Jump to content



Πρόβλημα wifi του Η367Ν VDSL router. Νέο ρούτερ ή αγορά access point ?


iparout

Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχω ΧΟΛ VDSL 50 Mbps από KV. Μέχρι προ ημερών, με το Η168Ν που μου είχε δώσει η ΧΟΛ εξαρχής, ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Το μηχανάκι ήταν σκυλί, δεν είχε κρεμάσει/αποσυνδεθεί ΠΟΤΕ εδώ και πάνω από 1 χρόνο και η σύνδεσή μου με το wifi του από το λάπτοπ ήταν απροβλημάτιστη.

Δυστυχώς όμως παρέδωσε πνεύμα, οπότε μου το ανικατέστησαν.

Μου έδωσαν το Η367Ν που εκ πρώτης όψεως φαινόταν πολύ πιο καλό, στιβαρό, με περισσότερες δυνατότητες κτλ, όπως με διαβεβαίωσε ο τεχνικός. Έλα όμως που από την πρώτη στιγμή αντιμετωπίζω προβλήματα...

Το βασικότερο πρόβλημα (και αυτό που με ενοχλεί αρκετά) είναι ότι εκεί που σερφάρω κανονικά, ξαφνικά χάνεται τελείως το Ίντερνετ, χωρίς να αποσυνδέεται το λαπτοπ από το wifi και με το πράσινο φωτάκι του Ίντερνετ στο ρουτερ να είναι αναμμένο κανονικά ! Αν κάνω disconnect και αμέσως reconnect από το λαπτοπ στο wifi (κάτι που διαρκεί 2-3 δευτερόλεπτα), το ίντερνετ είναι ξανά λειτουργικό !! Επιπλόν, κάποιες -ελάχιστες- φορές, παρότι τα φωτάκια του μόντεμ ήταν όλα πράσινα, το λαπτοπ δεν μπορούσε με τίποτε να συνδεθεί στο wifi (παρότι το δίκτυο ήταν διαθέσιμο κανονικά, μου έβγαζε μνμ "unable to connect"), οπότε έπρεπε να κάνω restart το ρουτερ για να μπορέσω να συνδεθώ.

 

Στο Helpdesk της Hol μου είπαν να δοκιμάσω άλλη κωδικοποίηση (WPA2, WPA κ.τ.λ.) και άλλο κανάλι (π.χ το 6 αντί για το auto). Τα δοκιμασα αυτά αλλά και πάλι τίποτε. Εντωμεταξύ δεν μπορούν να μου δώσουν κάποιο Η168Ν γιατί δεν έχουν πια οπότε ακόμη κι αν μου το αντικαταστήσουν, πάλι Η367Ν θα πάρω. 

Τι στην ευχή γίνεται ? Τόσο χάλια είναι πια αυτό το ρουτεράκι ?

 

Από τα λίγα που έχω καταλάβει, προφανώς φταίει το wifi του router.

 

1) Η μία λύση είναι να πάρω κάποιο καλύτερο VDSL ρουτερ με καλό wifi, όμως αυτά ξεκινούν από 85 ευρώ.

 

2) Αν πάρω κάποιο άλλο router ή access point και το κουμπώσω μέσω LAN στο Η367Ν, θα συνδέομαι μετά από το Laptop (και τις άλλες ασύρματες συσκευές) στο wifi του access point και το πρόβλημα θα αντιμετωπιστεί ή λέω βλακείες ?

Ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έδωσες μόνος σου. Ζήτα άλλο Η367Ν. Αν και με αυτό έχεις πρόβλημα, αγοράσεις εσύ κάποιο της προκοπής. Υπάρχουν φθηνά και καλά.

 

Γιατί θέλεις να έχει το ρουτερ καλό wifi? Έχεις απόσταση-εμπόδια? Λάπτοπ ή Σταθερό έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έδωσες μόνος σου. Ζήτα άλλο Η367Ν. Αν και με αυτό έχεις πρόβλημα, αγοράσεις εσύ κάποιο της προκοπής. Υπάρχουν φθηνά και καλά.

 

Γιατί θέλεις να έχει το ρουτερ καλό wifi? Έχεις απόσταση-εμπόδια? Λάπτοπ ή Σταθερό έχεις? 

 

Έχω την εντύπωση ότι και καινούριο Η367Ν να ζητήσω, πάλι τα ίδια χάλια να είναι μιας και βρήκα κι άλλον φίλο σε άλλο φόρουμ με Η367Ν και το ίδιο πρόβλημα, άρα μάλλον είναι κακή η ποιότητα wifi στα εν λόγω router και όχι κάποιο ελαττωματικό κομμάτι που έδωσαν σε εμένα. Θα επικοινωνήσω μαζί τους όμως εκ νέου αν δεν βρω λύση για να μου στείλουν άλλο. (Δεν είναι θέμα εμποδίων οι αποσυνδέσεις που αναφέρω. Και δίπλα στο ρουτερ να κάθομαι, το πρόβλημα συμβαίνει).

 

Φτηνά και καλά VDSL router ποια εννοείς ? Το φτηνότερο είναι στα 60 euros. Αν βέβαια χρειαστεί, θα τα δώσω.

 

Επειδή έχω 2-3 ADSL ρουτερ που κάθονται (αγορασμένα, όχι αυτά που δίνουν οι εταιρίες) σκεφτόμουν μήπως έκανα κάποια πατέντα με κάποιο από αυτά, το οποίο θα κούμπωνα μέσω ethernet πάνω στο H367N έτσι ώστε να "μοιράζει" ασύρματα το ίντερνετ που θα "παίρνει" από το H367N . Κάτι σαν access point αν δεν κάνω λάθος, αν και είμαι αρκετά αδαής επί του θέματος. Γϊνεται κάτι τέτοιο ?

 

Λάπτοπ έχω και θέλω οπωσδήποτε wifi στο σπίτι για να μπορώ να έχω ίντερνετ και στις άλλες συσκευές (τάμπλετ, κινητό).

Έγινε επεξεργασία από iparout
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι και καινούριο Η367Ν να ζητήσω, πάλι τα ίδια χάλια να είναι μιας και βρήκα κι άλλον φίλο σε άλλο φόρουμ με Η367Ν και το ίδιο πρόβλημα, άρα μάλλον είναι κακή η ποιότητα wifi στα εν λόγω router και όχι κάποιο ελαττωματικό κομμάτι που έδωσαν σε εμένα. Θα επικοινωνήσω μαζί τους όμως εκ νέου αν δεν βρω λύση για να μου στείλουν άλλο. (Δεν είναι θέμα εμποδίων οι αποσυνδέσεις που αναφέρω. Και δίπλα στο ρουτερ να κάθομαι, το πρόβλημα συμβαίνει).

 

Φτηνά και καλά VDSL router ποια εννοείς ? Το φτηνότερο είναι στα 60 euros. Αν βέβαια χρειαστεί, θα τα δώσω.

 

Επειδή έχω 2-3 ADSL ρουτερ που κάθονται (αγορασμένα, όχι αυτά που δίνουν οι εταιρίες) σκεφτόμουν μήπως έκανα κάποια πατέντα με κάποιο από αυτά, το οποίο θα κούμπωνα μέσω ethernet πάνω στο H367N έτσι ώστε να "μοιράζει" ασύρματα το ίντερνετ που θα "παίρνει" από το H367N . Κάτι σαν access point αν δεν κάνω λάθος, αν και είμαι αρκετά αδαής επί του θέματος. Γϊνεται κάτι τέτοιο ?

 

Λάπτοπ έχω και θέλω οπωσδήποτε wifi στο σπίτι για να μπορώ να έχω ίντερνετ και στις άλλες συσκευές (τάμπλετ, κινητό).

Γίνεται. Του δίνεις μια ip στατική στο δίκτυο σου.

 

πχ το router έχει ip 192.168.1.1 

του βάζεις στατική ip 192.168.1.2 και gateway 192.168.1.1

Του φτιάχνεις το wifi με κωδικό κλπ και του κλείνεις τον dhcp server. Το συνδέεις με καλώδιο δικτύου στο Modem της HOL. 

Όποιος συνδεθεί στο ασύρματο του δικού σου router θα πάρει διεύθυνση από το router της HOL και θα έχει internet.

Μπορείς ομοίως να κάνεις το ίδιο για όλα σου τα router αρκεί να έχουν διαφορετική στατική ip ανα συσκεή, κλειστό dhcp και να συνδέονται με καλώδιο στο router της HOL σου είτε μέσω switch είτε κατευθείαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα δοκιμάσω τη συνδεσμολογία που πρότεινε ο φίλος από πάνω και αν αντιμετωπίσω προβλήματα θα επανέλθω.

 

@minast.

 

1) Δεν υπάρχει 802.11g μόνο. Υπάρχει α) b+g+n, β) b+g ή γ) n only. Το έβαλα στο n only

2) Ανάμεσα σε α) WPA-PSK-TKIP, β) WPA2-PSK-AES, γ) WPA/WPA2 - PSK - TKIP/AES, δ) WEP-OpenSyetem, ε) WEP-ShareKey επέλεξα τη δέυτερη επιλογή

3) Channel 6 αντι για auto.

4) Band Width 20 Mhz αντί 40 MHz

 

WIFI.jpg
 
WIFI_2.jpg

 

Γενικά παρατηρώ ότι το πρόβλημα δημιουργείται κυρίως όταν συνδέεονται περισσότερες από 1 συσκευές ασύρματα στο router, αρα προφανώς και φταίει το wireless του router (ότι πληρώνεις παίρνεις...) 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου μπορεί να είναι στο κανάλι. Αν πέφτει και άλλος γείτονας κοντά που παίζει στο ίδιο κανάλι θα έχεις χαμηλό σήμα.

Γύρισε το σε b+g και δοκίμασε. 

Επίσης αν έχεις android βάλε την εφαρμογή wifi analyzer να δείς τα λιγότερα χρεισιμοποιημένα κανάλια δίπλα σου.

Προτίμησε το κανάλια 6 και το 11

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου μπορεί να είναι στο κανάλι. Αν πέφτει και άλλος γείτονας κοντά που παίζει στο ίδιο κανάλι θα έχεις χαμηλό σήμα.

Γύρισε το σε b+g και δοκίμασε. 

Επίσης αν έχεις android βάλε την εφαρμογή wifi analyzer να δείς τα λιγότερα χρεισιμοποιημένα κανάλια δίπλα σου.

Προτίμησε το κανάλια 6 και το 11

 

Will do so. Θα δοκιμάσω και με δεύτερο ρουτερ σαν access point το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να ενημερώσω.

 

Κατάφερα να συνδέσω το παλιό router (Linksys WAG200G) ως access point πάνω στο Η367Ν και το πρόβλημα σταμάτησε να υφίσταται όταν συνδεόμουν στο wireless του linksys ! Γυρίζοντας πίσω στο wireless του H267N συνειδητοποίησα πως το πρόβημα είχε σταματήσει να υφίσταται κι εκεί. Σκέφτηκα λοιπόν πια αλλαγή είχα κάνει και η απάντηση είναι η εξής : είχα βάλει στατική IP στο λαπτοπ !! Το κινητό μου (iPhone 4S) αντιμετώπιζε κι αυτό το ίδιο πρόβλημα με το ίντερνετ αλλά μόλις το γύρισα κι αυτό σε static IP, το πρόβλημα λύθηκε !!

 

Προφανώς όπως αντιλαμβάνεστε το DHCP του H367N είναι γτπ !!

 

Εύχομαι τελικά να ήταν αυτό το πρόβλημα και να μην ξαναέχω θέματα. Αν και πλέον δουλεύω αρκετή ώρα χωρίς προβλήματα, οπότε μάλλον το πόβλημα εντοπίστηκε και λύθηκε !

 

Thanks για την βοήθεια !

 

P.S. : Το να γυρίζει κανείς το wireless σε b ή g αντενδείκνυται σε VDSL 50 που έχω εγώ, μιας και η σύνδεση είναι κατά πολύ γρηγορότερη αυτών των πρωτοκόλλων, με αποτέλεσμα να κατεβάζω με 24 ΜBps ενώ το ρουτερ συγχρονίζει στα 50. Με το που γύρισε σε wireless n, όλα οκ !

Έγινε επεξεργασία από iparout
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή το πρόβλημα παρέμενε (σε μικρότερο βαθμό βέβαια αλλά και πάλι ενοχλητικό), τελικά πήρα το TP-Link 9980 και ηρέμησε το κεφάλι μου.


 


Σταθερό σαν βράχος, πολύ καλό wifi. Ότι πληρώνεις παίρνεις τελικά. Χαλάλι τα 90 ευρώ !


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.