Jump to content



SB Recon3D ή SB Zx ?


Recommended Posts

Είμαι μεταξύ αυτών των δύο:

http://uk.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-zx

 

http://uk.creative.com/p/archived-products/sound-blaster-recon3d-fatal1ty-champion

 

Η χρήση θα είναι 50% gaming & 50% μουσική και 99% με ακουστικά (AKG K550).

 

Η ΖΧ αναφέρει ότι έχει Headphone Amp up to 600 Ohms, αλλά προφανώς είναι στην πλακέτα.

 

Αντίθετα η Recon3D λέει το ίδιο, αλλά έχω την εντύπωση ότι βρίσκεται στο μπροστινό panel που παίρνει ρεύμα. Ισχύει; Παίζει ρόλο;

 

Ποιά επιλέγω και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Ενισχυτή ακουστικών με χαμηλή αντίσταση εξόδου, δηλαδή κατάλληλο για απαραμόρφωτο ήχο σε ακουστικά χαμηλού impedance σαν τα 550, έχει μόνο αυτή εδώ:

http://uk.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-e5

 

Ουσιαστικά φοράει τον ενισχυτή της xonar stx μοντιφιασμένο για χαμηλή αντίσταση εξόδου. Συν ότι μεταφέρεται.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep, νομίζω ότι ξεφεύγουμε αρκετά σε budget. Δεν την αποκλείω όμως.

Ερώτηση: Έχεις δοκιμάσει κάτι παρόμοιο; Σε ρωτάω γιατί με άλλες usb είχα θέματα καθυστέρησης του ήχου και δε μιλάω για ms, αλλά για σχεδόν δευτερόλεπτο. Όπως καταλαβαίνεις στο gaming αυτό είναι τραγικό, ενώ στη μουσική δεν παίζει ρόλο.

Επίσης, αυτή δουλεύει με μπαταρία ή μπορεί να δουλέψει και με ρεύμα; Γιατί επειδή δε με ενδιαφέρει το "portable" κομμάτι, δε θέλω να την έχω, φόρτιζε-ξεφόρτιζε όλη την ώρα.

 

edit: Για αυτή που είναι πιό κοντά στο budget μου, τι λες;

http://www.amazon.co.uk/Creative-Sound-Blaster-Headphone-Amplifier/dp/B00LC1VKY6/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1440930157&sr=8-2&keywords=sound+blaster+e5

 

edit 2: Απευθείας από Creative είναι στα 150€ με τα μεταφορικά. Γίνεται ενδιαφέρον.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που δείχνεις κρύβει σπεκς και είναι κατά πάσα πιθανότητα απάτη. Μια κλασσική κάρτα ήχου.

Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα latency η Ε5. Δεν έχω διαβάσει κάτι τέτοιο. Ξέρω ότι λειτουργεί και σαν DAC με οπτική ίνα. Οπότε μπορείς να στείλεις ψηφιακό σήμα από κάποια φθηνή/onboard κατευθείαν σε αυτή.

Αν δεν θες εξωτερική υπάρχει η ZxR η οποία δεν είναι εξίσου κατάλληλη για χαμηλή εμπέδηση αλλά είναι σίγουρα καλύτερη από τις κλασσικές. Με τις κλασσικές θα υπάρχει βέβαιη παραμόρφωση σε μεσαίες-μεγάλες εντάσεις.

 

Αυτό που λες για το latency μπορεί να οφείλεται και σε κακές ρυθμίσεις. Δεν πιστεύω πάντως να βγάζουν κάρτα στα 200€ με τέτοια προβλήματα.

 

edit: Ρεύμα παίρνει από το usb όπως βλέπεις. Αυτό όμως δεν σε εμποδίζει να στείλεις τον ήχο μέσω οπτικής.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα κάποια reviews και δεν είχα να λένε κάτι για latency, ούτε όμως να αναφέρεται ότι δεν έχει. Πιστεύω ότι δε θα υπάρχει, δεδομένου ότι αυτές με τις οποίες το είχα αντιμετωπίσει ήταν αρκετά φθηνότερες. Ωραία, λοιπόν, πάω για αυτή που είναι πολύ πιό ευέλικτη στη χρήση της!

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep, σήμερα παρέλαβα, εντυπώσεις το βράδυ σπίτι.

Ερώτηση: Το κουμπάκι που έχει στο πλάι για high/low gain, για τα Κ550 το βάζω στο low;

Λέει πως το low είναι για 2.2Ω - 300Ω και τα Κ550 είναι 32Ω, σωστά κατάλαβα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η καρτούλα είναι άψογη και χαίρομαι πολύ που την επέλεξα τελικά, thanx @Petrossortep!

Αρχικά είναι πολύ ελαφριά, δεν το περίμενα, λόγω μπαταρίας. Οπότε είναι πολύ εύκολο να μεταφερθεί χωρίς να επιβαρύνει. Δεδομένου ότι πλέον είμαι εξωτερικό, νομίζω ότι αρκετές φορές θα χρησιμοποιηθεί σε ταξίδια.

Δεν τη δοκίμασα ακόμα με το κινητό να δω πως συμπεριφέρεται, αλλά θα το κάνω μέσα στο ΣΚ. Ήθελα να γεμίσει η μπαταρία της πρώτα, γιατί όταν έφτασε ήταν κάτω από τη μέση.

Ο ήχος είναι εξαιρετικός. Σε σχέση με την προηγούμενη SB που είχα, δεν έχει τραγική διαφορά, αλλά την ακούς στις πολύ χαμηλές και πολύ ψηλές. Δε μπουκώνει καθόλου και ο ήχος είναι κρύσταλλο.

Υπάρχει μια σύγχιση όσον αφορά τις δυνατότητές της.

Η Creative δεν την προτείνει για παιχνίδια.

Σε κάποιο review που διάβασα έλεγε ότι έχει ΕΑΧ 5.0.

Το Control Panel που έδειχναν ήταν από την Ε3 τις περισσότερες φορές.

ΕΑΧ 5.0 δεν είδα κάπου να αναφέρεται, όμως στις ρυθμίσεις έχει το Scout Mode. Εϊναι ένα preset για το EQ που θεωρητικά ενισχύει κάποιες συχνότητες ώστε στα παιχνίδια να ακούς πιό έντονα βήματα από κάποιον που πλησιάζει, κλπ. Αφού η Creative λέει ότι δε είναι κατάλληλη για παιχνίδια, αυτό γιατί το έχει βάλει;

Πάντως δούλεψε απροβλημάτιστα με τα Win10, ενώ η προηγούμενη που είχα, δεν είχε ήχο και χρειάστηκε να βάλω τους drivers για 8.1 για να δουλέψει.

Το μόνο που με χάλασε είναι πως δεν έχει κάποια σαφή ένδειξη για τη μπαταρία, αλλά δεν είναι τόσο σημαντικό, αφού το 99% του χρόνου της θα το περνάει πάνω στον υπολογιστή, οπότε δε με νοιάζει.

 

Αυτά τα ολίγα και πάλι ευχαριστώ για την πρόταση! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Περίεργο να λέει ότι υποστηρίζει sbx pro, που είναι για surround ήχο, ενώ τα windows την βλέπουν σαν στερεοφωνική.

Wizard στα settings ήχου των windows τί βλέπεις; Δέχεται σαν είσοδο 5.1.;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Πιο πολύ σαν dac-amp, παρά σαν κάρτα την προωθούν.

Έχεις τουλάχιστον κάποια άλλη φθηνή κάρτα για να στείλεις surround ήχο-στυλ dolby headphone-μέσω οπτικής;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να κάνει αποκωδικοποίηση σήματος 5.1.

Αν την αγόρασες από ηλεκτρονικό μαγαζί μπορείς να τη στείλεις πίσω. Μπορείς ακόμα δίνοντας τη διαφορά που έχει από την ZxR να βρεις την πιο απλή κάρτα με dolby headphone ή παρόμοιο σύστημα για να στέλνεις στην Ε5 μέσω SPDIF.

 

http://www.head-fi.org/t/599535/is-it-possible-dolby-headphone-through-spdif-toslink

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τις εξής δοκιμές:

(μέσω USB)

1. Έπαιξα BF4 σε Surround mode 

2. Έπαιξα BF4 σε stereo mode

3. Έπαιξα BF4 σε Surround με ενεργοποιημένο το SBX και το virtual surround στο 67%

4. Έπαιξα BF4 σε stereo με ενεργοποιημένο το SBX και το virtual surround στο 67%

5. Έτρεξα το τεστ από εδώ με ενεργοποιημένο το SBX και το virtual surround στο 67%

 

(μέσω οπτικής)

6. Έπαιξα BF4 σε Surround mode
7. Έπαιξα BF4 σε stereo mode

8. Έπαιξα BF4 σε stereo με ενεργοποιημένο το SBX και το virtual surround στο 67%

9. Έπαιξα BF4 σε Surround με ενεργοποιημένο το SBX και το virtual surround στο 67%

10. Έτρεξα το τεστ από εδώ με ενεργοποιημένο το SBX και το virtual surround στο 67%

 

Σε όλες τις περιπτώσεις ακούς κανονικά μπροστά και πίσω ηχεία. Θεωρώ ότι το καλύτερο αποτέλεσμα το δίνει μέσω οπτικής με το SBX ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.