Jump to content



περί Proxy


Recommended Posts

καλησπέρα

στην δουλειά μου ο φανταστικός τεχνικός μπλόκαρε κάποιες σελίδες (fb. youtube.) κτλ

με συνέπεια να μην μπορώ να αποδόσω καλά στην δουλειά μου.

 

λίγο που δούλεψα κάποια Online proxy για anonymous serfing, δουλεύουν αλλά διστάζω να βάλω τους κωδικούς από το fb μου.

 

αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι:

α) ειναι ασφαλές να βάλω τους κωδικούς μου; και αν ναι σε ποιο server?

β) υπάρχει καποιο πρόγραμμα που το περνάς στο pc Και κάνει bypass αυτούς τους περιορισμούς που έβαλε ο φανταστικός τεχνικός μας;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, πουθενά δεν είναι ασφαλές να βάλεις τους κωδικούς σου. Αν οι σελίδες από τις οποίες συνδέεσαι χρησιμοποιούν OAuth, τότε στην πραγματικότητα βάζεις τους κωδικούς στο fb, οπότε αλλάζει κάπως το πράγμα.

 

Προσωπικά δεν έχω να σου προτείνω κάτι. Αν θέλεις μια γνώμη από άλλους χρήστες για συγκεκριμένους proxy, ίσως είναι χρήσιμο να μας πεις ποιους δοκίμασες.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που είναι εταιρική απόφαση να γίνετε έλεγχος της πρόσβασης ο τεχνικός είναι ο τελευταίος που φταίει. Απο εκει και πέρα υπάρχουν πολλοί τρόποι να "παρακάμψεις" τους όποιους περιορισμούς (με κόστος ή χωρίς). Ίσως - και ανάλογα τις συνδέσεις που έχεις - μέσω vpn (απο το σπιτι σου) να σου έλυνε το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντως να μιλήσεις με το αφεντικό σου και να του εξηγήσεις πως είσαι πιό παραγωγικός όταν χάνεις χρόνο να surfάρεις στο Facebook ή να βλέπεις βιντεάκια στο YouTube. Νομίζω θα το καταλάβει, είναι πολύ λογικό και θα ζητήσει να σε περάσουν στις εξαιρέσεις. Δεν υπάρχει νομίζω λόγος να ρισκάρεις με τους κωδικούς σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντως να μιλήσεις με το αφεντικό σου και να του εξηγήσεις πως είσαι πιό παραγωγικός όταν χάνεις χρόνο να surfάρεις στο Facebook ή να βλέπεις βιντεάκια στο YouTube. Νομίζω θα το καταλάβει, είναι πολύ λογικό και θα ζητήσει να σε περάσουν στις εξαιρέσεις. Δεν υπάρχει νομίζω λόγος να ρισκάρεις με τους κωδικούς σου.

Μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι με πολλά αφεντικά έτσι κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό :)

Link to comment
Share on other sites

Οντως μπορεις να τα παρακαμψεις με proxies και το πιο αξιοπιστο απ'ολα ειναι να φτιαξεις ενα δικο σου στο σπιτι σου και να εχεις προσβαση απο τη δουλεια σου.

Η ταχυτητα θα περιοριζεται φυσικα στο upload που εχεις απο το σπιτι σου

 

Παντως δεν αξιζει τον κοπο, καποιος αργα η γρηγορα θα σε καταλαβει. Αν ημουν εγω στη θεση του "φανταστικου" τεχνικου και το καταλαβαινα θα σε εδινα στεγνα χωρις ενδοιασμους

Έγινε επεξεργασία από bspus
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κόβουμε και τα proxy πάντως οι etιδες.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση στησε proxy από το σπίτι.

Κανένα service η vpn 3ου δεν είναι ασφαλείς

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

ultrasurf....μας επιασαν οι ιτ δες αλλά μας τηλεφώνησαν να το απενεργοποιήσουμε ... δεν μπορούσαν να το κόψουν....

Cisco έχετε? Γιατί τα UTM που χρεισιμοποιώ κόβουν ultrasurf. Μπορεί να δοκιμάσει βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

βρισκόμαστε στο forum του thelab και από τις 12 απαντήσεις σε ερώτηση τεχνικού θέματος οι 9 μιλούν περί ηθικής.

 

αυτή η μάστιγα του λέω κάτι απλά για να μιλήσω τελικά ειναι upgradeable over the years.

 

κύριοι αν ήταν να πω του τεχνικού και του αφεντικού να μου το ανοίξει. δεν θα έμπαινα στο thelab να ρωτήσω.

 

ευχαριστώ όσους είπαν την ιδέα με το στήσιμο proxy από το σπίτι αλλά η λύση αυτή δεν με βολεύει. η ερώτηση μου ήταν αν υπάρχει κάτι αξιόπιστο από τα ήδη στημένα του ιντνερνετ αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν υπαρχει.

 

καλή βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

βρισκόμαστε στο forum του thelab και από τις 12 απαντήσεις σε ερώτηση τεχνικού θέματος οι 9 μιλούν περί ηθικής.

 

αυτή η μάστιγα του λέω κάτι απλά για να μιλήσω τελικά ειναι upgradeable over the years.

 

κύριοι αν ήταν να πω του τεχνικού και του αφεντικού να μου το ανοίξει. δεν θα έμπαινα στο thelab να ρωτήσω.

 

ευχαριστώ όσους είπαν την ιδέα με το στήσιμο proxy από το σπίτι αλλά η λύση αυτή δεν με βολεύει. η ερώτηση μου ήταν αν υπάρχει κάτι αξιόπιστο από τα ήδη στημένα του ιντνερνετ αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν υπαρχει.

 

καλή βδομάδα

Δεν ξέρω, μήπως γιατί για κάποιο λόγο έκοψε η εταιρεία το facebook? Μήπως να μιλήσω και με τον τεχνικό σου να πούμε πως μπορεί να σου κάνει hack το facebook? Ας αφήσουμε το ηθικό κομμάτι δηλαδή τελείως.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρισκόμαστε στο forum του thelab και από τις 12 απαντήσεις σε ερώτηση τεχνικού θέματος οι 9 μιλούν περί ηθικής.

 

αυτή η μάστιγα του λέω κάτι απλά για να μιλήσω τελικά ειναι upgradeable over the years.

 

κύριοι αν ήταν να πω του τεχνικού και του αφεντικού να μου το ανοίξει. δεν θα έμπαινα στο thelab να ρωτήσω.

 

ευχαριστώ όσους είπαν την ιδέα με το στήσιμο proxy από το σπίτι αλλά η λύση αυτή δεν με βολεύει. η ερώτηση μου ήταν αν υπάρχει κάτι αξιόπιστο από τα ήδη στημένα του ιντνερνετ αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον δεν υπαρχει.

 

καλή βδομάδα

Αλλά και να το να ξεκινάς με χαρακτηρισμούς τύπου "φανταστικός  τεχνικός" για ανθρώπους που το πιο πιθανό είναι να μην φταίνε δε θα σε βοηθήσει.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.