Jump to content



HERCULES - DJ CONTROL MP3 E2


ManolisX

Recommended Posts

Καλησπέρα πρώτα απ'όλα.Αυτό το διάστημα μιάς και πλησιάζουν και τα γενέθλια μου,λέω να κάνω στον εαυτό μου ένα δώρο.Μιάς και μου αρέσει το djing λέω να αγοράσω αυτή http://djshop.gr/displayITM2.asp?ITMID=13398&LANG=GR μιάς και ένα φιλαράκι μου είπε ότι είναι αρκετά καλή.Την έχει δουλέψει κανένας σας;Είναι καλή για τα λευτά της;Επίσης μου είπε ο φίλος ότι θα χρειαστώ 2ή κάρτα ήχου για να ακούω απ'τα ακούστικα το επόμενο τραγούδι.Μιά εξωτερική κάρτα ήχου π.χ αυτή θα κάνει δουλειά;http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Sound-Cards/KONIG-5-1-USB-RET-CMP-SOUND-USB-12.htm

Η θα χρειαστώ PCIE κάρτα σαν την Xonar;

Ευχαριστώ in advance!

Link to comment
Share on other sites

Ελα Μανωλη εχω δουλεψει για αρκετα χρονια την hercules την κονσολα (οχι αυτην αλλα το προηγουμενο μοντελο αλλα ειναι ακριβως ιδιες).

Λοιπον εχει αρκετο χαβαλε το ολο θεμα αφου μπορεις να ασχολησε με τις ωρες και να κανεις τα παντα, fade in/out, loopες, synch και ενα σωρο αλλα.

Θα χρειαστεις την κονσολα και μια ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ USB καρτα ηχου για να εχεις προακουστικη στο δευτερο deck. Αν βαλεις pci καρτα ηχου θα σου κρασαρει, στο λεω απο προσωπικη εμπειρια. Επισης θα χρειαστεις και το Virtual DJ Full εκδοση γιατι μεσα εχει μια η οποια εχει κλειδωμενη την προακουστικη!

Για τα 100ε η κονσολα τα σπαει αν θες να ασχοληθεις ερασιτεχνικα, αν θες τωρα να το πας ποιο σοβαρα υπαρχουν παρα πολλες κονσολες αλλα και πολυ ποιο ακριβες.

Link to comment
Share on other sites

Ελα Μανωλη εχω δουλεψει για αρκετα χρονια την hercules την κονσολα (οχι αυτην αλλα το προηγουμενο μοντελο αλλα ειναι ακριβως ιδιες).

Λοιπον εχει αρκετο χαβαλε το ολο θεμα αφου μπορεις να ασχολησε με τις ωρες και να κανεις τα παντα, fade in/out, loopες, synch και ενα σωρο αλλα.

Θα χρειαστεις την κονσολα και μια ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ USB καρτα ηχου για να εχεις προακουστικη στο δευτερο deck. Αν βαλεις pci καρτα ηχου θα σου κρασαρει, στο λεω απο προσωπικη εμπειρια. Επισης θα χρειαστεις και το Virtual DJ Full εκδοση γιατι μεσα εχει μια η οποια εχει κλειδωμενη την προακουστικη!

Για τα 100ε η κονσολα τα σπαει αν θες να ασχοληθεις ερασιτεχνικα, αν θες τωρα να το πας ποιο σοβαρα υπαρχουν παρα πολλες κονσολες αλλα και πολυ ποιο ακριβες.

Μικρος ειμαι,επαγγελματικα θα ασχοληθω;Στο μελλον βλεπουμε!Ποια καρτα ηχου προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

Ελα χωριανε...:jump1:

ναι αλλα για να παρεις και μια καλη καρτα ηχου και την αλλη ..βαζεις και κατι παραπανω και εισαι μεσα ....και την πουλησα ολοκαινουρια πριν 2 μηνες 200ευρω.....

Link to comment
Share on other sites

Μικρος ειμαι,επαγγελματικα θα ασχοληθω;Στο μελλον βλεπουμε!Ποια καρτα ηχου προτεινεις;

Oποια και να βαλεις κανει αρκει να ειναι εξωτερικη, ακομα και η konig που ειπες πιο πανω. Δεν εχει νοημα να παρεις ακριβη καρτα ηχου αφου μονο για να ακους απο τα ακουστικα θα την εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Με πια καρτα ηχου δουλεβεις τωρα?Αν εισαι με onboard και εχεις απο AC97 και πανω παιζεις κανονικα με την δικια σου.Μην παρεις αλλη.Ρυθμιζεις απο το panel του Virtual Dj να εχεις τα ηχεια στο πισω jack και τα ακουστικα στο front jack του κουτιου σου και εισαι μαγκας ;)

Οσο για το Virtual Dj εχει μεσα την full εκδοση η συσκευασια...

Link to comment
Share on other sites

από αύριο που θα του έρθει η rampage formula θα βάλει την supreme. λοιπόν μανωλα άκου ρε τη θα κάνουμε θα πάρεις εσύ την κονσόλα και θα την έχω εγώ από δευτέρα μέχρι σαββατο και κυριακες εσύ οκ ρε? :man_in_love::happy2:

Link to comment
Share on other sites

Με πια καρτα ηχου δουλεβεις τωρα?Αν εισαι με onboard και εχεις απο AC97 και πανω παιζεις κανονικα με την δικια σου.Μην παρεις αλλη.Ρυθμιζεις απο το panel του Virtual Dj να εχεις τα ηχεια στο πισω jack και τα ακουστικα στο front jack του κουτιου σου και εισαι μαγκας ;)

Οσο για το Virtual Dj εχει μεσα την full εκδοση η συσκευασια...

Mε αυτον τον τροπο ομως θα ακουει απο τα ακουστικα οτι παιζουν τα ηχεια. Δεν θα μπορει να ακουσει τι παιζει το 2o deck για να κανει την αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτον τον τροπο ομως θα ακουει απο τα ακουστικα οτι παιζουν τα ηχεια. Δεν θα μπορει να ακουσει τι παιζει το 2o deck για να κανει την αλλαγη...

Μαλλον δεν εχεις ασχοληθει ουτε με την κονσολα ουτε με το virtual dj...οποτε μην εισαι απολυτος σε αυτα που λες γιατι διαβαζει κοσμος και θα μπλεξει χωρις λογο...;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω εγω επαιζα παντα με δυο καρτες τωρα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι... Εξακολουθω να μην πιστευω οτι εχει μεσα Full εκδοση του vdj γιατι 300ε software το βρισκω λιγο δυσκολο να δινεται μαζι με την κονσολα των 100ε.

Τελος θα σε παρακαλουσα θερμα να μην βγαζεις τοσο ευκολα συμπερασματα ιδιαιτερα δε, πισω απο την ασφαλεια της οθονης σου για το ατομο μου γιατι οσο και αν προσπαθω να διαβασω τα ποστ μου δεν μπορω να βρω αν εχω γραψει καποιο συμπερασμα για εσενα...

Τελειωνοντας θα ηθελα να μου πεις με ποιον τροπο θα μπορουσα να εχω ηχο και προακουστικη με μια καρτα και τι πειραζω (αναλυτικα) μεσα στο vdj για να γινει αυτο. Η εκδοση που χρησιμοποιουσα ηταν η 5 και κονσολα μου ειναι αυτη.

http://www.hercules.com/gr/DJ-Music/bdd/p/14/dj-control-mp3/

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει εκτος την καρτα ηχου της μητρικης και το κουτι σου να εχει μπροστα υποδοχες για ακουστικα π.χ το haf έχει.Σύνδεσα το καλώδιο του πανω στην μητρικη και παιζει αψογα.Μετα πας στο vdj config->Outputs διαλεγεις headphones.Μετα αριστερα ακριβως λεει master εσυ το βαζεις το μαστερ στην first sound card και τα headphones στην δευτερη.Μετα απο κατω πας εκει που λεει soundcards και διαλεγεις 2 cards και διπλα θα εμφανιστουν 2 επιλογες.στην πρωτη βαζεις εκει που εχεις τα ηχεια σου(1η καρτα ηχου) και στο κατω τα headphones(2η καρτα ηχου) και εισαι gg!Αναμενουμε για την κονσολα τωρα!

Btw μαλλον θα παρω και εξωτερικη γιατι την θελω στο λαπιτοπι.να ρωτησω κατι ακομα.Εχουμε ενα ενισχυτη Sony(θα βαλω φωτογραφια αργοτερα).Γινετε να τον συνδεσω να παιρνω ηχο απο εκει;Θυμαμε στην τηλεοραση το ειχαμε κανει.Έχει εναλλαγες απο που να ακουγετε ηχος πχ απο το cd player,απο βιντεο 1(που ηταν η τηλεοραση) απ το κασετοφωνο και ουτο καθεξης.Θα μπορεσω να το συνδεσω με το λαπτοπ κ την κονσολα η πολλα ζηταω;!

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβε ο Manolis X για το πως ρυθμιζεις το virtual DJ με μονη καρτα ηχου.

@csaris

Φιλε αυτο που ειπα δεν το ειπα κακοπροερετα ουτε για να σε προσβαλω.

Απλα ειπα να μην εισαι καθετος στα post σου.

Δηλαδη μην πεις:

"Θα χρειαστεις την κονσολα και μια ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ USB καρτα ηχου για να εχεις προακουστικη στο δευτερο deck"

Αλλα:

"Εγω εχω βαλει δευτερη καρτα ηχου και καταφερα να δουλευω σωστα γιατι με μια δεν καταφερα να παρω τα αποτελεσματα που ηθελα"

Αυτο μονο ειπα εγω γιατι στο ποστ σου φανηκε να λες οτι "thats the only way.."

Τεσπα sorry και παλι αν φανικα κακος:lazy:

@Mixalis Χ

Φιλος ελπιζω να εβγαλες ακρη...και καλο Djing:hehe:

Link to comment
Share on other sites

@csaris

Φιλε αυτο που ειπα δεν το ειπα κακοπροερετα ουτε για να σε προσβαλω.

Απλα ειπα να μην εισαι καθετος στα post σου.

Δηλαδη μην πεις:

"Θα χρειαστεις την κονσολα και μια ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ USB καρτα ηχου για να εχεις προακουστικη στο δευτερο deck"

Αλλα:

"Εγω εχω βαλει δευτερη καρτα ηχου και καταφερα να δουλευω σωστα γιατι με μια δεν καταφερα να παρω τα αποτελεσματα που ηθελα"

Αυτο μονο ειπα εγω γιατι στο ποστ σου φανηκε να λες οτι "thats the only way.."

Δεν τρεχει τπτ.

Εγραψα στην συνεχεια οτι "Αν βαλεις pci καρτα ηχου θα σου κρασαρει

". Oχι οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος να τα συνδεσεις... Τσιμπας μια MAYA44 με ΑSIO drivers και καθαριζεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.