Jump to content



μια γνωμη-adsl ok αλλα το τηλεφωνο μπλοκαρει


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους...
εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ απο τον οτε στο Ηρακλειο τις τελευταιες 2 εβδομαδες
Ενω το adsl δουλευει κανονικα το τηλεφωνο νεκρωνει για μερικες μερες η και ωρες και επανερχετε. Ηρθε ο τεχνικος του οτε (αφου ειχε ηδη δωθει 2 φορες σαν βλαβη και ειχα καλεσει και ηλεκτρολογο ο οποιος αλλαξε τα καλωδια του σπιτιου) επανηλθε το τηλεφωνο και μετα απο καποιες ωρες ηταν παλι νεκρο.Οποιος με καλει φαινεται οτι δεν το σηκωνω, και οταν παιρνω εγω δοκιμαστικα απ το κινητο μου νεκρωνει το τηλεφωνο και αποσυνδεεται προσωρινα το ρουτερ και μετα απο 1-2 λεπτα συχρονιζει παλι. Εχω δοκιμασει και αναλογικες και ασυρματες συσκευες. Επισης ο τεχνικος του οτε, μου νεκρωσε τις υπολοιπες πριζες τηλεφωνου του σπιτιου γιατι επιμενει οτι καποια απ αυτες βραχυκυκλωνει. Αλλαξα splitter δις χωρις αποτελεσμα. Σημειωτεον οτι οταν ηρθε ο τεχνικος του οτε η παροχη της πολυκατοικιας εδινε 2 volt προς το διαμερισμα μου και σε αλλα διαμερισματα 52 volt που ειναι λεει και το φυσιολογικο.
Εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει με αυτη την ιστορια?????
Που μπορει να ειναι το προβλημα ,του σπιτιου η εξωτερικο του οτε???
Ας με βοηθησει καποιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

52 volt αν είναι isdn δίνει. 2volt σε εσένα γιατί είσαι με pstn.

Αν σε παίρνουν και δε σου χτυπάει είναι πρόβλημα στις γραμμές του ΟΤΕ λογικά.

Όταν παίρνεις εσύ και ρίχνει το modem έχει πρόβλημα το splitter. Πάρε έναν διακλαδωτή απλό και φίλτρο για την τηλεφωνική σου συσκευή. 

Μπας και έχεις συναγερμό στο σπίτι συνδεδεμένο με την γραμμή του τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με συγχρονισμό του router όταν σηκώνεις το τηλέφωνο μπορεί να φταίει αν δεν έχεις βάλει φιλτράκι στο τηλέφωνο.

 

Αλλά δε μου λες swatoner γιατί έχω την εντύπωση ότι 52 είναι για pstn και 90+ για isdn. Είμαι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω λάθος εγώ και δεν το ξέρω τοτε. Και δεν είμαι και σίγουρος κιόλας.

Αλλά και παλι τα 50 μου φαίνονται πολλά. Στα 50 volt έπρεπε να σε χτυπάει η ταση.

Link to comment
Share on other sites

52 νομίζω είναι το maximum. Μπορεί να παει και παρακάτω 46-48.

 

Τώρα φίλε betman. Όταν είχα ΟΤΕ και είχα πρόβλημα συνδέσεων-αποσυνδέσεων είχα καλέσει και εγώ τον τεχνικό του ΟΤΕ και την 2η φορά μου είπε ότι έφαιγε η απόσταση από το κέντρο. Η απόσταση έχει κάνει με το τι ταχύτητα έχεις και όχι αν αναβοσβήνει το router. Και άλλα πολλά τέτοια παραδείγματα έχω. Πολλά παραμύθια λέγονται από τον ΟΤΕ.

 

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Αφού σου είπε ότι έχεις 5 και όχι 52. Δεν τον ρώτησες γιατί συμβαίνει αυτό και πως θα διορθωθεί? Το διόθρωσε?

 

Ξαναπάρε πάρε τηλ. να ξανάθει και 3 και 13 φορές. Έτσι θέλουν αυτοί. Πρέπει να επιμείνεις.

 

Αφού ο ηλεκτρολόγος ήρθε και σου άλλαξε τα καλώδια και προφανώς είναι εντάξει από εκεί και πέρα είναι πρόβλημα το του ΟΤΕ να βρει και να επιλύσει το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο θέμα το είχα όταν είχα HOL. Όταν έφυγα και πήγα στον ΟΤΕ έφτιαξε. Βέβαια, είχε θέμα και η καλωδίωση σπίτι μου, το οποίο αργότερα αποκαταστάθηκε, αλλά και πάλι μου έκανε εντύπωση πως η μεταφορά μου στον ΟΤΕ έφτιαξε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο θέμα το είχα όταν είχα HOL. Όταν έφυγα και πήγα στον ΟΤΕ έφτιαξε. Βέβαια, είχε θέμα και η καλωδίωση σπίτι μου, το οποίο αργότερα αποκαταστάθηκε, αλλά και πάλι μου έκανε εντύπωση πως η μεταφορά μου στον ΟΤΕ έφτιαξε το πρόβλημα.

Το ανάποδο είχα. Έφυγα από τον ΟΤΕ και πήγα στην Forthnet και έφτιαξε  :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχει πρόβλημα ένα ζεύγος και αλλάζεις, προφανώς λύνεται το πρόβλημα :)

Στην προκειμένη περίπτωση, αφού ο ΟΤΕ έχει το μαχαίρι και το καρπούζι, τους φωνάζεις μέχρι να στο φτιάξουν. Εάν θέλεις, πες τους εξαρχής να σου αλλάξουν ζευγάρι - θα κλωτσήσουν λίγο, αλλά εάν είναι να το κάνουν ούτως ή άλλως στο τέλος - καλύτερα να γλιτώσετε χρόνο και κόπο και να το κάνετε από την αρχή... Επισήμανε ότι έχεις αλλάξει όλα τα καλώδια του σπιτιού (και splitters), άρα δεν είναι σε εσένα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν και λογικά τα παιδιά έχουν δίκιο με τα volt στ pstn γραμμή. Κακώς σου είπε ο τεχνικός ότι έτσι είναι το σωστό. Έπρεπε να είχες 40+ volt τάση στην γραμμή. Εφόσον έχεις μόνο 2 αυτό που υποψιάζομαι είναι οτι παίζεις μονοπολικά αν και θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είχες καν τόνο στο τηλεφώνο σου με μονοπολική σύνδεση (ίσως γίνεται διαρροή, έχει χτυπηθεί το καλώδιο κλπ).

 

Να απαιτήσεις να έρθει τεχνικός για αλλαγή απαιρχώμενου και πιθανών και κεντρικού καλωδίου στο δίκτυο του ΟΤΕ. Δεν γίνεται οι γείτονες να παίζουν με 50 volt και εσύ με 2 volt και επίσης να έχεις προβλήματα στην γραμμή. Πάρε και τηλ στο τμήμα πωλήσεων και απαίτησε πιστωτικό για όσο καιρό δεν σου παρέχουν υπηρεσία και τηλεφώνου αλλά και internet.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ όλους για την γνωμη σας.......ο καθενας σας ειπε και κατι πολυτιμο. Πρεπει να γινω πολυ θρασυς και να τους πρηξω για να λυθει το προβλημα αλλιως αλλαγη εταιρειας......δεν υπαρχει αλλη λυση. Αλλα θα ημουν περιεργος αν συναντιουνταν εδω στο σπιτι ηλεκτρολογος και τεχνικος οτε με τι ευκολια θα τα εριχναν ο ενας στον αλλον οπως κανουν μεχρι τωρα????? :rolleyes: . Πιστευω σε τετοιες φασεις προκυπτει videaki για youtube!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ όλους για την γνωμη σας.......ο καθενας σας ειπε και κατι πολυτιμο. Πρεπει να γινω πολυ θρασυς και να τους πρηξω για να λυθει το προβλημα αλλιως αλλαγη εταιρειας......δεν υπαρχει αλλη λυση. Αλλα θα ημουν περιεργος αν συναντιουνταν εδω στο σπιτι ηλεκτρολογος και τεχνικος οτε με τι ευκολια θα τα εριχναν ο ενας στον αλλον οπως κανουν μεχρι τωρα????? :rolleyes: . Πιστευω σε τετοιες φασεις προκυπτει videaki για youtube!!!!!

Όπως το είπες. Να γίνεις θρασύς. Δεν ξέρω αν λυθεί το πρόβλημα με αλλαγή εταιρίας. Γιατί αν το πρόβλημα είναι στις γραμμές(ειδικά αν είναι παλιές) θα σουν πουν από την HOL ή τη cyta για παράδειγμα ότι πρέπει ΟΤΕ να έρθει να φτιάξει τις γραμμές. Και δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά θα φας και άλλη καθυστέρηση και ουσιαστικά θα ξεκινάς από την αρχή.

 

Καλά ξεμπερδέμεατα ^_^

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθάβω το θέμα διότι έχω παρόμοιο πρόβλημα με πάροχο Cyta

έχω ADSL εδώ και 15 χρόνια περίπου, τα 5 τελευταία χρόνια είμαι με Cyta (τα οιπόλοιπα ΟΤΕ)

δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα και με το ίντερνετ και με το τηλέφωνο

εδώ και 2 εβδομάδες περίπου αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα όταν κάποιος

με παίρνει τηλέφωνο στο σταθερό χτυπάει μια φορά και φαίνεται να μπλοκάρει το ρούτερ μένουν τα φωτάκια για μερικά δευτερόλεπτα αναμμένα και

στην συνέχεια κάνει αυτόματα restart και ξανά δουλεύει (αυτό συμβαίνει και αν αποσυνδέσω 

το καλώδιο της τηλεφ. συσκευής από το ρούτερ) απο την τεχνική υποστήριξη μου είπαν πως μέσα απο τα κομπιούτερ τους δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα στην γραμμή και το πρώτο που πρέπει να κάνω 

είναι να δοκιμάσω με άλλη τηλεφ. συσκευή (τεχνικός της CYTA ακόμη δεν έχει φανεί) το έκανα όμως τα ίδια, το δεύτερο να δω αν το καλώδιο του ρούτερ πάει κατευθείαν 

στην τηλεφωνική πρίζα και δεν υπάρχει κάποιος δια κλαδωτής το τρίτο να καλέσω τον ηλεκτρολόγο  να ελέγξει τα καλώδια της πρίζας τον κάλεσα και όλα ΟΚ

εγώ επιμένω απο την αρχή πως φταίει το ρούτερ και δεν φταίει τίποτα άλλο το ρούτερ είναι το Thomson TG782 και είναι το αρχικό (το έχω 5 χρόνια)

αν κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα και έχει την καλοσύνη να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων διότι είμαι στα όρια να 

σπάσω το συμβόλαιο αν σε μερικές ημέρες δεν λυθεί το πρόβλημα ευχαριστώ.

 

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι το φίλτρο;

για βοήθαμε λίγο

 

Edit : Οκ το βρήκα στο google

Ο ηλεκτρολόγος μου είπε πως δεν έχει πρόβλημα το φίλτρο

Λογικά άν έφταιγε το φίλτρο δεν θα είχα και ίντερνετ

 

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ή cyta δίνει VoIP από το router.

Και λογικά στις γραμμές κολλάει το modem και κάνει restart. 

Επίσης αν έχετε συναγερμό στο σπίτι έχει θέμα γιατί και αυτός συνδέεται στο τηλέφωνο και ας μην χρεισιμοποιητε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.