Jump to content


32" TV


fotme

Recommended Posts

Για αυτο το μηκος χρηματων τι θα προτιμουσατε

samsung LE32R32B

η

lg 32LC3R

η πρωτη σαν ανταγωνιστικο πλεονεκτημα εχει καλυτερο contrast ξ δε δευτερη φοραει s-ips panel.

Να διευκρινησω την τηλ την θελω και για gaming, ειναι adequate η θα τρελαθω στο flickering?

thnx

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ αυτην την περίοδο 32'' TV και δεν έχω ιδεα απο την αγορά. Έχω δει και την PHILIPS 32" LCD TV 32PF5531 ως πιθανη επιλογή. Έχω max budget ~800E

Μάλλον θα πάω να τις δω σε καποιο μαγαζι live, και θα πάρω όποια μου αρεσει στο ματι καλυτερα απο αυτες που χωρανε στο σαλόνι μου.

Link to comment
Share on other sites

Για την πρωτη εχω προσωπικη εμπειρια και ειναι πολυ καλη. Σε Quake 4 που δοκιμασα επαιζε αψογα. Απλα θελει αρκετες ρυθμισεις για να την στρωσεις στην αρχη.

@morpheus

Και live να την δεις δεν θα καταλαβεις τιποτα με το αθλιο σημα που εχουν στα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος της LG 32lc3r και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος

Το pc την αναγνώρισε κατευθείαν στα 1360χ768 , άψογη εικόνα τόσο στα τηλεοπτικά προγράμματα , όσο και με σύνδεση hdmi με την dvd φέτα και το xbox360 με component

Η samsung είναι αρκετό καιρό στην αγορά αν δεν κάνω λάθος , και το κάθε κατάστημα την έχει για κράχτη αν το έχεις παρατηρήσει . Mass ξεστοκάρισμα

Η LC3R είναι σχετικά καινούργιο μοντέλο

Που τις είχα δει δίπλα δίπλα να παίζουν στο media markt , η Samsung υστερούσε κατά πολύ της LG σε χρωματικές αποδόσεις και ευκρίνεια , μπορεί όμως αυτό να ήταν αποτέλεσμα κακής ρύθμισης από την πλευρά του μαγαζιού

To contrast μην το κοιτάς καν , η κάθε εταιρία το μετράει διαφορετικά

Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα στην LG είναι μια αχνή ασπράδα στις 4 γωνίες που φαίνονται μόνο στο απόλυτο μαύρο , λόγω πάνελ

Ώντας συνηθισμένος από την LG οθόνη του υπολογιστή όμως , δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 18:25]

Ψάχνω και εγώ αυτην την περίοδο 32'' TV και δεν έχω ιδεα απο την αγορά. Έχω δει και την PHILIPS 32" LCD TV 32PF5531 ως πιθανη επιλογή. Έχω max budget ~800E

Μάλλον θα πάω να τις δω σε καποιο μαγαζι live, και θα πάρω όποια μου αρεσει στο ματι καλυτερα απο αυτες που χωρανε στο σαλόνι μου.

morpheus διακρινw μια συνοχη στις αγορες μας :)

@kalileo: σε racing την εχεις δοκιμασει?

@captain: στο gaming την εχεις δοκιμασει ghosting flickering?, λογικα σαν sips πρεπει να ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Με το 360 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα ghosting ή τίποτα άλλο , ούτε και με το San Andreas που έπαιξα μέσω του υπολογιστή

Για την ακρίβεια έχω παίξει και ραλάκι που ρωτάς παραπάνω (NFS Carbon) και δεν παρατήρησα το παραμικρό ghosting , ούτε σε παιχνίδια δράσης (μεταξύ των οποίων και το Gears of War που έχει γρήγορη εναλλαγή γραφικών με εκρήξεις κτλ.)

Το πάνελ είναι πολύ καλό , εκτός βέβαια από την αχνάδα στις άκρες που προανέφερα

’λλωστε , το S PVA που φοράει η Samsung R72 το πληρώνεις και παραπάνω

Οι γωνίες θέασής της είναι ικανοποιητικές και κανείς δεν παραπονιέται κατά την θέαση ταινιών . Το μαύρο της είναι απλά καλό , αλλά όχι πραγματικά μαύρο

Η συνδέσεις της είναι πλήρεις (αν και ένα 2ο HDMI θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτο)

Προσωπικά έχω συνδέσει πάνω της

HDMI dvd player [HDMI]

Xbox360 [Component]

Wii [RCA]

Pc via RGB [RGB]

Dreamcast [sCART]

Nes [RCA]

Όλες οι συσκευές παίξανε χωρίς κανένα πρόβλημα

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο Media Markt στην Κηφισιας για να τις δω live. βεβαια όπως είπε και ο kalilleo βλέποντας Κακαουνάκη συμπιεσμενο λογω 16:9 με κουκουρουκου ρυθμισεις στην εικονα και το συντονισμό των καναλικών δεν καταλαβαινεις πολλά.

Είδα την philips 5331, ικανοποιητική, το ίδιο και η LC3R μόνο που έχει πιο πλήρεις συνδέσεις και PiP. H XD Engine σε τηλεοπτικο σημα τουλάχιστον εκανε διαφορα, αλλα αδιάφορα, δεν μπορώ να πώ αν ηταν καλύτερο η χειρότερο.

Είδα και την LC25R που έχει 5000:1 contrast και γενικά ειχε πιο εντυπωσιακη εικονα, λόγω φωτεινοτητας. Κατα τα άλλα έχει ιδιες συνδέσεις με την LC3R

Αυτο που μου έκανε κακή εντύπωση στις LG ηταν αφ' ενός το τεράστιο χειριστήριο, και το OSD που ηταν πολύ άκομψο, με άσχημη γραμματοσειρά και γεματο ακατανόητα αρτικολεξα. Σε σχέση με το ωραίο και επεξηγηματικο OSD των Samsung καμια σχεση. παίζοντας λίγο με τις LG όσο πρόλαβα πριν τελειώσουν οι μπαταρίες των χειριστηρίων (ναι ηταν ολες άδειες!!!) δεν καταφερα να γυρισω το aspect ratio σε 4:3 ώστε να φαινεται σωστά το τηλεοπτικό σήμα. Διαβαζω ομως οτι γινεται, CaptainMilo το επιβεβαιώνεις;

Γενικα με βλέπω για την LC25R λόγω εικόνας, ΠΟΛΛΩΝ συνδέσεων (μόνη έλλειψη το 2ο HDMI που έχει πχ η Philips αλλά δεν έχω ακομα καμια συσκευη HDMI), PiP και αισθητικής (ειναι όλη μαυρο ματ) αλλά θα με ταλαιπωρησει το υψος της. Σε αντίθεση με την LC3R εχει τα ηχεια απο κάτω (για αυτο διαφημιζεται οτι ειναι μονο 81cm σε πλάτος) που σημαινει οτι ειναι αρκετα πιο ψηλη και θελει μερεμετια για να χωρεσει στο χώρο του σαλονιού μου.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειχαμε βαλει Juised καποτε αλλα γενικα δεν ειδα ghosting...οπως ειπωθηκε παραπανω ειναι σχετικα παλιο μοντελο και η τιμη του επεσε τοσο πολυ επειδη βγηκε η LE32R71B.

Γενικα ειμαι ομως κατα ολων αυτων φιλτρων και βελτιωτων που βαζει ο καθε κατασκευαστης.

Link to comment
Share on other sites

4:3 μπορείς να το αλλάξεις άνετα με την χρήση ενός κουμπιού , το οποίο και εναλλάσει 4:3 , 16:9 , ζουμ1 , ζουμ2 κτλ.

Το κουμπί γράφει ARC , πάνω αριστερά , οπότε αν ξαναπάς να τις δεις , να γνωρίζεις πού είναι ;)

Να προσέξεις και τι χρώμα είναι οι μπάρες στην 25R , καθώς παλιότερα είχα ακούσει για LG μοντέλα με γκρι μπάρες αντί του κλασσικού μαύρου . Στην 3R είναι κλασσικά μαύρες

Το Pip δουλεύει μόνο όταν έχεις κάποια άλλη πηγή να απεικονίζεται στην τηλεόραση , πχ. να βλέπεις το desktop του pc , οπότε μπορείς να απεικονίσεις σε όποια γωνία θέλεις και το τηλεοπτικό σήμα (χωρίς ήχο)

Το αντίθετο ΔΕΝ γίνεται , όσο το έψαξα , δηλαδή να έχεις σε full screen το τηλεοπτικό σήμα και να προβάλεις σε μικρό τετράγωνο εξωτερικό σήμα

Η 25R πρέπει να είναι πιο καινούργιο μοντέλο αν δεν κάνω λάθος , αλλά γενικά δεν αλλάζουν πολλά από μοντέλο σε μοντέλο , εκτός και αν ενσωματώσουνε νέο ψηφιακό βελτιωτή / scaller κτλ. , όπου το διαφημίζουν κιόλας (πχ pixelplus2 , 3 , new XD engine κτλ) . Αλλιώς οι διαφορές είναι αμελητέες

Το μενού της δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα , και το αντίθετο το βρήκα πολύ ωραίο . Δεν έχω δει το μενού της Samsung όμως για να κρίνω .

Ορισμένες επιλογές του όμως είναι κλειδωμένες και ξεκλειδώνουν σε διάφορες περιπτώσεις , που λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω κάτσει ακόμη να το πολυψάξω , 2 μήνες τώρα :(

Αν δεν κάνω λάθος , η κάθε τηλεόραση έχει demo με τα φίλτρα τους ενεργοποιημένα και μη , τόσο η LG με το XD engine , όσο και η Samsung με το DNIe , οπότε μπορείς να κρίνεις και πιο φίλτρο σου κάθετε καλύτερα στο μάτι

Link to comment
Share on other sites

Η 25Ρ έχει ονομαστικο contrast 5000:1, αυτη ειναι η μονη διαφορα που βλεπω στα χαρτια. Επιπλέον εχει τα ηχεια κατω αντι για το πλαι.

Ειδα το demo της xd engine, και οπως έγραψα η εικονα ηταν απλα λίγο διαφορετικη, οχι καλυτερη η χειροτερη.

Βέβαια σε αναλογικό τηλεοπτικο σημα υποθετω δεν έχει πολύ νόημα. Σε DVD μέσω component ισως ειναι πιο εντονη η διαφορα.

Έχω δει σε Philips CRT to pixelplus και ομολο΄γω πως η διαφορά στο sharpness ειναι εκπληκτική, αν και δε μου άρεσε το οτι επηρρεαζόταν και η κινηση και εδινε την αίσθηση ψηφιακης βιντεοκάμερας (πιο σπαστη), αν και αυτο πλεον νομιζω απενεργοποιειται ξεχωριστα απο το pixel plus

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει πόση διαφορά κάνει η σύνδεση PC με D-SUB η με S-video? Δεν ξερω καν τι max ανάλυση μπορει να δωσει το s-video.

Ρωτάω γιατι παίζει στο μυαλό μου και η philips pf7331 στα 900κατι με pixel plus που όμως δεν εχει D-sub και το laptop μου που εχω σκοπο να χρησιμοποιώ δεν εχει DVI/HDMI οποτε η μονη δυνατη συνδεση θα ειναι S-Video.

Γενικά το pixel plus κανει ουσιαστική διαφορά (ουσιαστικότερη απο το XD engine πχ) σε LCD? Υποψιν οτι η pf7331 δεν αναφερει κατι για pixel plus 3 HD που εχει η σειρα 9χχχ. Σε κορυφαια philips CRT που το εχω δει παντως ειναι εντυπωσιακο, και εκανε περισσοτερο διαφορα σε DVD παρα σε τηλεοπτικο σημα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν λαβουμε υποψιν μας ολα αυτα τα φιλτρα για το scaling μιας και αυτη την δουλεια θα την κανει το pc σε μενα, ποση διαφορα εχει η φθηνη samsung απο τα ακριβοτερα μοντελα. (με κριτηριο ταινιες μονο, divx/dvd/hd)

Link to comment
Share on other sites

To pc με d sub έχει μέτρια εικόνα που το έχω συνδέσει , βέβαια μπορεί να είναι αποτέλεσμα ρυθμίσεων δικών μου

Υπάρχουν καλώδια του στυλ dvi -> hdmi που έχουν και σαφώς καλύτερη ποιότητα εικόνας , αλλά πολές τηλεοράσεις δεν υποστηρίζουν κάτι τέτοιο , όπως πχ παλιότερο μοντέλο Samsung που κοιτούσα , η οποία έδειχνε απλά μαύρη οθόνη . Δεν θυμάμαι όμως αν ήταν το μοντέλο που ανέφερε ο φίλος παραπάνω

Στο avforums έχει αρκετό υλικό και απόψεις , χρόνο να έχει κανείς να ψάξει

H lg και η Samsung δεν έχουν ψηφιακό δέκτη . Η σειρά V της Sony έχει το καλό όνομα , αν και δεν έχω διαβάσει κακά σχόλια για την u2000 . Γενικώς οτιδήποτε lcd σε sony είναι ρίσκο για μένα , καθώς 3 συσκευές που έχω πάρει sony (tft , psp , laptop) , όλα είχαν από καμμένο πίξελ :(

Φίλε unsto , ο καλύτερος κριτής είναι τα μάτια σου . Για μένα τα χρώματα της sammie ήταν υποδεέστερα της lg , γι αυτό και προτίμησα την δεύτερη . Δεν γνωρίζω πώς τα πάει στο θέμα ghosting η samsυng ώντας παλιότερο μοντέλο , αλλά πιστεύω πως αν θελήσεις να την τεστάρεις με κάποια δικιά σου πηγή , ο πωλητής ενός σωστού καταστήματος δεν θα σου πει όχι ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ειχε και DVI το laptop μου καλά θα ηταν...

Ένα απλό D-SUB εχει το ερμο.

Όταν λές οτι η εικόνα ηταν μετρια, πχ σε DVD ηταν καλύτερο το DVD player απο το PC? (πως ειναι συνδεδεμενο το DVD?)

Γιατι εγω εχω υποψιν μου πως αν κανεις το Upscaling Με καλα φιλτρα στο PC το αποτελεσμα ειναι καλυτερο και απο τα καλυτερα DVD players. Πόση απο αυτην την ποιοτητα ομως μπορει να περασει απο το D-SUB?

Link to comment
Share on other sites

Που σύγκρινα την εικόνα μεταξύ του dvd player συνδεδεμένου μέσω HDMI , και του φορητού μέσω d-sub , ήταν μέρα με την νύχτα , τουλάχιστον κατά την αναπαραγωγή dvd

Το GTA SA που έπαιξα είχε καλά χρώματα και έπαιξε απροβλημάτιστα στην τηλεόραση χωρίς κάποια παραμόρφωση χαρακτήρων

Τα χρώματα σε dvd ταινίες μου φάνηκαν σαν ξεπλυμένα , και γενικώς η όλη η εικόνα ήταν μέτρια

Δεν ξέρω αν ήταν αποτέλεσμα λάθος ρυθμίσεων/φίλτρων ή έφταιγε το καλώδιο (απλό καλώδιο που δίνουν μαζί με τις οθόνες ήταν) . Τα φίλτρα και τις ρυθμίσεις τα πήρα από το avclub.gr , όπου έχει και πολύ καλό guide για HTPC ρυθμίσεις , αν και αν θυμάμαι καλά είναι κυρίως για προβολείς , και όχι για Lcd

Το καλύτερο θα ήταν να πας σε κάποιο κατάστημα με τον φορητό σου , και να ζητήσεις να το συνδέσεις πάνω στην τηλεόραση που σε ενδιαφέρει , ώστε να κρίνεις με τα μάτια σου

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαναπήγα στο Media Markt, και ειδα τις Phlips PF7331 και Samsung 32S71.

Επιπλέον εκτός συναγωνισμού ειδα την κορυφαια philips 32PF9xxx (δε θυμαμαι ακριβως μοντελο) των 1600+ που ηταν καταπληκτικη.

Η PF7331 ηταν καλυτερη απο τις περισσοτερες, και η Samsung 32S71 πολύ καλή, χωρις να εχει την τιμη των R71/R72. Στο Media Markt εχει ~980, στο internet 760. Η ΠΦ7331 αν και ειχε ωραι εικονα, ξεθωριαζε ιδιαιτερα γρηγορα υπογωνια, ενω η Samsung ηταν πιο ζωντανη και κραταγε τα χρωματα υπο γωνια. Επιπλεον το DNIe (η καπως ετσι) της Samsung κανει οτνως δουλεια και στο demo το βλεπεις ευκολα.

Τελικα κατέληξα στην Samsung, αλλα μετα γυρνώντας σπιτι, ειδα οτι μπορω να αλλαξω θεση στην TV οποτε χωραει οριακα 37αρα, και σε 37ιντσες υπαρχει η AMOI True HD στα 1400, οποτε εχει αρχισει να με τρώει και το ψαχνω.

Γενικα ριχτε μια ματια στο technixx.gr εχει πολυ καλες τιμες σε τηλεορασεις αποσο ειδα, αν και ενδεχομενως ειναι παραεισαγωγες απο γερμανια απο τη μαμα εταιρια (δειτε εδώ)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν εχει σωστα τα ονοματα των μοντελων, εχει σπασμενους τους κωδικους με κενα και για αυτο δε βγαινει παντα στο skroutz

Link to comment
Share on other sites

Εγω τσιμπησα σημερα μια Samsung LE32R32 απο το πλαισιο, μεχρι στιγμης μονο με τηλεοπτικο σημα εχω προλαβει να την δω, σε αυτο τον τομεα ειμαι πληρως ικανοποιημενος, αυριο θα την βαλω στο δωματιο για να δω τι κανει και σε ταινιες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Εγω τσιμπησα σημερα μια Samsung LE32R32 απο το πλαισιο, μεχρι στιγμης μονο με τηλεοπτικο σημα εχω προλαβει να την δω, σε αυτο τον τομεα ειμαι πληρως ικανοποιημενος, αυριο θα την βαλω στο δωματιο για να δω τι κανει και σε ταινιες.

Μεγειά

Μπορεις να μετρήσεις το υψος της συσκευης (χωρις τη βαση) στο μεσον και στο πλάι;

Ευχαριστώ και καλή απόλαυση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus

...............

Μπορεις να μετρήσεις το υψος της συσκευης (χωρις τη βαση) στο μεσον και στο πλάι;

........

80cm X 59cm

Την συνδεσα τελικα D-Sub με το laptop, επαιξε μια χαρα και οι ταινιες ηταν πολυ καλες χωρις τα χαζα artifacts των ενσωματωμενων scalers. Δυστηχως με HDMI-DVI δεν καταφερα να την κανω να δουλεψει παραπανω απο 1280Χ720 αλλα δεν εκατσα να το παλεψω και πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.