Jump to content




Nephiλiμ

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι το rFactor 2 έχει τρομερά στοιχεία sim. Το ίδιο κ το Assetto.

 

Μπορείς να διαβάσεις πολλά από τον Άρη σχετικά. Πρέπει να είναι φανταστικός τύπος. Έχει γράψει πολλά posts για τα physics.

 

Ένα από αυτά είναι και αυτό (μικρό απόσπασμα από εδώ ) :

 

As far as I know, AC simulates various pretty unique features.
It has a very advanced aerodynamic simulation that is also easy to understand and practically unlimited. Do other sims have active aerodynamics? Do they a good number of telemetry inputs that can be combined in ADD and MULT channels to control such aerodynamic surfaces? Speed sensitivity stalling of diffusers? Asymmetric flaps? Hell you can even design an aeroplane in AC, I know, I have... it just doesn't turn yet clear.png
Do other sims simulate flat spots, graining (although limited), blistering and tyre wear through a virtual km system that encourages proper driving?
Do other sims simulate different ABS, TC levels and EDL differentials?
Do other sims support complex hybrid systems that can modulate power delivery depending on ADD and MULT configurations of various telemetry channels. Can they also use them as traction control if needed?
Do other sims support proper McPherson and multiple link live axle suspension?
Do other sims support 3 differentials AWD systems with front share? Soon to be active too?
Do other sims support a h pattern gearbox damage solution as ours?

 

I could go on, there are plenty others more or less important.

Even our "inferior" tyre model as you guys have named it, doesn't seem so bad in the end after all, as it is still one of the best tyre models to permit proper drifting which you might not interested but it is one of the most critical situation a car can do in terms of handling. I'm not talking about drifting with your steering wheel straight. You might like it, but it does not happen in real life, it's wrong. Yet some of the more "advanced" tyre models, do suffer from it. We really hurt our brains to understand and improve our tyre model to react great on all situations.

 

Προτείνω να τον κάνεις follow και να διαβάσεις τα posts του. Εϊναι τρομερά ενδιαφέροντα, αναλυτικά και ειλικρινή. 

 

Θα δεις ότι κάθε sim κάνει κάτι καλά και κάποια άλλα κάτι άλλο.

 

Το rF2 έχει τρομερά στοιχεία όπως είπα. Το Assetto επίσης.

 

Όμως η τιμή , τα γραφικά , ο ήχος , τα Physics, τα 100% official cars και  τα 100% laserscanned tracks, κάνουν για μένα το AC πιο ελκυστικό πακέτο.

 

Αν δεν υπήρχε αυτό, θα έπαιζα αποκλειστικά με rF2 και GSCE ( το τελευταίο είναι πολύ καλό αλλά έχει αδυναμίες, έχω μεγάλες προσδοκίες για το Bonanza).

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρίχ' του λοιπόν μια ματιά, έχουν σημειωθεί πολλά και αξιοσημείωτα από τα build τις beta.. :)

Όσο για το το rFactor2, ο κύριος λόγος που με κρατά μακριά του είναι το υπερβολικό του κόστος,
σε συνδυασμό το content που βασίζεται αποκλειστικά και μόνο στο community.
Και στο rFactor (το πρώτο), το ίδιο συνέβαινε ως προς το content (και έχουμε δει ποιοτηκότατα Mods! ),
αλλά το κόστος ήταν συμβατό και ο "ανταγωνισμός" ελάχιστος. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά όσες φορές προσπάθησα στο AC κάτι δεν μου άρεζε, μετά καπάκι rF2 και καταλάβαινες διαφορά. Το FFB για μένα κάνει την διαφορά και το feeling του αυτοκινήτου.

Έχω και τα δύο, αλλά προτιμώ το rF2. Καλύτερη ανταπόκριση το τιμόνι, περισσότερη αίσθηση του δρόμου και διάβασμα πληροφοριών.

 

O ήχος είναι αρκετά καλός (για μένα καλύτερος από του AC) αλλά το AC έχει καλύτερα γραφικά.

Προσωπικά θα είχε ενδιαφέρον να στηθεί ένα DTM 2013 πρωτάθλημα σε rF2 (έχει DRS και όλα τα προβλεπόμενα, όπως επίσης και ολοκληρωμένο σύστημα κανόνες σημαίας).

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aν υπάρχει ενδιαφέρον μπορούμε να δοκιμάσουμε το rF2 με Team Apex Modding

Υπάρχει και το Blancpain Endurance Series αλλά είναι δυσκολότερα στην οδηγήση

 

 

 

 

Server κάνω εγώ (έχω σχετικά καλό upload)

 

pbXsfKy9RbSYqk8s1507.png

 

Αυτό είναι από το Apex Modding GT3 mod

 

 

Πίστα μπορούμε SaoPaolo, Norisring, ή κάποια άλλη που θα προτείνετε εσείς.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

To rF2 μου αρέσει πάρα πολύ. Τόσο πολύ που νομίζω ξεπερνά ακόμα και το Assetto Corsa. (ακούς @panosdimp ??? )

 

To μόνο που με σταματά είναι το κόστος του (85$ είναι πολλά ) . Κάποια στιγμή θα το αγοράσω σίγουρα πάντως.

 

Αν θες και επειδή εδώ μέσα δεν νομίζω πως θα βρεις κόσμο, ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Θα βρεις σίγουρα κόσμο που αγαπά το παιχνίδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις πληροφοριές.

Σήμερα δοκίμασα να κάνω dedi-server...μια χαρά έγινε.

Έκανα δοκιμές στο rF2 και μετά καπάκι AC 312T...αλλά μετά έβαλα πάλι το rF2 :lol: :lol: :lol:

 

Mακάρι να το πάρεις κάποια στιγμή, θα σου πω και ποια mod είναι πολύ καλά !!!

 

Επίσης αν μαζευτείτε καμία 10 ατομα θα το πάρετε με 25% έκπτωση...στέλνετε e-mail και σας κάνουν 25% έκπτωση...

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις πληροφοριές.

Σήμερα δοκίμασα να κάνω dedi-server...μια χαρά έγινε.

Έκανα δοκιμές στο rF2 και μετά καπάκι AC 312T...αλλά μετά έβαλα πάλι το rF2 :lol: :lol: :lol:

 

Mακάρι να το πάρεις κάποια στιγμή, θα σου πω και ποια mod είναι πολύ καλά !!!

 

Επίσης αν μαζευτείτε καμία 10 ατομα θα το πάρετε με 25% έκπτωση...στέλνετε e-mail και σας κάνουν 25% έκπτωση...

 

 

Ενδιαφέρον ( περίπου 58€ δλδ, ψιλο-παλεύεται ) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To rF2 μου αρέσει πάρα πολύ. Τόσο πολύ που νομίζω ξεπερνά ακόμα και το Assetto Corsa. (ακούς @panosdimp ??? )

 

To μόνο που με σταματά είναι το κόστος του (85$ είναι πολλά ) . Κάποια στιγμή θα το αγοράσω σίγουρα πάντως.

 

Αν θες και επειδή εδώ μέσα δεν νομίζω πως θα βρεις κόσμο, ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Θα βρεις σίγουρα κόσμο που αγαπά το παιχνίδι.

Kανονίστε να σκορπίσουμε δεξιά κι αριστερά τώρα που βρήκαμε μόνιμη στέγη ,σας τρώει ο κ....ς σας μου φαίνεται εδώ ρεύουμε να μαζέψουμε κόσμο παρ΄ όλο που έχουμε τέτοια απήχηση .

Δεν βλέπετε πως έρχονται και φεύγουν σαν αποδημητικά πτηνά?

Εμένα προς το παρών μου φτάνει και μου περισσεύει μια εξομοίωση τώρα αν αποφασίσουμε να αλλάξουμε είμαι μέσα δεν έχω πρόβλημα τα παίζω όλα αλλά όχι ταυτόχρονα μου είναι κομματάκι δύσκολο.

Πάνω από όλα η παρέα και είμαστε μια ωραία και μεγάλη παρέα !

Πες μου όμως mad_dog δεν σου άρεσε το 312t ?

Βρε πες την αλήθεια φοβάσαι να μας αντιμετωπίσεις και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε :p :p :p:D

Το ξέρω έχουμε μαζευτεί πολλοί γρήγοροι εδώ μέσα και τρομάζουμε κόσμο μέχρι που σκεφτόμουν να κάνουμε κανα multiclass να βάλουμε τον Ακη με το Στέλιο με fiat 500 και εμείς οι υπόλοιποι με f1 τι λέτε δεν θα ήταν ισορροπημένος ένας τέτοιος αγώνας? :D

Λοιπόν την Κυριακή όλοι assetto δεν έχει μα μου πρέπει να στηρίξουμε αυτή τη μικρή προλεταριακή ομάδα της kunos μέχρι να γίνει μεγάλη μετά  βλέπουμε τι θα κάνουμε. :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω έχουμε μαζευτεί πολλοί γρήγοροι εδώ μέσα και τρομάζουμε κόσμο μέχρι που σκεφτόμουν να κάνουμε κανα multiclass να βάλουμε τον Ακη με το Στέλιο με fiat 500 και εμείς οι υπόλοιποι με f1 τι λέτε δεν θα ήταν ισορροπημένος ένας τέτοιος αγώνας? 

παιζει να χασουμε ακομα και ετσι :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πήγε τόσο ?

εγώ το είχα πάρει 50 ευρώ όταν είχε πρώτο βγει με lifetime κάτι :p

ωραίο game αλλά κάπου το έχασαν με τις προθεσμίες 

τόσα χρόνια beta 

και όταν το κάνουν release το DX9 θα είναι για τα μουσεία 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα γραφικά δεν έχουν καμία σημασία. Έμένα με ενδιαφέρει η συμπεριφορά, τα physics, η αλληλεπίδραση του αυτοκινήτου με τον δρόμο, η δυνατότητα setup, κανόνες σημαίας (δεν έχει κανένα άλλο) ο δυναμικός καιρός (βρέχει εκεί που δεν το περιμένεις, μπαίνεις για αλλαγή ελαστικών και μετά από δύο γυρούς σταματά, εκεί είναι που λες, το ρισκάρω και δεν μπαίνω για αλλαγή ή συνεχίζει να βρέχει και είσαι σαν το παπί στην λίμνη). Η αγωνιστική γραμμή είναι μοναδική, η γόμα στον δρόμο που γλυστράει και άλλα πολλά που απλά είναι απόλαυση.

Το δε feeling του FFB και η οδήγηση απλά σε άλλο επίπεδο.

 

Φυσικά δεν λέω να σκορπιστούμε και ούτε επειδή εμένα μου αρέσει το rF2 λέω μάγκες ελάτε rF2. Απλά εκφράζω την προσωπική μου άποψη. Εννοείται ότι εδώ υπάρχει μια ενεργή παρέα, περνάμε όμορφα με το AC και από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει sim που θέλει να επενδύσει χρόνο και χρήμα.

 

@panosdimp θα σου πω την αμαρτία μου...χτες έκανα δοκιμές με την Ferrari 643

 

 

Και το αγαπημένο μου McLaren MP4/6 με συμπλέγκτη και H

 

 

Mετά λέω άντε ας κάνω ακόμη μια προσπάθεια με το AC και την 312T...εντάξει καλό είναι αλλά έκανα δύο-τρεις γύρους κάπου στο 2.30 και μετά όπως είμαι ξανά στο rF2...δηλαδή για μένα δεν έχει νόημα να τρέχω στο AC όταν έχω το rF2.

Θα τρέξω στο AC για την παρέα, όχι όμως επειδή μου αρέσει.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα γραφικά του rF2, εμένα μου αρέσουν. Είναι καθαρά, ευκρινή, ελαφριά και αποδίδουν ένα ωραίο ρεαλιστικό τόνο.

 

Πάντως είπαμε τέλειο sim δεν υπάρχει. 

Στο rf2 είναι απίστευτη η αλληλεπίδραση της ασφάλτου και των ατμοσφαιρικών συνθηκών σε πραγματικό χρόνο.

Στο AC , ο συντελεστής τριβής ναι μεν αλλάζει αλλά είναι σε όλη την πίστα ο ίδιος.

Γουστάρω τρελά τον πιο hardcore χαρακτήρα του rF2 (stall μηχανής, false starts, 1st gear, γύρος σχηματισμού, γύρος εισόδου και ένα κάρο πράγματα που θα έπρεπε να έχει το AC από το v1.0 ).

 

Από την άλλη το rF2 δεν έχει lasercanned tracks , δεν έχει road cars και στηρίζεται πολύ σε mods άρα χάνει σε fidelity. Και αυτό είναι ένα τεράστιο μειονέκτημα.

Στο AC ξέρεις ότι αν πχ πάρεις την F40 στο Mugello, θα έχεις ένα 95% απόδοση της πραγματικότητας. Στο rF2???

Στο AC (θα) έχουμε ηλεκτρονικά διαφορικά, έχουμε εξομοίωση aero κτλ .

 

Εκεί που γουστάρω τρελά είναι αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω δλδ το "Το δε feeling του FFB και η οδήγηση".

Το AC εκεί είναι καταπληκτικό. Αλλά στο rF2 έχω μια αίσθηση που δεν μπορώ να περιγράψω. Είναι σαν να νιώθεις το λάστιχο να παραμορφώνεται στις στροφές, τις αναρτήσεις να δουλεύουν κτλ . Και στο AC το νιώθεις αλλά δεν είναι τόσο άμεσο ενώ πολλές φορές φαίνεται και ψεύτικο (έχω όλα τα effects OFF).

Πάντως περιμένουμε βελτιώσεις στο FFB από το AC και ίσως κλείσει η ψαλίδα.

 

Κλείνοντας να πω, πως όπως νιώθω όταν πάω από το Raceroom στο AC, κάπως έτσι νιώθω (οκ όχι τόσο πολύ) , όταν πάω από το AC στο rF2.

Σαν να ανεβαίνω επίπεδο εξομοίωσης.

 

Υ.Γ. Παναγιώτη (@panosdimp ) δοκίμασε να δεις το demo όταν θα βρεις μια ωρίτσα.  . Έχει 2 αυτοκίνητα στο Silverstone αλλά με όλες τις δυνατότητες (καιρού κτλ).  Θα με ενδιέφερε η άποψή σου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη (@panosdimp ) δοκίμασε να δεις το demo όταν θα βρεις μια ωρίτσα. . Έχει 2 αυτοκίνητα στο Silverstone αλλά με όλες τις δυνατότητες (καιρού κτλ). Θα με ενδιέφερε η άποψή σου.

 

Δεν είχα αμφιβολία για τις διαγνωστικές σου ικανότητες αλλά μιας και το πρότεινες είπα να το δοκιμάσω κι εγώ ,όπως θα χεις ήδη καταλάβει συμφωνώ πως το ffb είναι ανώτερο απ΄ ότι στο assetto ,ευτυχώς κατάλαβα γρήγορα πως έπρεπε να βγάλω το smoothing ,ρυθμίσεις άπειρες και της αρεσκείας μου ,τα γραφικά είναι μια απογοήτευση που το πιθανότερο είναι να μην το καταλαβαίνεις μέσα στον αγώνα παρά μόνο όταν θα πας αργότερα να απολαύσεις το replay πράγμα που δεν θα γίνει γιατί θα απογοητευτείς .

Οι πίστες δεν έχουν καμιά σχέση με αυτές του assetto η του rre μια αίσθηση gtr2 και ούτε, τα αυτοκίνητα απ΄ ότι καταλαβαίνω ολίγα

Εμένα μου προκάλεσε και ένα μπέρδεμα με το logitech profiler μετά την εγκατάσταση του rf2 o profiler αρνείται να ξεκινήσει οποιοδήποτε παιχνίδι οπότε πάνε στράφι όλα τα κουμπιά που είχα περάσει επάνω ,έφαγα τα λυσακά μου το επανεγκατέστησα χωρίς επιτυχία έσβησα και κάποια κρυφά αρχεία που προτείνανε μερικοί από τα  app data κάτι profiles αλλά τίποτα,όπως καταλαβαίνεις κάποιον έπρεπε να εκδικηθώ ίσως είμαι άδικος αλλά εκδικήθηκα το rf2 κατευθείαν απεγκατάσταση.

Αυτό που με ανησυχεί όσον αφορά στο ασσέττο είναι πως με τον προσανατολισμό τους να χει αλλάξει και να στοχεύουν στην αγορά των κονσολών δεν πρόκεται να δουλέψουν κατά τη γνώμη μου πολύ πάνω στο στοιχείο που θέλουμε δηλαδή τη hard core simulation.

Aς είναι όμως κι έτσι το ασσέττο μια χαρά είναι και το απολαμβάνουμε κυρίως όπως έχω ξαναπεί λόγω της παρέας για μένα αυτός ο παράγοντας είναι ο πιο καθοριστικός ,τώρα βέβαια αν κάποιος έχει χρόνο είναι τυχερός γιατί μπορεί να ασχοληθεί αν αυτό θέλει και με τις άλλες δύο εξομοιώσεις και δεν μιλώ επ'  ουδενί για το project cars :p:D .

Τρέμετε αύριο θα πέσουν κορμιά καθάρισα τα ποτενσιόμετρα και τοποθέτησα τη g27 πάνω σε wheelstandpro deluxe κάτι τέτοιο :p:D .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμές με την Williams FW14 του Nigel Mansell

 

 

 

Xρόνος κάπου στο 1.18.1xx

 

Kατεβαίνει αν έχεις καλό setup.

 

To mod είναι το asrformula με τα αθάνατα F1 του '91 !!!

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα γραφικά είναι καλά. Δεν είναι επίπεδο PCars.

Όταν όμως οδηγήσεις στο rF2 δεν έχει νόημα πλεόν να μιλάς για γραφικά. Η οδήγηση είναι σε άλλο επίπεδο με οτιδήποτε υπάρχει αυτήν την στιγμή και αυτοπροσδιορίζεται σαν sim.

O ήχος τουλάχιστον είναι πολύ καλός αν τουλάχιστον αυτό σε παρηγορεί.

Επίσης στο replay τα είχα λίγο κατεβασμένα αφου τρέχω σε 3 οθόνες και δεν θέλω να έχω καθόλου lag.

Θα ανεβάσω ένα replay με full.

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.