Jump to content



Dyktio se eteria me 8 pc se 4 orofous


ababapanos

Recommended Posts

to thema ehei os exeis: Se ena 4orofo ktirio theloume na ftiaxoume ena dyktio 8 ipologistwn. se kathe orofo tha iparhoun 2 ipologistes.episis ta dedomena apo olous tous hristes na apothikeuonte se enan kentriko ipologisti o opios tha ehei 2 megalous diskous oi opioi tha litourgoun os mirroring o enas ston alon gia back up, etsi oste an halasei o enas na iparhei o alos.

to dyktio tha ine me optikes ines i me halkina kalodia i me sindiasmo autwn, se kamia periptosi omos asirmato diktio...

mporeite na voithisete dinontas ena plano gia to ti tha hriastei apo kalodia kai switc routers klp, mehri firewalls kai sinthesi ipologistwn kurios gia ton kentriko ipologisti?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες φίλε μου στο Thelab. Σε παρακαλώ κάνε έναν κόπο να διαβάσεις τους Κανόνες σχετικά με τη γλώσσα συγκεκριμένα. Ρίξε και μια διόρθωση στο ποστ σου και είμαστε οκ.

Τώρα σε αυτό που ζητάς....Οπτικές ίνες εσωτερικά σε κτίριο είναι overkill...ειδικά για 8 υπολογιστές. Κλασσικό cat6 ή cat5e δικτυο είτε με backbone από ένα μικρό switchaki σε κάθε όροφο είτε με ένα switch όπου βολεύει καλύτερα και τράβηγμα καλωδίων μέχρι τις θέσεις εργασίας. Εξαρτάται απο το κτίριο, το budget κτλ.

Βασικά μπορείς να πας σε 1000άρες κάρτες και switch αλλά πάλι για χρήση γραφείου οι 100 σε καλύπτουν.

Βέβαια δεν έχω καταλάβει τι ειναι αυτο που ζητάς ακριβώς να σου πούμε. Το πως θα συνδεθούν? Τι ακριβώς να αγοράσεις-μοντέλο switch ας πούμε?

Τώρα στο firewall...θα βγαίνεται προς το internet μέσω κάποιας dsl ή μισθωμένης? Αν όχι τότε firewall δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από ότι έχουν τα windows στο κάθε pc.

Αν πάλι εννοείς ότι θα έχετε και ίντερνετ όλοι οι υπολογιστές πας σε μελέτη του χώρου και ανάθεση σε κάποιον "επαγγελματία" γιατί από όσο καταλαβαίνω δεν εχεις επαρκείς γνώσεις(No offence έτσι). Και στο λέω αυτό γιατί είπες εταιρία---> κρίσιμα δεδομένα--> λίγα περιθώρια λάθους.

Πώπω πήρα φόρα πρωι πρωι..

Link to comment
Share on other sites

Για την κάθετη καλωδίωση το σωστό είναι να χρησιμοποιήσεις οπτική ίνα, ενώ για την οριζόντια καλωδίωση καλώδιο UTP. Δεν μας έχεις πεί όμως πόσα λεφτά είναι διατεθιμένη η εταιρία σου να ξοδέψει, τι εφαρμογές θα χρησιμοποιηθούν.

Δώσε περισσότερες πληροφορίες και εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, και συγνώμη για τα greeklish στο πρώτο μου post. Όντως οι γνώσεις μου είναι ανεπαρκής και γι' αυτό ζήτησα μια μικρή βοήθεια από εδώ. Για αρχή να αναφέρω , πως δεν τίθεται θέμα κόστους και γι' αυτό θα ήθελα να μου προτείνατε την καλύτερη δυνατή λύση όσον αφορά την καλώδιοση Που πρέπει να χρησιμοποιηθεί καθώς και πια θα ήταν η κατάλληλη σύνθεση των υπολογιστών της εταιρίας όσον αφορά και το hardare και τοsoftware ( χρήση κυριως office excel κλπ) ώστε να στηθεί ένα δίκτυο το οποίο Δεν θα κρεμάσει ποτέ και θα είναι αξιόπιστο, γιατί όπως καταλαβαίνετε έστω και ένα λάθος τιμολόγιο να κοπεί θα είναι καταστροφικό για την εταιρία.

Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιηθεί ένα switch και από κάθε υπολογιστή , και μετά να φεύγει ένα καλώδιο προς το switch η ένα switc σε κάθε όροφο.

Όσον αφορά την οπτική ίνα το σκέφτηκα κι εγώ η κάθετη καλώδιοση ότι μπορεί να είναι με οπτική ίνα και από εκεί και πέρα να χρησιμοποιηθούν καλώδια χαλκού, αλλά και πάλι έχω την εντύπωση με αυτόν τον τρόπο θα μειωθεί η αποδοτικότητα, και η οπτική ίνα δεν θα ωφελήσει σε μεγάλο βαθμό, οπότε κατά τη γνώμη μου αν χρησιμοποιηθεί οπτική ίνα, ας χρησιμοποιηθεί και για την κάθετη και την οριζόντια καλώδιοση. Τι εξοπλισμός χρειάζεται στην περίπτωση αυτή;

Ένα ακόμα σημαντικό θέμα που ενδιαφέρει είναι η σύνθεσή (hardware,software) του κεντρικού υπολογιστή που θα παίζει το ρόλο του server και θα Κρατά τα backup, όλων των αρχείων της εταιρίας ανά τακτά χρονικά διαστήματα κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Τέλος θα ήθελε και μια πρόταση και για τα UPS και τα firewall που πρέπει να χρησιμοποιηθούν, θα ήθελα να μου προτείνετε ότι καλύτερο υπάρχει στην αγορά.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγνώμη αν σας κούρασα

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα standards λένε αυτό που σου έγραψα! Οπτική ίνα για την κάθετη καλωδίoση και UTP για την οριζόντια! Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε cisco απο πευράς switch.

Για τα συστήματα δες κάτι σε επώνυμο τύπου Dell, IBM...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι υπερβολη το οπτικο δικτυο για 10 υπολογιστες. Αν χρησιμοποιησεις ενα gigabit switch και gigabit καρτες δε θα δεις καμια διαφορα και περα απο αυτο θα μπεις πολυ πιο ευκολα στη νοοτροπια του lan! Στο οπτικο δικτυο καμια φθορα σε εξοπλισμο δε θα μπορεσεις να τη διορθωσεις αλλα ουτε και να κανεις troubleshooting. IMO παντα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gaig

Ειναι υπερβολη το οπτικο δικτυο για 10 υπολογιστες. Αν χρησιμοποιησεις ενα gigabit switch και gigabit καρτες δε θα δεις καμια διαφορα και περα απο αυτο θα μπεις πολυ πιο ευκολα στη νοοτροπια του lan! Στο οπτικο δικτυο καμια φθορα σε εξοπλισμο δε θα μπορεσεις να τη διορθωσεις αλλα ουτε και να κανεις troubleshooting. IMO παντα..

Δεν έχεις άδικο αλλά επειδή μιλάμε για εταιρία δεν μπορεί να κάνει ότι του κατέβει. Σε αυτές τις περιπτώσεις τον να ακολουθείς τα standards δείχνει επαγγελματισμό και σοβαρότητα. Επίσης δεν θα μπορεί κανείς να του ζητήσει τον λόγω για λανθασμένο σχεδιασμό δικτύου. Τώρα αν μιλάγαμε για κάποιο οικιακό δίκτυο θα ήταν αλλιώς τα πράγματα αλλά εδώ είναι για εταιρία και δεν υάρχουν περιθώρια λάθους.

Φιλικά, Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. Δε μας εχει εξηγησει και πολλα,μονο οτι θα γινεται χρηση office. Κατι πιο pro θα περιλαμβανε 100ρια switch σε καθε οροφο με 1000ρα uplink port και ενα gigabit switch στο backbone και διπλα στον server. Και ολα αυτα γιατι θεωρω το κοστος του optical υψηλο για τη χρηση που το θελει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power

Να απευθυνθείς σε κάποια εταιρία που προσφέρει ολοκληρωμένες λύσεις σχεδιασμού και εγκατάστασης δυκτίων το έχεις σκεφτεί?

Σωστά! ’λλωστε αυτοί κλέφτες θα γίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από power

Να απευθυνθείς σε κάποια εταιρία που προσφέρει ολοκληρωμένες λύσεις σχεδιασμού και εγκατάστασης δυκτίων το έχεις σκεφτεί?

www.papasavas.gr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.