Jump to content


μέχρι ποιον επεξεργαστή μπορώ να βάλω (socket lgaa 775)


nikonick

Recommended Posts

χαιρετώ όλους,

το computer ένα fujitsu esprimo socket lgaa 775 και θα ήθελα να μάθω εάν παίρνει intel core 2 quad η και xeon

η μητρική έχει το intel iq33 express chipset

το σύστημα ψύξης του επεξεργαστή δεν έχει ανεμιστηράκι αλλα ένα μεγάλο αεραγωγό που παίρνει αέρα από έναν 120 mm ανεμιστήρα στο μπροστινό μέρος

δεν ξέρω αν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα με θερμοκρασία του επεξεργαστή εξαιτίας αυτού

post-59464-0-57246800-1440603619_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

http://ark.intel.com/products/31917/Intel-82Q33-Graphics-and-Memory-Controller#@compatibility

 

Δεν νομίζω να χρειάζεται κάν αλλαγή firmware ακόμα και για τους Q8600, Q9650 αλλα απο ότι βλέπω δεν παίρνει τους extreme.

 

ΓΙα τους xeon lga 771 και το γνωστό κολπάκι με το mod ρίξε μια ματιά εδω http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/2/#series-explanation

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα των xeon υπάρχει αρκετή πληροφορία και εδώ. Άποψή μου, εάν αποφασίσεις για τετραπύρηνο κοίτα το TDP που επεξεργαστή που φοράει τώρα, και φρόντισε να μην το ξεπεράσεις, γιατί δεν ξέρω εάν θα την παλέψει το σύστημα ψύξης σου.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ όλους,

σας ευχάριστο πολύ για τις απαντήσεις σας

από ebay μπορώ να βρω πολλούς επεξεργαστές intel quad αλλα και xeon

κάπου διάβασα ότι μονο xeon σειράς 3xxx μπορεί να δεκτη η μητρική

από τι καταλαβαίνω μπορώ να βάλω xeon και quad που έχουνε fsb 1066 ghz

ασύμβατοι με την μητρική μου είναι οι intel extreme λόγο του ότι το fsb τους είναι στα 1600 ghz

ναι σίγουρα πρέπει να δω και πια η κατανάλωση σε watts διαφοερτικά θα έχω πρόβλημα και με το τροφοδοτικό αλλα και με την θερμοκρασία του επεξεργαστή

εδώ να αναφέρω ότι το τροφοδοτικό είναι μονο 280 watts

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

μόλις τώρα έχω διαβάσει το link που έχει δώσει ο φίλος GriGaS για τους xeon

πολύ χρήσιμες πληροφορίες !

τι γίνετε εάν πάρο έναν xeon socket lgaa 775 με fsb που μπορεί να τρέχει η μητρική μου δηλαδή στα 1066 ghz και 1333 ghz

θα χρειαστώ κάποια αναβάθμιση του bios η θα τρέχει κανονικά

μιλάμε για xeon με 65 η και 95 watts κατανάλωση

ευχάριστο τον φίλο gaaragr για την πληροφορία

σίγουρα το τροφοδοτικό του fujitsu είναι μικρό

από τι έχω βρει το fujitsu παίρνει και intel quad core

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν βρεις κάποιον που να έχει δοκιμάσει να βάλει xeon στη μητρική σου δεν θα μπορείς να είσαι σίγουρος. Για μένα κοίτα σε κάποιον Xeon σειράς L54x0 που έχουν TDP 50 watt και είναι δροσερότατοι.

 

Όσον αφορά το BIOS, μπορεί να παίξει out of the box, μπορεί να θέλει να προσθέσεις cpu microcode, μπορεί και να μην bootάρει. Εάν δεν είσαι διατεθειμένος να ρισκάρεις, δίνεις 30-40 παραπάνω και παίρνεις C2Q. Τώρα τι cpu έχει το PC σου;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και ευχάριστο φιλε GriGaS για την πληροφορίαν

το computer έχει έναν intel e7200 @ 2.53 ghz

δυστυχώς δεν μπορώ να πω κάτι για την απόδοση του e7200 αφού το computer δεν έχει δίσκο

τρέχω ένα linux puppy slacko 5.7 από usb έτσι για το internet

ο λόγος που θέλω xeon είναι ότι είναι πολύ πιο σταθερός επεξεργαστής σε βαριές εφαρμογές video, 3d, bryce που δουλεύω

εντάξει τώρα βολεύομαι με έναν μικρό celeron g530

τώρα μου ήρθε στο μυαλό...

οι xeon για socket lgaa 775 παίρνουν μνήμη ddr2 ecc ενώ το fujitsu παίρνει non ecc ! τι γίνετε

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα με τις μνήμες. Και εγώ στο δικό μου με non-ecc τον έχω τον xeon. Με ένα σύντομο ψάξιμο σαν επιλογή με την μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας φαίνεται ο  L5408. Έχει 40 watt TDP, 1066 FSB αλλά σε single threaded θα είναι πιο αργός από αυτόν που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.