Jump to content



Palit GTX 770 Jetstream (2GB) O/c ερωτήσεις


Recommended Posts

Την καλησπερα μου σε ολους παιδια!

 

Η απορια μου εχει να κανει με το ποσα Mhz μπορω να δωσω στην καρτα του τιτλου (που εχω στην κατοχη μου) , με βαση τα παρακατω 

 

post-60900-0-87971100-1435587752_thumb.j

 

και με βαση το συστημα της υπογραφης μου (εχω το 550ρι τροφοδοτικο-δε νομιζω να εχω κανενα θεμα)

 

Οι θερμοκρασιες της καρτας ειναι σε 85% load περιπου 63-65 βαθμοι (witcher 3, far cry 4 για παραδειγμα).

Θα κερδιζα τιποτα αν εδινα π.χ +80-100 στο core και καμμια 25-30 στις μνημες; Μπορω να δωσω στις μνημες; (elpida γαρ). 

 

Για 24/7 χρηση ειναι ενδεδειγμενο κατι τετοιο; 

επισης δε βρηκα να μπορω να ξεκλειδωσω το voltage control (μαλλον λογω καρτας). εκτος και αν μου διαφευγει κατι. 

 

Και κατι διευκρινιστικο. Απλως ανεβοκατεβαζω τα πεδια core clock & memory clock , και αποθηκευω; Κανω κατι αλλο; Δεν εχω πειραξει ποτέ καρτα ουτε με το εν λογω προγραμμα, ουτε με κανενα αλλο!

 

Δε βρηκα παρομοιο θεμα , παρα μονο ενα γενικο για τις 770, γι'αυτο ανοιξα δικο μου! Εαν υπαρχει να ανακατευθυνθω και δε το βρηκα, ζητω προκαταβολικα συγγνωμη ! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε ενα unigine heaven η valley να τα εχεις ως stress tests. Για αρχη δωσε ενα +100 και σε πυρηνα και σε μνημες. Τρεξε τεστ να δεις αν κραταει. Οσο βλεπεις οτι δεν σου κανει artifacts και δε ριχνει απο μονη της ρολογια ανεβαζε καθε φορα ενα 20αρικο περιπου αλλα οχι ταυτοχρονα σε πυρηνα και μνημες. Μαξαρε πρωτα το ενα και μετα αρχιζεις ν ανεβαζεις και το αλλο. Asic της καρτας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε ενα unigine heaven η valley να τα εχεις ως stress tests. Για αρχη δωσε ενα +100 και σε πυρηνα και σε μνημες. Τρεξε τεστ να δεις αν κραταει. Οσο βλεπεις οτι δεν σου κανει artifacts και δε ριχνει απο μονη της ρολογια ανεβαζε καθε φορα ενα 20αρικο περιπου αλλα οχι ταυτοχρονα σε πυρηνα και μνημες. Μαξαρε πρωτα το ενα και μετα αρχιζεις ν ανεβαζεις και το αλλο. Asic της καρτας;

To asic ειναι στη φωτογραφια.  87.5% ειναι! Μαλλον δειγμα καλου τσιπακίου!

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να γινει φουρνος το pc οποτε θα ψαξω να βρω ποια ειναι η "χρυση τομη" ! Το ρευμα (voltage core) δε το πειραζω επουδενι λογο ετσι; Βασικα οπως βλεπω δεν μπορω και να ηθελα :p

 

 

Κατι τελευταιο. Παταω και το "apply oc at system startup" για να ξεκιναει οπως την αφησα η καρτα,ετσι; Επαναλαμβανω , πρωτη φορα το κανω

 

edit : βρηκα οτι ξεκλειδωνει το mV κανονικα. Στραβος τελειως. Πότε το πειραζουμε αυτο; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανεβασεις ταση η θερμοκρασια δε θα ξεφυγει πολυ. Ισως και ελαχιστα. Τα mV ανεβασρε τα οταν χτυπησει ταβανι με την στοκ ταση. Οταν δεις δλδ οτι σου βγαζει artifacts η οτι ριχνει τα ρολογια απο μονη της. Εχεις πολυ καλο asic παντως αρα θα ανεβει αρκετα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία την δοκιμάζω λοιπόν προς βραδάκι γιατί έφυγα εκτός σπιτιού και θα δω ποια είναι η stable κατάσταση! Δεν είχα δει ποτέ ότι το asic είναι τόσο πάνω, οπότε ήρθε η ώρα να παιξω λίγο :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά καλοκαίρι μη πολυ κλοκάρεις αμα δεν εχεις κλιματιστικό στο δωμάτιο :p

 

Εγώ Οκτώβρη μήνα , όταν ήμουν Θεσσαλονίκη πέρυσι πριν πάω φαντάρος και είχα χρόνο το είχα ψάξει . Αλλη θερμοκρασία πριν 1.5 χρόνο πάντως είχα πολύ καλά temps με 1300 κάτι πυρήνα max 70C ειχε παει . Θα ψάξω για screenshots αν εεχω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι με τα ρολογια οπως ειναι ετρεξα ενα heaven και τα αποτελεσματα ειναι τα παρακατω

 

post-60900-0-00800400-1435596768_thumb.j

 

 

Το gpu-z μου λεει ρολογια 1150Mhz. Αυτο πανω λεει 1305Mhz . Οτι να'ναι λεει; Μπερδευτηκα

 

Να μη πειραξω καθολου τα ρολογια λες Σπυρο; Ψηθηκα , αλλα θα ψηθει και η καρτα οπως φαινεται :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1305 είναι το boost.

 

Βρήκα κάποια screens τα είχα θαμένα στο imageshack

 

ειναι σχεδον 2 χρονια πισω 

 

https://imageshack.com/i/go11rap

 

https://imageshack.com/i/nm63bpp

ειναι με modαρισμένο bios να είναι καρφωμένο στα 1300 χωρίς boost

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δωσω πχ +80 στο καθενα, θα ανεβει αυτοματως και το boost ή θα παραμεινει το ιδιο; Και εαν δωσω τι θα κερδισω; (περα απο τη σομπα για το χειμωνα :p ) Παντως αντεχει ακομη στα 1080p η 770.. Μετα απο 5-6 patch στο Witcher βλεπω μεσο ορο 50fps τουλαχιστον και στο Fc4 πλεον 60 καρφωμενα , με τα ιδια settings που ειχα πριν τα patch. 

 

Της gigabyte παντως πρεπει να ειναι αρκετα πιο καλο το συστημα ψυξης. Εγω εχω της Palit και σιγουρα δεν ειναι και η καλυτερη υλοποιηση , αλλα νομιζω οτι εχει αρκετο factory oc 

 

Εδιτ: 

 

Με το που εδωσα πχ +75 στο core και +50 στις μνημες, ετρεξα heaven και κατευθειαν μαυρη οθονη και "entering power saving mode" απο πλευρας οθονης. 

 

Μηπως φταιει οτι οι μνημες ειναι elpida και απλα δεν...;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αν δωσω πχ +80 στο καθενα, θα ανεβει αυτοματως και το boost ή θα παραμεινει το ιδιο; Και εαν δωσω τι θα κερδισω; (περα απο τη σομπα για το χειμωνα :p ) Παντως αντεχει ακομη στα 1080p η 770.. Μετα απο 5-6 patch στο Witcher βλεπω μεσο ορο 50fps τουλαχιστον και στο Fc4 πλεον 60 καρφωμενα , με τα ιδια settings που ειχα πριν τα patch. 

 

Της gigabyte παντως πρεπει να ειναι αρκετα πιο καλο το συστημα ψυξης. Εγω εχω της Palit και σιγουρα δεν ειναι και η καλυτερη υλοποιηση , αλλα νομιζω οτι εχει αρκετο factory oc 

 

Εδιτ: 

 

Με το που εδωσα πχ +75 στο core και +50 στις μνημες, ετρεξα heaven και κατευθειαν μαυρη οθονη και "entering power saving mode" απο πλευρας οθονης. 

 

Μηπως φταιει οτι οι μνημες ειναι elpida και απλα δεν...;

Για αρχη ασε τις μνημες στοκ παιξε μονο με πυρηνα να δεις πσο παει με το που βρεις το τερμα του πυρηνα σου αρχιζεις τις μνημες.Βαση λογικης οτι εχεις μεγαλο asic ο πυρηνας σου θα παει αρκετα καλα αρκει να εχεις το νου σου στα temps για να μην εχεις throttle δλδ τι εννοω εαν μπορεσει να κρατησεις την καρτα σου με oc μεχρι 80-85c εισαι τρικαλα.Τωρα για αυτο μπορεις να φτιαξεις ενα custom fan profile στο msi ab δλδ δηλωνεις εσυ ποσες στροφες θα πηγαινει ο ανεμηστιρας την καρτας σου και σε ποια θερμοκρασια.Αξιζει να το κανεις.Αννν κανεις αυτα τα λιγα και θες ρευματα υπαρχει custom bios που ξεκλειδωνεις τα ρευματα στην καρτα σου ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ασε τις μνημες στοκ παιξε μονο με πυρηνα να δεις πσο παει με το που βρεις το τερμα του πυρηνα σου αρχιζεις τις μνημες.Βαση λογικης οτι εχεις μεγαλο asic ο πυρηνας σου θα παει αρκετα καλα αρκει να εχεις το νου σου στα temps για να μην εχεις throttle δλδ τι εννοω εαν μπορεσει να κρατησεις την καρτα σου με oc μεχρι 80-85c εισαι τρικαλα.Τωρα για αυτο μπορεις να φτιαξεις ενα custom fan profile στο msi ab δλδ δηλωνεις εσυ ποσες στροφες θα πηγαινει ο ανεμηστιρας την καρτας σου και σε ποια θερμοκρασια.Αξιζει να το κανεις.Αννν κανεις αυτα τα λιγα και θες ρευματα υπαρχει custom bios που ξεκλειδωνεις τα ρευματα στην καρτα σου ;)

Εχω ηδη θεσει σε τι στροφες θελω να γυριζουν οι ανεμιστηρες μου , αναλογα με τις θερμοκρασιες :) Προς το παρον θα παιξω με το core μονο για να δω τι ψαρια πιανω !

 

Χμμμ , το ιδιο ακριβως μου κανει και πειραζοντας μονο τον πυρηνα. Μηπως απλα δε θελει; :p Βαζοντας το heaven , πριν καν ξεκινησω να κανω bench, μαυριζει η οθονη. 

 

Μπας και κανω κατι λαθος;;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη θεσει σε τι στροφες θελω να γυριζουν οι ανεμιστηρες μου , αναλογα με τις θερμοκρασιες :) Προς το παρον θα παιξω με το core μονο για να δω τι ψαρια πιανω !

 

Χμμμ , το ιδιο ακριβως μου κανει και πειραζοντας μονο τον πυρηνα. Μηπως απλα δε θελει; :p Βαζοντας το heaven , πριν καν ξεκινησω να κανω bench, μαυριζει η οθονη. 

 

Μπας και κανω κατι λαθος;;

Θελει more NoS ρευματακι θελει.Εδω τωρα πας σε bios custom

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα από το αρχικό ποστ σε ενδιαφέρει το 24/7.Άρα τα 1300mhz και ρεύμα 1,21 που σου πρότεινε ο spyrosKGR τα ξεχνάς.Αυτά είναι για 2λεπτα-3λεπτα bench.

Οπωσδήποτε και θα κερδίσεις οτιδήποτε νούμερο σε mhz και αν ανεβάσεις.

Αν θυμάμαι καλά η κάρτα σου έχει στοκ ρεύμα 1,17.Δοκίμασε σε αυτό το ρεύμα να ανεβάσεις επεξεργαστή και μετά μνήμη ώσπου να δεις τις θερμοκρασίες εκεί που τις θέλεις και η κάρτα να μην κρασάρει  και να μην βγάζει αρτιφακτς.Αν η κάρτα σου κρασαρει χωρίς να έχεις θερμοκρασίες τοτε ανέβασε το ρεύμα λίγο λίγο.

Επίσης άνοιξε το GPU-Z διάλεξε το Sensors πήγαινε στο GPU Core Clock πάτα το βελάκι και στις επιλογές που θα σου βγάλει πάτα το  show Highest Reading.Αυτό για να μπορέσεις να δεις μετά που έφτασε σε ανώτερο το boost.Το boost που σου δείχνει η πρώτη εικόνα του GPU-Z  δεν είναι πάντα η πραγματική.Εκεί οφείλετε και η διαφορά που έβλεπες στις ρυθμίσεις του MSIaferburner που έχεις βάλει και έβλεπες.Καλή αρχή και καλή υπομονή στα νέα χωράφια που μπαίνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Κώστα @venex58 εννοώ ότι να μην την πειράξει για παιχνίδια , εξάλλου ήδη η κάρτα του από μαμά της πάει με boost 1300 ( ας το δοκιμάσει σε κανα Battlefield - crysis να δει το original ), δεν αξίζει, είναι και καλοκαίρι τώρα πειράματα με oc 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.