Jump to content



Project Leviathan - Worklog


Daidalos

Recommended Posts

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Το Silver coil δρα σαν μαγνητης της αλγης,δεν την εξουδετερωνει εντελως.Το πιο χρησιμο ειναι να το βαλεις απευθειας μεσα στο tank για να κολαει πανω του,αν το βαλεις γυρω απο εναν σωληνα οπως προτεινουν στο site απλα η αλγη θα μαζευτει μονο σε αυτο το σημειο.Εντελως πληροφοριακα τωρα η αλγη αναπτυσετε σε υγρο περιβαλλον κατα την διαρκεια φωτισμου του με ηλιακο φως,δηλαδη πρεπει να χτυπαει ο ηλιος τους σωληνες την W/C στην συγκεκριμενη περιπτωση.Αν θελουμε να βγαλουμε την αλγη απο ενα σημειο πωλουντε ειδικα σφουγγαρακια τα οποια λεγονται μαγνητες αλγης(σε μαγαζια με ενυδρεια) και ειδικες λαμπες οπως η Sylvania (φωτιζουμε για συγκεκριμενο χρονο το σημειο που εχει αλγη) Προσοχη ομως,τα σφουγγαρακια απλα την ξεκολανε απο τους σωληνες και την ριχνουν παλι μεσα στο κυκλωμα ενω η λαμπα την ξερενει κατα καποιο τροπο:T:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς συγχαρητήρια για το Mod.:D

Έχω και εγώ κάποιες απορίες:

1).Το Silver Coil αυτό έρχεται σε επαφή με το νερό έτσι??

2).Χαλάει η αποτελεσματικότητα του με τον καιρό??

3).Μαζεύει την άλγη απάνω του και το βγάζεις και το καθαρίζεις??

4).Μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε κομμάτι ασημιού αυτό??

5).Πρέπει να μπει εξαρχής ή κάνει δουλειά και σε ένα σύστημα που ήδη έχει άλγη??

Την ψάχνω και εγώ..γιατί τα Tygon ασπρίζουν μετά από 1 μήνα όποτε γίνονται κάπως έτσι(Δεν ξέρω αν είναι άλγη).:

http://www.outofspecs.gr/forum/showpost.php?p=32815&postcount=3

Και μου την δίνει στα νεύρα.:wall: Οπότε σκέφτηκα να βάλλω χρωματιστό μαύρο υγρό (Με WFI είμαι) να ποτίσουν όλα να ησυχάσω.:D

Link to comment
Share on other sites

Daidalos well done! Νομίζω πως τα λόγια είναι περιττά. Και το λέω με όλη την σημασία της φράσης.

Από περιέργεια και μόνο, θα ήθελα να μάθω πόσο κόστισε το σύνολο δηλαδή όλο το hardware σύν τα υλικά για την μόντα.

Και πάλι θερμά συγχαρητήρια για την ποιότητα της δουλειάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς συγχαρητήρια για το Mod.:D

Έχω και εγώ κάποιες απορίες:

1).Το Silver Coil αυτό έρχεται σε επαφή με το νερό έτσι??

2).Χαλάει η αποτελεσματικότητα του με τον καιρό??

3).Μαζεύει την άλγη απάνω του και το βγάζεις και το καθαρίζεις??

4).Μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε κομμάτι ασημιού αυτό??

5).Πρέπει να μπει εξαρχής ή κάνει δουλειά και σε ένα σύστημα που ήδη έχει άλγη??

Την ψάχνω και εγώ..γιατί τα Tygon ασπρίζουν μετά από 1 μήνα όποτε γίνονται κάπως έτσι(Δεν ξέρω αν είναι άλγη).:

http://www.outofspecs.gr/forum/showpost.php?p=32815&postcount=3

Και μου την δίνει στα νεύρα.:wall: Οπότε σκέφτηκα να βάλλω χρωματιστό μαύρο υγρό (Με WFI είμαι) να ποτίσουν όλα να ησυχάσω.:D

1)Ναι

2)Όχι.

3)Θεωρητικά ναι. Εγώ ποτέ δεν έχω βρει κάτι πάνω στο silver coil με αλλαγή υγρού κάθε 6-7 μήνες.

4)Λογικά οποιοδήποτε κομμάτι καθαρό ασήμι κάνει(το coil είναι λέει 99.9% :p).

5)Εξαρχής καλύτερα.

Δεν είναι άλγη αυτό το καθαρό WFI μου το έκανε και εμένα. Με το G11 μέσα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Όσο για τα χρωματιστά υγρά, από όταν μια φορά έβαψα τα πάντα κόκκινα στον 1 μήνα είπα ποτέ ξανά χρωματιστό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα πει το Σάββατο είχε γίνει η εξαέρωση και μαζί έλεγχος για τυχόν διαρροές.

Τελικά όντως υπήρχε μια μικρή διαρροή. To snake fitting που είχα βάλει μετά το block της vga έχανε ελάχιστα στο σημείο που ενώνονται οι δυο 45αρες γωνίες που έχει. Κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα προφανώς. Οπότε άδειασα πάλι την υδρόψυξη και άλλαξα το fitting.

100_2567.jpg

Το μεσημεράκι της Κυριακής είχε τελειώσει η δεύτερη εξαέρωση και ευτυχώς δεν υπήρχαν άλλες διαρροές. Ήταν ώρα λοιπόν για το πρώτο boot. Όλα πήγαν καλά και άκουσα το speaker της μητρικής να επιβεβαιώνει ένα άψογο boot. Η τουλάχιστον έτσι νόμιζα. Ο raid controller της Adaptec όμως είχε άλλη άποψη. Αρνήθηκε πεισματικά να δουλέψει σωστά σε raid mode χωρίς να προκαλεί πρόβλημα στο raid του ICH9R… Πρόβλημα που τελικά είναι αρκετά συχνό με τις μητρικές της ASUS. Οπότε ο controller πήρε δρόμο και οι velociraptors μπήκαν στον ICH9R μαζί με τους SSD. Μικρό το κακό.

Δεν άφησα όμως την θέση του κενή. Μπήκε εκεί ένα Akasa Air Extractor που είχα από το παλιό setup.

100_2558.jpg

Στην συνέχεια προχώρησα με την εγκατάσταση των Windows 7 Ultimate x64 που είχαν φτάσει από την Παρασκευή. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που ανακάλυψα ότι η PhysΧ κάρτα της Ageia δεν δούλευε σωστά στα win7. Μετά από πολύ ψάξιμο σε διάφορα forums αποφάσισα να την αφαιρέσω από το σύστημα. Επί την ευκαιρία έβαλα πάλι την pci κάρτα για το wireless και κατάργησα την usb που είχα λόγω της Ageia.

100_2566.jpg

Με όλα τα προβλήματα λοιπόν λυμένα το project πήρε την τελική του μορφή. Οπότε ακολουθεί το κομμάτι που πολλοί περιμένατε. Οι φωτογραφίες από την τελική μορφή του Project.

Ξεκινάμε με την τελική μορφή της «συλλογής» καλωδίων στο πίσω μέρος.

100_2540.jpg

100_2541.jpg

Το κάτω μέρος με την υδρόψυξη στην τελική της μορφή.

100_2574.jpg

Ένα μικρό tribute στο Chilled PC και τον Tom που ήταν φοβερά εξυπηρετικοί και βοήθησαν πολύ με το Project.

100_2581.jpg

Εν ώρα λειτουργίας.

100_2605.jpg

100_2599.jpg

100_2583.jpg

Μερικές φώτο από το κουτί πριν πάρει θέση δίπλα στο γραφείο.

100_2628.jpg

100_2643.jpg

100_2660.jpg

Και μια σε χαμηλό φωτισμό.

100_2656.jpg

Το κουτί δεν διεκδικεί τίτλο ομορφιάς αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός του όπως είπα και από την αρχή του Project. Θα υπάρξει λοιπόν ένα ακόμα update με benches, θερμοκρασίες και εντυπώσεις από την λειτουργία του συστήματος.

Περιμένω τα σχόλια σας και stay tuned για το τελευταίο update.

Link to comment
Share on other sites

ααααχ αυτο το πολυποθητο μπιπ μετα απο τοσες ωρες δουλειας ειναι μεγαλη υποθεση

σε νοιωθω 100%

συγχαρητηρια για την ολοκληρωση του project

μη μασας με τις αναποδιες, μεσα στο προγραμμα ειναι αυτα

οτι δεν θελει να παιξει, μπορει να παρει απο τα τρια το μακρυτερο και να αδειασει τη γωνια

(η τη θυρα εν προκειμένω)

Τωρα στις παρατηρησεις (καλοπροαίρετα παντα)

γνωμη μου ειναι οτι ειναι κριμα που δεν εφτιαξες κι ενα παραθυρακι να θυμασαι τη δουλεια που εχεις ριξει

καθως κι ενα μεγαλυτερο ανοιγμα στο σημειο που ρουφα αερα το διπλο ψυγειο

(και με ενα dual rad grill θα ηταν οτι πρεπει)

επισης κατα την ταπεινη μου αποψη

Τα cold cathodes με τα inverters θα μπορουσαν να αντικατασταθουν απο smd led stripes

προσφερωντας πολυ πιο καθαρο αποτελεσμα και απο θεμα καλωδιων

αλλα και απο φωτισμο και απο αντοχη στο χρονο.

οι σιτες με τα fan grills σε εσωτερικους ανεμιστηρες ειναι περιττες

και μονο εξτρα θορυβο προκαλουν μαζευοντας παραλληλα τη σκονη στο εσωτερικο

επισης νομιζω οτι τα μπλε σπιραλ και σφιγκτηρακια περισσοτερο βαραινουν οπτικα

παρα προσφερουν κατι στο υπολοιπο setup απο αισθητικης αποψης.

εαν τα θελεις για πρακτικους λογους (anti kink)

θα προτεινα μαυρα μεταλλικα που εχουν πιο πυκνη διαταξη και θα περνανε και πιο απαρατηρητα

οσο για τους σφιγκτηρες (αν και σε τετοια διατομη εχεις τοσο tight fit που δεν ειναι απαραιτητοι)

θα προτεινα μαυρο χοντρο tie wrap ή μεταλλικο τετοιου τυπου

το ξερω οτι εξαρχης ειχες θεσει το αισθητικο κομματι σε δευτερη μοιρα

απλα με οταν με ελαχιστο κοστος μπορεις να κερδισεις αρκετους ποντους στην εμφανιση

δεν χανεις τπτ να ριξεις μια δευτερη ματια.

Και παλι μπραβο για το μεγαλο αυτο project

κι ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας βημα-βημα και με πλουσιο φωτογραφικο υλικο.

PC-clamp-bk_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοπρίτη ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τα σχόλια. Όντως είναι αρκετά αυτά που θα μπορούσαν να γίνουν για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα. Είναι η πρώτη φορά που ολοκληρώνω τόσο μεγάλης έκτασης project και σίγουρα έμαθα πολλά. Το επόμενο πιστεύω θα είναι πολύ καλύτερο.

Όσο για τα φίλτρα στους ανεμιστήρες που είναι στα ψυγεία μπήκαν πιο πολύ για να κρατήσουν καθαρά τα ψυγεία. Είναι πιο εύκολο σε ένα τόσο "πυκνοκατοικημένο" κουτί να ξεβιδώσεις και να καθαρίσεις ένα φίλτρο παρά ολόκληρο το ψυγείο.

Τώρα για το παράθυρο και τις μεγαλύτερες εισαγωγές, δεν είχα τον κατάλληλο χώρο και εργαλεία να κάνω μια σωστή δουλειά. Στο επόμενο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το worklog... Η ιδέα σου με τα συγκεντρωμένα post links στο 1ο post είναι αφάνταστα βολική. Πολύ καλό τακτοποίημα των καλωδίων επίσης... όσον αφορά το ίδιο το mod, μου άρεσε πολύ η προσοχή σου στο θέμα των κραδασμών, με την τοποθέτηση ροδέλων και πλαισίων σιλικόνης παντού...

Άντε να δω εγώ πότε θα αξιωθώ να ανεβάσω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ελπίζω να μην κούρασα με την μεγάλη εισαγωγή. Από αύριο ξεκινάω το project και μαζί του το worklog. Το όλο project λογικά θα ολοκληρωθεί σε 2-3 εβδομάδες με updates σε τακτά χρονικά διαστήματα. Stay tuned λοιπόν.

Update 1 - 6/9/09

Update 21 - 2/11/09

και για ακομα μια φορα ως κλασικοι Ελληνες , πεσατε εξω :p

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ πραγματικα.

Για μενα λιγο ρολο παιζει το θεμα της αισθητικης και την ομορφιας, οταν κατι το εχεις φτιαξει μονος σου με τοσο μερακι.

Ωρα πλεον ειναι να το ευχαριστηθεις οσο περισσοτερο γινεται.

:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

[MENTION=92]Daidalos[/MENTION] Ξεθάβω το εξαιρετικό αυτό worklog γιατί ψάχνω δυο πραγματάκια:

αυτό για το τροφοδοτικό σε μαύρο χρώμα.

1002022.jpg

τις ροδέλες σιλικόνης που χρησιμοποίησες. (ιδιαίτερα αυτές σε μαύρο)

1001146.jpg

08092009190.jpg

Link to comment
Share on other sites

...γιατί ψάχνω δυο πραγματάκια:

αυτό για το τροφοδοτικό σε μαύρο χρώμα.

τις ροδέλες σιλικόνης που χρησιμοποίησες. (ιδιαίτερα αυτές σε μαύρο)

ποτε να σε περιμενω Νικλας?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.