Jump to content



Αγορα Εσωτερικου Σκληρου Δισκου


mchls

Recommended Posts

Χαιρεται...

Ψαχνω καινουριο εσωτερικο σκληρο δισκο, για εναν φιλο...

Για να σας διευκολυνω:

Τοπος Διαμονης: Νεα Σμυρνη

Μητρικη: P5Q [ Δεν γνωριζω ποια version, παντως ολες οι μητρικες αυτης της σειρας εχουν SATA II και κλασσικα IDE ]

Budget: 50, αυστηρα 55 ευρω

Πιθανα Καταστηματα: Πλαισιο-Multirama-Mysystems [αμα γνωριζετε και αλλα, κοντα στην περιοχη αναφερετε τα]

Κατασκευαστης: Ξερω σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχουν περιθωρια για πολλες απαιτησεις, αλλα οσο το δυνατο γινεται, μακρια απο Seagate

Συνδεση: SATA II ή IDE

Χρηση: Εγκατασταση παιχνιδιων και εφαρμογων [ΟΧΙ λειτουργικου], και ως αποθηκη αρχειων

Ευχαριστω Πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε WD ''κλεινω'' αλλα ρε παιδια σε αυτα τα καταστηματα και σε αυτη την τιμη οι επιλογες λιγοστευουν δραματικα...

Οποτε, προτεινετε και αλλες εταιριες...Περιορισμος υπαρχει στην συνδεση του σκληρου, στα λεφτα και στα υποψηφια καταστηματα...Οχι στις εταιριες...

Λοιπον παιδια:

Θεμα θορυβου/καταναλωσης/θερμοκρασιων δεν υφισταται...

Για προτεινετε και τιποτα απο Seagate μερια, μιας και οι επιλογες λιγοστευουν...

Επισης στα υποψηφια καταστηματα προστεθηκε και το Get It Now για αγορα του σκληρου...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχή αν είδες οι τιμές των σκληρών πήγαν στο θεό (ψηλά) λόγω πλημμυρών στην ταιλάνδη. Οπότε αν δεν το βιάζεσαι περίμενε μερικούς μήνες. Αν πάλι το βιάζεσαι θα σου πω τις εμπειρίες μου :

έχω 18 δίσκους !!! (4 pc ).Όλοι είναι western digital. Από αυτούς μου παρουσίασαν bad sectors 4 τους οποίους διόρθωσα με το HDD regenerator και δουλεύουν ακόμα. Μόνο ένας 1.5 tb συνέχισε να βγάζει νέους bad sectors Και πήγε rma στο πλαίσιο.

Γενικώς επειδή οι μεγάλοι δίσκοι είναι πυκνογραμμένοι παρουσιάζουν πιο εύκολα bad sectors. Αλλά φτιάχνονται συνήθως.

Τώρα όσον αφορά τους seagate είχα κακή εμπειρία με τη σειρά 7200.11 (επέστρεψα 4 δίσκους - σταμάτησε να τους βλέπει το bios). Και ψάχνοντας στο ιντερνετ είδα ότι και στους green της seagate 2tb εμφανίζεται αυτό το φαινόμενο, αλλά η seagate δεν το παραδέχεται. (Διάβασα παράπονα στο φόρουμ της seagate και απαντήσεις από τους admins εκεί)

Πάντως αν θες να αποθηκεύσεις δεδομένα προτείνω WD και μάλιστα 2 δίσκους, ο ένας backup του άλλου, για να είσαι ασφαλής. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ

ΥΓ.Πάντως παλιότερα οι δίσκοι ήταν πιο αξιόπιστοι. Έχω 2 WD 80Gb από το 2002 και είναι σκυλια. Ούτε bad sectors ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχή αν είδες οι τιμές των σκληρών πήγαν στο θεό (ψηλά) λόγω πλημμυρών στην ταιλάνδη. Οπότε αν δεν το βιάζεσαι περίμενε μερικούς μήνες. Αν πάλι το βιάζεσαι θα σου πω τις εμπειρίες μου :

έχω 18 δίσκους !!! (4 pc ).Όλοι είναι western digital. Από αυτούς μου παρουσίασαν bad sectors 4 τους οποίους διόρθωσα με το HDD regenerator και δουλεύουν ακόμα. Μόνο ένας 1.5 tb συνέχισε να βγάζει νέους bad sectors Και πήγε rma στο πλαίσιο.

Γενικώς επειδή οι μεγάλοι δίσκοι είναι πυκνογραμμένοι παρουσιάζουν πιο εύκολα bad sectors. Αλλά φτιάχνονται συνήθως.

Τώρα όσον αφορά τους seagate είχα κακή εμπειρία με τη σειρά 7200.11 (επέστρεψα 4 δίσκους - σταμάτησε να τους βλέπει το bios). Και ψάχνοντας στο ιντερνετ είδα ότι και στους green της seagate 2tb εμφανίζεται αυτό το φαινόμενο, αλλά η seagate δεν το παραδέχεται. (Διάβασα παράπονα στο φόρουμ της seagate και απαντήσεις από τους admins εκεί)

Πάντως αν θες να αποθηκεύσεις δεδομένα προτείνω WD και μάλιστα 2 δίσκους, ο ένας backup του άλλου, για να είσαι ασφαλής. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ

ΥΓ.Πάντως παλιότερα οι δίσκοι ήταν πιο αξιόπιστοι. Έχω 2 WD 80Gb από το 2002 και είναι σκυλια. Ούτε bad sectors ούτε τίποτα.

1.Μηνες;;; Γιατι τοσο;;; Ενας φιλος θελει τον σκληρο, οχι πως βιαζετε, αλλα αλλο βδομαδες αλλο μηνες...

2.Σε χωρητικοτητα εννοεις, σωστα;;;

3.Μην μου τη θυμιζεις την σειρα αυτη... 3 σκληροι ο απολογισμος μου ! ! !

4.Οπως γραφω στο αρχικο ποστ, και αποθηκευση δεδομενων, αλλα και εγκατασταση εφαρμογων, παιχνιδιων [ΟΧΙ λειτουργικου]...

5.Τα παντα ηταν πιο αξιοπιστα...

Link to comment
Share on other sites

1.Μηνες;;; Γιατι τοσο;;; Ενας φιλος θελει τον σκληρο, οχι πως βιαζετε, αλλα αλλο βδομαδες αλλο μηνες...

2.Σε χωρητικοτητα εννοεις, σωστα;;;

3.Μην μου τη θυμιζεις την σειρα αυτη... 3 σκληροι ο απολογισμος μου ! ! !

4.Οπως γραφω στο αρχικο ποστ, και αποθηκευση δεδομενων, αλλα και εγκατασταση εφαρμογων, παιχνιδιων [ΟΧΙ λειτουργικου]...

5.Τα παντα ηταν πιο αξιοπιστα...

1.Μήνες. Είχαι διαβάσει ότι τα ργοστάσια δεν είχαν ζημιά, αλλά σε ένα link του astrolabos λέει ότι έπαθαν. Οπότε θα διαρκέσει μήνες. Στο πλαίσιο που ρώτησα την παρασκευή μου είπαν για μετά τα χριστούγεννα αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο.

2.Ναι σε χωρητικότητα, γιατί έχουν Platters πιο πυκνογραμμένα. Το φαινόμενο θα είναι πιο έντονο όταν βγουν δίσκοι του 1-2 tb με 1 Platter. Εκεί να δεις bit flip και bad sectors.

4.Μην βάζεις εφαρμογές σε δίσκους που εχεις δεδομένα (γνώμη μου). Γιατί αν χαλάσουν από τη χρήση θα χάσεις τα δεδομένα. Πάρε συρταράκι σατα και βάλε το δίσκο εκεί οπότε όταν δεν τον χρησιμοποιείς νατον βγάζεις. Θα σου έλεγα να πάρεις εξωτερικό αλλά μου έχει τύχει να τον κάνεις αποσύνδεση και μετά να χάνονται όλα τα δεδομένα. Οπότε δεν τους εμπιστευομαι.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορα hdd εχει γινει πλεον δυσκολη υποθεση. Αν το ψαξεις στο Skroutz σε πιανει καταθλιψη να βλεπεις μοντελα των 320GB στο μπατζετ των 50κατι € που ενδιαφερεσαι.

Κατα τη γνωμη μου η λυση ειναι μια. Παραγγελνεις σημερα κιολας οποιονδηποτε απο τους παρακατω σκληρους. Μην το καθυστερεις καθολου. Αυριο μπορει να ειναι αργα.

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0587097&catid=020801

Msystems.gr - Προϊόντα - Western Digital 500GB Caviar Blue SATA III

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως. Αν παραγγήλεις σήμερα με τιμές web μπορεί να σταθείς τυχερός. Αλλά παίζει και να σε πάρουν τηλέφωνο και να σου πουν ότι άλλαξε η τιμή.

Εγώ την παρασκευή που πρόλαβα και αγόρασα έναν 2τβ earx το μαγαζί δεν είχε ενημερωθεί για την αύξηση τιμών. Είχε δύο δίσκους στα 97 euro o καθένας. Δεν είχα λεφτά μαζί μου να πάρω και τους δύο. Το σάβατο που είδα το site τους είχαν ανεβασει την τιμή, και προφανώς δεν είχαν παραγγείλει νέους γιατί παρασκευή απόγευμα 8 που τον αγόρασα είχαν κλείσει οι αντιπροσωπίες. Οπότε έβγαλαν κέρδος από το πουθενα. (φυσικά και δεν αγόρασα τον δεύτερο)

Πάντως κάνε μια προσπάθεια να τον αγοράσεις online. ϊσως να σταθείς τυχερός

Link to comment
Share on other sites

4.Μην βάζεις εφαρμογές σε δίσκους που εχεις δεδομένα (γνώμη μου). Γιατί αν χαλάσουν από τη χρήση θα χάσεις τα δεδομένα. Πάρε συρταράκι σατα και βάλε το δίσκο εκεί οπότε όταν δεν τον χρησιμοποιείς νατον βγάζεις. Θα σου έλεγα να πάρεις εξωτερικό αλλά μου έχει τύχει να τον κάνεις αποσύνδεση και μετά να χάνονται όλα τα δεδομένα. Οπότε δεν τους εμπιστευομαι.

Αποσυνδεση με τον νορμαλ τροπο, ασφαλη καταργηση και ολα τα κομπλε, και ομως χαθηκαν ολα τα δεδομενα;;;

Οκ WD, 7200 RPM, 500GB αλλα ρε παιδια η μητρικη δεν εχει SATA III...

Αυτο δεν ειναι προβλημα; ; ;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτός που πήρα είναι sata III (earx) αλλά η μητρική είναι sata II. Παίζει κανονικά. Αλλά δες στο site της wd μήπως πρέπει να βάλεις κανένα Jumper. Εμένα στο μαγαζί που το πήρα μου είπαν ότι ίσως χρειάζεται jumper. τον έβαλα χωρίς, δούλεψε όπότε δεν το έψαξα παραπάνω.

ΥΓ.Συμβατό και με το SATA II πρωτόκολλο .(To λέει στη σελίδα της msystems, τώρα το είδα)

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν χρειαζεται ουτε jumper-ακι ουτε τιποτα αυτος: Msystems.gr - Προϊόντα - Western Digital 500GB Caviar Blue SATA III OK...

Αυτος ομως;;; WD Caviar Blue WD5000AAKX - Σκληρός δίσκος - 500 GB - Sata III 6Gb/s | Multirama Με την συμβατοτητα SATA III τι ''παιζει'';;;

EDIT: Οι ιδιοι ειναι, τωρα το ειδα...

Τσεκαρα τιμες σε Get It Now, Πλαισιο, Electroworld και αγγιζει τα 75 ευρω παιδια... Μα καλα τι θεομηνια ελαχε στην Ταϊλανδη...

Να 'ναι καλα ο Skroutz βρηκα 4 καταστηματα που εχουν το συγκεκριμενο δισκο και σε καλυτερες τιμες, κοντα στην περιοχη του παιδιου...

WD5000AAKX HDD CAVIAR BLUE 500GB/SATA3/3.5"/7200/16MB CACHE

WD Caviar Blue 500GB WD5000AAKX 3,5"

WD SATA-3 500GB Caviar Blue (WD5000AAKX)

WD Caviar Blue 500GB WD5000AAKX 3,5" SATA3

Απο εσας θελω να ακουσω γνωμες εφοσον εχετε δοκιμασει καποια απο τα 4 παραπανω καταστηματα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αυτη την στιγμη χρησιμοποιω και Samsung και WD και Seagate και Hitachi σκληρους (συνολικα καμια 20αρια) και δεν ειχα με κανεναν προβλημα...Ως τωρα φυσικα...Βεβαια η σειρα 7200.11 της Seagate ειχε προβληματα με το firmware δεν ειναι κρυφο...Φυσικα πλεον με την αποροφηση της Samsung HDDs απο την Seagate και της Hitachi GST απο την WD σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχουν πολλες επιλογες.

Εγω παντως θα σου ελεγα αν ΔΕΝ καιγεσαι να περιμενεις....Βγαζουν ολοι 4TB τωρα οποτε οταν φτασουν εδω οι τιμες θα εχουν πεσει (αφου ανεβηκαν εξαιτιας της πλημυρας) και θα πεσουν και αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν στο χερι μου θα περιμενα σταντε...Ελα ντε ομως που δεν ειναι...Ο φιλος θα τον αγορασει, οχι εγω...:p

Λοιπον εχουμε και λεμε, λογω του οτι ή αυριο θα γινει η αγορα ή θα περιμενει...[Α, ρε Ταϊλανδη]...

Καταληξαμε σε 3 μοντελα της WD...Θελω τις γνωμες σας ρε παιδια και συντομα...:rolleyes:

Western Digital Caviar Blue 750GB SATA ( WD7500AALX ) | Skroutz.gr

Western Digital Caviar Black 500 GB SATA | Skroutz.gr

Western Digital Caviar Blue 500GB SATA ( WD5000AAKX ) | Skroutz.gr

Ολοι SATA III, με διαφορες σε Cache, δυο μπλε, ενας μαυρος, δυο 500αρηδες, ενας 750αρης...

Ακουω. . .

Link to comment
Share on other sites

Ο Black ειναι σαφως ο καλυτερος απο τους 3 λογο επιδοσεων και κατασκευης.....Εγω θα προτεινα να παει εκει, εκτος αν προτιμαει χωρο αποθηκευσης παραπανω απο ταχυτητες και ποιοτητα κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως Blue με Black έχουν ελάχιστες διαφορές. Οπότε εγώ θα έπαιρνα αυτόν με τα 750GB αφού είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά στην χωριτικότητα (+50%).

Το καλύτερο value/money όλων ήταν ο Samsung Spinpoint F3 1tb @ 53 ευρώ απο vstudio αλλα σήμερα που ξανακοίταξα έχει 105 :woot::woot::woot:

Link to comment
Share on other sites

+1

Πολυ καλος SATA 3Gbps o Samsung F3. Λιγο θορυβωδης σε σχεση με τους WD μου αλλα οταν θα θελω παλι σκληρο θα ψαξω για F3 μοντελο SJ(SATA2) γτ δεν ξερω λεει ο SM(SATA 3). Στα bench τσακιζει κοκκαλα αν κοιτα καποιος κι αυτη την πλευρα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.