Jump to content



Πνοη σε laptop 7ετιας και Desktop 11ετιας , γινεται;


tommybertsen

Recommended Posts

Άνοιξε επειγόντως το laptop με τη δικαιολογία της βίδας. Πρέπει να το σώσεις από πιθανό βραχυκύκλωμα!

(Επ'ευκαιρία, κοίτα και τις usb)

Δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει χρόνο και υπομονή. Προσέχεις να μην χάσεις και να μην σπάσεις τίποτα και που είναι οι θέσεις όλων.

Αν σε διευκολύνει, δες κι έναν οδηγό στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει φιλε μου και εφαγα φρικη μονο και που το ειδα. Ειναι αθλια τοποθετημενα τα παντα μεσα σε αυτο το λαπτοπ. Η βιδα δεν στη μητρικη, εχει σφηνωσει στο σημειο οπου εχει τις τρυπες για τον ηχο, και δεν εμποδιζει , αλλα ειναι σαφως ενας λογος για να ανοιχτει το λαπτοπακι. 

Link to comment
Share on other sites

Ψαχουλευοντας ενα κουτι αποθηκευσης που ειχα, επεσε στο ματι μου μια Sound Blaster Live! Value CT4832 , μουσειακη καρτα ηχου!

 Την εβαλα λοιπον στο 12ετες πλεον μηχανημα που διαθετω , αυτο στο οποιο περασα τα Lubuntu. (εχει pci και το main συστημα, αλλα δε νομιζω να ειχα καλυτερο ηχο απο τον onboard)  Απενεργοποιω το AC97 audio απο τη μητρικη , και τσουυυυπ , ηχος κανονικοτατα απο το SB Live. Τσεκαρα με το Alsamixer καποια πραγματακια και Voila... Θαυμα, καθως την καρτα την εχω απο το 1999 αν θυμαμαι καλα! 

 

Ουτε Drivers φυσικα ουτε τιποτα, την αναγνωρισε κανονικοτατα και ο ηχος εβγαινε κανονικα. Ανασταση εκ νεκρων , κανονικοτατη :hehe:

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψαχουλευοντας ενα κουτι αποθηκευσης που ειχα, επεσε στο ματι μου μια Sound Blaster Live! Value CT4832 , μουσειακη καρτα ηχου!

 Την εβαλα λοιπον στο 12ετες πλεον μηχανημα που διαθετω , αυτο στο οποιο περασα τα Lubuntu. (εχει pci και το main συστημα, αλλα δε νομιζω να ειχα καλυτερο ηχο απο τον onboard)  Απενεργοποιω το AC97 audio απο τη μητρικη , και τσουυυυπ , ηχος κανονικοτατα απο το SB Live. Τσεκαρα με το Alsamixer καποια πραγματακια και Voila... Θαυμα, καθως την καρτα την εχω απο το 1999 αν θυμαμαι καλα! 

 

Ουτε Drivers φυσικα ουτε τιποτα, την αναγνωρισε κανονικοτατα και ο ηχος εβγαινε κανονικα. Ανασταση εκ νεκρων , κανονικοτατη :hehe:

 

Τα μοναδικα λαιναξ που αγορασα (suse linux πριν χρονια) στο δευτερο μηχανημα της υπογραφης

ειχε βρει μια καρτα tv αναλογικη εννοειται και ολα τα αλλα τιποτα.Με ενα update με βρηκε και την σουμπλαστρα της

εποχης αλλα την vga(9800ΧΤ),ethernet(3Com),scsi controllers(39320+29160 adaptec) μεχρι που τα ξηλωσα δεν...δεν..δεν..δεν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ how-to πλεον στο ιντερνετ για το πως να βρει και το παραμικρο , οταν δε το βρισκει. Αλλα μιας και ξεθαψα την καρτα, ειπα να δω αν δουλευει , και οχι μονο δουλευει , αλλα ειναι σα να μη περασαν μολις 17 χρονια που την εχω :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παντως το λαπτοπ ακομη λειτουργει με τα mint mate που του ειχα φορεσει. Ανοιξε προσφατα για ενημερωσεις και χρηση, και συντομα θα ανοιχτει και για λιγο καθαρισμα, γιατι πατιουνται κουμπια μονα τους, πρεπει να εχει την Αρτα και τα Γιαννενα μεσα γενικως. Αλλα η πρωτη διανομη φαινεται ωραια. Εχει καμμια αισθητη διαφορα με τα mint mate (τα συνηθισε η κοπελα μου); Ο τροπος εγκαταστασης ειναι ο ιδιος; 

Link to comment
Share on other sites

Το Lite οχι δεν εχει. βασιζεται σε ubuntu (LTS) και debian αρα δεν αλλαζει κατι "απο κατω". Τωρα εχει σαν γραφικο περιβαλλον το xfce αντι για το mate, το οποιο χαρακτηριζεται ως πολυ ελαφρυ και ειναι γενικα σαν OS προσανατολισμενο σε αρχαριους και windowsο-θρεμμενους. Το antiX ειναι "ντοπιο" και τρεχει και σε P3 αν δεν απατωμαι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω Ρ3 για να το δοκιμασω. Εχω ομως Ρ4 :hehe: ΤΟ οποιο προσφερεται για δοκιμουλες! :)  Τo Lite σε καποια φαση που το laptop θα παραγκωνιστει και παλι, θα δοκιμαστει!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.