Jump to content



Κλοπή κινητού, smartphone, laptop - Αντιμετώπιση


kreach

Recommended Posts

Λοιπόν σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θρεντ με αφορμή την κλοπή του ipod touch που έχω...

1) Πώς αντιμετωπίζει κανείς κάτι τέτοιο αφού γίνει η ζημιά? Πέρα από το να το δηλώσω στο πλησιέστερο ΑΤ...

2) Πώς μπορεί κάποιος να ''προετοιμαστεί'' για τέτοιο ενδεχόμενο? Πέτυχα στο google κάτι προγραμματάκια πχ Open source anti-theft solution for Mac, PCs & Phones – Prey

PS Βρήκα κ τούτο, αλλά δεν έχω το id

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις το Apple ID; Είναι ο λογαριασμός με τον οποίο συνδέεται κάποιος σε όλες τις υπηρεσίες της Apple. Νομίζω πως τα υπόλοιπα νούμερα (Serial, IMEI, UPC, Part No.) τα έχει το κουτί της συσκευής.

Επίσης από όσο ξέρω η Apple με το iOS 5 και το iCloud έχει την υπηρεσία "FInd my iPhone" με την οποία εντοπίζεις τη χαμένη συσκευή σου. Δυστυχώς εάν δεν την είχες σετάρει από πριν δε νομίζω πως μπορεί να γίνει κάτι τώρα. Παρόμοια υπηρεσία διαθέτει και η HTC απ' όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα ολα τα Windows Phone το χουν αυτο.

Μπορεις να το κλειδωσεις, να το βρεις και να του κανεις reset , να γραψει στην οθονη οτι γουσταρεις.ΑΚομα και να "χτυπησει" αν δεν το βρισκεις.

AWESOME.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2526]Nephiλiμ[/MENTION]

Πως γίνεται αυτό? Υπάρχει κανένα λινκ με προγράμματα? Είναι μέσω GPS?

Έχω στην κατοχή μου ένα κινητό με WM 6.5 και με ενδιαφέρει.

Windows Phone οχι Windows Mobile.

Δεν ξερω τι γινεται με αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε γίνεται, γιατί είναι παλιό και αφού έχουν βγουν Windows Phones μάλλον πλέον καλύτερα να πάει για ανακύκλωση ή να το ανταλλάξει κανείς με Windows Phone έτσι ώστε αν του το κλέψουν, να μπορεί να το βρεί.

Thx πάντως!

Ελπίζω μόνο να μην μου το κλέψουν!

Link to comment
Share on other sites

Για android παντως, υπαρχει το theft aware με απειρες (για μενα) λειτουργιες.

Κανει πανω κατω οτι και τα αλλα προγραμματα του ειδους, συν οτι μπορεις να ακουσεις αυτον που το εχει κλεψει μεσω κρυφης κλησης, να σου στειλει στιγμα gps, να κανεις hard reset/format σε καρτα (μονος η αυτοματα) και πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο το concept σαν ιδέα, αλλα τι να το κάνεις το στίγμα αν σου έχουν κλέψει το κινητό?

Να πας να το ζητήσεις απο τον κλέφτη? Λίγο δύσκολο.

Να πεις στην αστυνομία, οτι είχες ενα προγραμματάκι μέσα στο κινητό και ξέρεις που βρίσκεται ο κλέφτης και ποια είναι η θέση του κινητού αυτή τη στιγμή μέσω GPS?

Το λιγότερο θα είναι να σε κλείσουν στο τρελάδικο ή στην καλύτερη να σε αγνοήσουν.

Το καλύτερο θα ναι να γίνει όπως παλιά στο Mission Impossible, αυτοκαταστροφή του κινητού, αλλα πως θα ξέρουμε αν δουλεύει?:)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=MA2KmJMKFrQ]Mission Impossible Self Destruct message with Peter Graves.wmv - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και δεν πας αστυνομια, εννοειται πως πας και βρισκεις τον επιτηδειο και τον στελνεις στην καλυτερη στο ΚΑΤ.

Με το theft aware, ακομα και hard reset να κανεις το προγραμμα δεν φευγει. Θελει permissions για να το κανεις uninstall. Θεωρητικα παντα, καθιστα αχρηστο το κινητο με τα οπτικα/ηχητικα μηνυματα που εχουμε ορισει, ακομα και αν βγει η sim.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της αυτοκαταστροφής/αχρήστευσης της συσκευής είναι όπως είπα ωραίο.

Το να πας να βρείς τον επιτήδειο που λες και να τον στείλεις στο ΚΑΤ κρύβει κινδύνους,

αν ο επιτήδειος δεν είναι κανένα παιδάκι...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και κρυβει κινδυνους, δεν το ειπα για το κανει ο οποιοσδηποτε.

Απλα ο καθενας μπορει να κρινει τον εαυτο του και που τον παιρνει ή οχι.

Αλλο προγραμματακι που να αχρηστευει ουσιαστικα την συσκευη ξερουμε?

Για android και οχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

Πες ότι τον βρίσκεις, και τον σακατεύεις.

Αξίζει να πας στη φυλακή για ένα τηλέφωνο?

Εγώ αυτό σκέφτομαι κάθε φορά που πρόκειται να ... διαπληκτιστώ, ότι αν ξεφύγει η κατάσταση, χάσω τον έλεγχο και τον φυτέψω εγώ θα την πληρώσω στο τέλος. Αυτός κακομοίρης ήταν, κακομοίρης θα μείνει, και η δουλειά της αστυνομίας είναι αυτή, να πιάνει τους κλέφτες.

Άλλο αν δεν την κάνει και ασχολείται όλο με βλακείες.

Link to comment
Share on other sites

by the way

περσι καλοκαίρι κλέψανε το iphone 3G 16gb

ποτε δεν καναμε κατι γιαυτο αλλα επειδη εχω ακομα το κουτι του με serial number (και αποδειξη αγορας φυσικα) ρωτω αν ακομα και τωρα μπορω να κανω κατι να αχρηστευτεί :hehe:

Link to comment
Share on other sites

τα αντικλεπτικα, ειναι καλα μονο για να διατηρησεις τα προσωπικα σου δεδομενα ,να σβησεις τα αρχεια σου απομακρυσμενα π.χ. να πας να τον βρεις δεν ειναι δουλεια σου ουτε λυση.

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ έκλεψαν από τον αδερφό μου ένα HTC αφού του έσπασαν το παράθυρο στο αμάξι. (ναι, ξέρω, ας μην το άφηνε).

2-3 μέρες αργότερα, επειδή περνάω συχνά από το Μοναστηράκι/Θησείο, είδα πάκι να πουλάει ένα ίδιο...

Του είπα να πάμε να τον σβερκώσουμε, αλλά δεν ήθελε.

Η αστυνομία τους βλέπει και δεν κάνει τίποτα.

Στο κέντρο υπάρχει 3όροφο εγκαταλελειμμένο κτήριο με κλεμμένα ποδήλατα που τα πουλάνε για 200-300€.

Το ξέρουν, κανείς δεν κάνει τίποτα.

Νομίζω ότι αν πας μια βόλτα προς τα εκεί και δεις ένα ίδιο τηλέφωνο, δε χρειάζεται καν να σιγουρευτείς ότι είναι το δικό σου και τον αρπάξεις, μαζί με 2 φίλους για υποστήριξη, το παίρνεις εύκολα. Ακόμα κι αν αρχίσει να φωνάζει ή εμφανιστούν άλλοι, φωνάζοντας εσύ "κλέφτης" θα έρθουν σίγουρα από τις καφετέριες μερικοί παθόντες για υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνεις μέσω GPS?

όχι μεσω τηλεφώνου, συνηθως στελνεις sms με εντολες, τετοιου τυπου προγραματα υπαρχουν για σχεδον ολα τα λειτουργικα, υπαρχουν αρκετα αλλα τωρα αυτο βρηκα

Bak2u

Link to comment
Share on other sites

όχι μεσω τηλεφώνου, συνηθως στελνεις sms με εντολες, τετοιου τυπου προγραματα υπαρχουν για σχεδον ολα τα λειτουργικα, υπαρχουν αρκετα αλλα τωρα αυτο βρηκα

Bak2u

Μπράβο παληκάρι μου, ωραίο φαίνεται και υποστηρίζει και την συσκευή μου.

Ευχαριστώ πολύ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις με αυτά τα προγράμματα υπάρχει και ένας φόβος όπως το βλέπω,

γιατί ποιος ξέρει αν οι δημιουργοί τους (προγραμματιστές/εταιρίες) για τον Α Β λόγο,

κατα την έναρξη της εφαρμογής ή και κατα την χρήση, μπορεί να υποκλέπτουν δεδομένα/συνομιλίες κτλπ.

Παίζει δε παίζει αυτό? Εκτός και αν είναι ο κώδικας ανοιχτός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.