Jump to content



chieftec tower


Recommended Posts

χερετο ολους,

μετα απο καπια χρονια με το colermaster elite rc 330 εινε καιρος να παρο κιτι καλιτερο

τι λετε για το chieftec tower bh-018bb

http://www.eshopcy.com.cy/case-chieftec-tower-bh-01b-b-b-p-PER.700626

δεν βρεικα κάποια σελίδα που να του εχει test

μητρική asus p8h61m-le

επεξεργαστής celeron g530

στο site τις chieftec δεν αναφέρονται οι πλαϊνοί ανεμιστήρες

post-59464-0-17335300-1432908657.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παλιομοδίτικο case. Θέλεις να αλλάξεις αλλά στα ίδια μένεις. Case με 90άρια cooler? Δεν παίζει με τίποτα.

 

Στα χρήματα που θέλεις κοιτάς αυτό Coolermaster 650.

 

Για πιο αξιόλογο case πας στα 100+ euros.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε και εγώ τα είχα ξεχάσει. Κοίταξέ τα πως είναι μέσα. Έχουν ακόμα αυτό το ασπρουλιάρικο χρώμα που υπήρχε εδώ και 10ετίες. Μα ούτε ένα βαψιματάκι!  :angry:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ασε τ βαψιματακι... Το οτι δεν εχει ουτε καν usb 3? Η το οτι δεν εχει ουτε καν ανεμιστηρες, παρα μονο εναν μπροστα; Εγω τελευταια τεινωνα συμπαθησω αυτο http://www.eshopcy.com.cy/case-zalman-z3-plus-black-p-PER.806969

Link to comment
Share on other sites

Δεν με χαλάει το usb ρε συ. Το εσωτερικό του που είναι παλαιολιθικής εποχής. Τι να λέμε τώρα.

 

Δεν είναι άσχημο το Zalman. Αλλά υστερεί κατά πολύ σε ποιότητα σε σχέση σχέση με το Coolermaster που είπα και επιπλέον παίρνει και 14άρια coolers. Επίσης έχει και fan controller. Δεν ξέρω τι σόι είναι αλλά λέμε τώρα. Και είναι στην ίδια τιμή.

 

Έπειτα βλέπω κα το Raijintek Agos. Και ένα review του εδώ. Δεν τα ξέρω καθόλου τα Raijintek αλλά συμπαθητικό μου φαίνεται :) .

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου προτεινα με τιποτα το Chieftek.

 

Raijintek Agos αν θες ή εχεις μεγαλη ψυκτρα για τη cpu, αλλιως για να μη ξοδευεσαι Raijintek Arcadia.

Επισης υπαρχει η επιλογη Coolermaster Silencio για περισσοτερη ησυχια αλλα λιγο υψηλοτερες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω ηδη κουτι coolermaster, και ακριβο μαλιστα, γι αυτο και διακριτικα αποφευγω να τα προτεινω σε αλλους :-P ..

Μπορείς να διαβάσεις προηγούμενο θέμα που είχα βάλει με πρόβλημα στους κραδασμούς στο Coolermaster 690. Το πήρα πριν ένα χρόνο. Τώρα είναι στην αποθήκη. Πήρα Fractal.

Έχω χάσει την εμπισοσύνη μου στην Coolermaster. Αλλά στα χρήματα που θέλει ο φίλος δεν έχει πολλές επιλογές. Ας πάει σε Raijintek.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους και ευχάριστο για όλες τις απαντήσεις σας

ναι μου αρέσει το chieftec γιατί δείχνει σοβαρό κουτί αλλα αφού λέτε ότι δεν είναι καλο

dem είναι θέμα χρημάτων απλός θέλω κάτι εργονομικό και με μεγάλο χώρ όπως το "κολλερμαστερ" που έχω

δυστυχώς η ποιότητα δεν είναι καλή αφού είχε κοπεί η μεταλλική στήριξης τον καρτών επέκτασης pci (coolermaster rc 330)

για μέγεθος ψήκτρας δεν με απασχολεί και τόσον

το coolermaster που έχω παίρνει μέχρι 166 mm ύψος ψήκτρα

τα raijintek φαίνονται καλά κουτιά... τι λέτε για αυτό... aerocool rs9.devil edition

http://www.eshopcy.com.cy/aerocool-rs-9-devil-red-edition-p-PER.808774

αν και με το κόστος τον extra ανεμιστήρων πάει πάνω η τιμή

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε καταλαβα αν ψαχνεις για σοβαρο ή gaming κουτι. Οπως και να χει θα σου δωσω μερικα tips για να μπορεις να ψαξεις πιο σωστα και το κυριοτερο να επιλεξεις σωστα το κουτι:

1ον να εχει φιλτρα για τη σκονη σε ολες τις εισοδους αερα
2ον να εχει αρκετο χωρο πισω απο τη μητρικη για cable management
3ον να εχει αντικραδασμικα εξαρτηματα για τους σκληρους δισκους
4ον να ειναι εξοπλισμενο με τουλαχιστον 2 ανεμιστηρες (1 intake & 1 exhaust), εκτος και αν θες να παρεις αλλους πιο αθορυβους και αποδοτικοτερους.

5ον η θεση του τροφοδοτικου να ειναι κατω και να αεριζεται αυτονομα απο το υπολοιπο συστημα

6ον να εχει usb 3.0 θυρες
(αν λειπει κατι συμπληρωστε οι υπολοιποι)

Το chieftek οπως βλεπεις δεν ικανοποιει κανενα απο τα παραπανω.

Επισης πρεπει παντα να προσεχεις το μεγεθος της καρτας γραφικων που μπορει να τοποθετηθει σε αυτο καθως και της μητρικης.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους,

πολύ σε ευχάριστο φιλε AMDakias για τις υποδείξεις σου

κατάλαβα τώρα !

όσο για το aercool για να πω την αλήθεια δεν ξέρω πια είναι η διαφορα δηλαδή το ότι είναι gaming κουτί

το είδα μεγάλο, μπαίνουνε 140 mm ανεμιστήρες..ωραία λέω μου κάνει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω κατα ποσο υπαρχει ο ορος "gaming κουτι", απλα το ειπα για να διαφοροποιησω ενα σοβαρο κουτι απο ενα με τολμηρα σχεδια και χρωματα.

 

Γενικα στην αγορα Η/Υ της Κυπρου μονο το e-shop παζει ή εχεις και αλλες επιλογες?

Link to comment
Share on other sites

φιλε AMDakias σε χαιρετώ,

εδώ στην κύπρο υπάρχουνε τρία με τέσσερα μεγάλα on line e-shops εκτος του eshop cy

λίγο πολύ όλοι έχουνε τα ίδια και οι τιμές πάνω κάτω είναι οι ίδιες

εσείς στην ελλάδα έχετε πολύ πιο φτηνές τιμές από εδώ

άλλη επιλογή είναι να επισκεφτώ καταστήματα ειδών υπολογιστών που έχουμε αρκετά

βασικά το eshop-cy είναι το μεγαλύτερο, κάνει και παράδοση στον χορό σου με αγορές άνω τον 120 euros

άλλη επιλογή είναι το ebay που εκεί είναι όντως πολύ φτηνά τα είδη υπολογιστών, ειδικότερα το ebay (ebay.de) γερμανίας έχει πολύ φτηνά πράγματα και τα μεταφορικά είναι παρα πολύ φτηνά, το μονο θέμα είναι να τρέχεις ταχυδρομείο για να τα πάρεις εκτος και αν είναι με dhl οποτε στα παραδίνουνε στον χορό σου

μάλλον παο για το arcadia

σε ευχάριστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.