα το Microsoft που παλιότερα λειτουργούσα μια χαρά ένιωσα αυτά που λες παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.