Jump to content



Τέλος ο ΟΤΕ. Προτάσεις?


Recommended Posts

χαίρετε,

 

Έχουμε στο σπίτι θέμα με το ιντερνετ το οποίο παραμένει άλυτο εδώ και καιρό. Η σύνδεση του ΟΤΕ αποσυνδέεται συνέχεια και παρά τις βλάβες που έχουμε δηλώσει δεν έχει γίνει τίποτα. Σαν να μην έφτανε αυτό στον τελευταίο λογαριασμό εντοπίσαμε κάτι για "νέους όρους για το double play". O εκνευρισμός μας έχει χτυπήσει κόκκινο με τον ΟΤΕ γιατί αυτό έρχεται μόλις λίγο καιρό μετά την αύξηση της τιμής του ΟΤΕtv. 

 

Δεν θέλουμε να μπούμε στην διαδικασία μαχών και καθημερινών τηλεφωνημάτων στον ΟΤΕ κτλ. Ωστόσο αποφασίσαμε να φύγουμε συνολικά χωρίς να πληρώσουμε τα πέναλτι αφού τα συμβόλαια ο ίδιος ο ΟΤΕ τα έχει κάνει κουρελόχαρτα. 

 

Το θέμα είναι σε ποιον πάροχο θα μπορούσαμε να πάμε και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο? Προτάσεις? Έχει ακούσει τίποτα για προσφορές αυτόν τον καιρό?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κοιτάξει μήπως οι αποσυνδέσεις οφείλονται σε κακή υποδομή μέσα στο σπίτι; Εγώ είχα πρόβλημα υγρασίας που μου έριχνε τη ταχύτητα πολύ.

 

Όχι κοιτάξαμε τα πάντα στο σπίτι και στην πολυκατοικία με ανεξάρτητο τεχνικό (και του ΟΤΕ φυσικά) και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Κάποια στιγμή στο 13888 είχαν παραδεχτεί ότι ισως υπάρχει τοπικό πρόβλημα αλλα ποτέ δεν πήραμε περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξαδέρφια μου στο από πάνω όροφο έχουν forthnet και τρέχει μια χαρά. Αφού πλέον εγώ συνδέομαι στο wifi τους που πιάνει άνετα στο δωμάτιό μου. Αλλά αυτή είναι προσωρινή λύση. Είναι απίστευτο αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ούτε πέρσι είχαμε πρόβλημα με hol

Link to comment
Share on other sites

Βάλε forthnet τότε. Η καλύτερη μέθοδος είναι να δεις στη γειτονιά ποιός δεν έχει πρόβλημα με ποιόν πάροχο και να τον επιλέξεις. Αφού λοιπόν γνωρίζεις από πρώτο χέρι, θα έλεγα να μη ρισκάρεις με άλλον.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είναι να σου τύχει το ζευγάρι καλωδίου. Που έρχεται σπίτι σου.

Εφόσον δεν σου αλλάζουν απερχόμενο και κεντρικό ότι και να βάλεις θα έχεις πρόβλημα.

 

Επίσης δοκιμάσατε με άλλο router, δανεικό και όχι του ΟΤΕ πχ.

Μπορείς επίσης να πάρεις τον ΟΤΕ και να ζητήσεις αλλαγή κεντρικού και απερχομένου λόγο αποσυνδέσεων. 

Ο τεχνικός που ήρθε σπίτι σας έκανε τέτοια δοκιμή;

 

Μήπως επίσης ο γείτονας έχει αποσυνδέσεις και αυτός το βράδυ και δε το έχει προσέξει;

Τη ταχύτητα πιάνεις με τι margin & snr. Ομοίως ο καλός ο γείτονας πόσο margin & snr έχει?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω θέμα με το ADSL 2+. Βάζοντας ADSL2 ή G.DMT στις ρυθμίσεις του router, πέφτω στα 7-8MBps αλλά είναι βράχος. Δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

Αυτό γίνεται γιατί έχεις θόρυβο πολύ στην γραμμή. Κατεβάζοντας το modulation κατεβάζεις την μέγιστη ταχύτητα που μπορείς να συγχρονίσεις άρα και τον θόρυβο στην γραμμή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Το θέμα είναι σε ποιον πάροχο θα μπορούσαμε να πάμε και να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο? Προτάσεις? Έχει ακούσει τίποτα για προσφορές αυτόν τον καιρό?

 

Πιστεύω με βάση την κατάσταση σου τι θα έπρεπε να τηλεφωνήσεις στη forthnet, αφού ακούω πως κανει καλές προσφορές αυτον τον καιρό και επίσης φιλος που δεχθηκε να μεταφερθεί απο ΟΤΕ και ΟΤΕtv του έκαναν δώρο και τα τέλη μεταφοράς

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει σε αντίστοιχο θέμα. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον ΟΤΕ. Ηρθαν σπίτι (όταν ήμουν Αθηνα) 2 φορές μετά από ισάριθμες φορές που είχα δηλώσει βλάβη Ο Ο τεχνικός μου είπε ότι αυτό που φταίει ότι είμαι σε μεγάλη απόσταση από το κέντρο από όπου παίρνω γραμμή  :sarcastic:

 

Έβαλα ένα δικό μου ρουτερ, αλλά και πάλι αποσυνδέσεις.

 

Επειδή εκείνη την περίοδο ήθελα να βάλω και Nova αποφάσισα τελικά να πάω forthnet. Ξανά μανά τα ίδια. Ήρθε ο τεχνικος της forthnet, δε βρήκε τίποτε και μου είπε αν συνεχίσει να το κάνει να πάρεις άλλο ρούτερ. Όντως η forthnet μου έδωσε άλλο ρούτερ και το πρόβλημα λύθηκε. 

 

Έχει βγάλει κανείς συμπέρασμα???? Εγώ κανένα.

 

Οπότε για αρχή παίρνεις το ρούτερ από τα ξαδέρφια σου ή βρίσκεις κάποιο άλλο που να σίγουρα εντάξει. Αν τότε δεν έχεις αποσυνδέσεις ζητάς άλλο ρούτερ από ΟΤΕ (αν δίνει).

Αν πάλι έχεις τα ίδια τότε το πρόβλημα είναι μάλλον του ΟΤΕ?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Είναι ντεμυ πως θα κάτσει και ποιος τεχνικός.

Σε πελάτη 2 γραμμές ΟΤΕ συγχρονίζει 500/200 kbps

Πήρα τηλ έδωσα βλάβη. Με παίρνουν από ΟΤΕ μου λένε θέμα απόστασης. Ναι οκ του λέω ειναι 6 χιλιομετρα αλλά πρώτον και τόσα να ειναι έπρεπε να παίρνω 2mbps προς 512 το ελάχιστο. Όχι άντε γεια. Πιεσα πιεσα και βγαλαν τεχνικό έξω. Μέτρησε και βρήκε βλαβη στο απερχόμενο καλώδιο. Όλα τα boxes της περιοχής έχουν πρόβλημα. Θα λυθεί σε 1 μήνα και και επειδή ήταν Αύγουστος να υπολόγιζω 2 μήνες.

Ελπίζω να το φτιάξουν. Βέβαια περιμένω και απάντηση για μικροκυμματικη από άλλους παρόχους αλλά ασχετο με το θεμα αυτό.

Αν ξέρεις περίπου τι παίζει μέχρι 5 χιλιόμετρα αν ειναι εντάξει το καλώδιο παίρνεις 1 MB upload μετά αρχίζει και χάνει τραγικά. Στα 7 χλμ δεν παίζει καν το adsl 2 το ξεχνάς.

Μιλάμε για καλώδιακα χιλιόμετρα όχι ευθεία νοητή γραμμή.

Αλλά το αν θα λύσεις το πρόβλημα σου ειναι θέμα τεχνικού και αν θέλει και του κόβει.

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να επιμείνεις να σου αλλάξουν ζευγάρι.

Το ΟΤΕtv για μένα τα αξίζει τα 2 ευρώ παραπάνω, μιας που θα έχει αποκλειστικά το ch. league/uefa για 3 χρόνια. Δικαιολογημένη η μικρή αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι να σου τύχει το ζευγάρι καλωδίου. Που έρχεται σπίτι σου.

Εφόσον δεν σου αλλάζουν απερχόμενο και κεντρικό ότι και να βάλεις θα έχεις πρόβλημα.

 

Επίσης δοκιμάσατε με άλλο router, δανεικό και όχι του ΟΤΕ πχ.

Μπορείς επίσης να πάρεις τον ΟΤΕ και να ζητήσεις αλλαγή κεντρικού και απερχομένου λόγο αποσυνδέσεων. 

Ο τεχνικός που ήρθε σπίτι σας έκανε τέτοια δοκιμή;

 

Μήπως επίσης ο γείτονας έχει αποσυνδέσεις και αυτός το βράδυ και δε το έχει προσέξει;

Τη ταχύτητα πιάνεις με τι margin & snr. Ομοίως ο καλός ο γείτονας πόσο margin & snr έχει?

 

Θα τα δοκιμάσω αυτά και αν τίποτα δεν δουλέψει φύγαμε για forthnet που είναι δοκιμασμένη στην πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω ΟΤΕ δεν τον αλλαζω ,πήγα φορθνετ και σε 2 μήνες έφυγα. Μια προταση δική μού . Αν μπορείς ακύρωσε όλες τις πρίζες του σπιτιού και ασε μόνο αυτη που παίρνει το ρουτερ ,βάλε η άλλαξε σπλιτερ ,εναν σταθεροποιητή τάσης στο ρουτερ , αν έχεις 80€ ευρω πάρε το ρουτερ tp link archer d2 ,μην στηρίζεσαι στα ρουτερ της οκας πού δίνει ο καθε πάροχος, βαλε καλώδιο utp cat 6 ethernet ,αν εχεις δικό σου σπίτι βάλε εναν ηλεκτρολογο να σου αλλάξει το τηλεφωνικο καλώδιο απο το κουτί της πολυκατοικιας στο σπιτι σου τυπου pet .Επίσης μπες στο μενού του ρουτερ και άλλαξε το mtu απο 1500 σε 1492. Μπορεί να σου φαίνονται υπερβολικα αυτα ου γραφω αλλα θα μέ θυμηθείς

Link to comment
Share on other sites

Εγω ΟΤΕ δεν τον αλλαζω ,πήγα φορθνετ και σε 2 μήνες έφυγα. Μια προταση δική μού . Αν μπορείς ακύρωσε όλες τις πρίζες του σπιτιού και ασε μόνο αυτη που παίρνει το ρουτερ ,βάλε η άλλαξε σπλιτερ ,εναν σταθεροποιητή τάσης στο ρουτερ , αν έχεις 80€ ευρω πάρε το ρουτερ tp link archer d2 ,μην στηρίζεσαι στα ρουτερ της οκας πού δίνει ο καθε πάροχος, βαλε καλώδιο utp cat 6 ethernet ,αν εχεις δικό σου σπίτι βάλε εναν ηλεκτρολογο να σου αλλάξει το τηλεφωνικο καλώδιο απο το κουτί της πολυκατοικιας στο σπιτι σου τυπου pet .Επίσης μπες στο μενού του ρουτερ και άλλαξε το mtu απο 1500 σε 1492. Μπορεί να σου φαίνονται υπερβολικα αυτα ου γραφω αλλα θα μέ θυμηθείς

Tώρα που γυρνά την τηλεφωνία σε VoIP και ο ΟΤΕ, μόνο αν θες καλό routing προσθέτεις router πάνω σ'αυτό το απαράδεκτο modem/router Speedport που δίνει ο ΟΤΕ, αλλιώς δεν έχεις τηλέφωνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα τα Χριστουγεννα και εμενα η Forthnet θα πει αντιο. Μιλαμε οτι τις τελευταιες 2 ημερες, ετσι στα καλα καθουμενα, πεφτει το ιντερνετ για χρονικα διαστηματα απροσδιοριστα (πότε 5 λεπτα , πότε 2 ωρες) και οταν επιστρεφει ειναι παναργο. (δε ξερω αν το αντιμετωπιζω μονο εγω στην πολη της Αλεξανδρουπολης ή ειναι πιο γενικευμενο ). Δε ξερω καν που θα παω. Παντως μη πας στην forthnet. Η εξυπηρετηση τους ειναι για ... μην πω για τι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.