Jump to content



Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Εγω δεν μπορω να καταλαβω αποθηκη - εργοστασιο τις wd πλημηρισε γιατι ανεβαινουν ολοι οι δισκοι?

από το λινκ του [MENTION=400]astrolabos[/MENTION] αν δείς αναφέρει προς το τέλος :

"...iSuppli also said the flooding may have affected operations of Nidec Corporation, a Japanese company that supplies more than 70 per cent of the motors in global hard drives...."

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Τίποτα από τα δύο. Οι εγκαταστάσεις δεν έπαθαν ζημιές απ'όσο ξέρω. Απλώς δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση οι εργαζόμενοι γιατί όλη η περιοχή είναι μέσα στο νερό. Θα πάνε για δουλειά μόλις κατέβει η στάθμη. Οπότε μέχρι τότε δεν θα μπορεί να καλυψει την ζήτηση αγορά και γι αυτό αύξησαν τις τιμές. ( νόμος ζήτησης-προσφοράς, δυστυχώς έτσι δουλεύει η αγορά)

ΥΓ. Παιδιά διάβασα ότι δεν έχουν πρόβλημα οι εγκαταστάσεις. Εκτός κι αν υπάρχουν νεότερες πληροφορίες (το παραπάνω ποστ γράφτηκε όσο έγραφα το δικό μου)

Link to comment
Share on other sites

από το λινκ του @astrolabos αν δείς αναφέρει προς το τέλος :

"...iSuppli also said the flooding may have affected operations of Nidec Corporation, a Japanese company that supplies more than 70 per cent of the motors in global hard drives...."

Δικο μου λαθος τοτε δεν το προσεξα

Link to comment
Share on other sites

καμια φορά πουλάς σε τιμές τέτοιες ώστε να μπορέσεις να αντικαταστήσεις το προιον που φεύγει από το ράφι σου.

όχι οτι παίρνω το μέρος του πλαισίου αλλά λέμε τώρα!

Αν δεν είχε καθόλου δίσκους και αποφάσιζε να βάλει θα αύξανε τις τιμές πχ στα κινητά για να χρηματοδοτήσει τους δίσκους;

Τα προϊόντα αγοράζονται με χρήματα του εμπόρου όχι του πελάτη.

Είναι απάτη να χρηματοδοτείτε το προϊόν με το υπερκέρδος του προηγούμενου.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο στο ιντερνετ σε διάφορα ελληνικα online μαγαζιά. ΔΕΝ έχουν ανεβάσει όλοι τις τιμές. Ψάξε λίγο μπας και προλάβεις να αγοράσεις πριν τις τσιμπήσουν.

Ψάξε στο skroutz να δεις.

Αλλά από δευτέρα τρίτη που θα επικοινωνήσουν με αντιπροσωπίες θα ανέβουν και στους άλλους. Παρασκευή και σάββατο που ανέβηκαν πολλοί ακόμα δεν το είχαν πάρει χαμπαρι

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε καθόλου δίσκους και αποφάσιζε να βάλει θα αύξανε τις τιμές πχ στα κινητά για να χρηματοδοτήσει τους δίσκους;

Τα προϊόντα αγοράζονται με χρήματα του εμπόρου όχι του πελάτη.

Είναι απάτη να χρηματοδοτείτε το προϊόν με το υπερκέρδος του προηγούμενου.

εγώ για το χρυσό ξέρω για το χρυσό θα σου πω.

πουλάς με βάση την τρέσουσα τιμή κιλού +την εργασία+κέρδος.

αν πέσει (η ουγγιά) φτηναίνουν τα κοσμήματα ,αν ανέβει ακριβαίνουν.

γιατί πρέπει να μπορείς να ξαναπάρεις τόσα γραμμάρια χρυσό όσα πούλησες.

αν ο παραλληλισμός είναι άστοχος επειδή δεν υπάρχει πρώτη ύλη συγχωράτε με.

το να αναπληρώσεις την πρώτη ύλη δεν είναι υπερκέρδος.

Link to comment
Share on other sites

εγώ για το χρυσό ξέρω για το χρυσό θα σου πω.

πουλάς με βάση την τρέσουσα τιμή κιλού +την εργασία+κέρδος.

αν πέσει (η ουγγιά) φτηναίνουν τα κοσμήματα ,αν ανέβει ακριβαίνουν.

γιατί πρέπει να μπορείς να ξαναπάρεις τόσα γραμμάρια χρυσό όσα πούλησες.

αν ο παραλληλισμός είναι άστοχος επειδή δεν υπάρχει πρώτη ύλη συγχωράτε με.

το να αναπληρώσεις την πρώτη ύλη δεν είναι υπερκέρδος.

Πριν αρκετά χρόνια ο χρυσός είχε μια μεγάλη διακύμανση στην τιμή του και μερικοί χρυσοχόοι έχασαν λεφτά ενώ άλλοι κέρδισαν . Έκτοτε αποφάσισαν να φύγουν από το νόμισμα και όλες οι δουλειές τους να εκτιμώνται σε γραμμάρια.

Στην ουσία το χρυσοχοείο είναι ανταλλακτήριο συναλλάγματος.

Δεν μπορείς λοιπόν να τους συγκρίνεις με τους υπόλοιπους εμπόρους που χρησιμοποιούν το νόμισμα

Link to comment
Share on other sites

^^ Euro Spot Price Gold, Silver, Platinum and Palladium Chart Images in Euro per oz and per kilo

δεν ισχύει αυτό που λες.

ο χρυσός είναι ένα ακόμα αγαθό των αγορών.

αποτιμάται σε νόμισμα καθημερινά στις χρηματαγορές και με βάση αυτό

εμπορεύεται.

αν δέχεσαι οτι αυτό είναι σωστό, σωστό είναι και ότι παίζει με τους δίσκους.

προσφορά και ζήτηση είναι και εκεί.Αν κάποιος προς τα πίσω σου το πουλάει πιο ακριβά

και εσύ προς τα μπροστά με την αυξημένη τιμή θα το σπρώξεις.

΄

και νομίζω πως σε ό,τι τιμή και αν έχει αγοράσει το μικρόstock του ,για cpu κλπ λέω

όταν ανακοινώνονται πτώσεις τιμών συμορφώνονται προς τα κάτω (πριν αδειάσουν τα ράφια) και υπάρχει επιστροφή κέρδους (συμψηφισμός τιμολογίων)

Link to comment
Share on other sites

^^ Euro Spot Price Gold, Silver, Platinum and Palladium Chart Images in Euro per oz and per kilo

δεν ισχύει αυτό που λες.

ο χρυσός είναι ένα ακόμα αγαθό των αγορών.

αποτιμάται σε νόμισμα καθημερινά στις χρηματαγορές και με βάση αυτό

εμπορεύεται.

αν δέχεσαι οτι αυτό είναι σωστό, σωστό είναι και ότι παίζει με τους δίσκους.

προσφορά και ζήτηση είναι και εκεί.Αν κάποιος προς τα πίσω σου το πουλάει πιο ακριβά

και εσύ προς τα μπροστά με την αυξημένη τιμή θα το σπρώξεις.

΄

και νομίζω πως σε ό,τι τιμή και αν έχει αγοράσει το μικρόstock του ,για cpu κλπ λέω

όταν ανακοινώνονται πτώσεις τιμών συμορφώνονται προς τα κάτω (πριν αδειάσουν τα ράφια) και υπάρχει επιστροφή κέρδους (συμψηφισμός τιμολογίων)

Αν ασχολείσαι με το χρυσό δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έγινα κατανοητός.

Ένα παράδειγμα: Ο φίλος μου ο Χρίστος όταν αγοράζει κοσμήματα επί πιστώσει για να πουλήσει στο μαγαζί του, δεν χρωστάει χρήματα στον έμπορο. Χρωστάει γραμμάρια. Εάν στείλει 10 καδένες για γυάλισμα, δεν χρωστάει χρήματα για το γυάλισμα. Χρωστάει γραμμάρια.

Όσο είναι στην βιτρίνα το κόσμημα κοστίζει γραμμάρια και μόνο όταν αγοραστή από τον πελάτη μετατρέπετε σε νόμισμα.

Στον αγορανομικό κώδικα υπάρχει μια διάταξη που καθορίζει την αισχροκέρδεια. Αυτή βγαίνει από την διαφορά του τιμολογίου αγοράς με το τιμολόγιο πώλησης, του ίδιου προϊόντος.

Δεν είναι δυνατόν να θεωρείς λογικό να πουλάει κάποιος ένα προϊόν με τιμή από τιμολόγιο ενός άλλου προϊόντος που θα αγοράσει αργότερα. Που δεν είναι και σίγουρο, γιατί μέχρι να αγοράσει μπορεί να έχουν πέσει πάλι οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

1.ο φίλος σου δεν λέει όλη την αλήθεια :) ή το υπεραπλούστευσε, αλλά απομακρυνθήκαμε πολύ από τους δίσκους.

2.ο αγορανομικός κώδικας που περιγράφεις ίσως να υπάρχει, κανένας ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τον εφαρμόζει/ελέγχει.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ότι πιο σοκαριστικό έχει γίνει στο θαυμαστό κόσμο των PC από πλευράς τιμών, ακόμη και με τις μνήμες τρωγόταν, τα σκαμπανεβάσματα γίνονταν σχετικά συχνά αλλά εδώ μιλάμε παίζει σόκ, "το γιγαμπάιτ τραβά την ανηφόρα". Λές να θέλουν να κατεβάζουμε λιγότερο:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα 2 δίσκους από έξω και θα μου έρθουν περίπου στην ίδια τιμή που τους είχαν στην Ελλάδα πριν την ανατίμηση και με τα έξοδα αποστολής.

Εδώ ας κρατήσουν τις "καινούργιες πιο ακριβές παρτίδες" που έφεραν παράλληλα με τις πλημμύρες .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.