Jump to content



Επιλογη ψυκτρας και thermal paste.


tommybertsen

Recommended Posts

Δεν παθαίνει τίποτα, φύσηξε και με αέρα (με κάνα πιστολάκι στο κρύο ο διακόπτης) και δεν μένει χνούδι. 

 

edit

αν έχεις φόβο για χνούδια κτλ. καθάρισε το cpu με χαρτί, να καθαριστεί τελείως απ'την θερμοαγώγιμη

και στο τέλος πέρνα με το πανάκι ένα τελευταίο καθάρισμα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θα τα κανω ολα. Και καθαρισμα και πιστολακι με κρυο αερα (μεχρι τωρα ετσι καθαριζα το pc , πλεον πηρα φυσερο) και μια απ'ολα με κρεμμυδι γιατι μια φορα θα αλλαξω ψυκτρα, δε το κανω τακτικα. Εκτος απο μια περιπτωση , ημουν παντα με stock coolers.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προηγουμενο μου συστημα ηταν ενας i5-750 (stock) , μια Ρ55 μητρικη , σε ενα Coolermaster Gladiator 600. Ουτε μια φορα δεν αλλαχτηκε η παστα :p Με την pre-applied απο Γεναρη 2010 ηταν (εως Νοεμβρη 2014). Το μονο που ειχα κανει ειναι να της καθαρισω τη μπιχλα που πιανει γιατι ειχα idle 65 βαθμους. Αυτοματα επεσε στους 35. :p 

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να το παω offtopic , απλα δεν εχω ιδεα τι διαφορα εχει ο ι7 4771 απο τον 4770 :p

 

Eγω με 29 βαθμους στο δωματιο παιζω με 39 βαθμους επεξεργαστη και 35 καρτα γραφικων και mobo 32-35 . Ο ενας μου ο δισκος ( ο παλιος ο μπλακ) , χτυπαει 40ρια,  ο αλλος 35 και ο σσδ δε ξερω :p Αλλα δεν αντιμετωπιζω προβληματα, αν και ο μπλακ ειναι οριακα. Ενα καλο ειναι οτι προσπαθω να μη το πολυζοριζω τωρα το καλοκαιρι , γιατι ξερω οτι παει αρκετα ψηλα. Ελπιζω με την ψυκτρα να δω καποια διαφορα ΚΑΙ σε idle κατασταση. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εκει θελετε ζακετα :p Εδω εξω εχει 25 και μεσα 29 μαλλον ειναι λιγο. Δε γινεται να πεσει γιατι ειμαστε με σκετο ανεμιστηρα (σπιτι 25τ.μ - ενα δωματιο με αρκετα πραγματα , ευηλιο και το μεσημερι οι θερμοκρασιες ειναι πολυ υψηλες). Σκεψου τι γινεται οταν ειναι και τα 2 pc ανοιχτα, η κοπελα μου παιζει WoW και εγω οτιδηποτε :p

 

Δε περιμενω θαυματα απο την ψυκτρα, απλα θελω να το παλευει και λιγο καλυτερα στα υψηλοτερα load γιατι αρκετες φορες 65-70 βαθμους παει το cpu (παλι καλα με τις θερμοκρασιες που εχω εδω περα). Θελω να βαλω ψηλα το κουτι , αλλα δεν υπαρχει χωρος. Μονο πατεντα η οποια ισως γινει λιγο αργοτερα.

 

Εαν πεσει 4-5 βαθμους σε idle θα ειμαι ευχαριστημενος (για καλοκαιρι παντα). Συνυπολογισε οτι εκτος απο την στοκ , εχω την παστα που ειχε μονη της (δε της εβαλα αλλη). Οποτε διαφορες θα δω , εαν κανω σωστα τη διαδικασια

 

Κοιτα να δεις , πιο αργα περιμενα την ψυκτρα, αλλα αυτη ηρθε πρωτη :p Και περιμενω την mx-4 απο eshop τωρα, η οποια εγινε διαθεσιμη (πιστευω αυριο απογευμα να την εχω). Πηρα και ισοπροπυλικη (1€ 50ml απο φαρμακειο) και θα παρω και ενα φιλτρακι γαλλικου απο τον πεθερο το βραδυ και δεσαμε :p

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Η εγκατασταση εγινε σε μιση ωρα συν την αφαιρεση της παστας (πραγμα που ηταν παιχνιδακι). Ευκολη , πανω στη μητρικη , απλα για να βαλω το ανεμιστηρι εβγαλα την καρτα γραφικων για ανεση. Τιποτα σπουδαιο δηλαδη. Τελικα ειχα σταθερο χερι και ουτε κουνηθηκε καθως βιδωνα στο τελος :p Ενα γλιστρημα φυσιολογικο λογω παστας εκανε μονο. 

 

Απο θερμοκρασιες σε idle ειμαι μειον 2-3 βαθμους (δλδ απο 36-38 που ειχα , τωρα εχω 33-35 ). Η θερμοκρασια δωματιου 30+ , πραγματικα δε μπορω να περιμενω περισσοτερα στη σαουνα που ειμαι.

Ομως σε load ηδη ξεκινησε να φαινεται η διαφορα. Και ειναι φρεσκια η εγκατασταση... Πχ Witcher 3 , απο 61-62 βαθμους που επιανε "ανετα" το cpu , ειδα μεχρι 50. Το ιδιο και far cry 4. Σε αρκετο load επεξεργαστη πηγε και 52. Ηδη δειχνει τα δοντια της. Μονο ικανοποιημενος μπορω να δηλωσω προς το παρον :) Δε δοκιμασα να το στρεσσαρω παραπανω , δεν ξερω και με ποιο προγραμμα το κανεις αυτο, αλλα ειναι και καλοκαιρι , κριμα ειναι :p 

 

Εμφανισιακα επισης ειναι αρκετα μεγαλη ,εχει 1 ποντο μολις αποσταση απο την γκουμουτσοκαρτα γραφικων, αλλα προβλημα δε τιθεται. Εδωσε "χαρακτηρα" στο κουτι παντως.

 Επισης εχοντας και low profile μνημες, αν θελω να βαλω αλλο dim στην πρωτη θεση , μπορω πολυ ευκολα! 

 

Γενικα φαινεται μια value επιλογη. Θα δειξει ο χρονος. Η συσκευασια να σημειωσω οτι ειναι ωραιοτατη, περιεχει τα παντα, εχει και παστα (μαλλον την ακριβη ποσοτητα για να χρησιμοποιησεις) , αλλα δε ξερω τι ψαρια πιανει, οποτε εβαλα την mx-4 και ολα κομπλε :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ :D χωρίς a/c φυσιολογικές μου φαίνονται! Εδώ έχει πολλη ζέστη καλοκαίρι και ψοφο το χειμώνα !! Πάντως έχω 10 βαθμούς διαφθορά στα load κ αυτό με ικανοποιεί :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.xn--alpenfhn-s4a.de/index.php/en/discontinued/himalaya-2

 

Wing Boost 2 . http://www.xn--alpenfhn-s4a.de/index.php/en/fans/140-mm/wingboost-2

 

αυτος ειναι αδερφε.Το ιδιο ειναι. Απλως αυτος του ανεμιστηρα ισως να ειναι λιγο διαφοροποιημενος για ευκολια στην τοποθετηση. Σα Wing Boost 2 αναφερεται και στη συσκευασια της ψυκτρας. Δε μπορει να ειναι αλλος..

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Καταλαβα... Αλλα απο αποψη αποδοσης ειναι το θεμα... Θελεις να αλλαξεις ή να προσθεσεις καποιον;

 

Δε καταφερα με τις εργασιες που κανω ,να παει πανω απο 55 βαθμους το cpu , μπας και ακουσω καθολου τον ανεμιστηρα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Καταλαβα... Αλλα απο αποψη αποδοσης ειναι το θεμα... Θελεις να αλλαξεις ή να προσθεσεις καποιον;

 

Δε καταφερα με τις εργασιες που κανω ,να παει πανω απο 55 βαθμους το cpu , μπας και ακουσω καθολου τον ανεμιστηρα :p

Τον έχω αναεβάσει στις 800 στροφές και πάλι δεν ακούγεται. Έχω βάλει ένα 2ο, απλά θέλω ο 2ος να είναι ασορτι  :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.