Jump to content



Αγορά Gaming PC ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Λοιπόν είμαι καινούργια στο φόρουμ και ψάχνω απεγνωσμένα να φτιάξω έναν σταθερό γιατί αυτή την στιγμή έχω laptop και δεν μπορώ να παίξω τίποτα γιατί είναι κυρίως buisnes laptop και γενικά  κάρτα γραφικών είναι χάλια (http://www.skroutz.gr/s/387721/Sony-Vaio-VPC-SB3L9E-i3-2330M-4GB-500GB.html).

 

Αυτή την περίοδο παίζω Blade And Soul (είμαι στο beta) και δυστυχώς το σηκώνει με τα χίλια ζόρια...επίσης θα ήθελα να μπορώ να παίζω archeage και γενικά τέτοιου τύπου παιχνίδια. 

 

Θέλω ένα pc σίγουρα με ram ddr4 και καλό επεξεργαστή και μητρική. Θέλω το κουτί να μην ξεπερνάει τα 700-800 ευρώ αν γίνεται. Επειδή δεν μπορώ να δώσω πολλά λεφτά μαζεμένα θα ήθελα να γίνεται εύκολα upgrade στα parts (δηλαδή να αγοράσω κάτι καλύτερο ή να προσθέσω αργότερα). Δηλαδή θέλω αρχικά να κάνω ένα βασικό pc και σιγά σιγά να αρχίσω να προσθέτω ssd δεύτερη ram ίσως 2η κάρτα γραφικών αν και πιστεύω είναι υπερβολή ups και τέτοια.

 

Η οθόνη, τα ηχεία, το πληκτρολόγιο και το ποντίκι δεν με ενδιαφέρουν να είναι τα καλύτερα, αρκεί να είναι αρκετά να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή. (Αυτά μπορεί να είναι και extra λεφτά από τα 700-800 του κουτιού)

 

Μπορείτε να μου γράψετε την γνώμη σας?? Για επεξεργαστή θέλω i5 ή i7 όχι κάτι μικρότερο. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, μιας και μιλαμε για MMO το "σωστο" μιας και τα περισσοτερα ειναι σε engines που τρεχουν max 2 cores και ειναι υπερβολικα βασισμενα σε Ghz τοτε θα επρεπε να βαλεις κατι σε 4790Κ/6700Κ ή να αρχισεις τα overclocking αλλα πολλα λεφτα, οποτε πας στο αμεσως επομενο απλο και ευκολο...

 

i5 6500 = 240e (Οχι 6400, οπως ειπα και αμεσως επανω, ολα τα MMO γουσταρουν GHz, και τα 2.7 (3.3)GHz του ι5 6400 ειναι χαμηλα)

H170 = 115/120e

8GB DDR4 RAM = 70-80e (Για αρχη, μετα βαλε ενα αλλο 8αρι)

Καποιο κουτι με USB 3.0 μπροστα, παρε οτι θελεις να βλεπεις = 40-50ε

Τροφοδοτικο 80+ Βronze τουλαχιστον φαση Coolermaster/evga/XFX/Be Quiet/Superflower/Seasonic =75-90ε

HDD = 55e

 

625 εως εδω λιγο πολυ.

 

Τωρα οσο αφορα καρτα γραφικων..Το λογικο για "gaming PC" ειναι να πεταξεις μεσα μια 960/280Χ/380 στα 250ε και να εισαι καλυμενη αλλα βγαινεις λιγο εκτος budget, το problem ειναι οτι δεν υπαρχει και τιποτα ενδιαμεσο που προσωπικα θα προτεινα την αγορα του γιατι μετα ειναι πεταμενα λεφτα και ας μην θελεις κατι "Ουαου".

 

Θα προτεινα μια 960 στα 250ε που της βρισκεις ανετα και προφανως πας στα 870ε.

 

Τωρα αν δεν γινεται να ξεπερασεις το budget τοσο, κοιτα να βαλεις μια 950 να εισαι γυρω στα 800-820ε, παρακατω απλα δεν θα το εκανα ουτε θα προτεινα σε κανεναν να αγορασει κατι.

 

Τωρα επισης μπορουμε να κανουμε το αλλο.

 

Να βαλεις εναν G4400  στα 70ε που ειναι, να κανεις οτι κανεις με αυτον τον επεξεργαστη ωστε να μην βαλεις ουτε HDD ουτε κακια καρτα γραφικων και να βαλεις τον 6500 μετα.

 

Στα γρηγορα που το εκανα, και με SSD και με 960 μεσα εισαι στα 740ε ετσι, και μπορεις να βαλεις εναν σοβαρο επεξεργαστη οταν θα βρεις τα λεφτα.

Έγινε επεξεργασία από potis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας :D !! Μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά καλυμμένη αλλά και πάλι περιμένω και άλλες προτάσεις μήπως και μου γυαλίσει κάτι περισσότερο χεχε :D

Link to comment
Share on other sites

MOBO-131E

http://www.skroutz.gr/s/7651601/MSI-Z170M-Mortar.html

CPU- 224E

http://www.skroutz.gr/s/7327618/Intel-Core-i5-6500-Box.html

RAM-60E   (πολυ φτηνες εγιναν ξαφνικα !)

http://www.skroutz.gr/s/7299968/Kingston-HyperX-Fury-8GB-DDR4-2666MHz-HX426C15FBK2-8.html

PSU-65E

http://www.skroutz.gr/s/2661210/Be-Quiet-System-Power-7-500W.html

GPU-175E

http://www.skroutz.gr/s/7388178/Gigabyte-GeForce-GTX950-2GB-GV-N950WF2OC-2GD.html

SSD-70E

http://www.skroutz.gr/s/6029364/Crucial-BX100-120GB.html

 

 

 

Φουλ μαυριλα , σαν την ψυχη μου 

 

συνολο 725 , με τα υπολοιπα 80ευρο παιρνεις ενα κουτακι που να γουσταρεις και εναν τυπικο HDD 

Και cooler , οταν και αμα θελεις ..... ετσι και αλλιως δεν θα δουλευει στο φουλ ο επεξεργαστης 

 

 

[βεβαια αντι για "Ζ" , μπορεις να βαλεις "Η" μητρικη και να γλυτωσεις 20-30ε .... ομως αυτο εξαρτατε απο εσενα .... μπορει του χρονου να σου ερθει επιστροφη φορων και να χτυπησεις κανα ι7 Κ]

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και 950... Μην πας σε 950 καρτα γραφικων για κανεναν λογο. Εγω θα εκανα το παν και οποιαδηποτε περικοπη ωστε να πηγαινα σε r9 380 στα 220 περιπου ευρω. Θα τολμησω να πω να παραλειφθει ο ssd προς στιγμην και να προστεθει αργοτερα. Η διαφορα των επιδοσεων σε gaming με την r9 380 θα ειναι χαωτικη σε σχεση με την 950, πολυ μεγαλυτερη αναμεσα στην υπαρξη η ελλεθψη ssd. Μικρη θυσια για τεραστιο κερδος για να το οω απλα. Και με το που ευκαιρησεις παιρνεις με ενα 60αρακι εναν ssd και εισαι κομπλε. Θα ειναι μια μερα ταλαιπωρια να ξαναστησεις λειτουργικο βεβαια αλλα με την 950 θα εχεις μια μονιμη ταλαιπωρια. Σαν εναλλακτικη μπορεις να πας και σε z97 με ενα pentium (+oc ομως) και οταν ευκαιρησεις κουμπωνεις ενα θεριο i5 η i7 και παλι εισαι κομπλε. Προς θεου ομως οχι 950. Καλυτερα να διαγραφτει σαν σκεψη απο το μυαλο σου, απο ολα τα ποστ και αν εξαφανιζοταν και απο τον κοσμο ολοκληρο ακομα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Και το γεγονος να παραλειφθει ο HDD γινεται ωστε να αγορασει μια 960 .... ετσι και αλλιως μονο 30-40 παραπανω απο την 950 εχει 

(βαζει τον hdd απο το λαπτοπ :p )

[για 380 ανεβαινει καπως παραπανω το κοστος ομως γιατι εκει θα παει σε 4GB εκδοση]

 

Ομως στην τελικη , η 950 ΔΕΝ ειναι κακη καρτα ....ειναι αριστη για ΜΜΟς που δεν εχουν τρελες απαιτησεις ενω θα παιξει με αξιοπρεπεια τα υπολοιπα παιχνιδια στα 1080π με 2-3 παραχωρησεις 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

2-3 παραχωρησεις κανεις ηδη με μια 390/970... Με 960/380 ακομα περισσοτερες... Κακη καρτα δεν ειναι αλλα και καλη δε τη λες. Κακη αγορα για ενα συστημα σαν κι αυτο που ζητειται ομως, ειναι για μενα. Και ειδικα τη στιγμη που ο φιλος εχει τη διαθεση να διαθεσει καποιο ποσο για προσθηκες-αναβαθμισεις στο μελλον. Η αποψη μου λοιπον ειναι τωρα το βαρος να δωθει στην καρτα γραφικων και στην πορεια να γινουν προσθηκες οπως ο ssd η ενας αλλος καλος επεξεργαστης (στην περιπτωση που παει μ εναν pentium τωρα).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολο να δωσει μεθαυριο την 950 30-40ε φτηνοτερα για να κανει αναβαθμηση , παρα να παρει καναν pentium/i3 και να προσπαθει να τον σπρωξει 

Και στο κατω κατω , λεει ΜΜΟ .... εγω ΤΕRΑ και ArchAge μπορουσα και τα επαιζα ΜΑΞ με την 7870 ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.