Jump to content



Καμμενος delid 4690Κ υπαρχει λυση;


Recommended Posts

Καλησπερα...Μετα απο 10 μερες περιπου τα εφτυσε ο cpu...Αρχικα πιστευα οτι εφταιγε η μητρικη αλλα πηγαινοντας τα και τα 2 στο Πλαισιο για εναν ελεγχο μου ειπαν οτι η μητρικη δουλευει σε αλλο μηχανημα αλλα ο cpu οχι...

Δεν υπαρχει χαρτι εγγυησης οποτε η μονη πιθανοτητα αν μπορει να γινει ειναι rma στην Intel...Εχω κανονικα κουτι την stock ψυχτρα ολα....Διαβασα οτι στο live chat θα ζητησουν κατι κωδικους απο την ψυχτρα που τους εχω και κατι νουμερα που γραφει πανω ο cpu...Εδω ανακυπτει το πρωτο προβλημα γιατι βαζοντας liquid metal pro και καθαριζοντας την αφηνει μια μαυριλα και δεν φαινονται τα νουμερα....Με τι μπορω να καθαρισω; ισοπροπιλικη αλκοολη;

Υπαρχει πιθανοτητα επιδιορθωσης με καποιο τροπο;(απο ηλεκτρονικο)

Έγινε επεξεργασία από zapata
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που απαντάτε κιόλας .

Φίλε μου σίγουρα δεν φτιάχνεται και σίγουρα δεν έχεις εγγύηση ,αστειευομαστε τώρα ;

Μ'αρεσει που έχεις τη μαμα ψυχτρα ,αλλιβς θα ήταν πρόβλημα.

Ρε φίλε Zapata ,είπαμε ,εμείς είμαστε τσακάλια ,αυτοί εκεί στην intel ,λες να μην έχουν κουκούτσι μυαλό ; να τους σκάσει ένας ξεκαπακωτος καμμενος CPU με σβησμένα γράμματα και να στον καλύψουν κιόλας ;

Μονός φωτιά δεν του έβαλες ακόμα .

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα γραμματα δεν εχουν σβηστει απλα δεν καθαριζεται καλα η μεταλλικη παστα(τελικα καταφερα και τον καθαρισα)...Οσο για το ανοιγμενος δεν ειναι θεμα τον κλεινω..Απλα επειδη διαβασα στο net για περιπτωσης καλυψης εγγυησης ειπα μηπως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Μετα απο 10 μερες περιπου τα εφτυσε ο cpu...Αρχικα πιστευα οτι εφταιγε η μητρικη αλλα πηγαινοντας τα και τα 2 στο Πλαισιο για εναν ελεγχο μου ειπαν οτι η μητρικη δουλευει σε αλλο μηχανημα αλλα ο cpu οχι...

Δεν υπαρχει χαρτι εγγυησης οποτε η μονη πιθανοτητα αν μπορει να γινει ειναι rma στην Intel...Εχω κανονικα κουτι την stock ψυχτρα ολα....Διαβασα οτι στο live chat θα ζητησουν κατι κωδικους απο την ψυχτρα που τους εχω και κατι νουμερα που γραφει πανω ο cpu...Εδω ανακυπτει το πρωτο προβλημα γιατι βαζοντας liquid metal pro και καθαριζοντας την αφηνει μια μαυριλα και δεν φαινονται τα νουμερα....Με τι μπορω να καθαρισω; ισοπροπιλικη αλκοολη;

Υπαρχει πιθανοτητα επιδιορθωσης με καποιο τροπο;(απο ηλεκτρονικο)

 

Λογικα δε θα εχεις θεμα.. αν δεν καθαριζει ευκολα ο αριθμος πλαισιου, βρες τα απο ιντερνετ και γραψε τα απο πανω με μαυρο μαρκαδορο (προσεξε να ειναι ανεξιτηλος γιατι με board marker παιζει να σβηστουν παλι) και αν δεν κλεινει καλα το καπακι τρυπησε το στα πλαινα και δεστο με συρμα στο base plate. Το χω κανει στο αυτοκινητο και περναω κανονικα ΚΤΕΟ

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

μην ειστε και τοσο αυστηροι... οι απο δω περα της ιντελ μπορει και να μη δωσουν καν σημασια αν δε πολυφαινεται οτι εχει βγει το καπακι. αμα το ξαναβαλει ακριβως εκδεχεται να περασει.

 

εγω μπορει να το δοκιμαζα και να κανα τον κινεζο αμα μου λεγανε κατι.

 

(και καπως ετσι, απο τη μικροτερη κομπινα εως τη μεγαλυτερη, ειμαστε εδω που ειμαστε :D ελλαδαρα!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μερικοί που δίνετε συμβουλές πως να το "κρύψει " και καλά ,δεν ξέρετε πως γίνεται η επιστροφή στην intel .

Δίνεις αριθμό πιστωτικής ,και αν έχεις κάνει ελληνική λαμογιά (έτσι θα καταλήξει να λέγεται παγκοσμίως η κοροϊδία ,τέτοιοι είμαστε απο ότι βλέπω και πάλι έδω) χρεωνεσαι κανονικά καινούργιο cpu.

Μου αρέσει πολύ που νομίζεται ότι θα ξεγελαγατε την intel ,την εταιρεία που βγάζει ολόκληρα κομπιούτερ σε μέγεθος νυχιού ,με τη ματσακωνια να βάλετε πάλι το καπακι ,που φαίνεται και απο το μπακάλη ,πόσο μάλλον απο την εταιρεία που το έφτιαξε .

Κουράγιο αδέρφια ,ολοι έχουμε παρανοήσει.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ρισκαρουμε στο να χαλασει η cpu με κερδος μερικα celsius.. τοσο σημαντικο ειναι το delid??

Αν το κανεις σωστα δε ρισκαρεις τιποτα και δυστυχως σε καποιες σειρες ειναι σχεδον απαραιτητο διαφορετικα θα μαθεις ολο το τμημα rma με τα μικρα τους ονοματα.

Οδηγιες για το πως να ξεγελασει καποιος την εταιρια δε θεωρω σκοπιμο να δινονται δημοσια αλλα καποιος που εχει κανει σωστη δουλεια και "το χει" δεν εχει τραυματισει τιποτα απολυτως και νοιωθει με τι και πως να επαναφερει τον επεξεργαστη στην αρχικη του μορφη.

Μην ειμαστε ουτε καθετα επικριτικοι αλλα ουτε και "μπαγαποντηδες".

Αν η cpu του καηκε λογο προβληματος που το προκαλεσε ο ιδιος (ειτε το γνωριζει ειτε οχι) ειναι 1000000000% βεβαιο οτι δεν εχει καμια ελπιδα να "ξεγελασει" τον κατασκευαστη και ειναι εντελως ακυρο ακομα και να το σκεφτεται, αλλα αν ο ανθρωπος ειναι αστερι στη "μικροχειρουργικη" εχει ολο τον σωστο εργαστηριακο εξοπλισμο και γνωριζει 100% πως το προβλημα προεκυψε απο αστοχια υλικου, τοτε δε βλεπω που το κακο να δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις σωστα δε ρισκαρεις τιποτα και δυστυχως σε καποιες σειρες ειναι σχεδον απαραιτητο διαφορετικα θα μαθεις ολο το τμημα rma με τα μικρα τους ονοματα.

Οδηγιες για το πως να ξεγελασει καποιος την εταιρια δε θεωρω σκοπιμο να δινονται δημοσια αλλα καποιος που εχει κανει σωστη δουλεια και "το χει" δεν εχει τραυματισει τιποτα απολυτως και νοιωθει με τι και πως να επαναφερει τον επεξεργαστη στην αρχικη του μορφη.

Μην ειμαστε ουτε καθετα επικριτικοι αλλα ουτε και "μπαγαποντηδες".

Αν η cpu του καηκε λογο προβληματος που το προκαλεσε ο ιδιος (ειτε το γνωριζει ειτε οχι) ειναι 1000000000% βεβαιο οτι δεν εχει καμια ελπιδα να "ξεγελασει" τον κατασκευαστη και ειναι εντελως ακυρο ακομα και να το σκεφτεται, αλλα αν ο ανθρωπος ειναι αστερι στη "μικροχειρουργικη" εχει ολο τον σωστο εργαστηριακο εξοπλισμο και γνωριζει 100% πως το προβλημα προεκυψε απο αστοχια υλικου, τοτε δε βλεπω που το κακο να δοκιμασει.

Εγω με τον 4770Κ για τον οποιο ειχα διαβασει οτι ειναι ο Νο1 με προβλημα στις θερμοκρασιες δεν τον εχω κανει delid και δεν εχω και κανενα θεμα με θερμοκρασιες..

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον 4770Κ για τον οποιο ειχα διαβασει οτι ειναι ο Νο1 με προβλημα στις θερμοκρασιες δεν τον εχω κανει delid και δεν εχω και κανενα θεμα με θερμοκρασιες..

Εγω παλι με 4770Κ πριν το ξεβρακωμα ειχα θεμα και αρκετα μεγαλο παρα τη γομαροψυκτρα οποτε μην κρινεις απο ενα κομματι που μπορει να σου εκατσε. Γενικα το συγκεκριμενο μοντελο δεν ηταν και το οτι καλυτερο. Αν τυχει και τον ανοιξεις η αν δεις εναν ανοιχτο θα απορησεις πως μπορουσε να δουλευει
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.