Jump to content


δεν ακουο παρα πολυ ηχο απο τα ακουστικα μου


Recommended Posts

Γεια σας κτες μου φερανε τα ακουστικα gamezeros sentheizer αλλα εχω ενα προβλημα και καπιες αποριες σχετικα με αυτα.. τα συνδεσα με την καρτα ηχου μου την aSUS XONAR STX...

 

απλα δεν μπορω να καταλαβω κατι..
τα ακουστικα εινε 150 ohms αλλα εβαλά τα 150 ohms απο το amplier της asus stx αλλα ο ηχος ειτανε πολυ χαμηλος και στα παιχνιδια και στις ταινιες...

 


μετα δοκιμασα να βαλω τα 300-600 ohms απο το amplier της asus stx και ο ηχος ειτανε φανταστικος,, παρα πολυ δυνατος και τρομερος και εβαζα την ενταση στο 40 και γινοτανε σεισμος στο σπιτι...

 


Το ερωτημα μου εινε τωρα που εβαλα τα 300-600 ohms απο το amplier της asus stx λετε να εχω προβλημα;; γιατι τα ακουστικα εινε 150 ohms.... απλα αν τον εβαζα στα 150 ohms o ηχος θα ειτανε χαμηλος και στα παιχνιδια και σε ολα...

 

 

τα ohms τα αλλαξα απο εδω.,,,

 

 

 

 


εχω καπιες φοτογραφιες

 

οριστε και το amplier

 

εδω και η δευτερη φωτο...

 


και εδω εινε τα στοιχεια των ακουστικων μου

post-66255-0-57784000-1441113684_thumb.p

post-66255-0-87985600-1441114281_thumb.p

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ικανοποιεί ο ήχος και δεν υπεροδηγουνται τα ακουστικα, αστο στα 300-600 ωμ.

Αν γίνεται σεισμός όμως ίσως να έχεις πρόβλημα με τους γείτονες εκεί στη glifda. [emoji3]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

post-60900-0-67495200-1441178207.gif

 

 

Προσπαθησε τα ακουστικα και τα ηχεια να μη τα καψεις. Κριμα ειναι 200+€ ακουστικα να παθουν τιποτα.

Δουλευε τα στη μεση , παλι μια χαρα θα ακους. Στα αυτια τα βαζεις εξαλλου. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να καουν τα ακουστικα  μου;;..αν τα  βαλω στα  300-600  ohms;;...

 

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΏ  τα   Sennheiser G4ME  Zero
 
 
προδιαγραφές:
Χρώμα λευκό
Στυλ κεφαλής
Ακουστικά Αντίσταση: 150 Ω
Συνδετικό 2 x 3,5 mm για desktop / laptop
Απόκριση συχνότητας (μικρόφωνο) 50 Hz - 16.000 Hz
Απόκριση συχνότητας (ακουστικά) 10 Hz - 26.000 Hz
Στάθμη ηχητικής πίεσης (SPL) 108 dB
THD, συνολική αρμονική παραμόρφωση <0,1%
Σύζευξη Ear Ακουστικά, γύρω από το αυτί, έκλεισε ο σχεδιασμός ακουστικής
Μήκος καλωδίου 3 m
βάρος 312g
Pick-up Μικρόφωνο μοτίβο: Ακύρωση Θορύβου
Ευαισθησία μικροφώνου: -38 dBV σε 94 dBSPL
 
 
 
αλλά gamezero μου είναι 150 Ω και εγώ έβαλα 300-600 Ω από το amplier της STX μου

θα έχω καταστρέψει τα ακουστικά μου και την  asus STX;;


τα χαρακτηριτικα της asus stx  εινε..

 

  • Output Signal-to-Noise Ratio (A-Weighted): 124dB for Front-out,117dB for Headphone-out (600ohms) dB.
  • Input Signal-to-Noise Ratio (A-Weighted): 118 dB.
  • Output THD+N at 1kHz: 0.0003% (-110dB) for Front-out, 0.001% (-100dB) for Headphone-out.
  • Input THD+N at 1kHz: 0.0002% (-113dB) for Line-in.
  • Frequency Response (-3dB, 24-bit/96kHz input): < 10Hz to 90kHz.
  • Output/Input Full-Scale Voltage 2 Vrms (5.65 Vp-p).Main Chipset:
  • Audio Processor: ASUS AV100 High-Definition Sound Processor (Max. 192KHz/24bit).
  • 24-bit D-A Converter of Digital Sources: Texas Instruments PCM1792A *1 for Front-Out (127dB SNR, Max. 192kHz/24bit).
  • 24-bit A-D Converter for Analog Inputs: Cirrus-Logic CS5381* 1 (120dB SNR, Max. 192kHz/24bit).
  • High Fidelity Headphone Amplifier: Texas Instruments 6120A2*1 (120dB SNR, 100dB THD+N @ Vcc±12V, RL=600Ω, f=1kHz).Sample Rate and Resolution:
  • Analog Playback Sample Rate and Resolution: 44.1K/48K/96K/192KHz -16/24bit.
  • Analog Recording Sample Rate and Resolution: 44.1K/48K/96K/192KHz - 16/24bit.
  • S/PDIF Digital Output: 44.1K/48K/96K/192KHz 16/24bit, Dolby Digital.
  • ASIO 2.0 Driver Support: 44.1K/48K/96K/192KHz 16/24bit with very low latency.

 

 

θελω να διαβασετε τα χαρακτηριστικα  και της asus stx αλλα και τα χαρακτηριστικα των  Sennheiser G4ME  Zero

 

και να μου πειτε την γνωμη σας στο θεμα  αν  τα   gamezero μου  επειδη είναι 150 Ω και εγώ έβαλα 300-600 Ω   από το amplier της STX μου   οτι  μπορει να καουνε;;;

Έγινε επεξεργασία από reptile
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μάλλον έχεις πολλά φράγκα και δεν σε ενδιαφέρουν τα προιόντα που αγοράζεις .

και εγώ ήμουν σαν και εσένα στα 22  μου .

για το κοινωνικό σου στατους πρώτα να μαθαίνεις λίγο κάποια πράγματα  στο τομέα που πας να ασχοληθείς ,μετά χώσε φράγκα και μετά ρώτα πιο συγκεκριμένα .

μου θυμίζεις άτομα που έχουν φερραρι 458 και δεν ξέρουν πως μπαίνει η πρώτη .

φιλικά στο λέω γιατι και εγώ στα 22 τα πετούσα τα λεφτά . αλλά δεν ήμουν φραγκάτος .

 

στο θέμα . εγώ μάλλον έκαψα τα ακουστικά μου AKG 550 . τα έχω δύο χρόνια .

πριν από κανένα 8 μηνο ήθελα να δοκιμάσω τον ενισχυτή πόσο δυνατά παίζει . και έδωσα αρκετά και στο ντακ και στον ενισχυτή που έχω .

εκεινες τις στιγμες που το είχα αρκετά δυνατά δεν καταλαβα κάτι να χαλάει . μετά άρχισαν τα προβληματα .

να μην στα πολυλογω . τα έκαψα . απο πειραματισμό .

σε κανενα μηνα θα πάρω άλλα .

ευτυχώς που έχω άλλα δύο καλά ακουστικά .

 

επίσης στο ένα πισι έχω και την asus essence stx . έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις αντιστάσεων για τα ακουστικά .

χωρίς να είμαι τεχνικός να σου πω σίγουρα .

δεν πιστεύω ότι θα σου καουν με το που βάλεις την αντίσταση  300-600 . πιστεύω ότι θα σου καούν με το που τα  δυναμώσεις πάνω από την ένταση που σηκώνουν .

 

κατά την ταπεινή μου γνώμη η μόνη περίπτωση να σου καούν με το που θα το γυρίσεις στο 300-600 , είναι να αλλάζει κάτι ηλεκτρικα .

δηλαδή να αλλάζει την τάση χωρίς να επηρεάζεται η ένταση και να κάψεις κάτι ηλεκτρονικό στους οδηγούς .

αλλά δεν ξέρω γρι τι υπάρχει μέσα στα ακουστικά .

η επίσημη απάντηση είναι να βάλεις τη ρύθμιση που αντιστοιχεί στα ακουστικά σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενας ομως  μου  ειπε οτι   αν το ερωτημα μου   εινε  αν  


η  ρύθμιση της STX για τη μεγαλύτερη αύξηση (300 ~ 600), θα κάνει ζημιά στα  150 Ohm G4ME ZERO 

 

η απαντηση εινε οτι  

Σε γενικές γραμμές, δεν θα βλάψει τα G4ME zero  χρησιμοποιώντας υψηλότερες ρυθμίσεις του gain  της STX.

 

 

Η  asus    STX έχει οριστεί για το χαμηλo  ή μέσo ή υψηλo   gain , εξακολουθεί να λαμβάνει το ίδιο ποσό της τάσης να κάνει ένα ορισμένο επίπεδο έντασης.

Έτσι, το επίπεδο που έχετε ορίσει την ένταση του ελέγχου σχετικά με την STX περισσότερο υπαγορεύει την τάση, περισσότερο από ό, τι το gain   έχει οριστεί.

Οι πιθανότητες καταστροφης είναι το  τύμπανο του αυτιού σας θα υποστεί ζημία ..

 

 

και επισης μου ειπε οτι η   Ρύθμιση απολαβής της STX για 300 ~ 600 ακριβώς κάνει τάση εξόδου προεπιλογή του ενισχυτή ακουστικών ξεκινούν λίγο ψηλότερα.

 

 

οπως επισης ειπε οτι

 


Αντίσταση και το gain  είναι δύο διαφορετικά θέματα.

Η σύνθετη αντίσταση εργασία (Ohm) μπορεί να είναι πιο σχετικές τότε αντίσταση.

Η αντίσταση είναι ένα μόνο μέρος της σύνθετης αντίστασης, και της αντίστασης είναι Ohm.

Είναι προτιμότερο να έχουν την αντίσταση (Ohms) των ακουστικών πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 έως 10 φορές η σύνθετη αντίσταση της πηγής (έξοδο του ενισχυτή), να βοηθήσει με απόσβεση.

Έτσι η  αντίσταση και η απόσβεση είναι το πόσο καλά η δύναμη αποστέλλεται στα ακουστικά (δεν πόση δύναμη έχει αποσταλεί)

Η STX έχει μια σύνθετη αντίσταση εξόδου του 10-Ohms.

Ακουστικά σας είναι 150-Ω, έτσι ώστε τα ακουστικά έχουν 15 φορές την αντίσταση της εξόδου ακουστικών STX, η οποία είναι μια χαρά.

Κέρδος είναι σχετικά με την τάση, ισχύς αποστέλλεται ακουστικά.

 

Η   κάρτα ήχου STX, συνεργάστηκε με τα ακουστικά από το 32-Ohm 600 Ohm.

 

Link to comment
Share on other sites

η ερώτηση που κάνεις είναι πολύ γενική και εσύ δεν έχεις γνώσεις ειδικές ,πόσο μάλλον να σου λέει για μαθηματικές σχέσεις μεταξύ φυσικών μεγεθών .

υπάλληλος στο είπε ?? ή κάποιο παιδί εδώ στο φόρουμ μέσω πμ ??? εαν στο είπε υπάλληλος αυτό πες μου που είναι να τον επισκεφτώ να τον ρωτήσω δικές μου απορίες . μιας και θέλω να κάνω κάτι αναβαθμίσεις .

επίσης αυτά που γράφεις είτε είναι κόπυ παστε από site ή από τη απάντηση μέσω μαιλ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.