Jump to content



Απενεργοποίηση wifi


Recommended Posts

Προσπαθώ να απενεργοποιήσω το ασύρματο δίκτυο της HOL, αλλά δεν μπορώ να βρω τον οδηγό εγκατάστασης του modem στον υπολογιστή μου, ενώ μέσω myHOL το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το κλειδώσω με κωδικό. Ο πανηλίθιος ο αδερφός μου επανεκκίνησε το wifi από το modem, ενώ το είχα εξαρχής απενεργοποιημένο, κι έβαλε τον κωδικό που γράφει στο κάτω μέρος του μόντεμ και μ'έχει ζαλίσει με τις ταινίες και τη μουσική που βλέπει στην @@@@ταμπλέτα του. Τι να κάνω; Συν τοις άλλοις, δε θέλω να έχω ενεργό ασύρματο στο σπίτι, ακόμη και με κωδικό, καθώς ποιος μου λέει ότι κάποιος από τη γειτονιά ή περαστικός δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση και ν'αρχίσει διάφορα περίεργα.

Link to comment
Share on other sites

ποιος μου λέει ότι κάποιος από τη γειτονιά ή περαστικός δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση και ν'αρχίσει διάφορα περίεργα.

 

Με τον εργοστασιακό κωδικό μπορούν και έχω ακούσει ότι υπάρχουν προγράμματα με τα οποία μπορουν να "μπούν" στο οικιακό σου WiFi.

Τώρα, εγώ προσωπικά με τον προσωπικό κωδικό που έχω βάλει (άλλαξα τον εργοστασιακό default κωδικό) δεν έχω δεί κάποιον να "μπαίνει" μέσα στο δίκτυό μου ή αντίστοιχα στο WiFi μου...

 

υ.γ. τον αλλάζω μία φορά τον μήνα ή και σε λιγότερο χρονικό διάστημα.

υ.γ.2 ...τώρα ένα σε έχει "ζαλίσει", βάλε έναν κωδικό και μην του τον πείς και τελειώνει η ιστορία ή βάλε του ένα δικό σου κωδικό στο τάμπλετ του και "έκλεισες" ;-)  - πλάκα κάνω, αλλά είναι και αυτό μία λύση..! μέχρι να αγοράσει άλλο τάμπλετ :lol::)

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι άλλη λύση: σπάω το μόντεμ ή το βγάζω ελαττωματικό και ζητάω αντικατάσταση, κατόπιν "καθαρίζω" τον αδερφό μου με τρόπο και σε μέρος και ώρα που ούτε η Νικολούλη θα μπορούσε ποτέ να αποδείξει! Χαχαχα! :p Σε πρώτη φάση σκέφτομαι να αλλάξω κωδικό. Το wifi όταν είναι ενεργό εκπέμπει κάποιου είδους ακτινοβολία; Αν ναι, είναι επιβλαβής;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να απενεργοποιήσω το ασύρματο δίκτυο της HOL, αλλά δεν μπορώ να βρω τον οδηγό εγκατάστασης του modem στον υπολογιστή μου, ενώ μέσω myHOL το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το κλειδώσω με κωδικό. Ο πανηλίθιος ο αδερφός μου επανεκκίνησε το wifi από το modem, ενώ το είχα εξαρχής απενεργοποιημένο, κι έβαλε τον κωδικό που γράφει στο κάτω μέρος του μόντεμ και μ'έχει ζαλίσει με τις ταινίες και τη μουσική που βλέπει στην @@@@ταμπλέτα του. Τι να κάνω; Συν τοις άλλοις, δε θέλω να έχω ενεργό ασύρματο στο σπίτι, ακόμη και με κωδικό, καθώς ποιος μου λέει ότι κάποιος από τη γειτονιά ή περαστικός δεν μπορεί να αποκτήσει πρόσβαση και ν'αρχίσει διάφορα περίεργα.

Παρε ενα αλλο ρουτερ και βαλε bandwidth control στο tablet του αδερφου σου.

Link to comment
Share on other sites

Στη forthnet θυμάμαι ότι έμπαινα στο router και ενεργοποιούσα όποτε ήθελα το wifi. Τι ηλίθια και δυσλειτουργικά συστήματα έχει η hol; Γιατί να μην μπορώ με ένα κλικ να κάνω ό,τι θέλω με το wifi;

 

Παρεμπιπτόντως, πώς συνδέεται ένα κινητό android στο wifi; Μάλλον δεν έχω εντοπίσει όλες τις ρυθμίσεις που χρειάζονται. Δεν ξέρω πού πηγαίνω για να εντοπίσω το δικό μου wifi και να βάλω τον κωδικό, ενώ πατώντας ενεργοποίηση του wifi και σύνδεση δεδομένων το κινητό εμφανίζει ενεργή σύνδεση wifi.


Ουτε απο 192.168.2.1
Wifi off?

 

Φαντάζομαι ότι βάζω την εν λόγω διεύθυνση στον περιηγητή, αλλά δε με πηγαίνει πουθενά. Αυτή δεν είναι η διεύθυνση του router;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μέσα από τις ρυθμίσεις του rooter στο MyVodafone δεν μπορώ να απενεργοποιήσω το ασύρματο, παρόλο που το εμφανίζει ως ανενεργό όποτε δίνω την εντολή. Με το που ξαναμπαίνω στη σελίδα, το εμφανίζει ενεργό, άρα κάτι παίζει με την εντολή. Τελικά, άλλαξα κωδικό και το χρησιμοποιώ για το κινητό για να το ενημερώνω και να κάθομαι στον καναπέ με τις ώρες. Κάποτε θυμάμαι ότι υπήρχε κουμπάκι για το wifi στο modem. Τώρα αυτά που δίνουν οι εταιρείες τηλεφωνίας είναι...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.