Jump to content



προβλημα με το ασυρματο ιντερνετ!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω ενα μεγαλο θεμα με το ασυρματο ιντερνετ στο λαπτοπ μου!

 

Δεν μου κανει καθολου αναζητηση στο ιντερνετ και κατω δεξια στο σημα που εχει μου βγαζει τις 5γραμμες του σηματος και το κοκκινο το Χ απο πανω!

 

Παταω το Fn και F1 για να ανοιξει το Wifi και δεν μου δειχνει η λυχνία οτι ειναι ενεργοποιημενο το Wifi!!

Ενω παλιότερα μου την εδειχνε ενεργοποιημενη με γαλαζιο χρωμα!!

 

Κανω αντιμετωπιση προβληματων και δε μ βγαζει κατι κατατοπιστικο...!!

 

Εκανα και φορματ φορματ και δεν εγινε κατι...μου παρουσιαζει το ιδιο προβλημα!!

 

Τελος αλλαξα και την καρτα δικτυου απο τον υπολογιστη και μου κανει το ιδιο ακριβως!!

 

 

 

To  μοντελο του laptop ειναι fujitsu amilo pi3560

Έγινε επεξεργασία από Goulis
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει αναγνωριστεί σωστά η wifi card κατά την εγκατάσταση των windows (δες Device manager) έλεγξε αν είναι ενεργή (enabled) μέσα από το network & sharing center.

 

Υπάρχει η πιθανότητα να έχει χαλάσει. Αν έχεις την δυνατότητα δοκίμασε ένα usb wifi stick αν έχεις πάλι πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει αναγνωριστεί σωστά η wifi card κατά την εγκατάσταση των windows (δες Device manager) έλεγξε αν είναι ενεργή (enabled) μέσα από το network & sharing center.

 

Υπάρχει η πιθανότητα να έχει χαλάσει. Αν έχεις την δυνατότητα δοκίμασε ένα usb wifi stick αν έχεις πάλι πρόβλημα.

 

Κανει κανονικα την εγκατασταση αυτοματα απο τα windows δηλαδη το ελεγχει οτι υπαρχει το διαβαζει το συστημα!!

Εβαλα και stick ασυρματο ξεχωριστο και εδω εγινε και κατι αλλο περιεργο...

  • Στον δισκο τον πρωτο που ειχα δηλαδη τον παλιοτερο το κανει εγκατασταση ολα κανονικα και στη συνεχεια δεν μπορει να αναγνωρισει ουτε εκεινο τιποτα απο ασυρματα ιντερνετ
  • Στον δευτερο δισκο δηλαδη τον δοκιμαστικο που εβαλα αυτες τις μερες το διαβαζει το εγκαταστει κανονικα και μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ..

Εδω μ παραξενεψε παρα πολυ...

 

Τελος να προσθεσω οτι ο αδερφος μ ειχε βαλει ενα ασυρματο αναμεταδωτη σηματος για το ιντερνετ αλλα δε νομιζω να χρειαζετε καποιες αλλαγες για να το εγκαταστησεις αυτο...οποτε δεν θα εχει αλλαξει κατι...

 

Άλλαξες την κάρτα, αλλά σύνδεσες τα καλωδιακια που είναι πάνω της?

 

Ναι τα καλωδια απο κατω ειναι ιδια οπως ηταν!

Αλλωστε μ εχει και αναπαρασταση με το που πανε τα χρωματα απο τα καλωδια δηλαδη σε ποιο σημειο παει το μαυρο και που το κοκκινο πανω στην πλακετα!

Έγινε επεξεργασία από Goulis
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την περιγραφή της εμπειρίας σου με το stick έχει πειραχθεί η registry/ tcp ip stack είτε από κάποιο update ή κάποιο virus/ malware και γι'αυτό στην νέα εγκατάσταση δεν έχεις πρόβλημα.

 

Μπορείς να τρέξεις κάποιο antimalware/antivirus σε safe mode η να χρησιμοποιήσεις το system restore και να επαναφέρεις το σύστημα σε μια προηγούμενη ημερομηνία που το wifi λειτουργούσε και να δεις τι αποτέλεσμα έχει.

 

Στην χειρότερη θα αναγκαστείς να κάνεις μια νέα εγκατάσταση των Windows

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την περιγραφή της εμπειρίας σου με το stick έχει πειραχθεί η registry/ tcp ip stack είτε από κάποιο update ή κάποιο virus/ malware και γι'αυτό στην νέα εγκατάσταση δεν έχεις πρόβλημα.

 

Μπορείς να τρέξεις κάποιο antimalware/antivirus σε safe mode η να χρησιμοποιήσεις το system restore και να επαναφέρεις το σύστημα σε μια προηγούμενη ημερομηνία που το wifi λειτουργούσε και να δεις τι αποτέλεσμα έχει.

 

Στην χειρότερη θα αναγκαστείς να κάνεις μια νέα εγκατάσταση των Windows

 

Ωραια θα το δοκιμασω αλλα απο οτι ειδα για να κανω επαναφορα συστηματος δεν μ βγαζει καποια καλη ημερομηνια δηλαδη ειναι ολες πολυ κοντα στη σημερινη μερα και δεν εχω κατι ακριβες για το wifi...

το προβλημα λογικα ειχε δημιουργηθει παλιοτερα...

 

Θα δοκιμασω να κανω το antimalware/antivirus σε safe mode να δω αν προκυψει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν παλιότερες ημερομηνίες στο system restore θα έχει και ένα check box κάτω αριστερά στο παράθυρο show more restore points ή κάτι παρόμοιο

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν παλιότερες ημερομηνίες στο system restore θα έχει και ένα check box κάτω αριστερά στο παράθυρο show more restore points ή κάτι παρόμοιο

 

Το εχω ανοιξει αλλα παλι δεν μ βγαζει κατι κατατοπιστικο...

 

το βραδυ θα ελεγξω αυτο με το safe Mode!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.