Jump to content


Wifi spy???


johnnyelectro1416003258

Recommended Posts

Παίδες επειδή πριν λίγο καιρό μπήκα και εγώ στο χώρο του wifi router λόγω ανάγκης συχνής μετακόμισης του laptop μου θέλω να ρωτήσω το εξής: συνήθως τα απογεύματα παρατηρώ είτε με σύνδεση ασύρματη είτε με ethernet μεγάλη πτώση στην ταχύτητα του internet, υπάρχει κάποιος τρόπος ή πρόγραμμα που να εντοπίζει ή να δείχνει εκτός από εμένα ποιος άλλος είναι συνδεδεμένος στο router μου με wifi? To router είναι κλειδωμένο (wep) αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε τίποτε δεν είναι απόλυτα ασφαλές...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε wpa2 με aes encryption στο wifi, και αλλαξε και κωδικούς στο router.

Συμφωνώ.

Επίσης πρόσθεσε το MAC Filtering και βάλε στη λίστα με τα επιτρεπόμενα μόνο τις συσκευές σου.

Τέλος, καλό θα ήταν να έχεις κρυφό το SSID.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μετακομίζω,το καινούργιο σπίτι δεν έχει εγκατάσταση δικτύου και αναγκαστικά πρέπει να πάω ασύρματα.

1)Πως μπορώ να κάνω την σύνδεση μου "stealth" ώστε να την βλέπουν τα μηχανήματα μου μόνο??

2)Για να την βλέπουν μόνο τα μηχανήματα μου,θα πρέπει να κάνω mac filtering λογικά.Πως μπορώ να δω την διεύθυνση mac των καρτών δικτύου μου?

Link to comment
Share on other sites

Με την εντολή στο command prompt ipconfig /all

Κάνε αυτά που είπα πιο πάνω και θα βλέπεις μόνο εσύ τη σύνδεσή σου.

Το Hidden SSID την κάνει κρυφή.

Καλύτερα για σένα να το κλειδώσεις με WPA2/AES.

Τώρα, αν έχεις καμιά συσκευή όπως τα windows mobile5 και πίσω που δεν υποστηρίζουν τέτοιο κλείδωμα, βάλε WPA/TKIP και προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.