Jump to content



Νέο Ελληνικό Αντισεισμικό Σύστημα


seismic

Recommended Posts

  • Replies 282
  • Created
  • Last Reply

Τώρα κ. Γιάννη τί θέλετε δηλαδή; Να γεμίσουμε αυτό το θέμα όπως γεμίσαμε και το άλλο στο michanikos.gr; Το ίδιο άτομο είμαι, το ίδιο nickname χρησιμοποιώ και στα 2 site. Οπότε αφήστε στην άκρη αυτά περί ειδικών γνώσεων γιατί στην τελική ούτε καν πτυχίο μηχανικού δεν έχετε. Έχετε πλέον ξεπεράσει κάθε όριο σε σημείο που με αυτά που λέτε να καθίστασαι επικίνδυνος για την δημόσια υγεία.

Παιδιά συγγνώμη αλλά κατά 90% αυτά που λέει ο seismic δεν έχουν καμία σχέση με την επιστήμη της μηχανικής. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο να σας το εξηγήσω αναλυτικά. Μια πρώτη ένδειξη είναι ας πούμε η αναντιστοιχία μεταξύ της μικροκατασκευής της παρουσίασης σε σχέση με τα πραγματικά υλικά (ξύλο αντί για σκυρόδεμα, τεράστιες διατομές οπλισμού σε σχέση με τη διατομή του ξύλου, τεράστια βάρη για την προσομοίωση των φορτίων σε σχέση με τις διατομές της κατασκευής κοκ).

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη αλήθεια είναι ότι θέλετε να θάψετε την αλήθεια του αντισεισμικού με αφορισμούς.

Αυτό κάνατε στο michanikos.gr αυτό κάνεις και τώρα.

Το αν είμαι επικίνδυνος το ξέρει η πλειοψηφία των μηχανικών που με ψήφισαν κατά 70% στο άλλο φόρουμ, και ο διεθνής οργανισμός διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας, και το Μετσόβιο.

Και εσύ ξέρεις ότι το αντισεισμικό είναι σωτήριο για τις κατασκευές.

Και εγώ ξέρω ότι σας χαλάω την σούπα.

Ευτυχώς ο κόσμος δεν είναι μόνο Ελλάδα.:p:lock:

Link to comment
Share on other sites

Όρεξη είχα να κάθομαι να θάβω την ιδέα του καθενός. Όταν όμως από ένα σημείο και μετά αρχίζετε να κατηγορείτε επαγγελματίες που έχουν άμεση σχέση με την μελέτη των κτηρίων, όταν θίγετε υπολήψεις, όταν υποβιβάζετε την διεθνή εμπειρία και πρακτική τότε να είστε σίγουρος ότι θα έχετε και αντίλογο. Δεν είναι δυνατόν να λέτε ότι εμμέσως ή αμέσως επιδιώκουμε να κατασκευάζουμε κτίρια που αύριο θα σκοτώσουν κόσμο. Επίσης ποτέ δεν μείναμε σε αφορισμούς αλλά εφόσον αγνοείτε στοιχειώδεις αρχές της επιστήμης της μηχανικής είναι λογικό οι οποιεσδήποτε επεξηγήσεις να φαντάζουν για εσάς ως αφορισμοί.

Όσον αφορά την ψηφοφορία ο καθένας μπορεί να την ερμηνεύσει κατά το δοκούν αν και πραγματικά αυτό το 70% δεν συνάγεται από πουθενά, τουλάχιστον γι' αυτούς που ξέρουν 5 πράγματα από απλή αριθμητική. Βάλατε 10 ερωτήσεις που δεν είχαν άμεση σχέση η μια με την άλλη και αποφασίσατε ότι όποιος απαντά στις 7 από αυτές θετικά έχει και θετική άποψη για την ιδέα σας.

Αναφορικά με τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας σάς το εξηγήσαμε ότι οι οργανισμοί αυτοί δεν ελέγχουν το αν μια ιδέα δουλεύει ή όχι. Απλώς διασφαλίζουν ότι αν κάποιος στο μέλλον χρησιμοποιήσει τμήμα της ιδέας εσείς να αποζημιωθείτε καταλλήλως. Ξέρετε πόσες πατέντες έχουν κατοχυρωθεί σχετικά με τους υπολογιστές και πόσες από αυτές είναι τελικά ανεφάρμοστες; Όσοι έχουν ασχοληθεί λίγο παραπάνω με υπολογιστές καταλαβαίνουν τί λέω.

Κλείνοντας θα σας ξαναπώ για το Μετσόβιο: τους αναθέσατε να μελετήσουν κατά πόσο η ιδέα σας μπορεί να λειτουργήσει και όχι να αποδείξουν ντε και καλά ότι λειτουργεί - επί αμοιβή βεβαίως βεβαίως. Αν ας πούμε το Μετσόβιο βγάλει αρνητικό πόρισμα δεν θα κάτσει να λύσει τα προβλήματα της πατέντας ώστε να την κάνει λειτουργική. Όχι χωρίς αντίτιμο.

ΥΓ. Αν έχετε το θάρρος γιατί δεν λέτε πόσες φορές αλλάξατε την αρχική σας ιδέα ύστερα από τις παρατηρήσεις που σας κάναμε στο michanikos; Είναι τυχαίο το γεγονός ότι δεν απαντάτε για ποιον λόγο φορτίζετε την κατασκευή της παρουσίασης με 100πλάσια φορτία από αυτά που αναλογικά θα παραλάμβανε μια πραγματική κατασκευή; Είναι σαν να βάλω ένα γαϊδουράκι να τραβήξει μια νταλίκα και να αναρωτιέμαι μετά γιατί δεν άντεξε το καημένο και ψόφησε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξα τίποτα από αυτά που έχω καταθέσει για δίπλωμα ευρεσιτεχνίας.

Την κατασκευή δεν την καταπονώ καθόλου. Μηδενικά επιπλέον φορτία.

Απλώς δεν την έχεις καταλάβει.

Να σκοτώσουν κόσμο τα κτήρια μου αποκλείεται.

Τα δικά σας το έχουν κάνει.

Όσο για το Μετσόβιο, μάθε ότι έγινε σύγκλητος για να παρθεί απόφαση.

Δεν πάει ο καθένας να του κάνουν την προσομοίωση, και μάλιστα την κάνει ο κύριος Παπαδρακάκης http://users.civil.ntua.gr/papadrakakis/gr/cv.html

Πρόεδρος της European Community on Computational Methods in Applied Sciences (ECCOMAS)

Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Υπολογιστικής Μηχανικής (ΕΛΕΤΥΜ) (2002-2006)

Πρόεδρος της Επιτροπής Δομικής Μηχανικής της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Υπολογιστικών Μεθόδων Εφαρμοσμένων Επιστημών (ECCOMAS) (2003-2008)

Διευθυντής Εργαστηρίου Στατικής & Αντισεισμικών Ερευνών της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ

Αυτή είναι η ψηφοφορία στο michanikos.gr Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...

Εμφάνιση Αποτελεσμάτων Δημοσκόπησης: Εφέδρανα ή υδραυλικός ελκυστήρας, ή συνεργαζόμενα

Εφέδρανα 25 28.09%

Υδραυλικός ελκυστήρας. 29 32.58%

Συνεργαζόμενα. 7 7.87%

Σας αρέσει η πρώτη μέθοδος τοποθέτησης 0 0%

Σας αρέσει η δεύτερη μέθοδος τοποθέτησης 1 1.12%

Δεν σας αρέσει καμία μέθοδος. 10 11.24%

Να συνεχίσω την έρευνα 9 10.11%

Να σταματήσω την έρευνα 14 15.73%

Αν αποδείξει το πανεπιστήμιο την αξία του θα το τοποθετούσατε? 5 5.62%

Κάνει για πολλά δομικά έργα? 0 0%

Μόνο για προκατασκευασμένα 0 0%

Κάνει και για φέρον σκελετό

Link to comment
Share on other sites

1) Αν πληρώσει ο καθένας αυτά που πρέπει σιγά μην αρνηθούν στο Μετσόβιο.

2) Θέλετε να κατεβάσω το αρχείο από το michanikos για να δούμε αν έχετε αλλάξει και κατά πόσο την αρχική ιδέα; Προσέξτε: την αρχική ιδέα, όχι την βελτιωμένη που καταθέσατε ως ευρεσιτεχνία.

3) Έχω καταλάβει την ιδέα, εσείς δεν εννοείτε να καταλάβετε ότι για παράδειγμα είναι ανέφικτο να ασκήσεις στο έδαφος τέτοιες δυνάμεις που προκαλεί η ιδέα σας και αυτό να αντέξει. Για να μην μπω στην ανάλυση και χαθεί η μπάλα εδώ μέσα.

4) "Να σκοτώσουν κόσμο τα κτήρια μου αποκλείεται. Τα δικά σας το έχουν κάνει."

Αυτό άπτεται της δικαιοσύνης μιας και αποτελεί συκοφαντική δυσφήμιση ειδικά από την στιγμή που δεν έχετε μελετήσει ούτε ένα κτήριο - και πώς θα μπορούσατε άλλωστε; Στην τελική γιατί δεν γκρεμίζετε το σπίτι σας και δεν χτίζετε στην θέση του ένα καινούργιο στο οποίο θα εφαρμόζετε την ιδέα σας; Αφού η ιδέα σας δεν σκοτώνει κόσμο τότε δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να στεγάσετε την οικογένειά σας σε ένα τέτοιο κτήριο.

5) "Υδραυλικός ελκυστήρας. 32.58%"

Έχει καμία σχέση αυτό με το 70% που αναφέρατε; Σκεφτείτε ότι μόλις το 10% σας προτρέπει να συνεχίσετε την έρευνα και όχι δεν μπορείτε να αθροίσετε το 10% στο 32,58%. Για την ιστορία να προσθέσω ότι τα εφέδρανα αποτελούν παγκόσμια πρακτική και εφαρμόζονται κατά κόρον στους ουρανοξύστες.

Link to comment
Share on other sites

@cna

1) Αν πληρώσει ο καθένας αυτά που πρέπει σιγά μην αρνηθούν στο Μετσόβιο.

seismic

Αν δεν έχει σοβαρή επιστημονική βάση, δεν την κάνει την προσομοίωση το ΕΜΠ, ούτε σου δίνουν διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας. Είναι Πανεπιστήμιο, και οργανισμός με διεθνή κύρος.

Αν δεν ξέρεις μάθε.

cna

2) Θέλετε να κατεβάσω το αρχείο από το michanikos για να δούμε αν έχετε αλλάξει και κατά πόσο την αρχική ιδέα; Προσέξτε: την αρχική ιδέα, όχι την βελτιωμένη που καταθέσατε ως ευρεσιτεχνία.

seismic

Και τις δύο ευρεσιτεχνίες που έχω, τις είχα καταθέσει για δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, πριν γίνω

μέλος στο michanikos.gr?

Πως γίνεται να τις έχω καταθέσει, και μετά να τις σκέφτηκα?

cna

3) Έχω καταλάβει την ιδέα, εσείς δεν εννοείτε να καταλάβετε ότι για παράδειγμα είναι ανέφικτο να ασκήσεις στο έδαφος τέτοιες δυνάμεις που προκαλεί η ιδέα σας και αυτό να αντέξει. Για να μην μπω στην ανάλυση και χαθεί η μπάλα εδώ μέσα.

seismic

Για πια μπάλα μιλάς? Αφού το ίδιο το Μετσόβιο, για να δει αν αντέχει το έδαφος, έχει βάλει ιδικό ερευνητή, για τον λόγο αυτό.

Και αυτό γιατί απλώς δεν υπάρχουν αποτελέσματα.

Πια ανάλυση?......αφού θέλει έρευνα?

cna

Αυτό άπτεται της δικαιοσύνης μιας και αποτελεί συκοφαντική δυσφήμιση ειδικά από την στιγμή που δεν έχετε μελετήσει ούτε ένα κτήριο - και πώς θα μπορούσατε άλλωστε; Στην τελική γιατί δεν γκρεμίζετε το σπίτι σας και δεν χτίζετε στην θέση του ένα καινούργιο στο οποίο θα εφαρμόζετε την ιδέα σας; Αφού η ιδέα σας δεν σκοτώνει κόσμο τότε δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να στεγάσετε την οικογένειά σας σε ένα τέτοιο κτήριο.

seismic

Αν άπτεται στην δικαιοσύνη, αυτό που λέω, άπτονται στην δικαιοσύνη και αυτά που λες.

Στατική έχω κάνει ως εργοδηγός δομικών έργων. Ξέρεις υπάρχουν και άλλοι κλάδοι που διδάσκονται μηχανική?

Οι αλήθεια εν δράση...[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VF3iJBLzjRs]YouTube - MEGA QUAKE KOBE 1995[/ame]

cna

Για την ιστορία να προσθέσω ότι τα εφέδρανα αποτελούν παγκόσμια πρακτική και εφαρμόζονται κατά κόρον στους ουρανοξύστες.

seismic

Σκέψου πόσο άσχετοι είναι οι μηχανικοί που με ψήφισαν?

Τα εφέδρανα 50 χρόνια στην αγορά, και εγώ τα πέρασα στην ψηφοφορία, πριν καν κατασκευάσω τον ελκυστήρα?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομε σε αυτούς που πιστεύουν ότι έχουν λύσει το πρόβλημα του σεισμού 100%.

Εννοώ αν γίνει ένας σεισμός η κατασκευή να μην θέλει ούτε επισκευή.

Αυτό σήμερα σπάνια είναι εφικτό.

Μόνο αν έχει εφέδρανα. Αλλά και αυτά ανεβάζουν το κόστος της κατασκευής κατά 40%, και έχουν και άλλα πολλά μειονεκτήματα και περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

κ. Γιάννη δυστυχώς συνεχίζετε και εδώ την ίδια πρακτική όπως και στο michanikos. Αν όπως λέτε δεν δίνουν διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας χωρίς επιστημονική βάση τότε γιατί το ΕΜΠ διενεργεί έρευνα για την ορθότητα ή μη της ιδέας αυτή τη στιγμή που μιλάμε; Θα επαρκούσε η κατοχύρωση της ευρεσιτεχνίας για την εφαρμογή της ιδέας σας και την αναγνώρισή της από την διεθνή επιστημονική κοινότητα.

Δεν είπα επίσης ότι σκεφτήκατε εκ των υστέρων την ιδέα, αυτό που είπα ήταν ότι προβήκατε σε διορθώσεις της αρχικής ιδέας. Τα αρχεία παραμένουν στο michanikos για του λόγου το αληθές αλλά βασίζεστε στο γεγονός ότι δεν μπορώ να αντιγράψω 60 σελίδες δημοσιεύσεων από το michanikos στο παρόν φόρουμ.

Εννοείται ότι το Μετσόβιο θα βάλει ερευνητή ώστε να αποκλείσει κάθε πιθανότητα σφάλματος αλλά εκ του μακρόθεν ο οποιοσδήποτε μηχανικός μπορεί να αντιληφθεί ότι είναι αδύνατο τα χαλαρά εδάφη να αντέξουν τέτοιες δυνάμεις. Ο βράχος μπορεί και να αντέχει αλλά δεν έχουμε παντού βράχο.

Έχετε διδαχθεί στατική! Ακριβώς κ. Γιάννη έχετε διδαχθεί μόνο στατική απλών δοκών και στύλων. Δεν έχετε διδαχθεί δυναμική των κατασκευών, δεν έχετε διδαχθεί υπερστατική, δεν έχετε διδαχθεί πλαίσια, δεν έχετε διδαχθεί αντοχή των υλικών, δεν έχετε διδαχθεί το 90% των πραγμάτων που απαρτίζουν τις γνώσεις των μηχανικών. Αναφέρεστε συνεχώς σε σεισμικές δυνάμεις όμως στην πραγματικότητα το κτήριο υφίσταται εξαναγκασμένη ταλάντωση κατά τη διάρκεια του σεισμού. Απλώς έχει αποδειχθεί ότι σε ορισμένους τύπους κτηρίων μπορεί να απλοποιηθεί η ανάλυση μέσω της μετατροπής των παραμορφώσεων σε δράσεις. Το λοιπόν και για να τελειώνουμε με αυτό: δεν έχετε κανένα δικαίωμα υπογραφής καμίας μελέτης. Αυτό δηλαδή είναι ψέμματα; Είναι ψέμματα ότι δεν είστε πολιτικός μηχανικός; Άλλο ο εργοδηγός άλλο ο μηχανικός κ. Γιάννη.

Στο video που παραθέτετε διαβάζετε τί γράφει στον τίτλο; Mega quake! Αυτό σημαίνει ότι το Kobe χτυπήθηκε από τέτοιο μέγεθος και είδος σεισμού που ελάχιστες κατασκευές θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν και ας είχαν πάνω 100 υδραυλικούς ελκυστήρες. Όπως προείπα όμως αν είστε τόσο σίγουρος για την ιδέα σας μπορείτε άνετα να στεγάσετε την οικογένειά σας σε κτήριο που χρησιμοποιεί τον ελκυστήρα. Γιατί δεν το κάνετε;

Δεν είπα ότι οι μηχανικοί που σας ψήφισαν είναι άσχετοι. Αρχικά μοιάζει με καλή ιδέα, όταν όμως αρχίσει και το ψάχνει κανείς τότε αντιλαμβάνεται ότι πρακτικά υπάρχει η πιθανότητα να λειτουργήσει αρνητικά στην κατασκευή. Αφήστε που πολλά από τα τμήματα του ελκυστήρα βασίζονται σε ιδιότητες υλικών που όμοιές τους δεν έχουν τα σημερινά υλικά.

Για την τελευταία σας δημοσίευση: κανείς δεν μπορεί να προβλέψει σε απόλυτο βαθμό το μέλλον. Ναι όλες οι κατασκευές σήμερα βασίζονται σε ορισμένες παραδοχές που μπορεί αύριο να ανατραπούν από την εξέλιξη της επιστήμης. Μπορεί αύριο να εφευρεθεί υπολογιστής που να μην χρειάζεται την προσομοίωση με πεπερασμένα στοιχεία για να μπορέσει να υπολογίσει τις φορτίσεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κατασκευάζουμε σπίτια που έχουν σκοπό να σκοτώσουν κόσμο. Είναι πολλοί παράγοντες στη μέση βέβαια που μας απαγορεύουν να επιτύχουμε το απολύτως τέλειο αλλά προσπαθούμε όσο γίνεται να τα πλησιάσουμε. Ακόμα και η δική σας επινόηση απαιτεί την ίδια συντήρηση με τις συμβατικές κατασκευές ακριβώς γιατί βασίζεστε και εσείς στο μπετό που έχει συγκεκριμένες ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

cna

κ. Γιάννη δυστυχώς συνεχίζετε και εδώ την ίδια πρακτική όπως και στο michanikos. Αν όπως λέτε δεν δίνουν διεθνή δίπλωμα ευρεσιτεχνίας χωρίς επιστημονική βάση τότε γιατί το ΕΜΠ διενεργεί έρευνα για την ορθότητα ή μη της ιδέας αυτή τη στιγμή που μιλάμε; Θα επαρκούσε η κατοχύρωση της ευρεσιτεχνίας για την εφαρμογή της ιδέας σας και την αναγνώρισή της από την διεθνή επιστημονική κοινότητα.

seismic

Όχι.. όταν λέω ότι έχει επιστημονική βάση, ή επιστημονικό υπόβαθρο, εννοώ ότι το Μετσόβιο, ή ο διεθνής οργανισμός διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας εξετάζουν την λογική της ευρεσιτεχνίας.

Χωρίς όμως έρευνα, και πειράματα, δεν είναι δυνατόν να βγάλουν ασφαλές συμπέρασμα.

Αλλά πως να το κάνουμε, ....εξετάζουν την λογική των απόψεων της κάθε ευρεσιτεχνίας.

cna

Δεν είπα επίσης ότι σκεφτήκατε εκ των υστέρων την ιδέα, αυτό που είπα ήταν ότι προβήκατε σε διορθώσεις της αρχικής ιδέας. Τα αρχεία παραμένουν στο michanikos για του λόγου το αληθές αλλά βασίζεστε στο γεγονός ότι δεν μπορώ να αντιγράψω 60 σελίδες δημοσιεύσεων από το michanikos στο παρόν φόρουμ.

seismic

Κοίτα...όπως είπες οι αρχικές ιδέες είχαν κατατεθεί, και αυτές είναι ακόμα.

Αυτό που έγινε στο michanicos.gr ήταν και ο σκοπός μου.

Δηλαδή έκανα ένα τεστ-στα λεγόμενά μου.

Όταν μου λέγατε ότι δεν θα αντέξουν τα στοιχεία την προένταση, σας απαντούσα ότι δεν θα κάναμε τόσο μεγάλη προένταση, ώστε να μην αντέχουν.

Όταν επιμένετε ότι αυτό δεν είναι λογικό, τότε εγώ σας έλεγα, ότι δεν χρειάζομαι προένταση αλλά πάκτωση της βάσης.

Αυτό δεν σημαίνει ότι ο μηχανισμός αλλάζει, ή ότι η μέθοδος αλλάζει.

Η ένταση της προέντασης ίσος.

Αλλά αυτό δεν αλλάζει την ευρεσιτεχνία.

Η ευρεσιτεχνία έχει ένα σκοπό.

Να πακτώσει την κατασκευή με το έδαφος, και αυτό κάνει με πολλούς τρόπους.

cna

Εννοείται ότι το Μετσόβιο θα βάλει ερευνητή ώστε να αποκλείσει κάθε πιθανότητα σφάλματος αλλά εκ του μακρόθεν ο οποιοσδήποτε μηχανικός μπορεί να αντιληφθεί ότι είναι αδύνατο τα χαλαρά εδάφη να αντέξουν τέτοιες δυνάμεις. Ο βράχος μπορεί και να αντέχει αλλά δεν έχουμε παντού βράχο.

seismic

Όσο αντέξει.....θα είναι μία πρόσθετη βοήθεια.

Πάντως θα αντέχει πιο πολλή από τους πασσάλους αυτούς της εικόνας.

Michanikos.gr

Michanikos.gr

Είδες για πια ταλάντωση μιλώ, και πιες ανοδικές τάσεις στο βίντεο?

Οι δυναμική της κατασκευής ήταν καλή, αλλά ξάπλωσε κάτω?

cna

Έχετε διδαχθεί στατική! Ακριβώς κ. Γιάννη έχετε διδαχθεί μόνο στατική απλών δοκών και στύλων. Δεν έχετε διδαχθεί δυναμική των κατασκευών, δεν έχετε διδαχθεί υπερστατική, δεν έχετε διδαχθεί πλαίσια, δεν έχετε διδαχθεί αντοχή των υλικών, δεν έχετε διδαχθεί το 90% των πραγμάτων που απαρτίζουν τις γνώσεις των μηχανικών. Αναφέρεστε συνεχώς σε σεισμικές δυνάμεις όμως στην πραγματικότητα το κτήριο υφίσταται εξαναγκασμένη ταλάντωση κατά τη διάρκεια του σεισμού. Απλώς έχει αποδειχθεί ότι σε ορισμένους τύπους κτηρίων μπορεί να απλοποιηθεί η ανάλυση μέσω της μετατροπής των παραμορφώσεων σε δράσεις. Το λοιπόν και για να τελειώνουμε με αυτό: δεν έχετε κανένα δικαίωμα υπογραφής καμίας μελέτης. Αυτό δηλαδή είναι ψέμματα; Είναι ψέμματα ότι δεν είστε πολιτικός μηχανικός; Άλλο ο εργοδηγός άλλο ο μηχανικός κ. Γιάννη.

seismic

Συμφωνώ απολύτως με αυτά που λες.

Δεν είμαι μηχανικός, είμαι εργοδηγός, και ερασιτέχνης ερευνητής, και μηχανοτεχνίτης, και 43 χρόνια οικοδόμος.

Δεν είμαι όμως απλώς πολίτης.

Σαν εργοδηγός και ερασιτέχνης ερευνητής εδώ και 4 χρόνια, είμαι σε θέση να καταλάβω ότι αν εξετάσουμε τα τρία πλαίσια του link http://www.eng.ucy.ac.cy/CEE325/shakeTableSDOF.pdf

Θα δούμε ότι το πλαίσιο με το Χ ή θα τουμπάρει σαν την πολυκατοικία, ή αν βιδώσουμε την βάση του με την σεισμική βάση, δεν θα πάθει τίποτα.

Εσύ σαν μηχανικός, πια είναι η γνώμη σου?

cna

Στο video που παραθέτετε διαβάζετε τί γράφει στον τίτλο; Mega quake! Αυτό σημαίνει ότι το Kobe χτυπήθηκε από τέτοιο μέγεθος και είδος σεισμού που ελάχιστες κατασκευές θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν και ας είχαν πάνω 100 υδραυλικούς ελκυστήρες. Όπως προείπα όμως αν είστε τόσο σίγουρος για την ιδέα σας μπορείτε άνετα να στεγάσετε την οικογένειά σας σε κτήριο που χρησιμοποιεί τον ελκυστήρα. Γιατί δεν το κάνετε;

seismic

Προσωπική μου γνώμη, είναι ότι και οι γέφυρες, και τα σπίτια, δεν θα έπεφταν, αν λειτουργούσαν σαν το τρίγωνο με το Χ και την βιδωμένη βάση.

Εγώ δεν έχω χρήματα να βάψω το σπίτι μου, και μου λες γιατί δεν το γκρεμίζω να το φτιάξω ξανά?

Στο κράτος να τους πεις να μου φτιάξει ένα, και θα μπω ευχαρίστως.

Αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα, σε τη μπορεί να κάνει κακό ένα πακτωμένο με το έδαφος σίδερο, που απλώς εξέχει και πακτώνετε μέσα στην βάση?

Λες να πέσει το σπίτι για τον λόγο αυτόν?

cna

Δεν είπα ότι οι μηχανικοί που σας ψήφισαν είναι άσχετοι. Αρχικά μοιάζει με καλή ιδέα, όταν όμως αρχίσει και το ψάχνει κανείς τότε αντιλαμβάνεται ότι πρακτικά υπάρχει η πιθανότητα να λειτουργήσει αρνητικά στην κατασκευή. Αφήστε που πολλά από τα τμήματα του ελκυστήρα βασίζονται σε ιδιότητες υλικών που όμοιές τους δεν έχουν τα σημερινά υλικά.

seismic

Τι ψάξιμο έκανες εσύ??? γιατί το πανεπιστήμιο τώρα το ψάχνει.

Γιατί χρειαζόμαστε εξωπραγματικές ιδιότητες υλικών?

Αν θέλουμε μία απλή πάκτωση?

Αλλά έστω και προένταση να θέλουμε, δεν υπάρχουν γέφυρες προτεταμένες?

cna

Για την τελευταία σας δημοσίευση: κανείς δεν μπορεί να προβλέψει σε απόλυτο βαθμό το μέλλον. Ναι όλες οι κατασκευές σήμερα βασίζονται σε ορισμένες παραδοχές που μπορεί αύριο να ανατραπούν από την εξέλιξη της επιστήμης. Μπορεί αύριο να εφευρεθεί υπολογιστής που να μην χρειάζεται την προσομοίωση με πεπερασμένα στοιχεία για να μπορέσει να υπολογίσει τις φορτίσεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κατασκευάζουμε σπίτια που έχουν σκοπό να σκοτώσουν κόσμο. Είναι πολλοί παράγοντες στη μέση βέβαια που μας απαγορεύουν να επιτύχουμε το απολύτως τέλειο αλλά προσπαθούμε όσο γίνεται να τα πλησιάσουμε. Ακόμα και η δική σας επινόηση απαιτεί την ίδια συντήρηση με τις συμβατικές κατασκευές ακριβώς γιατί βασίζεστε και εσείς στο μπετό που έχει συγκεκριμένες ιδιότητες.

seismic

Ξέρω ότι κάνετε ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν, για να μην πέφτουν οι κατασκευές.

Αυτό προσπαθώ και εγώ.

Και μάλιστα μόνος μου.

Με 7 ευρώ το μ2 τα χτισίματα, που κάνω, σε ρωτώ.

Πόσα τετραγωνικά πρέπει να κτίσω για να αποδείξω τα λεγόμενά μου?

Σε πληροφορώ, ότι προσομοίωση και πείραμα, κοστίζουν 4 000 000 ευρώ.

Εργοστάσιο 15 000 000 ευρώ.

Διεθνή κατοχύρωση ευρεσιτεχνίας 500.000 ευρώ

Ακόμα το κράτος δεν έχει έναν φορέα πιστοποίησης αποτελεσμάτων?

Γιατί να τα κάνω όλα αυτά?

Αν το κράτος δεν βοηθάει εμένα με τέτοιες ιδέες, που έχουν σαν σκοπό την γενική ασφάλεια των πολιτών και των κατασκευών,... που δίνει τα 2 δις τον χρόνο για έρευνα?:getlost:

Αν δεν έχω αυτά τα χρήματα για τα πειράματα, ( που δεν τα έχω φυσικά ) τι θα πει το κράτος στους πολίτες αυτής της χώρας μετά από ένα καταστροφικό σεισμό?

Ότι δεν είμαι μηχανικός, και φταίω εγώ για αυτό?

Ότι είμαι φτωχός και φταίω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την αντιπαράθεση. Οι φωτογραφίες που παραθέσατε αφορούν κτήριο που δεν έπεσε από σεισμό αλλά επειδή οι Κινέζοι έκαναν οικονομία στην όπλιση και την κατασκευή των πασσάλων. Το κτήριο έπεσε στα καλά καθούμενα λόγω των κακοτεχνιών.

Όσον αφορά την σεισμική τράπεζα εδώ τί να πει κανείς. Δεν μπορώ να σας το εξηγήσω γιατί δεν πρόκειται να καταλάβετε ούτως ή άλλως. Όπως δεν πρόκειται ή δεν θέλετε να καταλάβετε ότι αυτό το σίδερο που "πακτώνετε" στο έδαφος για να κρατήσει την οικοδομή έτσι όπως το εφαρμόζετε αποσαθρώνει το σκυρόδεμα παρά το ενισχύει. Ο οποιοσδήποτε πάντως μπορεί να υπολογίζει την τάση που πρέπει να εφαρμοστεί στους τένοντες που προτείνετε. Λοιπόν δεν υπάρχει μηχάνημα που να μπορεί να τανύσει με τέτοια μεγέθη.

Τέλος θα σας έλεγα να σταματήσουμε τη συζήτηση εδώ. Ας βγάλει το ΕΜΠ τα αποτελέσματα και μετά το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε όμως φροντίστε και εσείς να μας αναφέρετε μόνο την πρόοδο του ΕΜΠ χωρίς αναλύσεις και επιθέσεις. Τώρα για το χρηματικό προφανώς θα έπρεπε να έχετε και κάποιον άλλον να επωμίζεται το βάρος. Αναρωτιέμαι όμως γιατί δεν έχει πειστεί κανένας ακόμα να συμβάλλει οικονομικά (πάντως στο michanikos μπήκατε με αρχική πρόθεση την εύρεση οικονομικού συνεταίρου).

Link to comment
Share on other sites

cna

Οι φωτογραφίες που παραθέσατε αφορούν κτήριο που δεν έπεσε από σεισμό αλλά επειδή οι Κινέζοι έκαναν οικονομία στην όπλιση και την κατασκευή των πασσάλων. Το κτήριο έπεσε στα καλά καθούμενα λόγω των κακοτεχνιών.

seismic

Και οι άλλες πολυκατοικίες και αυτές από κακοτεχνίες γέρνουν?:hang3:

Michanikos.gr

Σκέψου να γινόταν και σεισμός?

cna

Όσον αφορά την σεισμική τράπεζα εδώ τί να πει κανείς. Δεν μπορώ να σας το εξηγήσω γιατί δεν πρόκειται να καταλάβετε ούτως ή άλλως. Όπως δεν πρόκειται ή δεν θέλετε να καταλάβετε ότι αυτό το σίδερο που "πακτώνετε" στο έδαφος για να κρατήσει την οικοδομή έτσι όπως το εφαρμόζετε αποσαθρώνει το σκυρόδεμα παρά το ενισχύει. Ο οποιοσδήποτε πάντως μπορεί να υπολογίζει την τάση που πρέπει να εφαρμοστεί στους τένοντες που προτείνετε. Λοιπόν δεν υπάρχει μηχάνημα που να μπορεί να τανύσει με τέτοια μεγέθη.

seismic

Βάλε δύο γρύλους 30 + 30 τόνων, Υπάρχουν και μεγαλύτεροι 200 τόνων, καθώς και συρματόσχοινα αναλόγου ισχύος. http://www.e-shoptools.com/images/uploads/thumbs/thumb_23638.jpg

Πολλαπλασίασε τις άγκυρες, στην βάση, και θα δεις ότι αντέχουν.

Άλλωστε κάτι τρελοί στην Αμερική σηκώνουν τους ουρανοξύστες σε γρύλους, και τους πάνε βόλτα. [ame]http://www.youtube.com/watch?v=10Q5sTo3Nms[/ame]

Αλλά... ναι ξέχασα........πρέπει να ξοδέψω 4.000.000 ευρώ για να το αποδείξω?

cna

Τέλος θα σας έλεγα να σταματήσουμε τη συζήτηση εδώ. Ας βγάλει το ΕΜΠ τα αποτελέσματα και μετά το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε όμως φροντίστε και εσείς να μας αναφέρετε μόνο την πρόοδο του ΕΜΠ χωρίς αναλύσεις και επιθέσεις. Τώρα για το χρηματικό προφανώς θα έπρεπε να έχετε και κάποιον άλλον να επωμίζεται το βάρος. Αναρωτιέμαι όμως γιατί δεν έχει πειστεί κανένας ακόμα να συμβάλλει οικονομικά (πάντως στο michanikos μπήκατε με αρχική πρόθεση την εύρεση οικονομικού συνεταίρου).

seismic

Στο michanikos.gr έψαχνα, στο Ντουμπάι βρήκα.:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τώρα, ασχολούνται στο ΕΜΠ με αυτό?

Να πω δηλαδή στον πατέρα μου να ρίξει ένα τηλεφωνάκι να μάθω εξελίξεις από πρώτο χέρι? :)

Στο michanikos.gr έψαχνα, στο Ντουμπάι βρήκα.:dance3:

Ε ρε τρέλα.....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι από κακοτεχνίες γέρνουν. Όπως και από κακοτεχνίες πέφτουν. Τα κτήρια που κατέπεσαν ή εμφάνισαν εκτεταμένες βλάβες μετά τον σεισμό του 1999 υπέφεραν από ένα σωρό κακοτεχνίες (χαμηλής ποιότητας σκυρόδεμα, ελλειπή όπλιση στύλων, ελλειπείς αγκυρώσεις οπλισμού κλπ). Τέλος πάντων οφείλω νομίζω να εξηγήσω 2-3 πραγματάκια περί σχεδιασμού κτηρίων για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι για τί πράγμα μιλάμε. Δεν θα επεκταθώ στο αμιγώς θεωρητικό κομμάτι γιατί προφανώς λίγοι γνωρίζουν από έννοιες όπως η ακαμψία ή το μέτρο ελαστικότητας και τα συναφή, όπως εννοείται ότι μόνο όσοι έχουν σχέση με το επάγγελμα του πολιτικού μηχανικού γνωρίζουν περί ΕΑΚ (Ελληνικός Αντισεισμικός Κανονισμός), ΕΚΩΣ (Ελληνικός Κανονισμός Ωπλισμένου Σκυροδέματος) κλπ κλπ. Ήτοι θα προσπαθήσω να πω ορισμένα πράγματα όσο πιο απλά γίνεται.

Ερ: Τί είναι η πάκτωση;

Απ: Πάκτωση είναι ένα είδος σύνδεσης 2 στοιχείων (πχ πρόκα-τοίχος) που δεν επιτρέπει στο πακτωμένο στοιχείο να κινηθεί σε καμία διεύθυνση στο σημείο της πάκτωσης. Εκεί δηλαδή που είναι καρφωμένο δεν μπορεί να πάει ούτε πάνω-κάτω, ούτε δεξιά-αριστερά, ούτε να στραφεί γύρω από το σημείο.

Ερ: Τί σχέση έχει η πάκτωση με τα κτήρια;

Απ: Για ευνόητους λόγους προσπαθούμε να πακτώνουμε τα κτήρια στο έδαφος. Αυτό επιτυγχάνεται μέσω της θεμελίωσης. Εφόσον λοιπόν η θεμελίωσή μας είναι σε βάθος μεγαλύτερο από ένα όριο, το οποίο όριο ποικίλλει από κτήριο σε κτήριο και πάντως είναι συνήθως μεγαλύτερο του ενός μέτρου, μας εξασφαλίζει ότι το κτήριο δεν μπορεί να περιστραφεί γύρω από τον εαυτό του στο σημείο που ενώνεται με το έδαφος, ότι δεν μπορεί να ανατραπεί προς την μια ή άλλη διεύθυνση (όπως το κτήριο που δείχνει ο seismic) και ότι δεν μπορεί να εξολκευθεί (αδύνατο βέβαια γιατί ποιός θα πάει να σηκώσει ολόκληρο κτήριο κατακόρυφα). Όλα αυτά βέβαια ισχύουν για ένα συγκεκριμένο εύρος δυνάμεων μιας και αυτό που διασφαλίζει την πάκτωση είναι η τριβή, τόσο του πυθμένα με το υποκείμενο έδαφος όσο και των πλευρικών τοιχίων θεμελίωσης με το παρακείμενο έδαφος, καθώς και το γεγονός ότι για την περίπτωση της στροφής θα πρέπει ταυτόχρονα με την υπερνίκηση της τριβής να μετακινηθούν τεράστιες μάζες χώματος. Οπότε θεωρητικά τίποτα δεν είναι αδύνατο αρκεί να βρεθεί τέτοια δύναμη που να υπερνικήσει όλες αυτές τις δυνάμεις.

Ερ: Προκαλεί κάποιο πρόβλημα η πάκτωση;

Απ: Ναι, είναι ένα προβληματικό είδος σύνδεσης όταν έχουμε να κάνουμε με τον σεισμό. Η σεισμική διέργεση αφορά την διάδοση κυμάτων στο έδαφος. Λόγω της σύνδεσης του κτηρίου με το έδαφος αυτά τα κύματα μεταφέρονται στο κτήριο μας αναγκάζοντάς το να ταλαντωθεί. Επειδή τα κύματα είναι χωρικά (μεταδίδονται και στις 3 διευθύνσεις) το κτήριο μας θα ταλαντωθεί και στις 3 διευθύνσεις. Αυτή είναι η γενική αρχή. Από εκεί και μετά υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα με τον τύπο του κύματος που διαφοροποιούν και τον τρόπο και την ένταση της επίδρασης στην κατασκευή.

Ερ: Ωραία και τί έγινε που ταλαντώνεται το κτήριο μας;

Απ: Εδώ θα πρέπει να θυμηθούμε τον γνωστό τρόπο θραύσης κρυστάλλων με τη νότα ΛΑ. Όπως σε όλα τα κύματα έτσι και εδώ υπάρχουν τα μεγέθη της συχνότητας, της περιόδου, της ιδιοσυχνότητας αλλά υπάρχει και το φαινόμενο του συντονισμού. Αν λοιπόν το σεισμικό κύμα έχει συχνότητα που πλησιάζει την ιδιοσυχνότητα του κτηρίου μας τότε το κτήριό μας θα συντονιστεί. Αυτό σημαίνει ότι θα εμφανίσει την μέγιστη μετακίνηση η οποία εάν ξεπεράσει ένα συγκεκριμένο όριο θα προκαλέσει την θραύση των στοιχείων όπως ακριβώς σπάει το κρύσταλλο. Για να το καταλάβουμε καλύτερα ας πούμε ότι θα αναγκάσει την πλάκα του τελευταίου ορόφου να μετακινηθεί στον άξονα Χ κατά 10 εκατοστά τη στιγμή που ο υποκείμενος στύλος αντέχει μετακίνηση 5 εκατοστά.

Ερ: Πώς θωρακίζουμε το κτήριο μας έναντι του σεισμού;

Απ: Η απάντηση προφανώς είναι εξαιρετικά πολύπλοκη. Λίγα (κατανοητά) πράγματα μπορώ να αναφέρω και είναι τα εξής:

1) Προσπαθούμε κατά το δυνατόν να αποσβέσουμε την κινητική ενέργεια που μεταφέρουν τα κύματα. Προσπαθούμε δηλαδή ένα μέρος της ενέργειας να μετατραπεί σε θερμική ώστε όση κινητική παραμείνει να μην επιβάλλει μεγάλες μετακινήσεις στα στοιχεία του κτηρίου.

2) Προσπαθούμε να μεταβάλλουμε την ιδιοσυχνότητα του κτηρίου μας αναλόγως του εδάφους θεμελίωσης. Εδώ θα πρέπει να θυμηθούμε ότι το σκυρόδεμα έχει τις ίδιες περίπου ιδιότητες με τα βραχώδη εδάφη μιας και τα σκύρα (τα χαλίκια δηλαδή) από βράχο προέρχονται. Οπότε εάν το υποκείμενο έδαφος είναι βραχώδες και εμείς κατασκευάσουμε ένα κτήριο που εμφανίζει τόση συνοχή όση και ο βράχος τότε είναι δεδομένο ότι θα βρεθεί υπό κατάσταση συντονισμού κατά τη διάρκεια του σεισμού. Οπότε μια γενική αρχή είναι η εξής: μαλακά κτήρια σε σκληρά εδάφη, σκληρά κτήρια σε μαλακά εδάφη.

3) Σχεδιάζουμε τα κτήρια προσπαθώντας να αντιμετωπίσουμε μια πλειάδα παραγόντων που σχετίζονται κυρίως με το σχήμα και τις διαστάσεις τους. Προσπαθούμε πχ οι στύλοι και τα τοιχία να εμφανίζουν όμοια κατανομή σε κάθε διεύθυνση. Προσπαθούμε ο λόγος των πλευρών της κάτοψης να πλησιάζει κατά το δυνατόν τη μονάδα. Προσπαθούμε το ύψος τους να μην υπερβαίνει κατά δεκάδες φορές την μικρότερη πλευρά του κτηρίου. Αν αυτό συμβαίνει αναγκαστικά (βλέπε ουρανοξύστες) τότε μεριμνούμε ώστε είτε να απομονώσουμε την ανωδομή από την θεμελίωση είτε να κατασκευάσουμε τόσα υπόγεια ώστε να θεωρείται διασφαλισμένη η πάκτωση (πλάκα κάνω σε αυτό) είτε να χρησιμοποιήσουμε πρόσθετους αποσβεστήρες (αν ψάξετε λίγο το ζήτημα θα πάθετε πλάκα και όχι δεν συμπεριλαμβάνεται ο υδραυλικός ελκυστήρας). Λόγω του πεπερασμένου της αντοχής του σκυροδέματος και του χάλυβα στους ουρανοξύστες προτιμάται η 1η λύση (σεισμική απομόνωση) καθότι για τέτοια μεγέθη είναι οικονομικά πιο συμφέρουσα από το να προσπαθήσουμε να αυξήσουμε τόσο πολύ τις διατομές των στύλων.

Ερ: Αφού η σεισμική απομόνωση είναι τόσο καλή λύση ώστε να εφαρμόζεται σε ουρανοξύστες γιατί δεν χρησιμοποιείται σε όλα τα κτήρια;

Απ: Ένα από τα πράγματα που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας είναι και η οικονομία. Κάποιες από τις βασικές αρχές που διέπουν την σχεδίαση κτηρίων: Ασφάλεια, Λειτουργικότητα, Αισθητική, Οικονομία. Η σεισμική λοιπόν απομόνωση είναι τόσο μεγάλου κόστους που είναι αδύνατον να πληρωθεί από τον απλό πολίτη. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι σχεδιάζουμε κτήρια που θα πέσουν στον επόμενο σεισμό. Προσπαθούμε λοιπόν πάντα να κινούμαστε όσο το δυνατόν υπέρ της ασφάλειας με το λιγότερο δυνατό κόστος κατασκευής. Γι' αυτό θα έχετε ακούσει πχ για τον χωρισμό της χώρας σε σεισμικές ζώνες. Δεν έχει νόημα να κατασκευάζουμε κτήρια που μπορούν να αντέξουν σε επιταχύνσεις 0,5g (g είναι η γνωστή επιτάχυνση της βαρύτητας) στην Καστοριά την στιγμή που στην περιοχή ο μεγαλύτερος σεισμός που έχει συμβεί στους ιστορικούς χρόνους προκάλεσε επιτάχυνση 0,1g. Επίσης λόγω των περιορισμών που επιβάλλει το κράτος μέσα από τους όρους δόμησης τα κτήρια μας έχουν σχήματα και ύψη που είναι πολύ κοντά στις αρχές αντισεισμικού σχεδιασμού. Οπότε με απλή εφαρμογή των κανονισμών έχουμε κτήρια τα οποία είναι ικανά να αντέξουν πολλούς σεισμούς ακόμα και λίγο μεγαλύτερους από αυτούς για τους οποίους είχαν αρχικά σχεδιαστεί.

Ερ: Αφού πρόκειται για απλή εφαρμογή των κανονισμών γιατί βλέπουμε καινούργια σπίτια να πέφτουν;

Απ: Γιατί δυστυχώς ο μηχανικός θεωρείται πολυτέλεια κατά τη φάση κατασκευής της οικοδομής. Πολλοί προτιμούν να πληρώσουν 3.000 ευρώ για είδη μπάνιου αλλά τίποτα για την επίβλεψη του μηχανικού. Φυσικά υπάρχουν και αρκετοί μηχανικοί που δεν τιμούν την ιδιότητά τους, όπως ακριβώς υπάρχουν κακοί γιατροί, κακοί δικηγόροι κλπ. Κατά βάση πάντως οι κανονισμοί έχουν συμπεριλάβει μέσω των συντελεστών ασφαλείας την πιθανότητα λαθών σε ένα ποσοστό περίπου 40%. Από την άλλη όμως το ελληνικό δαιμόνιο καταφέρνει πολλές φορές να ξεπεράσει και αυτά ακόμα τα όρια ασφαλείας. Έτσι:

1) Υπάρχουν εργοτάξια σκυροδέματος που "κλέβουν" στο τσιμέντο με αποτέλεσμα το σκυρόδεμα να είναι 1-2 κατηγορίες χαμηλότερης αντοχής από αυτήν που προβλέπει η μελέτη,

2) το συνεργείο τοποθέτησης οπλισμού "κλέβει" στα σίδερα με αποτέλεσμα να τοποθετείται λιγότερος οπλισμός από τον προβλεπόμενο και δεν μεριμνά για την σωστή τοποθέτηση του οπλισμού. Υπάρχουν μάλιστα περιπτώσεις που χρησιμοποιείται οπλισμός κατασκευασμένος από χάλυβα αμφιλεγόμενης ποιότητας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

3) το συνεργείο σκυροδετήσεως, επειδή πληρώνεται με το κυβικό τοποθετημένου σκυροδέματος, προσπαθεί να ρίξει όσο περισσότερο μπετό μπορεί. Έτσι επιβαρύνει την οικοδομή με μεγαλύτερα βάρη. Το κακό είναι ότι λόγω των συντελεστών ασφαλείας αυτές οι βλάβες συνήθως δεν γίνονται ορατές σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας αλλά μόνο στο σεισμό.

Ένας όμως σωστός μηχανικός, εννοείται και σωστά αμοιφθείς, θα διασφαλίσει τον πελάτη του έναντι των παραπάνω προβλημάτων.

Link to comment
Share on other sites

cna

Ερ: Τί σχέση έχει η πάκτωση με τα κτήρια;

Απ: Για ευνόητους λόγους προσπαθούμε να πακτώνουμε τα κτήρια στο έδαφος. Αυτό επιτυγχάνεται μέσω της θεμελίωσης. Εφόσον λοιπόν η θεμελίωσή μας είναι σε βάθος μεγαλύτερο από ένα όριο, το οποίο όριο ποικίλλει από κτήριο σε κτήριο και πάντως είναι συνήθως μεγαλύτερο του ενός μέτρου, μας εξασφαλίζει ότι το κτήριο δεν μπορεί να περιστραφεί γύρω από τον εαυτό στο σημείο που ενώνεται με το έδαφος, ότι δεν μπορεί να ανατραπεί προς την μια ή άλλη διεύθυνση (όπως το κτήριο που δείχνει ο seismic) και ότι δεν μπορεί να εξολκευθεί (αδύνατο βέβαια γιατί ποιός θα πάει να σηκώσει ολόκληρο κτήριο κατακόρυφα). Όλα αυτά βέβαια ισχύουν για ένα συγκεκριμένο εύρος δυνάμεων μιας και αυτό που διασφαλίζει την πάκτωση είναι η τριβή, τόσο του πυθμένα με το υποκείμενο έδαφος όσο και των πλευρικών τοιχίων θεμελίωσης με το παρακείμενο έδαφος, καθώς και το γεγονός ότι για την περίπτωση της στροφής θα πρέπει ταυτόχρονα με την υπερνίκηση της τριβής να μετακινηθούν τεράστιες μάζες χώματος. Οπότε θεωρητικά τίποτα δεν είναι αδύνατο αρκεί να βρεθεί τέτοια δύναμη που να υπερνικήσει όλες αυτές τις δυνάμεις.

seismic

Σε περίπτωση μονόπλευρης εναλλάξ ανοδικής τάσης του κτηρίου, προερχόμενη από την ταλάντωση που προκαλεί ο σεισμός, θεωρώ ανεπαρκή το βάθος θεμελίωσης των κτηρίων.

Η τριβή σε μαλακό έδαφος, είναι πολύ μικρή για να θεωρηθεί το κτήριο πακτωμένο.

Για τον λόγο αυτόν σου έδειξα αυτές τις φωτογραφίες.

Michanikos.gr

Ο ελκυστήρας βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις την οικοδομή, ώστε ούτε να μπορεί να ανέλθει, αλλά ούτε και να γείρει όταν υποχωρεί το έδαφος.

cna

Ερ: Προκαλεί κάποιο πρόβλημα η πάκτωση;

Απ: Ναι, είναι ένα προβληματικό είδος σύνδεσης όταν έχουμε να κάνουμε με τον σεισμό. Η σεισμική διέργεση αφορά την διάδοση κυμάτων στο έδαφος. Λόγω της σύνδεσης του κτηρίου με το έδαφος αυτά τα κύματα μεταφέρονται στο κτήριο μας αναγκάζοντάς το να ταλαντωθεί. Επειδή τα κύματα είναι χωρικά (μεταδίδονται και στις 3 διευθύνσεις) το κτήριο μας θα ταλαντωθεί και στις 3 διευθύνσεις. Αυτή είναι η γενική αρχή. Από εκεί και μετά υπάρχουν διαφοροποιήσεις ανάλογα με τον τύπο του κύματος που διαφοροποιούν και τον τρόπο και την ένταση της επίδρασης στην κατασκευή.

seismic

Εγώ έχω τρόπο ώστε να αντιμετωπίσω αυτές τις 3 διευθύνσεις των χορικών κυμάτων που δημιουργούν λοξές ρωγμές στο κτήριο.

Εσείς πως τις αντιμετωπίζετε?

Ακόμα, πως αντιμετωπίζετε την διάτμηση του πρώτου ανελαστικού κόμβου ο οποίος υφίσταται μεταξύ βάσης και κολόνας? Εγώ το έχω λύσει και αυτό το πρόβλημα.

cna

Ερ: Ωραία και τί έγινε που ταλαντώνεται το κτήριο μας;

Απ: Εδώ θα πρέπει να θυμηθούμε τον γνωστό τρόπο θραύσης κρυστάλλων με τη νότα ΛΑ. Όπως σε όλα τα κύματα έτσι και εδώ υπάρχουν τα μεγέθη της συχνότητας, της περιόδου, της ιδιοσυχνότητας αλλά υπάρχει και το φαινόμενο του συντονισμού. Αν λοιπόν το σεισμικό κύμα έχει συχνότητα που πλησιάζει την ιδιοσυχνότητα του κτηρίου μας τότε το κτήριό μας θα συντονιστεί. Αυτό σημαίνει ότι θα εμφανίσει την μέγιστη μετακίνηση η οποία εάν ξεπεράσει ένα συγκεκριμένο όριο θα προκαλέσει την θραύση των στοιχείων όπως ακριβώς σπάει το κρύσταλλο. Για να το καταλάβουμε καλύτερα ας πούμε ότι θα αναγκάσει την πλάκα του τελευταίου ορόφου να μετακινηθεί στον άξονα Χ κατά 10 εκατοστά τη στιγμή που ο υποκείμενος στύλος αντέχει μετακίνηση 5 εκατοστά.

seismic

Ωραία τα λες. Για πες μου αν αυτή η μέθοδος σταματά την ιδιοσυχνότητα και τον συντονισμό του κτηρίου? [ame=http://www.youtube.com/watch?v=KPaNZcHBKRI&feature=player_embedded]YouTube - anti earthquake system, Αντισεισμικά συστήματα[/ame]

ή αυτή View image: 2010 06 20 12 25 26 0014

Εσείς τι κάνετε για να σταματήσουν, αυτές οι δυνάμεις, που δημιουργούν τις λοξές ρωγμές?

cna

1) Προσπαθούμε κατά το δυνατόν να αποσβέσουμε την κινητική ενέργεια που μεταφέρουν τα κύματα. Προσπαθούμε δηλαδή ένα μέρος της ενέργειας να μετατραπεί σε θερμική ώστε όση κινητική παραμείνει να μην επιβάλλει μεγάλες μετακινήσεις στα στοιχεία του κτηρίου.

seismic

Αυτό δεν επιφέρει ρωγμές? Η θερμική ενέργεια που αναπτύσσετε λόγο ελαστικότητας, δεν καταπονεί τον χάλυβα? Μετά από κάθε σεισμό η οικοδομή είναι ναι ή όχι πιο ανίσχυρη από πριν? Εγώ το έχω λύσει αυτό το πρόβλημα, κάνοντας την οικοδομή άκαμπτη, και πραγματικά πακτωμένη με το έδαφος.

cna

2) Προσπαθούμε να μεταβάλλουμε την ιδιοσυχνότητα του κτηρίου μας αναλόγως του εδάφους θεμελίωσης. Εδώ θα πρέπει να θυμηθούμε ότι το σκυρόδεμα έχει τις ίδιες περίπου ιδιότητες με τα βραχώδη εδάφη μιας και τα σκύρα (τα χαλίκια δηλαδή) από βράχο προέρχονται. Οπότε εάν το υποκείμενο έδαφος είναι βραχώδες και εμείς κατασκευάσουμε ένα κτήριο που εμφανίζει τόση συνοχή όση και ο βράχος τότε είναι δεδομένο ότι θα βρεθεί υπό κατάσταση συντονισμού κατά τη διάρκεια του σεισμού. Οπότε μια γενική αρχή είναι η εξής: μαλακά κτήρια σε σκληρά εδάφη, σκληρά κτήρια σε μαλακά εδάφη.

seismic

Υπάρχει και άλλη λύση.

Να καταργήσουμε τον συντονισμό, όπως σας έδειξα πως το κατορθώνει στο βίντεο, ή στην παραπάνω φωτογραφία.

cna

3) Σχεδιάζουμε τα κτήρια προσπαθώντας να αντιμετωπίσουμε μια πλειάδα παραγόντων που σχετίζονται κυρίως με το σχήμα και τις διαστάσεις τους. Προσπαθούμε πχ οι στύλοι και τα τοιχία να εμφανίζουν όμοια κατανομή σε κάθε διεύθυνση. Προσπαθούμε ο λόγος των πλευρών της κάτοψης να πλησιάζει κατά το δυνατόν τη μονάδα. Προσπαθούμε το ύψος τους να μην υπερβαίνει κατά δεκάδες φορές την μικρότερη πλευρά του κτηρίου. Αν αυτό συμβαίνει αναγκαστικά (βλέπε ουρανοξύστες) τότε μεριμνούμε ώστε είτε να απομονώσουμε την ανωδομή από την θεμελίωση είτε να κατασκευάσουμε τόσα υπόγεια ώστε να θεωρείται διασφαλισμένη η πάκτωση. Λόγω του πεπερασμένου της αντοχής του σκυροδέματος στους ουρανοξύστες προτιμάται η 1η λύση (σεισμική απομόνωση).

seismic

Και γιατί δεν βιδώνετε το κτήριο στο έδαφος ώστε να μην τουμπάρει?

Εγώ αυτό κάνω.

Αυτή η σεισμική ενέργεια που περνά στο κτήριο από τα εφέδρανα, δεν ταλαντεύει τον ουρανοξύστη?

Στις ψιλές πολυκατοικίες που είναι κολλημένες η μία στην άλλη, πως δουλεύουν τα εφέδρανα?

Εγώ το έλυσα και αυτό το πρόβλημα.

cna

Ερ: Αφού η σεισμική απομόνωση είναι τόσο καλή λύση ώστε να εφαρμόζεται σε ουρανοξύστες γιατί δεν χρησιμοποιείται σε όλα τα κτήρια;

Απ: Ένα από τα πράγματα που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας είναι και η οικονομία. Κάποιες από τις βασικές αρχές που διέπουν την σχεδίαση κτηρίων: Ασφάλεια, Λειτουργικότητα, Αισθητική, Οικονομία. Η σεισμική λοιπόν απομόνωση είναι τόσο μεγάλου κόστους που είναι αδύνατον να πληρωθεί από τον απλό πολίτη. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι σχεδιάζουμε κτήρια που θα πέσουν στον επόμενο σεισμό. Προσπαθούμε λοιπόν πάντα να κινούμαστε όσο το δυνατόν υπέρ της ασφάλειας με το λιγότερο δυνατό κόστος κατασκευής. Γι' αυτό θα έχετε ακούσει πχ για τον χωρισμό της χώρας σε σεισμικές ζώνες. Δεν έχει νόημα να κατασκευάζουμε κτήρια που μπορούν να αντέξουν σε επιταχύνσεις 0,5g (g είναι η γνωστή επιτάχυνση της βαρύτητας) στην Καστοριά την στιγμή που στην περιοχή ο μεγαλύτερος σεισμός που έχει συμβεί στους ιστορικούς χρόνους προκάλεσε επιτάχυνση 0,1g. Επίσης λόγω των περιορισμών που επιβάλλει το κράτος μέσα από τους όρους δόμησης τα κτήρια μας έχουν σχήματα και ύψη που είναι πολύ κοντά στις αρχές αντισεισμικού σχεδιασμού. Οπότε με απλή εφαρμογή των κανονισμών έχουμε κτήρια τα οποία είναι ικανά να αντέξουν πολλούς σεισμούς ακόμα και λίγο μεγαλύτερους από αυτούς για τους οποίους είχαν αρχικά σχεδιαστεί.

seismic

Εγώ με 5000 ευρώ, το έλυσα το πρόβλημα.

cna

Ερ: Αφού πρόκειται για απλή εφαρμογή των κανονισμών γιατί βλέπουμε καινούργια σπίτια να πέφτουν;

Απ: Γιατί δυστυχώς ο μηχανικός θεωρείται πολυτέλεια κατά τη φάση κατασκευής της οικοδομής. Πολλοί προτιμούν να πληρώσουν 3.000 ευρώ για είδη μπάνιου αλλά τίποτα για την επίβλεψη του μηχανικού. Φυσικά υπάρχουν και αρκετοί μηχανικοί που δεν τιμούν την ιδιότητά τους, όπως ακριβώς υπάρχουν κακοί γιατροί, κακοί δικηγόροι κλπ. Κατά βάση πάντως οι κανονισμοί έχουν συμπεριλάβει μέσω των συντελεστών ασφαλείας την πιθανότητα λαθών σε ένα ποσοστό περίπου 40%. Από την άλλη όμως το ελληνικό δαιμόνιο καταφέρνει πολλές φορές να ξεπεράσει και αυτά ακόμα τα όρια ασφαλείας. Έτσι:

1) Υπάρχουν εργοτάξια σκυροδέματος που "κλέβουν" στο τσιμέντο με αποτέλεσμα το σκυρόδεμα να είναι 1-2 κατηγορίες χαμηλότερης αντοχής από αυτήν που προβλέπει η μελέτη,

2) το συνεργείο τοποθέτησης οπλισμού "κλέβει" στα σίδερα με αποτέλεσμα να τοποθετείται λιγότερος οπλισμός από τον προβλεπόμενο και δεν μεριμνά για την σωστή τοποθέτηση του οπλισμού. Υπάρχουν μάλιστα περιπτώσεις που χρησιμοποιείται οπλισμός κατασκευασμένος από χάλυβα αμφιλεγόμενης ποιότητας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

3) το συνεργείο σκυροδετήσεως, επειδή πληρώνεται με το κυβικό τοποθετημένου σκυροδέματος, προσπαθεί να ρίξει όσο περισσότερο μπετό μπορεί. Έτσι επιβαρύνει την οικοδομή με μεγαλύτερα βάρη. Το κακό είναι ότι λόγω των συντελεστών ασφαλείας αυτές οι βλάβες συνήθως δεν γίνονται ορατές σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας αλλά μόνο στο σεισμό.

Ένας όμως σωστός μηχανικός, εννοείται και σωστά αμοιφθείς, θα διασφαλίσει τον πελάτη του έναντι των παραπάνω προβλημάτων.

seismic

Δικαιολογίες, αυτά πάντα θα υπάρχουν.

Η παθογένεια που έχει ο Ελληνικός αντισεισμικός κανονισμός στους κόμβους, αυτό φταίει.

Σχεδιάζετε με λάθος μέθοδο. [ame=http://www.youtube.com/watch?v=JJIsx1sKkLk]YouTube - αντισεισμικα συστήματα[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.