Jump to content



Καρτα συμβατοτητας


Recommended Posts

Καλησπερα θελω να αναβαθμισω την GPU 

 

το υπαρχουν συστημα αποτελειται απο :

 

Intel i5 750 

intel DH55TC

6GB RAM

 

PSU Corsair 850HX 

 

αρχικα σκεφτηκα την 280x μετα βρηκα την R9 380 εχω χασει επεισοδια

και παει καιρος να ασχοληθω με pc 

η Οθονη ειναι η LG E2260 (δεν ξερω αν αξιζει και σκεφτομαι για αλλαγη επισης)

 

θελω να παιζω λιγο απ'ολα αλλα περισσοτερο παιζω Arma 2 και 3 COH 2 και κανα FSX 

 

δεν εχω απαιτησεις πχ να βαζω φιλτρα 8x και τα βαρια βαρια αλλα ισα ισα να φαινεται ωραια.

 

μπατζετ 250€ 

 

edit: η τωρινη καρτα ειναι η HD 5570 low profile 

Έγινε επεξεργασία από Iraklis
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κανεις λιγο υπομονη. Να μαζέψεις λιγα χρήματα και να πας σε αλλαγη πλατφορμας-αναβαθμιση.

Η 280 θα τρωει bottleneck απο τον 750

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Και σε αλλαγη πλατφορμας να πας, αν αγορασεις καρτα σημερα θα μπορεσεις να την χρησιμοποιησεις στο μελλοντικο συστημα. Οποτε γιατι να μην ευχαριστιεσαι τα παιχνιδια σου μεχρι να ερθει η ωρα να πας σε νεο συστημα; 

Link to comment
Share on other sites

γιατι φοβαμαι οτι θα εχω bottlenet (καπως ετσι :p ) και δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο αλλα το σκεφτηκα και αυτο να παρω μια καρτα τωρα και να αναβαθμισω το συστημα αργοτερα ενα ενα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι το καλυτερο. Να παρεις μια καλη καρτα, αψηφωντας το bottleneck. Ποια καρτα εχεις τωρα; 

 

Στο μεταξυ μπορεις να ανεβασεις λιγο τον ι5 750 (overclocking ) ,γιατι στοκ ειναι στα 2.66Ghz  αν θυμαμαι καλα (αυτον ειχα). Ανεβαινει ευκολα αλλα για παραπανω θελει καλη ψυκτρα. Αν εχεις στοκ εως 3.0Ghz ειναι οκ. Θα περιορισεις λιγο το bottleneck ετσι. 

 

Τωρα ειδα ποια καρτα εχεις. 250€ πας καρφι για 960 νομιζω... Αν και αυτες που αναφερεις ειναι οκ

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Η 380 η 960 ,  να παρεις λιγο αερα και να παιξεις σαν ανθρωπος τα παιχνιδια σου . Μετα οταν και αμα με το καλο κανεις αναβαθμηση πλατφορμας , απλα η καρτα θα βγαλει "λιγο" παραπανω ισχυ 

Link to comment
Share on other sites

o CPU εχει κλοκαριστει στα 3ghz δεν μπορει παραπανω λογο μητρικης θα κοιταξω αν ειναι μια απο τις 2 για αγορα.

 

επισης η οθονη θελει αλλαγη ; ειναι αναλυση στα 1080 απλα σκεφτομαι οτι θα γινει καποτε αλλαγη γιατι δεν παλευεται αλλο λογο φωτεινοτητας και ελλειψη γυαλαδας η χρωματα ωραια οπως ξερετε πειτε το :p

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν δε σε καλυπτει ισως να αξιζει , αλλα δε ξερω εαν αξιζει να πας πχ απο 1080 σε 1080. Για παραπανω , δε θα σου φτασει η καρτα που σκοπευεις να παρεις. Για μενα οσο λειτουργει η οθονη σου, κρατησε την. 

 

Σωστος, και εγω τοσο τον πηγα πριν τον πουλησω πριν απο ενα 9μηνο περιπου. Μου εβγαλε 5 χρονια γεματα παντως και αποδειχτηκε πολυ καλη αγορα. 

 

Η καρτα ειναι κατι που θα σου μεινει , οποτε εαν μπορεις να διαθεσεις λιγα παραπανω για μια μεταχειρισμενη 970 (πχ περιπου στα 300-320) θα ειναι ακομη καλυτερα. Αν η διαφορα ειναι απαγορευτικη, το σκεφτεσαι για αυτες που προταθηκαν :) 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν συνηθιζω να αγοραζω καρτες καθε δυο και λιγακι συνηθως καθε 5 χρονια οπως λες κραταω.

τωρα οσον αφορα την 380 4GB xfx μου φαινεται καλη επενδυση για τα επομενα 5 χρονια θα δειξει αναλογα βεβαια

και τελος οσον αφορα για την Οθονη χρειαζομαι μια βοηθεια εαν σου ειναι ευκολα και χωρις να σε κουρασω.

στην οθονη υπαρχει το εξης προβλημα μ'εμενα βλεπω διαφορες σε συγκριση με αλλα απο την αποψη στα εντονα χρωμματα και ποιο φιλικα για τα ματια γιατι εχω ευαισθησια στην πολυ φωτεινοτητα στα ματια.

 

στην οθονη μου δεν βλεπω να ειναι τοσο φιλικο στα χρωματα και στην φωτεινοτητα οσο πιστευα και ψαχνω να κανω μια αλλαγη για το λογο αυτο τωρα δεν ξερω και πως να σου το εξηγησω ξεκαθαρα για να καταλαβεις κορεσμος λεγετε ; να γυαλιζει η οθονη ; να κρυσταλιζει ; καπως ετσι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καμμια καρτα δεν ειναι επενδυση για 5 χρονια. Στο λεω ειλικρινα, περυσι πηραμε την καρτα της υπογραφης μου ως μια καρτα για να την κρατησουμε 3ετια, αλλα δε βλεπω να την βγαζει.. Μια 380 , που ειναι rebrand της 280 με λιγο ανεβασμενα ρολογια, δε νομιζω να τη λες και 5ετιας επενδυση... Σημερα , θα μπορουσα να πω μια Fury x απο AMD , μια 980ti απο Nvidia, ως επενδυση, αλλα και παλι με επιφυλαξη,γιατι ειναι πολλα τα λεφτα και καθε χρονο βγαινει κατι καλυτερο... Ακομη και η 970 που αναφερω παραπανω , ειναι κατι που θα σου βγαλει 3ετια, αλλα αναλογα τις απαιτησεις σου , μπορει να σου βγαλει και 5ετια. Βεβαια εαν οι απαιτησεις σου δεν ειναι υψηλες, η 380 ειναι just fine που λεμε... 

 

Καταλαβαινω αυτο που λες για την οθονη. Ειδικα εαν βαλεις διπλα διπλα τις οθονες μου (μια παλαια Samsung 206BW και την τωρινη Dell P2414H ), ειναι μερα και νυχτα. Η διαφορα στα χρωματα,φωτεινοτητα και ολα αυτα ειναι εμφανεστατη. Επισης στο ghosting στα games , ειναι περισσοτερο απο εμφανεστατη. 

 

Για να δεις εαν αυτο που θα αγορασεις ομως , σε καλυπτει και αξιζει τα φραγκα που θα δωσεις, πρεπει να το δεις και απο κοντα και να κρινεις. Εγω δεν ειχα απο που να δω την οθονη που πηρα, και πηγα λιγο στα "τυφλα" , αλλα τελικα αποζημιωθηκα. 

Ισως να μπορεις να βρεις καποιο ετοιμο χρωματικο προφιλ για την οθονη σου για να φτιαξεις καπως τα πραγματα. 

 

Ολα εξαρτωνται απο την χρηση που θα κανεις. Εγω ηθελα all around χρηση (λιγο απ'ολα ). Εαν επικεντρωνεσαι καπου, θελει το αναλογο ψαξιμο. Δεν ειμαι καθολου γνωστης του πραγματος, απο παιδια στο φορουμ ενημερωθηκα και εγω :) 

Link to comment
Share on other sites

οπως ξερουμε ολοι μας ο καθε χρηστης εχει διαφορετικες απαιτησεις και συμφωνεις οπως ολοι συμφωνουμε σ'αυτο σιγουρα :)

οποτε οι δικιες μου απαιτησεις δεν ειναι ultra hard χαχαχα ειμαι στα μετρια εως τα hard και φυσικα οπως λες all around και all around φυσικα απο οθονες μεχρι και την GPU σε χρηση εξαλλου δεν παιζω πολλα games αλλα κατι συγκεκριμενα games οπως Arma 3, FSX και COH που θελουν πολυ χρονο ειδικα το Arma και το FSX οποτε καταλαβαινεις δεν υπαρχει περιθωριο για αλλα games αλλα βεβαια και απαιτητικα πολυ σε θεμα requirements.

 

οποτε καταλαβα πρεπει να δω απο κοντα για οθονες  ευχαριστω για την βοηθεια και για την ιδεα καθως δεν το σκεφτηκα :p

προσφατα ειδα καποιες συγκρισεις με το 280x 2GB με την 380 4GB βλεπω η 280x ειναι ποιο ισχυρη σε καποια θεματα οπως memory speed παρολο που εχει 2gb πιστευεις οτι αξιζει καλυτερα να παω σε 280x η να παω σε 380 κατευθειαν ; επισης συμφερει να το αγορασω απο εξωτερικο στην ευρωπη η βγαινουν τα ιδια λεφτα με το να αγορασω απο δω στην Ελλαδα ;

Link to comment
Share on other sites

Τα 4GB μνημης ειναι σιγουρα το μελλον στις καρτες (για να μη πω το παρον). Εφοσον οι απαιτησεις σου δεν ειναι μεγαλες, ειναι μια χαρα η 380, αλλα σκεψου και το αλλο...5 χρονια το ιδιο game θα παιζεις; :p  Παντως θα σε καλυψει για σεβαστο χρονικο διαστημα οποια καρτα αυτου του βεληνεκους και να παρεις (η 280Χ εχει αρκετα προβληματα παντως, δε πιστευω οτι πρεπει να την προτιμησεις - αλλα νομιζω οτι οριακα ειναι καλυτερη , αλλα και παλαιοτερη). 

 

Οθονη ναι , να δεις απο κοντα, αρκει να βρεις αυτη που θελεις και να θεσεις μπατζετ. Πχ στα ~250€ , Dell u2414h ή ~200€ P2414h . Μετα εχει και αλλες μαρκες , αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα αξιοπιστες οι Dell ΑΡΚΕΙ να πεσεις σε καλο κομματι (γιατι εχουν κακο Quality Control και βγαζουν προβληματα- παρολα αυτα τις αλλαζει η dell, αυτο ελλειπε ) 

Link to comment
Share on other sites

Τα 4GB μνημης ειναι σιγουρα το μελλον στις καρτες (για να μη πω το παρον). Εφοσον οι απαιτησεις σου δεν ειναι μεγαλες, ειναι μια χαρα η 380, αλλα σκεψου και το αλλο...5 χρονια το ιδιο game θα παιζεις; :p  Παντως θα σε καλυψει για σεβαστο χρονικο διαστημα οποια καρτα αυτου του βεληνεκους και να παρεις (η 280Χ εχει αρκετα προβληματα παντως, δε πιστευω οτι πρεπει να την προτιμησεις - αλλα νομιζω οτι οριακα ειναι καλυτερη , αλλα και παλαιοτερη). 

 

Οθονη ναι , να δεις απο κοντα, αρκει να βρεις αυτη που θελεις και να θεσεις μπατζετ. Πχ στα ~250€ , Dell u2414h ή ~200€ P2414h . Μετα εχει και αλλες μαρκες , αλλα νομιζω οτι ειναι αρκετα αξιοπιστες οι Dell ΑΡΚΕΙ να πεσεις σε καλο κομματι (γιατι εχουν κακο Quality Control και βγαζουν προβληματα- παρολα αυτα τις αλλαζει η dell, αυτο ελλειπε ) 

 

αυτο ελεγα απο μεσα μου και γω ισως η επιλογη 4GB θα ηταν καλυτερη αλλα αφου εχει προβληματα το 280χ οποτε ας το ξεχασω καλυτερα :p

 

ειμαι πολυ μονοτονος στα games αφου εδω ακομα το 1ο COH το παιζω απο την μερα που πρωτοκυκλοφορησε

το Arma 2 το παιζω επισης παλι απο την μερα που κυκλοφορησε αλλα μιλαμε παντα για online ετσι ; γιατι αν ηταν μονο single σιγουρα δεν θα επαιζα τωρα.

 

οντως εχω ακουσει και διαβασει κατα καιρους οτι η Dell εχει προβληματα και ειναι τζοκερ να σου πεσει καλο κομματι αν και πολυ τις αγαπησα και

θλιβομαι πραγματικα γιατι ηθελα πολυ αλλα βρισκομαι σε επαρχια και ειμαι σε δυσκολη θεση να μπαινω στην διαδικασια για επιστροφες και για κουριερ.

οποτε αναγκαστικα κοιταζω για iyama η AOC ενα απο τα 2 καθως samsung LG asus κτλπ δεν τις εχω πολυ υποψην μου γιατι εχω κακες εμπειριες.

http://www.skroutz.gr/s/4563262/Iiyama-ProLite-XU2290HS.html

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4513471/AOC-i2367Fm.html

Link to comment
Share on other sites

ilyama απο τις τοπ ειναι απ'οσο ξερω, αν και απο κοντα δεν εχω δει. LG εχω στο 2ο μηχανημα η οποια δουλευει απροβληματιστα και με πολυ καλη απεικονιση. 

 

Δε τις εχω δει τις οθονες , αλλα φαινονται καλες. Κατι σε 23-24 ιντσες θα κοιτουσα στα 1080p . Οποια και να παρεις, αν εχεις απο που να την δεις απο κοντα (μιας και εισαι επαρχια οπως ειπες) , θα ηταν καλυτερο. Αλλιως βρες καποιο review απο tftcentral. Ειναι αρκετα αξιοπιστα :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.