Jump to content



Θήκη νας αλλά να δουλεύει εαν γίνεται σαν das -direct attached storage . Mε προυποθέσεις .


Recommended Posts

Γεια σας παίδες .

Μου αρέσουν οι σκληροί δίσκοι σαν περιφερειακό .

Ψαχνω να βρω das που

Α) να χωράει τουλάχιστον 4 δίσκους

Β) να μην έχει περιορισμούς στην χωρητικότητα .

Γ) να μην φορμάρει τους δίσκους με δικό του λειτουργικό για να μπορώ να τους βγάλω από αυτό και κατευθείαν να τους βάλω σε άλλο πισι ,σε docking station και να παίζουν .

Τα δύο πρώτα τα έχω βρει αλλά το γ δεν το βρίσκω χωρίς να είναι ξεκάθαρο . Δηλαδή λένε gia jbod αλλά εγώ νομίζω ότι το jbod φορμάρει τους δίσκους . Εγώ θέλω να είναι single disk fuction. Δηλαδή να δουλεύουν ξεχωριστά και χωρίς την εγκατάσταση κατι στο δίσκο φορμάροντας τον.

Ένα κακό που έχει είναι ότι δεν μπορω να το έχω ταυτόχρονα συνδεδεμένο σε δύο πισι.

Στο θέμα μας .

Με το νας μπορώ όμως . Ξέρω ότι το νας έχει πολύ περισσότερες λειτουργίες και είναι πιο πολύπλοκο .

Εχώ θέλω ένα βασικό για αρχή .

Να έχει μια βασική εφαρμογη να τρέχω ή να μπαίνω από τον εξπλορερ σαν νας και όλα τα υπόλοιπα να είναι σαν das direct attached storage .

Δηλαδή εκτός από τα α και β παραπάνω να

1) έχει κάτι σαν file explorer -- δηλαδη να βλέπω τους δίσκους όπως στο πισι.

2)να μην τους φορμάρει και να μπορώ να τους βάλω σε άλλο πισί αμέσως μετά .

Γνωρίζω ότι μάλλον δεν υπάρχει αυτό που που ζητάω .

Μήπως υπάρχει κάποιο νας με αυτά τα στοιχεία ;;

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

τα έχω δει αυτό που  προτείνεις. όμως δεν μου απάντησαν από την εταιρία τους ξεκάθαρα για το γ που λέω εαν ο δίσκος λειτουργεί σαν single disk .μου είπε μόνο για jbod. άρα φορμάρει τους δίσκους . είδα ένα άλλο της raidsonic .ελλάδα κάνει 150 ευρώ με τέσσερις θέσεις.

στο θέμα μας. καλό χρύσο ακόμα και εαν έχει single disk . αλλά δεν μπορώ να βλέπω τα αρχεία από δύο πισι ταυτόχρονα .

 

κάτι τέτοιο με εθερνετ υπάρχει?? ή νας υπάρχει???

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

πρώτη απάντηση από εταιρία υπολογιστών  με εξειδικευμένα περιφερειακά .

Dear Customer,

Thank you for your inquiry about our products. This model support JBOD (single mode)

 

For further questions, I am happy to assist you.

Yours truly

η πρώτη ερώτηση η δική μου

 

 

 

hi , i am from greece .

my name is george .

i am interested in buying one of ur products .

 3640su3 is the name of the product . 

i want to know if it supports single disk fuction . not jbod. becuase i think jbod formats the drives and if one is out of the raid , the jbod stops working . 

 

 

i want to have the ability to take the disk out of the 3640 su 3 and plug it to an externat docking station and use it to another pc with the data in and no new format of the drive . like it was a docking station the 3640 su 3 .

 

can u tell me if this is applicable . 

single disk function . 

 

thank you. 

 

 

δεύτερη ερώτηση δική μου στο καπάκι  (γιατί ρε γαμώτο άλλαξε χρώμα ?? έκανα κόπυ από το gmail . )

 

 

I know it has jbod . 
I want to know if there is a single disk mode . 
There is a difference . 
Jbod is a raid configuration . It may install files to the disk . And the disk cannot be used elsewhere . It may formats the drive . 
Single disk is like having a docking station . U can use the disk at other pcs and no data is lost . No files are installed to the drive . 
U know if there  is a single disk function ; I want to use the disks to other pcs . Not only to ur product. I don't want to lose data . 
If jbod is broken by one disk u canot use the others .

 

δεύτερη απάντηση του ίδιου υπαλλήλου

 

Dear Customer,

there are some different definition for JBOD. Our device support single mode. 4 single drives the PC show you.

 

For further questions, I am happy to assist you.

 

 

 

 

 

 

 

 

ποιά η γνώμη σου ??

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με το κατάστημα που θα το αγοράσεις και ρώτα αυτούς. Δες τι θα σου απαντήσουν και αναλόγως παρήγγειλέ το από το internet.

Αν δεν κάνει αυτό που σου λένε, το επιστρέφεις και ζητάς τα λεφτά σου πίσω.

Αλλά νομίζω, πως το single disk mode, θα είναι απλά αναγνώριση των drives μέσα στα windows. Ούτε φορμάτ θα τα κάνει, ούτε τίποτα.

Στην ουσία είναι ένα case που δίνει access στα drives. Δεν νομίζω να τα φορμάρει.

Link to comment
Share on other sites

γιατί υπάρχει τόσο δημιουργική ασάφεια σε ένα τόσο σαφές ερώτημα;

Αυτό είναι μια καλή ερώτηση.

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα να μην δουλέψει με τα drives ξεχωριστά, ούτε να τα κάνει φορμάτ από μόνο του. Δεν υπάρχει νόημα σε αυτό.

Πιστεύω απλά πως ο υπάλληλος δεν είναι 100% σίγουρος, οπότε και απαντάει ότι του έχουν πει/έχει στις σημειώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με το κατάστημα που θα το αγοράσεις και ρώτα αυτούς. Δες τι θα σου απαντήσουν και αναλόγως παρήγγειλέ το από το internet.

Αν δεν κάνει αυτό που σου λένε, το επιστρέφεις και ζητάς τα λεφτά σου πίσω.

Αλλά νομίζω, πως το single disk mode, θα είναι απλά αναγνώριση των drives μέσα στα windows. Ούτε φορμάτ θα τα κάνει, ούτε τίποτα.

Στην ουσία είναι ένα case που δίνει access στα drives. Δεν νομίζω να τα φορμάρει.

στο κατάστημα δεν ξέρουν . με εξυπηρέτησαν ότι μου έδωσαν το τηλέφωνο του αντιπροσώπου από τη θεσσαλονικη. .  

αυτό που δεν αντέχω είναι να βλέπω σε κατάστημα εξειδιεκυμένο που πρέπει να είναι γάτοι , γιατί μιλάμε για εξειδικευμένα προιόντα , να έχουν γνώσεις επιπέδου δημοσίου υπαλλήλου που σου λέει τα βασικά .

αυτο δεν το αντέχω .

δεν λέω να είναι της νάσα αλλά όχι και δημόσιος υπάλληλος σε εξειδικευμένες εταιρίες .

 

jax σόρρυ σε έχω πρήξει . υπάρχει αυτό που ζητάω σε νασακι ??

με απλό ιντερφασε και file explorer??

Link to comment
Share on other sites

File explorer έχουν όλα τα NAS, αλλά τον δικό τους, δηλαδή μέσα από το δικό τους Interface.

Νομίζω πως ότι NAS και να βάλεις, θα σου τους κάνει format με το δικό του τρόπο. που σημαίνει πως δεν θα αναγνωρίζονται μετά.

 

Επίσης δεν νομίζω να βρεις DAS (ή θήκη τελοσπάντων, που να έχει ethernet).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις διάβαζα γι'αυτό  DAS.8 θέσεων

Αναφέρει οτι τα Windows τα βλέπουν σαν 8 διαφορετικούς δίσκους.

Αλλά παίζει με e-sata/Usb 3.0 και όχι ethernet αν αυτό μπορεί να σε βολέψει.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Το JBOD είναι φάση unit όπως το raid οπότε αυτο που λές δεν γίνεται να παίξει.

Πρόταση μου βάλε κάνα hp microserver των 250e με Unraid και είσαι τζέτ, είναι ακριβώς αυτο που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

το φάση Unit τι είναι ??

μου το έχουν προτείνει το microserver . αυτο κάνει φορμάτ  όμως τους δίσκους ?  

Disk expansion unit

 

Μπορείς να μπουτάρεις και να παίξεις απο φλασάκι. Έχει εσωτερικό usb για να μην φαίνεται κιόλας νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία μικρή έρευνα και βρήκα αυτό το μοντέλο.

 

Στο τέλος της σελίδας αναφέρουν αυτό:

Universal RAID Management Suite Comprehensive All-in-One User Interface

The intuitive web-based management interface works with any modern browser, and is available for Windows, Mac OSX and Linux operating systems. Novices and experts alike, can quickly and easily configure, monitor and maintain RAID configurations and individual storage devices, all from a single, unified software suite.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μία μικρή έρευνα και βρήκα αυτό το μοντέλο.

 

Στο τέλος της σελίδας αναφέρουν αυτό:

Universal RAID Management Suite Comprehensive All-in-One User Interface

The intuitive web-based management interface works with any modern browser, and is available for Windows, Mac OSX and Linux operating systems. Novices and experts alike, can quickly and easily configure, monitor and maintain RAID configurations and individual storage devices, all from a single, unified software suite.

Δεν το ξέρω καθόλου, τα περισσότερα nas με λινουξακια παίζουν πάντως και web interface και παίζουν ειτε raid είτε jbod οποτε δεν κανει για αυτο που θες.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος που σκεφτεσαι να το χρησιμοποιησεις και θελεις οπωσδηποτε να μην χρησιμοποιει το δικο του filesystem; ρωταω γιατι τα πιο πολλα χρησιμοποιουν file systems που σε λινουξ τα διαβαζεις κατευθειαν (βαζεις - βγαζεις σκληρο και δουλευει), ενω πολυ συχνα δουλευουν ακομα και σε windows, μεσω καποιων προγραμματων. Ρωταω γιατι ειχα και εγω αυτην την ανησυχια οταν πρωτοασχοληθηκα με nas, αλλα τελικα θεωρω οτι ειναι απλα ανασφαλεια :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν διάβασες αυτά που γραφω παραπάνω , τα περισσότερα μου έχουν πει , φορμάρουν τους δίσκους και μετά οι δίσκοι δεν παίζουν ούτε σε άλλο πισι και ούτε σε άλλο νας .

Δηλαδή δεν θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω το δίσκο όπως είναι εκτος του νας , να τον βάλω σε ένα ανεξάρτητο docking station σε άλλο πισι και να βλέπω τα αρχεία σε περιβάλλον windows και να τα μεταφέρω από το δίσκο του νας σε άλλο εξωτερικό ή εσωτερικό .

Από λίνουξ δεν ξέρω γρι . Παλιά ήξερα ότι το λινουξ λειτούργουσε με γραμμή εντολών.

Τώρα τα τελευταία χρόνια εαν το γυρίσανε και αυτοί σε περιβάλλον με παράθυρα , τι να πω . Να φύγω από τα windows και να πάω σε λίνουξ windows ; Δεν είμαι και τόσο επαγγλελματίας να με απασχολεί η απόκριση,η σταθερότητα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.