Jump to content



390x vs 390 ...ποια να παρω?


Recommended Posts

για υψηλες αναλυσεις, εχουν τρελες διαφορες αυτες οι δυο?

οτι και να παρω θα κλοκαριστει ετσι κι αλλιως, οποτε αν η διαφορα ειναι απλα εργοστασιακο κλοκαρισμα δε με ενδιαφερει να το πληρωσω παραπανω (αν λεω μλκιες σορρυ, ειμαι ψιλοασχετος απο amd)

 

Αν η dx12 υποστηριζει πολλαπλες καρτες και σε games που γραφτηκαν με προηγουμενες εκδοσεις φυσικα θα μπουν κι αλλες καρτες στην πορεια

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

πουληθηκε για να αγοραστει 390 ή 390x -βασικα 390Xπηγα να παρω αλλα ρωταω μπας και η διαφορα ειναι μονο τα κλοκια- οταν ειδα σε φιλο με ιδια αναλυση πως παιζει μια 290x καλυτερα ...

 και επισεις με ενδιαφερει το θεμα του eyefinity (σκεφτομαι να βαλω δυο καθετες 1440χ900)

Link to comment
Share on other sites

για υψηλες αναλυσεις, εχουν τρελες διαφορες αυτες οι δυο?

οτι και να παρω θα κλοκαριστει ετσι κι αλλιως, οποτε αν η διαφορα ειναι απλα εργοστασιακο κλοκαρισμα δε με ενδιαφερει να το πληρωσω παραπανω (αν λεω μλκιες σορρυ, ειμαι ψιλοασχετος απο amd)

 

Αν η dx12 υποστηριζει πολλαπλες καρτες και σε games που γραφτηκαν με προηγουμενες εκδοσεις φυσικα θα μπουν κι αλλες καρτες στην πορεια

Oι διαφορές είναι μικρές απο x και non X απλά αν είσαι τυχερός και έχεις 1200mhz την gpu για κάθε μέρα θα δείς πολύ δύναμη και επιδόσεις που θα φτανουν τα επιπεδα της 980.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ήμουν στο ίδιο δίλημμα. πήγα σε 390 και όχι στην 390 χ γιατί για 10/100 επιδόσεις θα δώσεις 100 ευρώ περισσότερα. να είχε και 2 γίγα μνήμη ακόμα σε σχέση με την 390 θα άξιζε η 390 χ . από τα 50 στα 55 frames δεν θα δεις διαφορά. παίζω σε 2560 ανάλυση .

και σε σχέση με την 970 δεν συγκρίνεται μόνο στην μνήμη μόνο . δεν λέω για τον πυρήνα . και χαμηλότερο bus και μόνο 4 γίγα μνήμη . στο advanced warfare με textures max και όλα τα άλλα Low η καθόλου έχω χρήση μνημης 4 γίγα vram . η 970 για καινούργια κάρτα των 500 ευρώ είναι άχρηστη κιόλας στην τωρινή γενιά . δεν δίνεις 500 ευρώ για κάρτα για να τιγκάρει στα παιχνίδια που παίζουν ήδη . πιστευω ότι ο yanni κάνει λάθος.

τώρα πρόσεξα ότι έχουμε και την ίδια οθόνη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η 970 για καινούργια κάρτα των 500 ευρώ είναι άχρηστη κιόλας στην τωρινή γενιά . δεν δίνεις 500 ευρώ για κάρτα για να τιγκάρει στα παιχνίδια που παίζουν ήδη . πιστευω ότι ο yanni κάνει λάθος.

τώρα πρόσεξα ότι έχουμε και την ίδια οθόνη.

 

 

ενταξει μην πας στο αλλο ακρο, οχι μονο δεν ειναι αχρηστη αλλα ειναι το οτι καλυτερο για 1080p αλλα μεχρι εκει... Ανεβαζοντας αναλυση αρχιζουν οι υποχωρησεις και δε νομιζω πως εχει να κανει αποκλειστικα με τη μνημη αφου εχω κανει συγκριση με μια 290χ που ηταν επισεις 4Gb (οκ ξερω για το 3.5+.5 αλλα απ οτι διαβαζα δεν ειναι κατι σοβαρο).

 

Oι διαφορές είναι μικρές απο x και non X απλά αν είσαι τυχερός και έχεις 1200mhz την gpu για κάθε μέρα θα δείς πολύ δύναμη και επιδόσεις που θα φτανουν τα επιπεδα της 980.

εχμμμ... θεωρεις την 980 καλυτερη? προσωπικα εχοντας περασει απο 970 (οκ, εννωειται με τα κλοκια ηταν σαν 980) ειδα οτι η "αρχαια" 290χ της ριχνει σε 2560χ1440...

Για μεχρι 1080 δε το συζηταω, οι nvidia ειναι κορυφαιες με αριστες θερμοκρασιες και καταναλωσεις

Για θεμα eyefinity θεωρεις οτι μπορω χωρις να χασω κατι σημαντικο να προσθεσω δυο οθονιτσες 1440χ900 καθετα πολωμενες?

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

ενταξει μην πας στο αλλο ακρο, οχι μονο δεν ειναι αχρηστη αλλα ειναι το οτι καλυτερο για 1080p αλλα μεχρι εκει... Ανεβαζοντας αναλυση αρχιζουν οι υποχωρησεις και δε νομιζω πως εχει να κανει αποκλειστικα με τη μνημη αφου εχω κανει συγκριση με μια 290χ που ηταν επισεις 4Gb (οκ ξερω για το 3.5+.5 αλλα απ οτι διαβαζα δεν ειναι κατι σοβαρο).

μιλάμε για ανάλυση 2560 χ 1440 με όλα τα φίλτρα off εκτός απο τα textures . μου χτυπούσε 4100 για την ακρίβεια .

μιλάμε για καινούργια κάρτα , παιχνίδι ενός χρόνου σχεδόν , 500 ευρώ ζεστά και η μνήμη ήδη τίγκα . απαράδεκτο . για την μνήμη μόνο. δεν ανφέρομαι στο πυρήνα . αλλά χωρίς μνήμη τι να το κάνεις τον πυρήνα ??

 

επίσης για 1080 p στο σαλόνι έχω την 5850 5 χρόνια τώρα σε πλάσμα οθόνη και το advanced warfare το τρέχει μια χαρά . νομίζω textures μέγιαστα και όλα τα άλλα οφ . και οι σκιές οφ γιατί κάπου διάβασα ότι κολλάνε το παιχνίδι . δεν θες την 970 για το advanced warfare . δεν λέω να πάρει την 5850 αλλά και η 7970 με τρια γίγα μνήμη  είναι αρκετή για τρία χρόνια ακόμα . για 1080 και textures max και όλα τα άλλα λοου .

δεν ξέρω εαν το ξέρεις αλλά η 390 έχει 8 γίγα μνήμη . όχι 4.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εαν το ξέρεις αλλά η 390 έχει 8 γίγα μνήμη . όχι 4.

 

εννωειται το γνωριζω...

 κι εγω ειδα πως καταναλωνει πανω απο 4 στα περισσοτερα παιχνιδια (παιζω συνηθως ολα max ) το σκεπτικο μου ηταν να παω σε 8 για να μην υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αφου πουλησες 970 η μονη αγορα που μπορει να θεωρηθει επιτυχημενη ειναι της 390Χ. Η μεταβαση σε 390 δεν εχει να προσφερει τιποτα παραπανω περα απο ενα πολυ μικρο gain επιδοσεων. Πολυ μικρο ομως. Απο την αλλη ομως η 390Χ πλησιαζει σε λεφτα την 980. Και απο τη στιγμη που λες οτι σιγουρα θα κανεις OC και ενδεχεται να παιξεις και σε sli η cf,  τοτε η επιτυχια της αγορας της 390Χ εξανεμιζεται. Ειναι 2 τομεις που κακα τα ψεμματα η nvidia ειναι μπροστα.  Δεν νομιζω πως οι παλιες γενιες της AMD θα μπορεσουν να κοντραρουν την 980.  Αν μιλουσαμε για την κατηγορια πανω απο την 980 και 390Χ τοτε η πλαστιγγα γερνει προς την μερια της AMD για μενα προσωπικα. Αφου ομως θετεις το ερωτημα "390 η 390Χ" τοτε εγω προτεινω 390Χ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ. δίνεις 100 ευρώ περισσότερα για 6 frames ??? δεν αξίζει . σου χτυπάει λίγο ότι είναι κομμένη βέβαια . να είχε 2 γίγα ακομα μνήμη ναί . 390 απλή λοιπόν όχι 390χ . και είμαι άτομο που πάω για μεγιστα . αλλά 100 ευρώ για 6 frames όχι .

Link to comment
Share on other sites

. Ειναι 2 τομεις που κακα τα ψεμματα η nvidia ειναι μπροστα. Δεν νομιζω πως οι παλιες γενιες της AMD θα μπορεσουν να κοντραρουν την 980.

Φιλε μου θα επαναλαβω πως οσα λες ειναι σωστα αλλα για 1080 p max.

Aπο κει και πανω η nvidia δε δειχνει να το χει... πως να το κανουμε?

Μια απλη 290Χ 4gb στα ιδια παιχνιδια χρησιμοποιει τα 3/4 η και λιγοτερο της μνημης της χωρις frame drip (παντα για ολα max μιλαω) ενω η 970 χρησιμοποιει πανω απο το 100% της μνημης της και εχει σε πολλα σημεια frame drop.

Αυτα σε 2560χ1440 τωρα το τι συμβαινει σε 1080 ειναι αλλο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια 970; Ποιος μιλησε για 970; Ας την αυτην, παει, μας τελειωσε! Για 980 μιλαω εγω, και η 980 ειναι γρηγοροτερη της 390Χ τοσο σε 1080p οσο και σε 1440p. Ακομα και σε 4Κ η 390Χ σε πολυ λιγες περιπτωσεις περναει μπροστα αλλα στα 4κ και οι δυο εχουν τραγικα φτωχες επιδοσεις. Οσο το χει η amd σε μεγαλες αναλυσεις αλλο τοσο το χει και η nvidia, ειναι μεγας μυθος οτι η nvidia ειναι φτωχη για μεγαλες αναλυσεις. Και ο οποιος ξεκινησε απο τη λεπτομερη αναλυση του memory bandwith. Και καλα η amd εχει 512 ενω η nvidia 256 αρα στις μεγαλες αναλυσεις η amd κερδιζει. Το κατα ποσο ισχυει αυτο μπορεις να το δεις και απο το ποσο μπροστα ειναι το τερατωδες bus της hbm σε σχεση με τον ανταγωνισμο.. Απολυτο 0! Ολα αυτα ισχυουν για στοκ καταστασεις. Οταν μπουν στη συζητηση το oc και το dual-gpu τοτε η nvidia παιρνει καθαρο προβαδισμα.

Εδω θα δεις benches για πολλα παιχνιδια σε πολλες αναλυσεις

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_r9_390x_gaming_8g_oc_review,24.html

Για να μην το τραβηξουμε πολυ απο τα μαλλια ομως εγω ειπα δυο καθαρα προσωπικες αποψεις. Αν εδινα ενα 520αρικο χοντρικα για καρτα θα προτιμουσα 980. Και στο ερωτημα ΣΟΥ "390 vs 390X" προτιμω 390Χ. Και τονιζω την περιπτωση σου διοτι προερχεσαι απο 970 και η μεταβαση απο 970 σε 390 δεν αποτελει αναβαθμιση αλλα μια τρυπα στο νερο. 5 fps πανω 5 fps κατω δεν κανουν διαφορα.

Γεωργιος, η αντιστοιχη καρτα μιας αλλης καθοριζεται απο την τιμη και τις επιδοσεις και οχι αν ειναι και οι δυο το κορυφαιο μοντελο η το δευτερο κορυφαιο η το τριτο κλπ. Η 290Χ ηταν ενα flagship οπως ηταν καποτε και η gtx 680 πχ. Αυτο ομως δεν καθιστα τη μια αντιστοιχη της αλλης. Επισης παραπανω εξηγω γιατι στη θεση του ts θα προτιμουσα 390Χ. Αν βρισκομουν στη θεση καποιου που δεν ειχε καθολου καρτα πριν και αγοραζε εκ του μηδενος τωρα θα προτιμουσα την απλη 390 κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις 970 και πας σε 390 κάνεις αναβάθμιση μόνο στην μνήμη . Στα υπόλοιπα όχι .

Συνολικά έχεις δίκιο για την κατάταξη αλλά βάζεις αρκετούς παράγοντες και κάποιους πραγματικούς όχι μάρκετινκ.

Εαν υπολογίσεις όλους αυτούς που λες και παράγοντα price performance και το πιο σημαντικό την μνήμη με βάση παιχνίδια που έχουν ήδη ένα χρόνο στην αγορά εαν η 390 με οκτώ γίγα κάνει 460 ευρώ αυτομάτως για μένα η 970 πρέπει να κάνει κάτω από 350 ευρώ . Σαν να πας από 7970 σε 7850 .

Αυτός που παίρνει κάρτα 500 ευρώ δεν κάθεται να παίζει παιχνίδια δεύτερης διαλογής . Θέλει να παίξει τουλάχιστον 4 αα παιχνίδια . Εδώ στο εργαστήρι έμαθα για το shadow of mordor . Ειδα νομίζω ότι για 2560 ανάλυση -δεν ξέρω για τις ρυθμίσεις - ήθελε τουλάχιστον 3 γίγα .

Να μην πω ότι σίγουρα θέλει να τα παίζει όλα τέρμα . Εκεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο .

Το μόνο παιχνιδι που πήρα και μου έκανε εντύπωση ότι δεν κόλλαγε με την 7850 που είχα με ένα γίγα σε 2560 ήταν το crysis 3 . Textures τέρμα και όλα τα άλλα λίγο ή καθόλου .

Πρέπει να είναι εξαιρετικά καλογραμενο . Είχα το crysis 2 σε 1920 χ 1080 με την 5850 σε πλάσμα τηλεοραση και μου κολλούσε από την πρώτη μέρα . Δεν ξέρω εαν ήταν κάποιο bug ,κάποιο σφάλμα της πρώτης γενιάς direct x 11 καρτών . Και τότε η 5850 ήταν κορυφαία και σύγχρονη του παιχνιδιού .

Με τις τρέχουσες απαιτήσεις μνήμης σε 2560 στα καλά παιχνίδια η 970 αγοράζεται για 1080 . Δεν ξέρω εαν υπάρχουν benchmark που να κάνουν σύγκριση σε 2560 χ 1440 μεταξύ των δύο . Αλλά δεν υπάρχει παιχνίδι ακόμα που να χρειάζεται 6 γίγα μνήμη σε 2560 να το βάλουμε σαν βάση .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις 970 και πας σε 390 κάνεις αναβάθμιση μόνο στην μνήμη . Στα υπόλοιπα όχι .

 

Κοιτα, αναβαθμιση στη μνημη με ταυτοχρονη υποβαθμιση στον πυρηνα ε δεν το λες γενικα αναβαθμιση.

 

Εαν υπολογίσεις όλους αυτούς που λες και παράγοντα price performance και το πιο σημαντικό την μνήμη με βάση παιχνίδια που έχουν ήδη ένα χρόνο στην αγορά εαν η 390 με οκτώ γίγα κάνει 460 ευρώ αυτομάτως για μένα η 970 πρέπει να κάνει κάτω από 350 ευρώ
 

 

Αυτο εδω ειναι ολο λαθος. Πρωτον γιατι αποδεικνυεται συνεχως οτι τελικα η μνημη ΔΕΝ ειναι το πιο σημαντικο σε μια καρτα γραφικων και δευτερον η τιμη της καθε καρτας προφανως και δεν εξαρταται μονο απο τη μνημη. τα 8 GB ειναι σαφως πλεονεκτημα της 390 αλλα απο την αλλη ο maxwell ειναι σαφες πλεονεκτημα της 970.. Γιατι ο πυρηνας λοιπον να μην καθοριζει αυτος απο μονος του την τιμη οποτε αν η 970 εχει 380 ευρω η 390 να εχει 330 ευρω; Βλεπεις; Δεν βγαζει νοημα...

 

Τεσπα.. Οπως ξαναειπα το συγκεκριμενο θεμα εχει την ιδιαιτεροτητα οτι ο ενδιαφερομενος προερχεται ηδη απο 970 και πιστευω οτι αγοραζοντας την 390 και κανοντας μετα τις δοκιμες του αυτο που θα δει δε θα μπορει να το χαρακτηρισει ως "αναβαθμιση" επιδοσεων. Αυτο θα το δει αγοραζοντας την 390Χ (η την 980).

Link to comment
Share on other sites

Προς τον topic starter:

Αν πουλησες την 970 για να πας σε 390 η 390χ νομιζοντας οτι κανεις αναβαθμιση τσαμπα τα λεφτα σου θα πεταξεις.

Εφοσον λες οτι ασχολησε με oc μπορουσες ανετα να βαλεις στα 1450-1500mhz core την 970 που το πιανουν ολες ανεξερετως και κονταρει στα ισα μια 390χ χρονισμενη στα 1150mhz core( μιλαμε για 290χ στην ουσια την οποια και ειχα).

 

Αν θελεις να παρεις κατι πραγματικα ταχυτερο απο την 970 που ειχες και να πεις οτι κανεις αναβαθμιση πρπει να πας σε 980ti.

H εστω σε μια 980 μετεχειρη αν βρεις για να παρεις ενα plus +20% σε επιδοσεις, οτδηποτε λιγοτερο, τσαμπα χρηματα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αναβαθμιση στη μνημη με ταυτοχρονη υποβαθμιση στον πυρηνα ε δεν το λες γενικα αναβαθμιση.

 

 

 

 

 

Αυτο εδω ειναι ολο λαθος. Πρωτον γιατι αποδεικνυεται συνεχως οτι τελικα η μνημη ΔΕΝ ειναι το πιο σημαντικο σε μια καρτα γραφικων και δευτερον η τιμη της καθε καρτας προφανως και δεν εξαρταται μονο απο τη μνημη. τα 8 GB ειναι σαφως πλεονεκτημα της 390 αλλα απο την αλλη ο maxwell ειναι σαφες πλεονεκτημα της 970.. Γιατι ο πυρηνας λοιπον να μην καθοριζει αυτος απο μονος του την τιμη οποτε αν η 970 εχει 380 ευρω η 390 να εχει 330 ευρω; Βλεπεις; Δεν βγαζει νοημα...

 

Τεσπα.. Οπως ξαναειπα το συγκεκριμενο θεμα εχει την ιδιαιτεροτητα οτι ο ενδιαφερομενος προερχεται ηδη απο 970 και πιστευω οτι αγοραζοντας την 390 και κανοντας μετα τις δοκιμες του αυτο που θα δει δε θα μπορει να το χαρακτηρισει ως "αναβαθμιση" επιδοσεων. Αυτο θα το δει αγοραζοντας την 390Χ (η την 980).

σε εμένα η 7850 με ένα γίγα έτρεχε τα παιχνίδια σχεδόν όλα . το κόλλημα της ήταν η λίγη μνήμη. ακόμα δεν έχω δει να κολλάει από πυρήνα . νομίζω μόνο στο far cry 3 . το far cry 3 στην 390 μου καταναλώνει 1,8 γίγα μνήμη αλλά μάλλον ήταν θέμα πυρήνα . από τα 20 φραμες πήγα στα 100. 5 φορές πάνω. μόνο εκεί έπαιξε ο πυρήνας.

στα περισσότερα παίζει η μνήμη νομίζω .

στο θέμα μας . σε όλα τα παιχνίδια είδα αύξηση στην ταχύτητα . στο responsiveness . και παίζω με v sync . τα παιχνίδια έγιναν πιο γρήγορα λόγω μνήμης τα περισσότερα. την μνήμη που έλειπε την έγραφε στη ραμ . αλλά ήταν πολύ πιο αργή . στο advanced warfare η ραμ έπεσε από τα 10 σε 6 γίγα χρήση κατά τη διάρκεια του παιχνιδιου΄.

όταν θα βγουν παιχνίδια σε 1,5 χρόνο που θα θέλουν 6 γίγα μνήμη  vram η 970 θα γίνει πιο αργή λόγω μνήμης . και άς έχει πιο δυνατό πυρήνα .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σορρυ αλλα η ερωτηση ειναι ξεκαθαρη : ποιες ειναι οι τεχνικες διαφορες ανανεσα σε x και non x... αν καποιος μπορει να απαντησει σε αυτο θα του ειμαι υποχρεος. Τα ρεστα περι 980

970 και δε συμμαζευεται δε μπορουν να επηρρεασουν την αποφαση μου αφου Η ΠΡΑΞΗ (αληθινα νουμερα, πραγματικοτητα... οχι μεταφυσικουρες ουτε μαρκετινγκ) λενε αλλα.

Το αν ειναι η οχι αναβαθμιση η 390 απο την 970 εχει ξεκαθαριστει αφου η ταπεινη 290χ με τα απλα 4gb ειναι αυτη που με εκανε να παρω αυτη την αποφαση.

Αυτο λοιπον εχει ξεκαθαριστει: ΝΑΙ, μια 290χ ακλοκαριστη ειναι πολυ καλη αναβαθμιση για 1440p με ολα max , σε σχεση με μια 970 στα 1470 και με τσιτωμενες μνημες. ΤΕΛΟΣ! (Μπορει να χει να κανει με τη μνημη αλλα τι με νοιαζει? Ας μην καναν μαιμουδιες)

Η λογικη λεει λοιπον οτι η 390 θα ειναι ακομη καλυτερη και η 390χ ακομη πιο καλη, απλα τις διαφορες μεταξυ τους ψαχνω να δω αν συμφερει

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

το έγραψα πιο πάνω . επειδή ήμουν στη θέση σου . τα τεχνικά τα βλέπεις στο site της αμδ . νομίζω έχουν 120 προσεσορσ διαφορά.

πρακτικά το έγραψα παραπάνω..

5 frames στα 52 για εκατό ευρώ πάνω στην τιμή.

αξίζει για εσένα ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λοιπον εχει ξεκαθαριστει: ΝΑΙ, μια 290χ ακλοκαριστη ειναι πολυ καλη αναβαθμιση για 1440p με ολα max , σε σχεση με μια 970 στα 1470 και με τσιτωμενες μνημες. ΤΕΛΟΣ! (Μπορει να χει να κανει με τη μνημη αλλα τι με νοιαζει? Ας μην καναν μαιμουδιες)

Τοτε λοιπον δειξε μας νουμερα να το δουμε και εμεις αυτο, διοτι καποια τεστ σε καμποσα παιχνιδια που ειχα κανει οσο ειχα την 290χ με ενα φιλο μου που ειχε 970 δειξανε αλλα, τι ακριβως τεσταρες λοιπον?

Μου φαινεται τουλαχιστον ανυποστατος ο ισχυρισμος σου οτι μια 970 χρονισμενη στα 1470mhz πυρηνα ειναι πιο αργη απο 290χ στοκ.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.