Jump to content


Αγορα απο εξωτερικο


sijoune

Recommended Posts

Γεια σας και καλως σας βρηκα. :)

Λοιπον, θελω να αγορασω καποια πραγματακια απ'εξω και θα ηθελα την βοηθεια σας. Θελω να αγορασω την καρτα γραφικων GeForce GTX560 και το τροφοδοτικο της Corsair ΤΧ650 V2. Οι τιμες στην Ελλαδα ειναι υπερβολικες κατα τη γνωμη μου και ετσι ξεκινησα να ψαχνω να αγορασω απ'εξω. Μεχρι τωρα εχω αγορασει διαφορα πραγματακια απο Ebay και αρκετα βιβλια απο το Amazon. Δεν μου ειχε κατσει ποτε να πληρωσω τελωνειο, αλλα οι τιμες ηταν μικρες και δεν με πολυ ενοιαζε.

Βρηκα λοιπον απο το Αμερικανικο Amazon αυτα που θελω σε πολυ καλες τιμες:

[ame=http://www.amazon.com/gp/product/B0050I1PHO/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&m=ATVPDKIKX0DER]EVGA GeForce GTX 560[/ame]

[ame=http://www.amazon.com/Corsair-CMPSU-650TX-650-Watt-Certified-Supply/dp/tech-data/B000X24ISU/ref=de_a_smtd]Corsair ΤΧ650 V2[/ame]

Θελω να ρωτησω 2 πραγματα. Αμα παρω απο amazon.com, ξερω αν θα πληρωσω επιπλεον σε φορους και υπαρχει καποιο αλλο μαγαζι εντος ΕΕ με εξισου καλες τιμες για να κοιταξω? Δεν εχω αγορασει ηλεκτρονικα ειδη απο εξω και δεν ξερω που να κοιταξω. Θα εκτιμουσα πολυ οποια βοηθεια.

Ευχαριστω.

*Ειδα την λιστα με καταστηματα στο sticky thread αλλα ειναι τεραστια και πελαγωσα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλως ηθρες στο φορουμ

κοιτα εδω

gtx 560 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

εαν δεν πληρωσεις τελωνιο κοστιζει 35 ευρω φθηνοτερα εαν πληρωσεις ομως θα σου βγει πιο ακριβα

συνεπως δεν ξερω κατα ποσο αξιζει αυτη η κινηση

Κανονικα απο Αμερικη εχει τελωνειο, εχεις πολλες πιθανοτητες να το γλιτωσεις εαν στο στειλουν με Αμερικανο ταχυδρομειο σαν δωρο

αλλα ενα καταστημα δεν το κανει αυτο γιατι εναντια στους ορους τους

οποτε εαν πληρωσεις και τελωνειο θα σου βγει πιο ακριβα

ψαξε amazon uk εαν βρεις κατι καλο γιατι εντος ΕU δεν εχεις φορους επιπλεον

και για τροφοδοτικο κοιτα αυτο τι συπερ τιμη εχει

http://www.skroutz.gr/s/302253/CoolerMaster-GX-750W.html

και πιο πολλα watt και το ιδιο αξιοπιστο σαν το corsair

εγω ειχα παρει απο εξωτερικο καρτα γραφικων απο Αμερικη μια μεταχειρισμενη gtx 295 επειδη ηταν ευκαιρια και μου το εστειλε σαν gift το παιδι και δεν πληρωσα τελωνειο ενα καταστημα δεν επιτεπεται να το κανει αυτο

Link to comment
Share on other sites

gtx 560 - Κάρτες Γραφικών | Skroutz.gr

εαν δεν πληρωσεις τελωνιο κοστιζει 35 ευρω φθηνοτερα εαν πληρωσεις ομως θα σου βγει πιο ακριβα

συνεπως δεν ξερω κατα ποσο αξιζει αυτη η κινηση

Δεν ειναι ετσι ακριβως. Εσυ κοιτας την πιο φτηνη, αλλα οι πρωτες καρτες με τα 170€ ειναι απο εταιριες οτι να ναι. Δεν ειναι EVGA. Δεν θελω να παρω ουτε Point of View, ουτε MSI, ουτε Gainwar.

Απο Ευρωπη παιζει να βρω σε κανενα μαγαζι πιο καλες τιμες απο Ελλαδα. Γενικα δεν ξερω και θα ηθελα καποιος να μου πει να ξερω και για αλλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η Msi οτι να ναι εταιρια?? δεν το νομιζω φιλε μου ισα ισα το αντιθετο...

και επιτα σε αυτη την τιμη κοστιζουν και οι asus, gigabyte

τωρα αμα εχεις κολλησει με την evga τι να σου πω

το σιγουρο ειναι πως οι 3 εταιριες που εγραψα ειναι ισαξιας υλοποιησης!

Link to comment
Share on other sites

Φαινομενικά μπορεί να συμφέρει αγορά από το εξωτερικό, και ειδικά από ευρώπη αν δεν έχει τελωνεία.

ΑΛΛΑ φαντάσου να είναι DOA (Dead on Arrival) ή κάποια στιγμή να χαλάσει. Θα δώσεις πολλαπλάσια σε μεταφορικά μία για να το στείλεις ξανά και άλλη μία να γυρίσει.

Πάρε από ελληνικό κατάστημα και ας έχει λίγο πιο ακριβά.

Γνώμη μου παντα. Τα λεφτά δικά σου είναι ότι θες τα κάνεις !

ΥΓ. Το corsair Που διάλεξες είναι κορυφή. Έχω το προηγούμενο μοντέλο. Έχω και ένα coolermaster GX. Αλλά το cosrsair έχει περισσότερα πριζάκια Molex και sata και αν βαλεις πολλούς σκληρούς και ανεμιστήρες δεν θα χρειαστει να δώσεις επιπλέον σε διακλαδώσεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στο θέμα κάρτα γραφικών οι αγορές καλύτερα να γίνονται από Ελλάδα για να έχεις άμεση την εγγύηση,εκτός αν πρόκειται για μεταχειρισμένη που θα έχεις την καλύτερη τιμή όπου τότε πας πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλως σας βρηκα. :)

Λοιπον, θελω να αγορασω καποια πραγματακια απ'εξω και θα ηθελα την βοηθεια σας. Θελω να αγορασω την καρτα γραφικων GeForce GTX560 και το τροφοδοτικο της Corsair ΤΧ650 V2. Οι τιμες στην Ελλαδα ειναι υπερβολικες κατα τη γνωμη μου και ετσι ξεκινησα να ψαχνω να αγορασω απ'εξω. Μεχρι τωρα εχω αγορασει διαφορα πραγματακια απο Ebay και αρκετα βιβλια απο το Amazon. Δεν μου ειχε κατσει ποτε να πληρωσω τελωνειο, αλλα οι τιμες ηταν μικρες και δεν με πολυ ενοιαζε.

Βρηκα λοιπον απο το Αμερικανικο Amazon αυτα που θελω σε πολυ καλες τιμες:

EVGA GeForce GTX 560

Corsair ΤΧ650 V2

Θελω να ρωτησω 2 πραγματα. Αμα παρω απο amazon.com, ξερω αν θα πληρωσω επιπλεον σε φορους και υπαρχει καποιο αλλο μαγαζι εντος ΕΕ με εξισου καλες τιμες για να κοιταξω? Δεν εχω αγορασει ηλεκτρονικα ειδη απο εξω και δεν ξερω που να κοιταξω. Θα εκτιμουσα πολυ οποια βοηθεια.

Ευχαριστω.

*Ειδα την λιστα με καταστηματα στο sticky thread αλλα ειναι τεραστια και πελαγωσα.

Για δοκιμασε να κανεις checkout....να δουμε αν θα σου βγαλει το ιδιο.We're sorry. This item can't be shipped to your selected destination. You may either change the shipping address or delete the item from your order.Το αμερικανικο amazon καποιες κατηγοριες προιοντων δεν τις στελνει ελλαδα ενω αν δοκιμασεις το αγγλικο θα σου κοστισει πιο ακριβα απο Ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για τη βοηθεια, αλλα το εχω τσεκαρει. Γλιτωνω λιγα ομως σε σχεση με εδω. Προτιμω αν ειναι τοσο μικρη διαφορα να τα παρω απο Ελλαδα. Θα δω, το ψαχνω ακομα...

Βρηκα ομως και καποια αλλα sites για hardware απο Ευρωπη.

Overclockers UK : Εχω διαβασει τα καλυτερα σε ξενα φορουμ

hardwareversand.de - Startseite

Θα το ψαξω λιγο ακομα μιας και δεν βιαζομαι πολυ. Θελω πριν αγορασω κατι να εχω εξαντλησει ολες τι επιλογες μου.

Edit: Πιστευετε σε αυτο το price range ειναι καλες οι επιλογες μου? Με ενδιαφερει ιδιαιτερα η γνωμη σας για το τροφοδοτικο γιατι οτι παρω θα το κρατησω για καιρο. Θελω να δωσω MAX 100€ και να ειναι modular. Για το ΤΧ650Μ εχω ακουσει τα καλυτερα. Το εχει κανενας σας? Υπαρχει καμια αλλη προταση?

Link to comment
Share on other sites

οποια καρτα και να παρεις οτι και μαρκα να ειναι θα εχεις τις ιδιες επιδοσεις.δεν ειναι η evga καλυτερη απο την asus πχ.μονο αν πας σε καποια εκδοση overclocked η εχει καλυτερη ψηξη.

τα pcb ειναι ακριβως ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για τη βοηθεια, αλλα το εχω τσεκαρει. Γλιτωνω λιγα ομως σε σχεση με εδω. Προτιμω αν ειναι τοσο μικρη διαφορα να τα παρω απο Ελλαδα. Θα δω, το ψαχνω ακομα...

Βρηκα ομως και καποια αλλα sites για hardware απο Ευρωπη.

Overclockers UK : Εχω διαβασει τα καλυτερα σε ξενα φορουμ

hardwareversand.de - Startseite

Θα το ψαξω λιγο ακομα μιας και δεν βιαζομαι πολυ. Θελω πριν αγορασω κατι να εχω εξαντλησει ολες τι επιλογες μου.

Edit: Πιστευετε σε αυτο το price range ειναι καλες οι επιλογες μου? Με ενδιαφερει ιδιαιτερα η γνωμη σας για το τροφοδοτικο γιατι οτι παρω θα το κρατησω για καιρο. Θελω να δωσω MAX 100€ και να ειναι modular. Για το ΤΧ650Μ εχω ακουσει τα καλυτερα. Το εχει κανενας σας? Υπαρχει καμια αλλη προταση?

μηπως ξερει κανεις ποσο πανε τα μεταφορικα για αγορα καρτας γραφικων απο overclockers.co.uk ?

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις ποσο πανε τα μεταφορικα για αγορα καρτας γραφικων απο overclockers.co.uk ?

23 λιρες για VGA

27 λιρες για psu

43 και για τα δυο μαζι.

Το overclockers συμφερει μονο για μεγαλες παραγγελιες για να πεσουν λιγακι τα τεραστια μεταφορικα λογο dhl...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως 25-30 ευρώ :nothing:

Δε μπορώ να καταλάβω με ποια λογική αγοράζει κάποιος από εξωτερικό για να κερδίσει το πολύ 5-10 ευρώ και αν (στην πλειονότητα των περιπτώσεων)! Να χαρώ τον πατριωτισμό μας.

Link to comment
Share on other sites

Air max 97

Ελλαδα: 180€

Αμερικη: 92€ συμπεριλαμβανομενου μεταφορικων και εκτελωνισμου 3€

Με τοσους φορους που πληρωνω χωρις λογο, πχ για σπιτι που μου ανηκει, θα προτιμησω να αγορασω στη μιση τιμη.

Αλλο παραδειγμα. Χαλαει καρτα microSD class 6, επιστρεφεται στο πολυαγαπημενο πλαισιο και ηθελαν να την αλλαξουν με class 2 ή πιστωτικο 2.5€. Σορρυ, αλλα δεν θα υπαρξει επομενη φορα.

Τωρα αν πιστευεις οτι η χωρα εφτασε σ αυτο το σημειο επειδη μερικες χιλιαδες ανθρωποι αγοραζουν μικροπραγματα απο εξωτερικο κ δεν αποδιδεται ο φπα, τοτε θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και όχι. Η χώρα έφτασε μεταξύ άλλων σε αυτό το σημείο επειδή ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ άνθρωποι καταναλώνουν εισαγόμενα αγαθά τη στιγμή που δεν παράγουν τίποτε και αναλίσκονται στο εμπόριο, τη μεσιτεία και την παροχή υπηρεσιών (μεταξύ μας).

Για να επανέλθουμε στο θέμα μας μιλάω για μικροδιαφορές στην τιμή και όχι για κερδοσκοπικές συμπεριφορές. Αν ΟΛΑ τα ελληνικά καταστήματα είναι τελικά αναξιόπιστα, τότε πάω πάσο. Προσωπικά εγώ από όσα σκρουτζάδικα αγόρασα δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα και χαίρομαι που στήριξα αυτές μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.