Jump to content



Αναβάθμιση κάρτας γραφικών και οθόνης


Recommended Posts

Αποφάσισα να αλλάξω κάρτα γραφικών και οθόνη στον υπολογιστή και μετά από αρκετή μελέτη κατέληξα στα παρακάτω και θα ήθελα από φίλους που γνωρίζουν να μου πουν αν είναι καλές οι επιλογές μου ή που θα άλλαζαν κάτι, όπως επίσης αν αξίζει να κάνω την αγορά από κάπου αλλού εκτός της computer universe που γνωρίζω γιατί έχω ψωνίσει από εκεί πολλές φορές. 

 

Η χρήση που προορίζεται είναι full gaming σε όσο πιο full extra ρυθμίσεις θα μου επιτρέψουν αυτά τα υλικά. Επίσης επόμενη αναβάθμιση για την κάρτα γραφικών υπολογίζω να είναι σε μία 5ετία ενώ για την οθόνη σχεδόν όσο αντέξει θα έλεγα. 

 

Το παρόν σύστημα έχει τα εξής:

 

Gtx 550ti

Intel i7 2600K

8GB 1600 Ram

Z68X-UD4-B3 Motherboard

Οθόνη LG W2486L

 

Η αγορά που θέλω να κάνω είναι:

 

EVGA GeForce GTX 980 SC ACX2.0  ή EVGA GeForce GTX 980 FTW ACX2.0

 

και οθόνη την Dell U2715H

 

Αν υπάρχει τρόπος και φυσικά σε παρόμοιο αποτέλεσμα να μειώσω κάπως το κόστος παρακαλώ πείτε μου, δεν ξέρω αν έχω κάνει και την πιο άριστη επιλογή για το πια Gtx 980 να πάρω..

 

Επίσης αν πιστεύετε ότι δεν θα δω τεράστια διαφορά σε σύγκριση με την EVGA GTX 970 FTW+ θα με ενδιέφερε να ρίξω ακόμη 150€ το συνολικό κόστος. Αν και μιλάμε για 1440p οθόνη, οπότε λογικά οι fan μάλλον δεν θα μου το συμβούλευαν, πιστεύω.

 

Να έψαχνα λέτε και κάποια λύση για οθόνη με G-sync ή είναι ακόμη νωρίς;;

 

Αφού πουληθεί η υπάρχουσα οθόνη και η κάρτα γραφικών, και αφού ανοίξουν οι τράπεζες :) θα προβώ άμεσα στην όποια αγορά καταλήξουμε οπότε περιμένω τις προτάσεις σας..

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.. 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα παρε οθονη gsync και μια msi gtx 970 gaming 4g κλολαρε την στα 1400+ πυρηνα παει πολύ ευκολα χωρις ρευμα την ειχα. Και εχεις στην ουσια μια 980.

Τωρα εαν θες με το ζορι 980 θα σου πω το εξης: οσο εχει η 980 καινούρια βρισκεις ελαφρος μεταχ. 2χ970 οι οποιες φτάνουν στις περισσότερες περιπτώσεις 980ti.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για μενα παρε οθονη gsync και μια msi gtx 970 gaming 4g κλολαρε την στα 1400+ πυρηνα παει πολύ ευκολα χωρις ρευμα την ειχα. Και εχεις στην ουσια μια 980.

Τωρα εαν θες με το ζορι 980 θα σου πω το εξης: οσο εχει η 980 καινούρια βρισκεις ελαφρος μεταχ. 2χ970 οι οποιες φτάνουν στις περισσότερες περιπτώσεις 980ti.

 

Θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια gsync 1440p 27" οθόνη;;  

 

όσο για την κάρτα γραφικών μου ακούγεται εξαιρετικά ενδιαφέρον αν και ποτέ δεν ασχολήθηκα με oc κάρτας γραφικών παρόλα αυτά φαντάζομαι από το software της ίδιας θα γίνεται..

 

Είσαι σίγουρος πως είναι το ίδιο; αν πράγματι είναι έτσι τότε με βγάζεις από μεγάλο δίλημμα.. Και για πιο λόγο msi;; κλοκάρεται καλύτερα από αυτήν που είπα εγώ;; ή απλώς μου προτείνεις μια φθηνή για να την ανεβάσω μόνος παρά να την πάρω έτοιμη κλοκαρισμένη;; 

 

Όσο για το τελευταίο που μου λες δεν θα ήθελα να μπω στην φάση να αρχίσω να ψάχνω μεταχειρισμένα οπότε το αφήνω.. αν είναι όπως μου λες το σενάριο με την 970 τότε θα το κάνω έτσι.. δεν θα συναντήσω πρόβλημα στα latest games στα 1440p πιστεύεις;; 

 

Edit: βασικά μόλις είδα πως με IPS panel και gsync οι οθόνες πάνε κοντά στα 700€ οπότε εκεί που είπαμε να μειώσουμε το κόστος από την κάρτα γραφικών βλέπω να τρώμε την διαφορά στην οθόνη.. εκτός και πάω σε TN όπου παίζουν στο 500ρικο.. 

Έγινε επεξεργασία από liakos3
Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις ορεξη δες λιγο τα gsyncs monitors αν και εγω ειμαι φαν των asus.

https://www.overclockers.co.uk/productlist.php?catid=948&groupid=17

 

Tωρα στο κομματι msi 970 προτεινα msi γιατι την ειχα και η καρτουλα πιστευω οτι απο τις καλυτερες 970 λογο θερμοκρασιας κλοκαρισματος και μηδενικου coil σε σχεση με τον ανταγωνισμο οχι οτι οι msi δεν ειχαν αλλα οχι οπως καποιες αλλες.

Για φετος κατ εμε πανε ετσι: 

 

Msi

evga

asus 

gigabyte

 

Οποια σου αρεσει απο αυτες διαλεγεις ο maxwell κανει παπαδες κλοκαρει σαν τρελος και πιανεις ευκολα 980 στοκ ειχα και 970 και 980.Κλοκαρισμενη οπως προ ειπα πιανει την στοκ 980 και σε καποια games της ριχνει και λιγο.

Τωρα στα 1440p με καποιες παραχωρησεις θα εισαι μια χαρα.Αλλιως εαν τα θες ολα στα foul δεν σε φτανει ουτε μια 980ti μετα θες sli 980ti

 

Eγω γουσταρω πολυ αυτη ασε την τιμη  εδω.Απ εξω την βρισκεις καλυτερα 

https://www.skroutz.gr/s/5242941/Asus-ROG-Swift-PG278Q.html

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις ορεξη δες λιγο τα gsyncs monitors αν και εγω ειμαι φαν των asus.

https://www.overclockers.co.uk/productlist.php?catid=948&groupid=17

 

Tωρα στο κομματι msi 970 προτεινα msi γιατι την ειχα και η καρτουλα πιστευω οτι απο τις καλυτερες 970 λογο θερμοκρασιας κλοκαρισματος και μηδενικου coil σε σχεση με τον ανταγωνισμο οχι οτι οι msi δεν ειχαν αλλα οχι οπως καποιες αλλες.

Για φετος κατ εμε πανε ετσι: 

 

Msi

evga

asus 

gigabyte

 

Οποια σου αρεσει απο αυτες διαλεγεις ο maxwell κανει παπαδες κλοκαρει σαν τρελος και πιανεις ευκολα 980 στοκ ειχα και 970 και 980.Κλοκαρισμενη οπως προ ειπα πιανει την στοκ 980 και σε καποια games της ριχνει και λιγο.

Τωρα στα 1440p με καποιες παραχωρησεις θα εισαι μια χαρα.Αλλιως εαν τα θες ολα στα foul δεν σε φτανει ουτε μια 980ti μετα θες sli 980ti

 

Eγω γουσταρω πολυ αυτη ασε την τιμη  εδω.Απ εξω την βρισκεις καλυτερα 

https://www.skroutz.gr/s/5242941/Asus-ROG-Swift-PG278Q.html

 

Ωραία οπότε πραγματικά θα σε ακούσω και θα πάω στην 970 το πιστεύω πως θα είμαι κομπλε και στην τελική κοντά 200€ διαφορά είναι και με ένα 200άρι ακόμη ξαναλλάζω σε κανά δυο χρόνια :)

 

Όσο για την οθόνη πράγματι και εγώ αυτή έβαλα στο μάτι που λες αν και είναι στα 680€ και τσούζει αρκετά.. φυσικά αν υποθέσω ότι θα τα πάρω όλα από computeruniverse ή mindfactory τότε οι επιλογές για κάτι πιο οικονομικό είναι η BenQ XL2420G και AOC g2460Pg  πως σου φαίνονται σαν επιλογές; ή μήπως Rogswift με την μία μιας και η οθόνη είναι κάτι που μάλλον δεν θα ξανά αλλάξω.. 

 

Αλλά πραγματικά για αυτά τα χρήματα κατά την γνώμη σου αξίζει να θυσιάσω το IPS πάνελ και να πάω σε TN λόγο του gsync?? (ανέλυσε το μου λίγο για να το εννοήσω) Λόγο του ότι δουλεύω Photoshop πολύ (όχι επαγγελματικά) είπα μήπως βοηθήσει η καλύτερη χρωματική απόδοση των IPS.. 

 

Όταν αρχίσω να σε ζαλίζω μου λες να το λήξουμε  :p

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε πραγματικά θα σε ακούσω και θα πάω στην 970 το πιστεύω πως θα είμαι κομπλε και στην τελική κοντά 200€ διαφορά είναι και με ένα 200άρι ακόμη ξαναλλάζω σε κανά δυο χρόνια :)

 

Όσο για την οθόνη πράγματι και εγώ αυτή έβαλα στο μάτι που λες αν και είναι στα 680€ και τσούζει αρκετά.. φυσικά αν υποθέσω ότι θα τα πάρω όλα από computeruniverse ή mindfactory τότε οι επιλογές για κάτι πιο οικονομικό είναι η BenQ XL2420G και AOC g2460Pg  πως σου φαίνονται σαν επιλογές; ή μήπως Rogswift με την μία μιας και η οθόνη είναι κάτι που μάλλον δεν θα ξανά αλλάξω.. 

 

Αλλά πραγματικά για αυτά τα χρήματα κατά την γνώμη σου αξίζει να θυσιάσω το IPS πάνελ και να πάω σε TN λόγο του gsync?? (ανέλυσε το μου λίγο για να το εννοήσω) Λόγο του ότι δουλεύω Photoshop πολύ (όχι επαγγελματικά) είπα μήπως βοηθήσει η καλύτερη χρωματική απόδοση των IPS.. 

 

Όταν αρχίσω να σε ζαλίζω μου λες να το λήξουμε  :p

Οχι ρε συ δεν με ζαλιζες.

Κοιτα το ενδεχομενονα παρεις απο διπλανο φορουμ μεταχ 970 msi μαξιμουμ με 320 ευρω αρκει να εχει εγγυηση κτλπ.

Εγω π.χ την πουλησα 350 και δεν την ειχα ουτε 2 βδομαδες με ειχε πιασει η λοξα να παρω 980 :p

Τωρα στα περι οθονης τα νεα ΤΝ πανελ στα ματια τα δικα μου πλησιαζουν πολυ τα ips στο λεω γιατι ειχα ips dell  u2713h και ειδα tn καλο και ειχα χαζεψει δεν το περιμενα τετοια βελτιωση.

Και επειδη οπως ειπες το μονιτορ δεν θα το αλλαξεις για αρκετα χρονια δωσε το κατι παραπανω και πηγαινε στο καλο ...ξερεις πιο ειναι αυτο χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ δεν με ζαλιζες.

Κοιτα το ενδεχομενονα παρεις απο διπλανο φορουμ μεταχ 970 msi μαξιμουμ με 320 ευρω αρκει να εχει εγγυηση κτλπ.

Εγω π.χ την πουλησα 350 και δεν την ειχα ουτε 2 βδομαδες με ειχε πιασει η λοξα να παρω 980 :p

Τωρα στα περι οθονης τα νεα ΤΝ πανελ στα ματια τα δικα μου πλησιαζουν πολυ τα ips στο λεω γιατι ειχα ips dell  u2713h και ειδα tn καλο και ειχα χαζεψει δεν το περιμενα τετοια βελτιωση.

Και επειδη οπως ειπες το μονιτορ δεν θα το αλλαξεις για αρκετα χρονια δωσε το κατι παραπανω και πηγαινε στο καλο ...ξερεις πιο ειναι αυτο χαχαχα.

 

την είδα αυτή που λες στο διπλανό φόρουμ αλλά ούτως ή άλλως την βρήκα με μείωση τιμής στα 350€ καινούρια οπότε δεν υπάρχει θέμα όσο αφορά την κάρτα. 

 

Οπότε καταλήγοντας οι αγορές που θα γίνουν είναι:

 

 Asus ROG Swift PG278Q 3D, 144HZ, G-Sync

 

και 

 

MSI GeForce GTX 970 Gaming 4G

 

Σύνολο 1050€ μαζί με τα μεταφορικά 

 

Λοιπόν με έβγαλες από πολλά διλήμματα και μου επιβεβαίωσες πράγματα που ήθελα να ακούσω να σου πω την αλήθεια. Τελικά θα μου βγουν και 50€ φθηνότερα και με πολύ πολύ καλύτερη οθόνη από αυτή που είχα στην αρχή.. 

 

Το μόνο που μένει είναι να ανοίξουν οι τράπεζες και να μας αφήσουν λίγο στην ησυχία μας... :) άντε για να μην πάω να πάρω για 1000€ μακαρόνια και αλεύρι χαχαχαχαχα

 

 

Ευχαριστώ πολύυυυυυυυυυυυ

Freesync monitors = GSync monitors - $200

 

just saying

 

 

ναι αλλά Freesync δεν είναι για τις ati;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά Freesync δεν είναι για τις ati;;;
Ναι, απλά εφόσον πας και για monitor ίσως θα ήθελες να το λάβεις υπόψιν αν θεωρήσεις ότι τελικά τεχνολογίες τύπου GSync/FreeSync σε ενδιαφέρουν. Αν είναι Nvidia δαγκωτό, αγνόησε το ποστ μου :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@liakos3 οποτε καλοριζικα.

Εκλεισες για φετος ;)Ουτε μακαρονια παιζουν ουτε ρυζι και αυτα αναρπαστα εχουν γινει.

Μιας και θα παρεις απεξω καρτα και οθονη παρε και κανα μακαρονι κτλπ σε κιλα να σου ερθουν τα μεταφ.πιο φθηνα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.