Jump to content



Αγορα gigabit switch


sarpan

Recommended Posts

Καλημερα. Θελω να αγορασω ενα gigabit switch στο οποιο θα συνδεθουν πανω το κυριο pc, ενα λαπτοπ και ενα NAS. Θα ηθελα προτασεις με budget 20-25€. Εχω βρει διαφορα στο skroutz απλα δεν ξερω αν πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο στα χαρακτηριστικα η να αποφυγω καποιες μαρκες...

Ευχαριστω πολυ

 

Πχ αυτο ειναι οκ για τη χρηση που το θελω?

http://www.skroutz.gr/s/2797524/NetGear-GS205.html

Έγινε επεξεργασία από sarpan
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι όλα πολύ όμοια, όποιο και να πάρεις δε θα δεις διαφορές.

Επίλεξε μια εταιρεία που εσύ νιώθεις άνετα, με εγγύηση 2 χρόνια (ή περισσότερο) και δευτερευόντως μπορείς να συγκρίνεις κατανάλωση κλπ. Τόσο το Netgear όσο και το TP-Link είναι τίμια για τα χρήματα που ζητάνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τα μηχανήματα σου

Δηλαδή; Προφανώς και θα έχω gigabit κάρτες για να ψάχνω gigabit switch αν εννοείς αυτό :p

 

Το unmanaged switch δεν επηρεάζει την ταχύτητα. Αν έχεις 1000αρες κάρτες σε όλα τα μηχανήματα απλά θα πηγαίνει σφαίρα.

Απλά ρωτάω για να δω αν θα "τερματίζουν" οι δίσκοι. Δηλαδή να μη χάνω από το switch αλλά απ τους δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει το εξης.

Ενα router δεν κανει τη διαχειρηση των πακετων μεταξυ των συσκευων? 

Σε ενα switch ποιος την κανει?Απο τη στιγμη που θα συνδεθει ενα καλωδιο προς το router.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει το εξης.

Ενα router δεν κανει τη διαχειρηση των πακετων μεταξυ των συσκευων? 

Σε ενα switch ποιος την κανει?Απο τη στιγμη που θα συνδεθει ενα καλωδιο προς το router.

Αν στους δύο υπολογιστές βρίσκεται ανάμεσα το modem/router, τότε πρέπει να είναι και αυτό gigabit.

Αν ρωτάς κάτι άλλο, απλά αν θες να βγεις προς τα έξω - aka internet/wan, εκεί χρειάζεται το modem/router για την διαμόρφωση του σήματος.

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδι μου,εννοω

Εχεις 2-3 υπολογιστες με gigabit καρτες,ok.

Τους βαζεις πανω στο switch και το switch επανω στο 100αρι modem/router.

Το router βλεπει μια εισοδο.Τη διαχειριση των συνδεσεων προς τα "εξω" πως και ποιος τις διαχωριζει?

Εγω τωρα πχ εχω το router για αυτη τη δουλεια αλλα ειναι οι συσκευες επανω στο router.

Οταν δεν θα ειναι?Αυτο ρωταω.

Την κανει παλι το router βαση των Ips?

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδι μου,εννοω

Εχεις 2-3 υπολογιστες με gigabit καρτες,ok.

Τους βαζεις πανω στο switch και το switch επανω στο 100αρι modem/router.

Το router βλεπει μια εισοδο.Τη διαχειριση των συνδεσεων προς τα "εξω" πως και ποιος τις διαχωριζει?

Εγω τωρα πχ εχω το router για αυτη τη δουλεια αλλα ειναι οι συσκευες επανω στο router.

Οταν δεν θα ειναι?Αυτο ρωταω.

Την κανει παλι το router βαση των Ips?

Αν τα μεταφέρεις σε ένα gigabit switch, όλη η τοπική κυκλοφορία θα ελέγχεται από το switch, άρα όλοι οι υπολογιστές εφόσον είναι όλοι συνδεδεμένοι πάνω στο switch θα επικοινωνούν με 1000Mbps.

Αν τώρα θελήσεις να βγεις προς τα έξω (WAN), το switch θα προωθήσει τα πακέτα στο modem/router και αυτό με την σειρά του στον έξω κόσμο. Συνεπώς η επικοινωνία σου προς τα έξω θα είναι στα 100Mbps, που δεν μας ενδιαφέρει και πολύ γιατί δεν έχουμε μεγαλύτερες οικιακές ταχύτητες προς το παρόν.

Αν λέω κάτι λάθος, ας με διορθώσει κάποιος ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες.Το τοπικο δικτυο θα τρεχει στα 1000,που μας ενδιαφερει,και το εξω στα 100 που δεν μας ενδιαφερει.

Τη διαχειριση των συνδεσεων των υπολογιστων με τον εξω κόσμο πως την κανει το router λεω εγω.

Για το router ειναι το ιδιο μιας και βλεπει ολες τις διαφορετικες ip των υπολογιστών?

Ειναι πιο ευκολο να μπουκωσει γιατι ολη κινηση περναει μεσα απο ενα port?

Αυτο δεν ξερω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές ο UltraB τα λέει σωστά! Ουσιαστικά η εργασία που κάνει κάθε συσκευή είναι η εξής:

Router: Σύνδεση δύο ανεξάρτητων δικτύων. Πχ σύνδεση του ISP (internet/WAN) με το τοπικό δίκτυο (LAN).
Switch: Διαμοιρασμός των πακέτων ενός δικτύου.

Το μπέρδεμα γίνεται επειδή τα ADSL Modem Routers κάνουν τα πάντα σε μία συσκευή. Κάνουν την δουλειά ενός DSL modem, ενός Router και συνήθως και ενός switch με λίγες πόρτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες.Το τοπικο δικτυο θα τρεχει στα 1000,που μας ενδιαφερει,και το εξω στα 100 που δεν μας ενδιαφερει.

Τη διαχειριση των συνδεσεων των υπολογιστων με τον εξω κόσμο πως την κανει το router λεω εγω.

Για το router ειναι το ιδιο μιας και βλεπει ολες τις διαφορετικες ip των υπολογιστών?

Ειναι πιο ευκολο να μπουκωσει γιατι ολη κινηση περναει μεσα απο ενα port?

Αυτο δεν ξερω

Κάθε πακέτο στέλνετε με μια επικεφαλίδα που περιλαμβάνει διάφορα χρήσιμα στοιχεία για τα switch, router, ενδιάμεσους κόμβους και ότι άλλο χρησιμοποιείται για την επικοινωνία μεταξύ των υπολογιστών. Μερικά από τα στοιχεία που περιέχει είναι: IP πηγής και προορισμού, Port πηγής και προορισμού (τα άλλα δεν μας ενδιαφέρουν προς το παρόν). 

Αν στην επικεφαλίδα υπάρχει local IP άρα είναι εντός του οικιακού δικτύου (LAN), δε προωθεί το πακέτο προς το modem/router. Αν δεν είναι, το προωθεί και έπειτα το modem/router ψάχνει να δει που πάει, το προωθεί παρακάτω και πάει λέγοντας. Το router κάνει το routing, δηλαδή καθορίζει την διαδρομή που θα ακολουθήσει ένα πακέτο από την πηγή στο προορισμό.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok,καλα μεχρι εδω.Οποτε δεν εχει σημασια για το router αν τα πακετα ερχονται απο 1 ή 5 ή 50 ports δικα του

αφου το καθε πακετο εχει αλλη αφετηρια εντος δικτυου,για το router ειναι το ιδιο.

Το ρωταω συνεχεια γιατι,οσο ειχα το modem του οτε γινοταν της κακομοιρας.

το εβαλα σε bridge και εβαλα ενα router linksys με tomato firmware και το δικτυο ανασανε πραγματικα.

Γιαυτο ρωταω σχετικα με διαχειρηση πακετων κτλ.Εγω τωρα εχω torrent ανοιχτο και κατεβαζει σε μεγιστη ταχυτητα

και παραλληλα βλεπω βιντεακια στο youtube ή ανοιγω σελιδες και δεν αργει.Μπορει να ριχνει λιγο το download αλλα

η περιηγηση παει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ρωτάω για να δω αν θα "τερματίζουν" οι δίσκοι. Δηλαδή να μη χάνω από το switch αλλά απ τους δίσκους.

 

Αναφέρεσαι σε μηχανικούς δίσκους; Μη σε ανησυχεί αυτό!

 

Το router βλεπει μια εισοδο.Τη διαχειριση των συνδεσεων προς τα "εξω" πως και ποιος τις διαχωριζει?

 

Το switch είναι σαν πολύμπριζο. Δεν διαβάζει ή πειράζει τα πακέτα, αυτό το κάνει το router. Το unmanaged switch αναμεταδίδει τον ηλεκτρικό παλμό. Στο παράδειγμά σου, μπορείς να βάλεις όσα switch θέλεις και όλη την δουλειά θα την κάνει το 100αρι router.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά μια σημείωση. Με τα port που έγραψα παραπάνω δεν εννοώ τις θύρες των router, switch etc που συνδέονται οι συσκευές ενσύρματα αλλά τις πύλες.
Αυτές που κάνουμε port forward σε περίπτωση που χρησιμοποιούμε firewall :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Προφανώς και θα έχω gigabit κάρτες για να ψάχνω gigabit switch αν εννοείς αυτό :p

Για αυτο ήμουν σιγουρος

Απλά ρωτάω για να δω αν θα "τερματίζουν" οι δίσκοι. Δηλαδή να μη χάνω από το switch αλλά απ τους δίσκους.

Αν θα εχεις χρηση δικτυου >60% θα εισαι σε καλο δρόμο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.