Jump to content



Recommended Posts

 Γεια σας παλικάρια

Στα 55 μου αποφάσισα να ασχοληθώ ξανα με το σπορ O/C νεράκι κλπ (Παλιά για τανκ βάζαμε κατσαρόλες smug.pngsmug.png)

Θέλω να φταίξω ενα PC για Games Video-sound photo editing

Έχω ξεθάψει τα εξής από το μπαούλο

1- 2 -τερατα GTX295 στη μία έχουν φυγει τα πλαστικά καπάκια ανεμιστήρας και φοράει ένα επίσης τέρας water block
2- Μια Enhem αντλία 1200lt/min
3- Ενα μικρό τανκ που ειχα πάρει απο τον Eleven (ενα παλικάρι από Θεσσαλονίκη τον θυμάστε?)
4- Ενα τριπλό ψυγείο με τρείς Enermax 12cm σβούρες
5- Ενα PSU 1200W (HiproTech αυτό το παλικάρι το θυμάστε?)
6- Ενα SSD Samsung EVO 120GB (αυτόν τον εχω βάλει σε ενα λαπτοπ αλλά θα τον αφαιρέσω εάν χρειασθεί) και ενα κάρο σκληρούς όλοι SATA-2
7- Ενα Full-tower LianLi case

Θέλω CPU, Mobo, RAM και cpu waterblock   ----   Budget   μέχρι 1.000€

Έχω καιρό να ασχοληθώ αλλά έχω μπερδευτεί με τα socket Πάω μόνο για ι7 και λίγα που διάβασα λέω για 4790Κ Άκουσα οτι βγαίνει καινούργια σειρά cpu απο Intel??

Mobo μια ζωή ASUS μου έβγαζαν την πίστη και ειχα καταλήξει σε Gigabyte τις οπόιες και προτιμώ

Να πάω σε DDR-4 cpu mobo?

Από μνήμες δεν έχω ιδέα

Τα φώτα σας
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιάννης

ps . μια φώτο του μπλοκ της κάρτας

 

post-31066-0-28181500-1430222721_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Iannis
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο από όλα , θα ήταν να είχες προσωρινά ένα σύστημα να σε κρατήσει μέχρι το Σεπτέμβριο , όπου λογικά θα είχες τις επιπλέον επιλογές σε Skylake (καταρχήν) και σε Broadwell (σε 2η μοίρα).

 

Διαφορετικά , (μιάς και θα κλοκάρεις όπως έγραψες) .... πάς για Z97 μητρική + ξεκλείδωτο CPU + 2 x 4GB DDR3

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο από όλα , θα ήταν να είχες προσωρινά ένα σύστημα να σε κρατήσει μέχρι το Σεπτέμβριο , όπου λογικά θα είχες τις επιπλέον επιλογές σε Skylake (καταρχήν) και σε Broadwell (σε 2η μοίρα).

 

Διαφορετικά , (μιάς και θα κλοκάρεις όπως έγραψες) .... πάς για Z97 μητρική + ξεκλείδωτο CPU + 2 x 4GB DDR3

To Z97X τι ειναι Αλλο chip-set?

 

Προφανώς για cpu αναφερεσαι σε αυτόν :  i7-4790K

 

Αυτή η mobo τι σας λέει?

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/Gigabyte-MB-Z97X-Gaming-GT-1150-Z97X-DD.htm

 

Ποιές μνήμες προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

To Z97X τι ειναι Αλλο chip-set?

 

Προφανώς για cpu αναφερεσαι σε αυτόν :  i7-4790K

 

Αυτή η mobo τι σας λέει?

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/motherboard-mitrikes/Gigabyte-MB-Z97X-Gaming-GT-1150-Z97X-DD.htm

 

Ποιές μνήμες προτείνετε?

 

Ενα είναι το Z97 chipset , τυχόν πρόσθετα γράμματα είναι παραλλαγές (marketing) των κατασκευαστών μητρικών.

 

CPU : G3258 (starter) 4670k-4690k (value) 4770k-4790k (premium)

 

Μητρική : άν προτιμάς με o/c προσανατολισμό , τότε σε Gigabyte Z97 SOC & SOC Force , σε Asrock Z97 OC Formula , σε ASUS Z97 Hero.

 

Μνήμες : κάτι με Samsung (όσο ακόμη υπάρχουν) 

http://www.skroutz.gr/s/1801771/G-Skill-RipjawsZ-F3-2400C10D-8GZH.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεθάψει τα εξής από το μπαούλο

1- 2 -τερατα GTX295 στη μία έχουν φυγει τα πλαστικά καπάκια ανεμιστήρας και φοράει ένα επίσης τέρας water block

Χαίρομαι με το μεράκι σου και ελπίζω να πάει καλά όλο το εγχείρημα, ωστόσο οφείλω να πω ότι με τις 295 δεν πας πουθενά. Όχι επειδή δεν έχουν raw power όπως το λέμε, αλλά επειδή απλά δεν παίζουν τα σύγχρονα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι με το μεράκι σου και ελπίζω να πάει καλά όλο το εγχείρημα, ωστόσο οφείλω να πω ότι με τις 295 δεν πας πουθενά. Όχι επειδή δεν έχουν raw power όπως το λέμε, αλλά επειδή απλά δεν παίζουν τα σύγχρονα παιχνίδια.

 

Οντως.

 

Εχουν ακόμη αρκετό raw power (και ειδικά 2 σε sli) αλλά τους λείπουν οι ευκολίες του DirectX-11

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δέν είμαι φανατικός gamer , οπότε δέν λέω πολλά.

 

Απλά είχα την εντύπωση ότι το πρόβλημα θα υπήρχε στους τίτλους "directX-11 ONLY"

 

Ναι, εκεί υπάρχει. Αλλά όλοι οι νέοι ΑΑΑ, έτσι είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι με το μεράκι σου και ελπίζω να πάει καλά όλο το εγχείρημα, ωστόσο οφείλω να πω ότι με τις 295 δεν πας πουθενά. Όχι επειδή δεν έχουν raw power όπως το λέμε, αλλά επειδή απλά δεν παίζουν τα σύγχρονα παιχνίδια.

To εχω διαπιστώσει προσφατα

600€ την μια τις ειχα πάρει από UK :wall: :wall:

 

Κάτι νέο σε nVidia ? (Δεν χωνεύω ΑΤΙ catalist drivers klp)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To εχω διαπιστώσει προσφατα

600€ την μια τις ειχα πάρει από UK :wall: :wall:

 

Κάτι νέο σε nVidia ? (Δεν χωνεύω ΑΤΙ catalist drivers klp)

 

ή θα πάς για μιά καλοδιατηρημένη με εγγύηση GTX-780ti ή για καινούργια GTX-970 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.