Jump to content



ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΗΤΡΙΚΗ?


saitas

Recommended Posts

Καλησπερα εχω προβλημα προφανως με την μητρικη ,η μητρικη ειναι μια gigabyte GA-M61PME-S2 με επεξεργαστη amd athlon 64 x2 2700 και απο εχτες που εκλεισα τον υπολογιστη σημερα δεν ανοιγει καθολου .το μηχανημα το ακουω που δουλευει κανονικα αλλα δεν εχω εικονα καθολου και πληκτρολογια και κλπ συσκευες δεν λειτουργουν .δοκιμασα αλλο τροφοδοτικο αλλες μνημες και χωρις να εχω τιποτα συνδεδεμενο επανω δεν λεει με τιποτα να μου δειξει εστω εικονα με post screen .εχω βγαλει μπαταρια για να επανελθουν οι αρχικες ρυθμισεις στο bios .η οθονη ειναι οκ .εχω βγαλει την μητρικη εκτος κουτιου και την εχω συνδεση μονο με μνημη επεξεργαστη τροφοδοτικο vga οθονης και πλητρολογιο .η χρηση που εκανα ηταν μονο για το ιντερνετ .καμμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

αλλα δεν εχω εικονα καθολου και πληκτρολογια και κλπ συσκευες δεν λειτουργουν

USB το πληκτρολόγιο/ποντίκι ? Τι άλλες, αν βάλεις πχ ένα φλασάκι σε μια USB δείχνει να παίρνει ρεύμα ?

Link to comment
Share on other sites

θελω να προσθεσω εδω οτι το προηγουμενο βραδυ δουλευε μια χαρα το μηχανημα και ξαφνικα απο το πρωι δεν λεει να δουλεψει.η χρηση του ηταν μονο για σερφαρισμα οποτε θεμα για το εφτασα στα ορια του λιγο χλωμο.εχω υποψια οτι κατι εγινε με τι bios ....αλλα τι?????

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμασες με άλλο τροφοδοτικό, μνήμες, κάρτα γραφικών (και είσαι σίγουρος πως αυτά λειτουργούν) και δεν έχει καμιά αντίδραση (κάποιο /-α μπιπ). Δοκίμασε τέλος μόνο με τροφοδοτικό και επεξεργαστή (όχι μνήμες, σκληρό, ποντίκι-πληκτρολόγιο, τυχόν άλλες συσκευές) αν κάνει μπιπ (εννοείται πως το ηχειάκι/buzzer είναι σίγουρο οτι λειτουργει, έτσι; ). Αν δεν.. τότε μάλλον η μητρική παρέδωσε πνεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δοκίμασες με άλλο τροφοδοτικό, μνήμες, κάρτα γραφικών (και είσαι σίγουρος πως αυτά λειτουργούν) και δεν έχει καμιά αντίδραση (κάποιο /-α μπιπ). Δοκίμασε τέλος μόνο με τροφοδοτικό και επεξεργαστή (όχι μνήμες, σκληρό, ποντίκι-πληκτρολόγιο, τυχόν άλλες συσκευές) αν κάνει μπιπ (εννοείται πως το ηχειάκι/buzzer είναι σίγουρο οτι λειτουργει, έτσι; ). Αν δεν.. τότε μάλλον η μητρική παρέδωσε πνεύμα.

το δοκίμασες ?? κάνει μπιπ ??

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνει beep είναι 100% η μητρική.

Τώρα οι λόγοι που σου χάλασε :

1.Ή είναι μάπα το τροφοδοτικό

2.Ή αστοχία υλικού της μητρικής

Όλα έχουν ημερομηνία λήξης, δεν είναι ανάγκη να κάνεις κάτι κακό εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.