Jump to content



ο προσαρμογεας τοπικη συνδεση εχει απενεργοποιηθει


ganer

Recommended Posts

καλησπέρα σας

έχω ένα πρόβλημα με το ίντερνετ δεν μπορώ να συνδεθώ ενσύρματα με τίποτα.

έβαλα δυναμική ip τιποτα έβαλα στατική ip παλι τίποτα.

στην αλλαγή ρυθμίσεων προσαρμογέα το ενεργοποίησα το απενεργοποίησα τιποτα.

απενεργοποίησα το antivirus τιποτα.

άλλαξα καλώδιο ethernet τίποτα.

δεν ξερω τι άλλο να κάνω....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρουτερ αλλαξες; Ποσο καιρο εχεις το ρουτερ σου ; Αυτο ποτε συνεβη και υπο ποιες συνθηκες; Δωσε μερικες πληροφοριες ακομη :)

 

Επισης αν σου απανταει καποιος και δεν ερχεται ειδοποιηση ειναι επειδη εχει προβλημα το συστημα ειδοποιησεων. Κανε λιγο υπομονη, γεμισε ο τοπος θεματα :p

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

το ρουτερ δουλευει κανονικα εχω αλλο ενα υπολογιστη ενσυρματα και δουλευει κανονικα και το wifi ολα μια χαρα.

εκανα φορματ στον υπολογιστη κ δεν μπορω τωρα να μπω, το δοκιμασα με αλλη συνδεση κ αλλο μοντεμ και δουλευε.

 

 

(συγγνωμη για τα πολλα ποστ αλλα μου εγραφε οτι εχει πρόβλημα η database sorryyyyyy)

Έγινε επεξεργασία από ganer
Link to comment
Share on other sites

Εχεις σιγουρα τους σωστους Drivers μετά το format; Κατεβασε τους drivers απο το site της μητρικης σου (φανταζομαι ομως οτι θα το εχεις κανει κανονικα αυτο). 

 

Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα στη θυρα ethernet της μητρικης σου; 

 

το δοκιμασα με αλλη συνδεση κ αλλο μοντεμ και δουλευε.
 

 

ΑΥτο τωρα το ειδα... 

 

Κατι με τις ρυθμισεις σου μηπως παιζει; Στατικη ip νομιζω δε μπορεις να βαλεις (που αναφερεις παραπανω ) , αλλα υποθετω πως τις ρυθμισεις ipv4 τις εχεις στο αυτοματο. Επισης εχεις ενεργο τον προσαρμογεα δικτυου ετσι; Μη συμβαινει κανα παρατραγουδο απο εκει

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Περιεργα πραγματα, το μονο που θα μπορουσα να φανταστω εφοσον στον ιδιο υπολογιστη με αλλο ρουτερ δουλευει το LAN,ειναι το ιδιο το ρουτερ... Περιμενε και αλλες γνωμες απο ειδικοτερους πανω στο θεμα :) 

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι παλιο 7-8 χρονων, 

 

πως μπουτάρεις με ένα ubuntu live cd???? δεν το εχω ξανακανει....

 

ναι μετα το φορματ συνδεσα αλλο μοντεμ κ δουλευε

 

ναι στο εικονίδιο του δικτύου της γραμμής εργασιών σου βγάζει " μη αναγνωρισμένο δίκτυο"...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον λες οτι στο ιδιο ρουτερ , αλλος υπολογιστης δουλευει κανονικα, φαινεται περιεργο το ολο προβλημα. Drivers εχεις 100% σωστους; Κανε ενα roll back και ξαναπερασε τους ή δοκιμασε επαναφορα συστηματος. Σε Win 7 εισαι;

 

Διαφορετικα , ειναι προβλημα της μητρικης σου , δεν  εξηγειται αλλιως.. Βαρεσε μπιελα το τσιπακι του δικτυου... Πρεπει να δοκιμασεις με καποια καρτουλα δικτυο (σε pci ) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

ναι στο εικονίδιο του δικτύου της γραμμής εργασιών σου βγάζει " μη αναγνωρισμένο δίκτυο"...

για κανε και αυτά που λέει η επισυναπτόμενη εικόνα να δεις εαν θα λυθεί το πρόβλημα

post-36943-0-25592000-1438162206_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

και εγώ σήμερα στη δουλειά έχω το ίδιο πρόβλημα εκεί που όλα δούλευαν μια χαρά ξαφνικά το ethernet τα επαιξε και εβγαλε το μήνυμα "μη αναγνωρισμενο δικτυο χωρις προσβαση στο internet" κλπ. τώρα σας γράφω από το σπίτι

 

στο ipconfig εβγαζε μια κουλή διεύθυνση 167. κάτι δεν θυμάμαι τώρα

προσπάθησα να του βάλω στατική δεν μπόρεσα από τα windows ανακάλυψα ότι δεν γίνεται

όμως δεν ξέρω πως το έκανα αλλά το έκανα και έκανε και ping αλλά στο ιντερνετ δεν συνδεεται

και στο ipconfig βγάζει μεταξύ των άλλων:

 

ipv4 192.168.1.2

subnet 255. 255. 255. 0

defailt gateway 0.0.0.0

                         192.168.1.1

 

δηλ. δινει το default gateway 0.0.0.0 και στην επόμενη σειρά δίνει 192.168.1.1 στο άσχετο

 

εννοείται ότι έχω κάνει restart to router, εβγαλα εβαλα καλωδια, επανεκινήσεις επανακτήσεις, ότι θέλετε έχω κάνει αλλά εκεί ανένδοτο, άμα μπορείτε βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.....

 

Έγινε επεξεργασία από ginapoly
Link to comment
Share on other sites

στο ipconfig εβγαζε μια κουλή διεύθυνση 167.
 

 

router. Ακριβως ιδιο το προβλημα μου εδω . Απλως εμενα μου εκανε τη χαρη να δουλευει μετα απο ρισταρτ , αλλα μου εκανε τα ιδια με την ip . Αλλαγη ρουτερ ελυσε το θεμα μου :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι στη δουλεια, και δεν υπάρχει καποιος να το πληρώσει,

επίσης πάνω σε αυτό το ρουτερ είναι συνδεδεμένοι άλλοι υπολογιστές που παίζουν μια χαρά,

κατι άλλο πρέπει να συμβαίνει με το λογισμικό γιατί μια βλαμμενη μπηκε σημερα με teamviewer να κανει μια δουλεια που δεν την εκανε τελικα γιατι της εφταιγε ο explorer o 11 και ηθελε να κατεβασει την εκδοση σε 8 η 10, κατι πρεπει να εκανε αυτη τη μ@##$α, γιατι απο εκει και μετα τα εφτυσε ο συγκεκριμενος υπολογιστης,

 

επισης την προηγουμενη εβδομαδα ειχα ελεγξει ολους τους υπολογιστες και ειχα δει τα ip τους ολα δουλευαν μια χαρα (υπάρχουν 4 διαφορετικες adsl 4 διαφορετικα δικτυα & ποιος συνδεεται με ποιον) τωρα πηγα σε αυτη τη δουλεια και ψαχνω να δω τι γινεται γιατι κανεις δεν ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες κανα system restore , ή ειναι επικινδυνο για τη δουλεια; Αλλαξες καλωδιο; Δοκιμασες drivers του LAN ξανα; (μπας και.. ).. 

Υπαρχουν 4 adsl. Στη μια αυτη adsl και σε αυτο το router ειναι συνδεδεμενοι πανω απο 1 υπολογιστης (οπως καταλαβα). Αρα μενει να δοκιμασεις σε αλλη adsl (αν ειναι αυτο δυνατον) και συνεπως και σε αλλο ρουτερ, για να δεις οτι οντως δεν εχει χαζεψει κατι με την LAN θυρα του ρουτερ αυτου (δοκιμαζεις και τις αντιστοιχες που δουλευουν ) και μετα καανεις τα υπολοιπα. Υπαρχει πιθανοτητα να τα'φτυσε και η καρτα δικτυου η onboard. Εαν υπηρχε pci καρτα δικτυου καλα θα ηταν αλλα μαλλον δεν θα υπαρχει. 

 

Μου 'χει συμβει παλια και λυθηκε με system restore παντως. Το ιδιο μου συνεβη στα καλα καθουμενα και με ηχο , σε ΧΡ αλλα και σε 7 (σε υπολογιστη του πατερα μου ομως). Παλι το system restore λειτουργησε. Επιφυλασσομαι ομως

Link to comment
Share on other sites

εκανα system restore, πρωτο πρωτο αλλα τίποτα, καλωδιο δεν άλλαξα το ίδιο το εβγαλα απο το router/ Η/Υ και το ξανα εβαλα, ειχα κανει και επανεκκινηση και σε router και σε Η/Υ. driver's να πω την αληθεια δεν εχω ελεγξει θα δω αυριο γιατι δεν ειμαι και πολύ σχετική εδώ που διάβασα είδα πράγματα επιπλέον που μπορώ να ελέγξω, 

Αυτό που καταλαβα αλλα δεν κόβω και το κεφάλι μου είναι οτι ασύρματα το ρουτερ συνδεεται αλλά ενσύρματα δεν συνδεεται γιατι και ο διπλανός Η/Υ που συνδεεται ενσύρματα στην adsl δεν ειχε ιντερνετ.

στο συγκεκριμένο υπολογιστή θα προσπαθησω αύριο να δω αν μπορω να τον συνδέσω ενσύρματα σε άλλο ρουτερ αν βρω καλωδιο δικτυου καποια μετρα γιατι κάρτα δικτύου wifi ο υπολογιστής δεν έχει

Η Θύρα LAN  έδειχνε να δουλεύει μια χαρα γιατί έβλεπα τα λαμπακια να τρέχουν αντίστοιχα, και κάποια στιγμή που έκανα ton adaptor on/off λειτούργησε αντίστοιχα!

(με την πολύ ελληνική ορολογία θα ξεχάσω και εγώ τι λέω) 

Έγινε επεξεργασία από ginapoly
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.