Jump to content




wesker

Recommended Posts

Kαλησπέρα παιδιά. Ένας φίλος με τον ίδιο επεξεργαστή με εμένα σκεφτεται αναβαθμισούλα μόνο CPU, mobo, μνήμες μέχρι 350€ max! Kάνει τίποτα καλύτερο από τον Q9400 με αυτά τα λεφτά η να μείνει με αυτόν;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόταν για κάτι τέτοιο

Asus Sabertooth

AMD Phenom 2 1075T

ssd έχει βρεί, απλά σκεφτόταν για καλύτερο σύστημα σαν δύναμη.

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Μαζί είχαμε πάρει την 5850 από το Πλαίσιο που την είχε σε προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουμε όμως απ'οτι ειδα εκτός απο θέμα μνημών. Αν ειναι μου λέει να πάει πάνω απο 350€ ας πάεει στην ευχή να πάει μαξ μέχρι 400€. Oπότε από θέμα χρημάτων για μνήμες είδε G.Kill Ripjaws. Νομίζω δεν χρειάζεται να πάει στις 1600αρες,ε;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει σώνει και καλά platform upgrade εγω τώρα σε αυτά τα λεφτά θα πήγαινα σε Z68 mobo ~100-130€, 2500K @ 190€ + 50-60€ για 8GB DC DDR3-1600 kit.

Αν όμως παίζει σε υψηλή ανάλυση και θέλει τα φίλτρα του, κλπ προτιμώτερο είναι να αλλάξει την κάρτα γραφικών του με μια δυνατότερη.

Αν πάλι θέλει general platform upgrade κλπ, μπορεί να πάρει και έναν AMD, π.χ. Phenom II x4 + 4GB DDR3 + 880G mobo οικονομική και να στριμώξει και έναν καλούτσικο SSD.

Όλα εξαρτώνται από το τι ακριβώς θέλει, και που αναζητά βελτίωση στις επιδόσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει σώνει και καλά platform upgrade εγω τώρα σε αυτά τα λεφτά θα πήγαινα σε Z68 mobo ~100-130€, 2500K @ 190€ + 50-60€ για 8GB DC DDR3-1600 kit.

Αν όμως παίζει σε υψηλή ανάλυση και θέλει τα φίλτρα του, κλπ προτιμώτερο είναι να αλλάξει την κάρτα γραφικών του με μια δυνατότερη.

Αν πάλι θέλει general platform upgrade κλπ, μπορεί να πάρει και έναν AMD, π.χ. Phenom II x4 + 4GB DDR3 + 880G mobo οικονομική και να στριμώξει και έναν καλούτσικο SSD.

Όλα εξαρτώνται από το τι ακριβώς θέλει, και που αναζητά βελτίωση στις επιδόσεις του.

Σε ανάλυση παίζει στα 1680χ1050 και για τα επόμενα 3-4 χρόνια δεν παίζει να αλλάξει οθόνη ( και κατα συνέπεια ανάλυση). Σκληρό δίσκο έχει τον OCZ Vertex2 στα 120GB και δεν σκέφτεται να τον αλλάξει. Αυτόν για το λειτουργικό του, και έχει και άλλους 3 δίσκους για αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το συστημα, γιατι να κανει αναβαθμηση?????

Πιο πολύ λέει για την ιδέα του γρηγοροτερου PC και την αξία μεταπώλησης του ήδη υπάρχοντος. Τώρα βρήκε να δώσει λέει τον Q9400 στα 90€, αλλά σε 4-5 χρόνια όμως;

Link to comment
Share on other sites

Και ο 2500K πόσο θα πωλείται σε 4-5 χρόνια νομίζει πες του :D

Έτσι όπως μας τα λες τώρα, μόνο το SB setup θα τον "ικανοποιήσει".

Βελτίωση στο gaming δεν θα δεί, ούτε με αυτό, ούτε με FX, ούτε με SR-2 και 10πύρηνους Xeon :p

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Καλα κανει τοτε. Η καλυτερη λυση ειναι πιστευω 2500Κ με την Gigabyte που ανεφερα παραπανω. Οι G.Skill που ειδατε ειναι πολυ καλες μνημες.

Αν δεν ενδιαφερεται για OCing μπορει να εξοικονομησει € και απο τον επεξεργαστη (να παει σε 2500(σκετο, χωρις Κ)) και απο τη μητρικη (να παει σε GA-Z68X-UD3)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Καλα κανει τοτε. Η καλυτερη λυση ειναι πιστευω 2500Κ με την Gigabyte που ανεφερα παραπανω. Οι G.Skill που ειδατε ειναι πολυ καλες μνημες.

Αν δεν ενδιαφερεται για OCing μπορει να εξοικονομησει € και απο τον επεξεργαστη (να παει σε 2500(σκετο, χωρις Κ)) και απο τη μητρικη (να παει σε GA-Z68X-UD3)

Έχει το μικρόβιο του O/C λίγο.... Τώρα για τις μνήμες μικρή διαφορά νομίζω θα έχουν οι 1333 με τις 1600, οπότε μάλλον θα χτυπήσει και τις φτηνότερες. Περίμενε και αυτός τους BD και απογοητευτικε με τις κριτικές που πήρανε.

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Απλά το βλέπει οτι στο socket 775 δεν έχει και πολλές επιλογές πλέον, ήδη άλλαξε μητρική που του κάηκε πριν κανα μήνα απο πτώση τάσης και αλλάχτηκε ευτυχώς εντός εγγύησης, αλλά επιλογές να διαλέξει ήταν πλέον περιορισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε παραγγελεία χτες για τις μνήμες του, αλλά ακόμα προβληματίζεται μεταξύ Intel ή AMD. Oi BD δεν τον πολυσυγκινήσανε, αλλά έπεσε το μάτι του και στις μηυτικες της Asrock και τις βρήκε φτηνές, και σκεφτότανε μήπως έκοβε λίγα ψιλικοκό χρήματα απο κάτι τέτοιο. Αυτήν για παράδειγμα. Το βασικό πακέτο του CPU-Mobo-RAM το πούλησε οπότε θέλει να προβεί σε αγορά μέσα στην εβδομάδα. Α και κάτι άλλο, βρήκε στο stock του πλαισίου ένα Cosmos κουτάκι αλλά λείπανε όλα τα παρελκόμενα. Αν βάλει τους αποστατες απο το παλιό του κουτι δεν θα έχει πρόβλημα,ε;

Link to comment
Share on other sites

οι αποστατες δεν ειναι προβλημα. μπορει να παρει ενα σετακι και να βαλει οποιο ταιριαζει. κι αν δεν βρει σετακι στην αγορα, τραβα σε ενα καταστημα υπολογιστων και ζητα μερικους. εγω ετσι πηρα καμια 50αρια, διαφορων μεγεθων!!

αν σκεφτεσαι για AMD πλατφορμα, το 990FX ειναι απαραιτητο ΜΟΝΟ αν θελεις να κανεις Xfire, και μαλιστα με δυνατες καρτες. αν δεν..., τοτε παρε αυτην Gigabyte GA-990XA-UD3 | Skroutz.gr μαζι με εναν

AMD Phenom II X6 1090T Black Edition | Skroutz.gr

και

Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-24) | Skroutz.gr

συνολακι 103 + 160 +52 = 315€

και εισαι πανετοιμος για την επομενη γενια BD.., τωρα σε υπερκαλυπτει και ο 1090Τ για μια 5ετια ανετα!! και γλυτωνεις λεφτα απο 2500K..!

αλλιως βαζεις την επιπλεον διαφορα, και παιρνεις τον 2500Κ+Ζ68...!!

Link to comment
Share on other sites

επεξηγησα στο προηγουμενο ποστ μου!!

κι αν δεν βρει σετακι στην αγορα, τραβα σε ενα καταστημα υπολογιστων και ζητα μερικους. εγω ετσι πηρα καμια 50αρια, διαφορων μεγεθων!!

αν δεν βρεις σε καποιο καταστημα

http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=803

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.