Jump to content



Εξτρα αποθηκευτικος χωρος (storage server ή HDD σε προστατευτικες θηκες)


Recommended Posts

καλησπερα

 

εχω ηδη ενα νας αλλα χρειαζομαι αποθηκευτικο χωρο, ενω εχω και ενα παροπλισμενο hp microserver n54l. το οποιο ομως δεν καιγομαι να χρησιμοποιησω αν δεν χρειαζεται..

Λογω του οτι ηδη εχω το νας ανοιχτο 24/7 δεν μου ειναι απαραιτητο, ο επιπλεον αποθηκευτικος αυτος χωρος να ειναι online και αμεσα διαθεσιμος.

 

τι ειναι προτιμοτερο για την καλυτερη υγεια των δισκων.. seagate archive 8TB

 

1) να χρησιμοποιουνται σαν κασετες σε docking station, ενω με ενα προγραμμα catalog να γνωριζω τι εχει καθε δισκος και να αντιγραφω τα δεδομενα που χρειαζομαι στον κεντρικο nas.

με αυτο τον τροπο εχουμε ελαχιστη χρηση (power on hours) και σχετικα λιγα start/stop counts αφου δεν θα τους χρειαζομαι καθημερινα αλλα 5-10 φορες το μηνα.

 

2) να ειναι πανω σε online σερβερ 24/7 χωρις να μπαινουν σε hibernate..

με αυτη την χρηση εχουμε ελαχιστα start/stop counts αλλα συνεχομενο spinning (power on hours) και ουσιαστηκα οι δισκοι θα χρησιμοποιουνται οπως στο κεντρικο νας που διαθετω.

 

3) να ειναι πανω σε online σερβερ 24/7 με χρηση hibernate για τους δισκους και να "ξυπνανε" μονο στην περιπτωση που θελω να αντιγραψω κατι. με αυτη την χρηση εχουμε αρκετα start/stop counts αλλα λιγοτερη χρηση (power on hours) των δισκων. 

 

4) να ειναι πανω σε κλειστο σερβερ και να τον ανοιγω μονο οταν χρειαζομαι κατι.

λιγοτερη χρηση (power on hours) αλλα περισσοτερα start/stop counts για ολους τους δισκους αφου θα ξεκιναει ο σερβερ.

 

οι δισκοι αν μπουν σε σερβερ, θα ειναι καθε δισκος και ενα volume*, δεν θα γινει δηλαδη χρηση raid γιατι δεν θελω να θυσιασω 8tb ή και περισσοτερα tb για προστασια.

 

* εκτος και αν υπαρχει τροπος να ενωσω ολους τους δισκους και να τους βλεπω σαν ενα volume αλλα αν χτηπησει καποιος να χασω ΜΟΝΟ τα δεδομενα εκεινου του δισκου και οχι ολοκληρο το volume, ενω παραλληλα θα πρεπει, με εναν ευκολο τροπο να γνωριζω, τι δεδομενα ειχε ο χτυπημενος δισκος.

 

Για την πρωτη επιλογη εχω βρει προστατευτικες θηκες για ενα δίσκο, αλλα και θηκη που μπορει να αποθηκευσει/προστατευσει περισσοτερους.

Έγινε επεξεργασία από auteur
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι δίσκοι είναι για archiving. προσωπικά δεν αξίζει να πάρεις τόσα terra χωρίς raid. Καλύτερα να πας σε τύπου WD Red 3-4TB σε raid.

Αλλά αφου δεν θές να θυσιάσεις έναν ή περισσότερους δίσκους για raid τσέκαρε το unraid. Χρησιμοποιεί έναν μόνο δίσκο για parity.

Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω ακούσει οτι αξίζει.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις δίσκους με διαφορετικές χωριτικότητες με αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι δίσκοι είναι για archiving. προσωπικά δεν αξίζει να πάρεις τόσα terra χωρίς raid. Καλύτερα να πας σε τύπου WD Red 3-4TB σε raid.

Αλλά αφου δεν θές να θυσιάσεις έναν ή περισσότερους δίσκους για raid τσέκαρε το unraid. Χρησιμοποιεί έναν μόνο δίσκο για parity.

Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω ακούσει οτι αξίζει.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις δίσκους με διαφορετικές χωριτικότητες με αυτον τον τροπο.

 

ευχαριστω για την απαντηση.

 

και εγω archive θελω να κανω, και να τους χρησιμοποιω μονο οταν χρειαζομαι κατι απο αυτους τους δισκους.. ΔΕΝ υπαρχει αναγκη για instant access & 24/7 availiability. 

 

σκεφτομαι για 3 ή και 4 seagate των 8tb.

 

ενα θεμα που προκυπτει με τους συγκεκριμενους δισκους, ειναι οτι εχουν πολυ χαμηλο write speed ~20-25mb/sec, οποτε σε περιπτωση που καποιος τους βαλει σε καποιο ειδος raid μπορει να χασει και αλλο δισκο στο rebuilt αν κρατησει αρκετες μερες... αφου το rebuilt στρετσαρει πολυ στους δισκους..

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο λέω καλύτερα να πας σε RED 4TB ταχύτητα/αξιοπιστία και 24/7 . Ακόμα και power on κρατάνε χρόνια.

Το Raid με RED για να γίνει rebuild με έναν καλό controller θέλει κάποιες ώρες αλλα σίγουρα οχι μέρες.

 

Ποιο είναι το budget σου? δισκοι και NAS ?

Έγινε επεξεργασία από gaaragr
Link to comment
Share on other sites

για 24/7 χρηση εχω ενα nas με wd red σε raid6..

 

αυτο που χρειαζομαι, ειναι εξτρα οικονομικος αποθηκευτικος χωρος, γιαυτο και δεν θελω να παω σε λυσεις raid και wd red drives που ειναι αρκετα πιο ακριβοι απο την σειρα archive της seagate. ενω δεν με πειραζει αν δεν ειναι αμεσα διαθεσιμα (online) τα δεδομενα που θα αποθηκευσω στους δισκους αυτους.

Έγινε επεξεργασία από auteur
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.