Jump to content


Τιμές σκληρών δίσκων


junior-21-

Recommended Posts

Παλι καλα που προλαβα να αγορασω μπολικους 2ΤΒ πριν κανα μηνα για το server μου.

Μου ελειπε ενας και τον παραγγειλα απο το you.gr στα 94ε αλλα δεν τον βλεπω να ερχεται...

Δεν υπαρχει περιπτωση παντως να μην ξαναπεσουν οι τιμες, αργα η γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 356
  • Created
  • Last Reply

Απο όσα έμαθα απο γνωστό μου εργαζόμενο στον κλάδο, η αγορά στους σκληρούς θα ανακάμψει μετά την πάροδο 3μήνου. Σαφώς όπως βλέπετε ξεκάθαρα, έχουμε να κάνουμε κι εδώ με καρτέλ. Δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, κάποτε ο πρόεδρος της Seagate είχε κατηγορήσει τη Samsung και τη Western Digital για την ανεξέλεγκτη πτώση των τιμών στην αγορά σκληρών δίσκων και οτι είναι αδικαιολόγητο να πουλάνε τόσο χαμηλά, "σχεδόν στο κόστος". Ε, να λοιπόν η ευκαιρία τους, με επιχείρημα τις πλημμύρες, να αυξήσουν τις τιμές στους σκληρούς δίσκους. H Apple ήδη προχώρησε σε προειδοποίηση προς τους επενδυτές της για σοβαρές ελλείψεις μόλις εξαντληθούν τα αποθεματικά σκληρών. Αυτό θα συμβεί αρχές του Q1 2012. Οπότε μάλλον Q2 2012 θα ομαλοποιηθεί η αγορά. Αν δεν έχει καταστραφεί ο κόσμος μέχρι τότε... :)

Κι εδώ ενα ωραιότατο άρθρο, ενδεικτικό της κατάστασης:

http://www.makeuseof.com/tag/hard-drive-prices-rise-thailand-flooding-news/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι επιχειρημα....Εδω ακομα και τα marketing των εταιρειων δεν εχουν κομματια. Οπως και να εχει οι κατασηματαρχες ειναι κερδισμενοι απο αυτο, οχι οι εταιρειες. Οι εταιρειες εχουν πουλησει ηδη ολο τους το στοκ στους αντιπροσωπους οποτε με την σειρα τους εκεινοι μαζι με τα μαγαζια θα βγαλουν κερδος.

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα το έπαιξαν χρηματιστήριο. Οι σωστοί κράτησαν τις τιμές μέχρι εξάντλησης αποθεμάτων (πολύ λίγοι). Οι υπόλοιποι (οι περισσότεροι) προχώρησαν σε ανατιμήσεις με σκοπό τον επιπλέον κέρδος εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση. Βέβαια με τέτοιες απαγορευτικές τιμές, το πόσο κερδισμένοι θα βγούν οι καταστηματάρχες, είναι ενα ερώτημα. Όταν επανέλθουν όμως οι παραγωγές σε κανονικούς ρυθμούς, πόσο σίγουρο είναι οτι οι τιμές θα επανέλθουν σε αυτές που υπήρχαν πριν απο το συμβάν? Ίσως προχωρήσουν σε ανατιμήσεις έστω και για μικρό χρονικό διάστημα (βλέπε αγορά μνημών και ειδικά το 2010). Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ οτι οι περισσότεροι έχουν τόνους HD videos etc

που δεν είναι απαραίτητα, δεν προτείνω να πετάξει κανείς τίποτα

αλλά αν θες να κριτικάρεις την στάση της αγοράς μια χαρά καθυστερείς τις αγορές σου.

προσωπικά θα πετάξω λίγη μουσική που δεν άκουσα ποτέ ή καμια ταινία

έρμα υπάρχει μπόλικο σε κάθε σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστήματα το έπαιξαν χρηματιστήριο. Οι σωστοί κράτησαν τις τιμές μέχρι εξάντλησης αποθεμάτων (πολύ λίγοι). Οι υπόλοιποι (οι περισσότεροι) προχώρησαν σε ανατιμήσεις με σκοπό τον επιπλέον κέρδος εκμεταλλευόμενοι την κατάσταση. Βέβαια με τέτοιες απαγορευτικές τιμές, το πόσο κερδισμένοι θα βγούν οι καταστηματάρχες, είναι ενα ερώτημα. Όταν επανέλθουν όμως οι παραγωγές σε κανονικούς ρυθμούς, πόσο σίγουρο είναι οτι οι τιμές θα επανέλθουν σε αυτές που υπήρχαν πριν απο το συμβάν? Ίσως προχωρήσουν σε ανατιμήσεις έστω και για μικρό χρονικό διάστημα (βλέπε αγορά μνημών και ειδικά το 2010). Θα δείξει...

Βασικα αυτη η φορα ειναι η μονη που παιρνω το μερος των καταστηματων διοτι δεν μπορουσαν να προβλεψουν το τι θα γινει. Αλλες φορες ομως οπως με τις μνημες πριν καιρο και γενικα με πολλα κομματια υπαρχει "ενδειξη" οτι θα αλλαξουν οι τιμες και ετσι στοκαρουν οτι μπορουν και μετα το μοσχοπουλανε.

Link to comment
Share on other sites

Μπααα [MENTION=130]DarkSaga[/MENTION] και εγώ έτσι έκανα για καιρό είναι η αλήθεια και όντως ξεφορτωνόμουν ταινίες που δεν έπαιζε να ξαναδώ αλλά τελικά μένεις γρήγορα με αυτές που δε θες να σβήσεις.

11 μέρες που τον παρήγκειλα και ακόμα ... :getlost:

Link to comment
Share on other sites

με το σημερινό bandwith πραγματικά πιο εύκολα βρίσκω κάτι να το κατεβάσω παρά στους δίσκους μου....

βέβαια δεν είμαι και ιδιαίτερα οργανωμένος ούτε και εκλεκτικός...

δίκιο θα χεις...

απλά ο χώρος ποτέ δεν είναι αρκετός,τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω οτι σε καθε συστημα υπαρχει πολυ σαβουρα, απο αχρηστες εικονες που τελικα πιανουν καμια 30αρια giga μεχρι blueray συλλογες και διπλα αρχεια απο ξεζιπαρισμα που παρεμιναν σε καποιο αλλο φακελο. Ενας "νοικοκυρης" βεβαια μπορει και κραταει το pc καθαρο αλλα αυτο δεν ειναι το θεμα μας εδω,το θεμα ειναι οτι εχουμε να κανουμε με:

Καρτέλ

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Καρτέλ ονομάζεται η ρητή σύμπραξη (συμφωνία) μεγάλων κυρίως επιχειρήσεων εταιρικής μορφής δραστηριοποιούμενων στον ίδιο κλάδο, δηλαδή ανταγωνιστικών, με σκοπό την αποφυγή του μεταξύ τους ανταγωνισμού δια κοινής διαμόρφωσης ενιαίας τιμής των προσφερομένων υπηρεσιών ή των προϊόντων τους, ή και με πολύ ελάχιστες μεταξύ τους διαφορές τιμών. Ο σχηματισμός καρτέλ είναι παράνομος καθώς το Δίκαιο ανταγωνισμού τον απαγορεύει.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα στο google πριν μια βδομάδα με αναζήτηση στα αγγλικά και βρήκα ότι οφείλεται στην άυξηση κατά 40% της τιμής μίας πρώτης ύλης που την έχουν οι κινέζοι. Παρόλο που δε χρησιμοποιούν μεγάλη ποσότητα από αυτή στο σκληρό δίσκο έφερε αυτές τις αυξήσεις...

Όλα αυτά όμως μου φαίνονται ότι είναι δικαιολογίες.

Link to comment
Share on other sites

η αλυσίδα τροφοδοσία των εργοστασίων είχε πρόβλημα πριν μια βδομάδα

της WD της Seagate και ενός κατασκευστή μηχανικων μερών που προμηθεύει το 70% των κατασκευαστών, όνομα δεν θυμάμαι.

οι εταιρείες αρνούνται να δηλώσουν και ζημιά στις εγκαταστάσεις μην πληγεί η αξιοποιιστία τους...

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ (δηλ. οι σκλάβοι μου, δηλ. ο SLN)...

220px-Blu-ray_200GB.jpg

...αλλά, tbh, το μέσο δεν έχει σημασία.

Το βασικό είναι να μη σβήσουμε κανένα αρχείο γιατί αν εξαφανιστεί το WWW πώς θα το κάνουμε restore;! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.