Jump to content



Αγορά NAS για οικιακή χρήση


Recommended Posts

Καλημερα. Σκεφτομαι να αγορασω ενα NAS. Θα ηθελα να μπορει να παιρνει 2 σκληρους δισκους και η χρηση για την οποια προοριζεται ειναι για αποθηκευση ολων των αρχειων μου οπως ταινιες, μουσικη και φωτογραφιες τα οποια να μπορω να τα βλεπω απο ολες τις συσκευες στο σπιτι μου. Ειδικα για τις ταινιες στην αρχη θα τις βλεπω μεσω του pc που ειναι συνδεδεμενο με την τηλεοραση, ομως επειδη θα γινει αργοτερα αγορα νεας tv θα ηθελα να μπορω να τις streamαρω απευθειας στην τηλεοραση μεσω wifi. Ολες οι ταινιες ειναι 720p και 1080p οποτε θελω να γινεται το streaming απροβληματιστα. Το budget ειναι γυρω στα 200 ευρω μονο για το NAS.

 

Αυτο που εχω βρει μεχρι στιγμης σαν καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα ειναι το Synlogy ds215j

http://www.skroutz.gr/s/6083883/Synology-DiskStation-DS215j.html

 

Εχετε καποια εμπειρια με το συγκεκριμενο η καποια αλλη προταση?

Ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Διαλεξα το synology κυριως για το λειτουργικο του που απ'οτι βλεπω ειχε παρα πολλες επιλογες κυριως για remote access και control. Για το λειτουργικο του qnap εχουμε καποια ιδεα? Παντως σε hardware ειναι οντως ανωτερο και νομιζω η θυρα esata ειναι ενα +

Link to comment
Share on other sites

Και η QNAP απο την έκδοση 4 και μετά έχει προοδεύσει πολύ στο software ειδικά στα "καλούδια" για home χρήση. Μάλιστα τα τελευταία x86 μηχανάκια της (TS-251 κτλ) έχουν και HDMI και XBMC/KODI επάνω κάνοντάς τα, πέρα απο NAS, και αξιόλογους media players.

Ότι και να πάρεις από Synology/QNAP ευχαριστημένος θα μείνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία έχω μόνο απο Synology απο τα οποία έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Παίζουν απροβλημάτισμα 24/7, κάνουν εξαιρετικό streaming σε ενσυρματό δίκτυο και έχουν πολυ καλή υποστήριξη τόσο με συνεχές αναβαθμίσεις του λειτουργικού όσο και με τις εφαρμογές που διαθέτουν. Τα χειρίζομαι άπο android/iphone εδω και αρκετά χρόνια και γενικότερα τα θεωρώ απο τα πλεόν αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εμπειρία έχω μόνο απο Synology απο τα οποία έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Παίζουν απροβλημάτισμα 24/7, κάνουν εξαιρετικό streaming σε ενσυρματό δίκτυο και έχουν πολυ καλή υποστήριξη τόσο με συνεχές αναβαθμίσεις του λειτουργικού όσο και με τις εφαρμογές που διαθέτουν. Τα χειρίζομαι άπο android/iphone εδω και αρκετά χρόνια και γενικότερα τα θεωρώ απο τα πλεόν αξιόπιστα.

 

Εχω διαβασει οτι εχουν ενα θεματακι με τους ελληνικους υποτιτλους. Ισχυει κατι τετοιο η εχει διορθωθει? 

 

Επισης για να μην ανοιγω νεο θεμα μπορει καποιος να προτεινει ενα αξιοπιστο gigabit switch γυρω στα 20-25€ 

Link to comment
Share on other sites

Επισης για να μην ανοιγω νεο θεμα μπορει καποιος να προτεινει ενα αξιοπιστο gigabit switch γυρω στα 20-25€

καλο θα ηταν να ανοιξεις νεο θεμα μια να μπορεσει και καποιος αλλος αναγνωστης να βρει το θεμα και να βοηθηθεί. Έγινε επεξεργασία από mikemtb
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι εχουν ενα θεματακι με τους ελληνικους υποτιτλους. Ισχυει κατι τετοιο η εχει διορθωθει? 

 

Επισης για να μην ανοιγω νεο θεμα μπορει καποιος να προτεινει ενα αξιοπιστο gigabit switch γυρω στα 20-25€ 

 

Αναφέρεσαι στο streaming ταινιών ? Αν ναι, σε διαβεβαιώ οτι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Να διευκρινήσω οτι κάνω stream σε media player (dune).

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο streaming ταινιών ? Αν ναι, σε διαβεβαιώ οτι δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Να διευκρινήσω οτι κάνω stream σε media player (dune).

http://forum.synology.com/enu/viewtopic.php?f=3&t=58424

 

Φανταζομαι οτι εχει να κανει με το streaming απευθειας απο το NAS. Δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι γίνεται για το απευθείας stream δε το έχω δοκιμάσει ποτε. 

Οκ απλα επειδη το διαβασα ηθελα να το ρωτησω. Εχεις δοκιμασει να κανεις raid? Αξιζει γενικα να παρω και 2ο 3αρι δισκο για raid1? Το σκεφτομουν περισσοτερο για μεγαλυτερη ασφαλεια μιας και ολα μα ολα τα αρχεια θα πανε στον WD Red 3TB

Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρία έχω μόνο απο Synology ds212j απο το οποίο έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. Παίζουν απροβλημάτισμα 24/7, κάνουν εξαιρετικό streaming σε ενσυρματό δίκτυο με μόνιμη υποστήριξη με συνεχέις αναβαθμίσεις του λειτουργικού dsm 5 πλέον όσο και με τις εφαρμογές που διαθέτουν. Χειρισμός άπο android εύκολος.συστήνεται ανεπιφύλακτα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.