Jump to content



Μετρήσεις, scaling κλπ σε Sandybridge (2600K)


Freedom

Recommended Posts

Φίλε Freedom, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ! Μπράβο σου για την όρεξη και την υπομονή...

Εγώ πρόσφατα απέκτησα έναν 2600Κ με μία Z68X-UD5-B3... Οπότε πέρασα το F9 BIOS και άρχισα να "παίζω" με τα ρεύματα και τις συχνότητες. Το Prime95 με έχει μ@μήσει, καθώς στα 4.5GHz περνάει LinX και OCCT με 1.3V, ενώ για να μην πετάξει BSOD ###124 στο Prime95 στην ίδια συχνότητα, θέλει τουλάχιστον 1.325V...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 184
  • Created
  • Last Reply

Oooooooooooook.

Ας το πάμε πάλι απο την αρχή...;)

Χθες λοιπον εκανα μια σειρά απο τεστς/μετρήσεις με σκοπό να δώ θερμοκρασίες και Vcore σε πραγματικές συνθήκες στα 5Ghz (εχει "κατοχυρωθεί" αυτή η συχνότητα εδώ και καιρο), να αξιολογήσω την D14 υπολογίζοντας θερμοκρασίες το καλοκαίρι και να δώ αν θα κάνω την κινηση για νερό κοκ.

Τα τεστς εγιναν στο Battlefield 3, στην πίστα Kaffarov, 17-21 λεπτά κάθε μέτρηση (αναλογα με τα κεφια-νευρα), ε και αφού το τεστ εγινε με παιχνίδι εγιναν και οι αναλογες μετρήσεις στην καρτα γραφικών default και OCed για να αξιολογηθεί και η H100. Συνολικά έχω 6 sessions, με συνδιασμους του 2600Κ στα 3.4 και στα 5Ghz, της GTX580 default και τέζα, τους ανεμιστήρες της Noctua και της Η100 στα 5V και στα 12V κοκ.

Τα αποτελέσματα που έχουν σχεση με το scaling, Vcore, cpu utilization, θερμοκρασίες cpu κοκ θα ποσταριστουν εδώ, ότι εχει σχεση με την καρτα γραφικών θα ποσταριστουν σε άλλο θέμα.

Το logging των FPS ανελαβε το Fraps (απο την αρχή της πιστας μεχρι και το σημείο με το ελικόπτερο), για όλα τα υπόλοιπα υπευθυνο ειναι το AIDA64.

Οτι ρυθμιση υπάρχει στο BF3 και ότι ρυθμιση υπάρχει στον driver ειναι τα παντα όλα ΤΕΖΑ.

Ξεκινάμε με το scaling...4 συνδιασμοι, cpu μαμά και τέζα, gpu μαμά και τέζα.

Επειδή τα τεστς αυτά ΔΕΝ ειναι λουπες είναι λιγο ασυμμετρα αλλα τα συμπερασματα σας θα τα βγάλετε ευκολα και πλεον (@#!$@$@#$@@#$) φυσικά και δεν αποτελουν εκπληξη...

Τώρα, για να μην ξαναέχουμε το χθεσινό φιάσκο θα ξεκινήσουμε με μια επιβεβαιωση/επαλήθευση.

2 runs για 2600Κ 3.4Ghz, GTX580 stock, σε αυτή την φάση δεν σας απασχολουν οι ενδειξεις 5 και 12V αυτά είναι ξεχωριστες μετρήσεις για να ελεγξω θερμοκρασίες.

dual34.gif

Οκ, 2 ξεχωριστά runs, δειχνουν οκ.

2 runs για 2600Κ 5Ghz, GTX580 950/2300, (για τα 5 και 12V ισχύουν τα ιδια).

dual5.gif

Οκ, δείχνουν μια χαρά, μην σας ανησυχεί το οτι στα 12V είναι πιο σύντομο, ήμουν σε κατάσταση αμόκ οταν επαιζα...

ΤΩΡΑ ας πάμε με ασφάλεια να δουμε το διαγραμμα για τους 4 διαφορετικους συνδιασμους. Αγνοειστε τις ενδειξεις 5V/12V ειναι για να θυμάμαι ποια raw data έβαλα σε περίπτωση που υπάρξει προβλημα, διαλεξα τα 4 runs που είχαν οσο περισσοτερο similar run time.

totgraph.gif

Πολύ ωραια, ΑΥΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ όντως βγάζει νοημα, δεν βλέπω τιποτα παράλογο, συνεχίζουμε με τις μέσες τιμές FPS.

avr.gif

Φυσιολογικότατο, βγάλτε τα συμπερασματά σας... ;)

Τα υπολοιπα εν καιρώ γιατι θέλουν "χτένισμα" τα logs σε excel κοκ.

Enjoy.

ΥΓ1: mods/admins, ευχαριστώ παιδες. ;)

ΥΓ2: το HT ειναι ενεργοποιημενο, κάτι που παρατήρησα ειναι οτι τα κολληματάκια λογω HT στα 5Ghz δεν υπάρχουν ή δεν γινονται αντιληπτά (σε μενα τουλάχιστον, δεν εχει σημασια αν η καρτα ειναι μαμά συχνοτητα ή τεζα). Ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τώρα το "τίμημα" σε Vcore (και αργότερα θα δουμε και τι μας στοιχίζει αυτο το Vcore σε θερμοκρασία) και το κυριότερο να πάρουμε και πολύ μικρη ιδέα για τα οφελη του να κανεις OC με offset (και σε συνδιασμό με το additional turbo voltage για να πέσει και το Idle Vcore).

Παραθέτω και τις 6 μετρήσεις, ουσιαστικά 2 σας ενδιαφέρουν, οποιαδήποτε στα 3.4 και οποιαδήποτε στα 5Ghz αλλα αφου υπάρχουν ας εχουμε και καλύτερο στατιστικό δειγμα.

Διαγραμμα Vcore καθόλη την διαρκεια του BF3, απο το διπλό κλικ για να "ανοιξει" έως και το "Exit" για να τερματιστεί. Οι "πτώσεις" του Vcore είναι το "offset/δυναμικό-σειριακό VID ή οπως αλλιώς θέλετε να το πειτε" σε δράση (σε αυτή την κατάσταση, αναλογα με την συχνότητα και το φορτίο ανα στιγμή προσαρμόζεται και το Vcore, κοινως, θα πάρει όσο θέλει όταν πρεπει, δεν θα πάρει κατι παραπάνω, δουλεια του overclocker με offset ειναι να ρυθμισει έτσι το offset - και άλλες παραμετρους- ουτως ώστε ακόμα και στο πιο ακραίο load η cpu να πάρει αυτό που θα ζητήσει ουτως ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει, αλλιως ασταθεια. Σημειώνω οτι αν ετρεχα Linx οι γραφικές θα ήταν σημαντικά προς τα επανω, αν ετρεχα Prime θα ήταν λιγο πιο πανω, αν ετρεχα πιο ελαφρια εφαρμογή σημαντικά πιο κάτω και αν ηταν idle στα 5Ghz θα μιλαγαμε για 0.95V και στα 3.4Ghz για κάτω απο 0.9V)

Vcoregraph.gif

Στην αρχή που υπάρχουν οι "πτώσεις" είναι η εκκινηση και η περιηγηση στο μενου, ανάλογα με το load η cpu παιρνει το ανάλογο Vcore. Μην το μπερδεψετε με το Vdrop, ΔΕΝ είναι Vdrop.

Πάμε για το μέσο Vcore για όλες τις περιπτώσεις.

AvgVcore.gif

Πάμε στο μαξιμουμ ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ PEAK Vcore (και το γραφω με κεφαλαία γιατι πρεπει να καταλάβετε οτι μπορεί μονο ΜΙΑ φορά στα 20 λεπτά να επιασε στιγμιαια αυτές τις τιμές).

MaxVcore.gif

Πάμε και στο μινιμουμ peak Vcore το οποιο θα σας δώσει και μια πολυ καλή ιδέα για τις τιμές του Vcore σε Idle.

MinVcore.gif

Το επομενο ποστ θα είναι σχετικά με το θερμικό "τιμημα", until then, enjoy... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά μεγάλη διαφορά στο vcore (average,max) έστω και αν είναι ο cpu OCed με offset!

Σε συνδυασμό και με το προηγούμενο post των επιδόσεων,συμπεραίνει κανείς ότι μόνο αυξημένες θερμοκρασίες και κατανάλωση(θόρυβο,φθορές κτλ) θα έχουμε,παρά διαφορά στις επιδόσεις!

Περιμένω την θερμοκρασία(delta) να είναι 25-30% παραπάνω στα 5Ghz και την κατανάλωση γύρο στο 20%.

Link to comment
Share on other sites

Τοοοοοο λοιπον...

Εχουμε 6 μετρησεις θερμοκρασίας οπως και στην περιπτωση του Vcore, απο το διπλό κλικ για να ανοιξει το BF3 έως και το Exit.

Ψυκτρα Noctua D14, ΝΤ-Η1 (δεν εχει αλλαχτει τους τελευταιους 2 μηνες), 3 NP14 εγκατεστημένοι, μετρήσεις για 5V (μολις που "γυριζουν" οι ανεμιστήρες) και 12V (full tilt), open bench case, θερμοκρασία δωματίου 15-16C καθόλη την διαρκεια όλων των τεστ.

Υπαρχουν 2 διπλές μετρήσεις (εννοώ οτι για αυτο το θρεντ δεν εχουν νοημα αφου οι διαφορες τους ειναι στον χρονισμο της καρτας γραφικών), τις παραθέτω και αυτές για στατιστικούς ή άλλους λογους (καποιος θα παρατηρήσει 1C peak temp επάνω οταν η κάρτα ειναι OCed ανεξαρτήτως συχνότητας).

Πάμε...

3.4Ghz, minimum οι ανεμιστήρες

1.gif

3.4Ghz, minimum οι ανεμιστήρες (αλλα OC στην vga)

2.gif

3.4Ghz, maximum οι ανεμιστήρες

3.gif

5Ghz, minimum οι ανεμιστήρες

4.gif

5Ghz, minimum οι ανεμιστήρες (αλλα OC στην vga)

5.gif

5Ghz, maximum οι ανεμιστήρες

6.gif

Και ένα διαγραμμά για την απολυτη max peak θερμοκρασία που "έπιασε" ο πιο θερμος πυρήνας κατα την διαρκεια των τεστς.

peakcoretemp.gif

Παπαλα, δεν ξέρω αν έχει νοημα να σας βγάλω και διαγραμματα CPU utilization ανα περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Στα 5GHz και με χαμηλωμένους τους ανεμιστήρες της D14 και έχεις μόνο 60 βαθμούς σε gaming? Νομίζω πολύ πολύ καλά... Θενκς και πάλι για τις αναλυτικές μετρήσεις και την υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Στα 5GHz και με χαμηλωμένους τους ανεμιστήρες της D14 και έχεις μόνο 60 βαθμούς σε gaming?

Yeap...καλα λογικό ειναι, δεν έχει τρελλο ούτε πλήρες (π.χ ολοι οι πυρηνες +80%) cpu utilization συγκρινόμενο τουλάχιστον με τα στρεσοπρογράμματα (ίσως τελικά να πρέπει να ποστάρω και τα cpu utilizations)...

Ενδεικτικά, 12αωρο Prime95 στα 5Ghz με ακριβώς τις ιδιες ρυθμισεις αλλα με 14C θερμοκρασία δωματίου, το max peak temp του θερμοτερου πυρνηνα που καταγράφτηκε ήταν 78C, προφανώς με 12V τους ανεμιστήρες, αλλα εκει μιλάμε για 100% τα παντα όλα και μεγαλύτερο μέσο Vcore απο το BF3... ;)

Οχι ενταξει, προσωπικά δεν μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η θερμοκρασία...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Freedom δεν κλωνοποιείς τον εαυτό σου ?

Χρειάζομαι βοήθεια για κάποιες ιδέες που έχω για το site :D

Congrats anyway, keep on... testing ;)

Ευχαριστω αδερφέ. :T:

Υπαγε οπίσω μου βελζεβούλη!!! :baby:

Βρε ασε με να ηρεμήσω... :T:

ΥΓ: οκ το ομολογώ, τωρα που "τελειωσα" με αυτον τον επεξεργαστή μου λείπει η διαδικασία της χαρτογραφησης και του fine tuning...πες με ανωμαλο αλλα προτιμώ να χαρτογραφώ και να κανω fine tuning παρά να παίζω παιχνιδια...φακ...αντε να μην μου την δώσει και με τα λεφτα που θα εδινα για μια γομαρο-υδροψυξη τσιμπήσω κανέναν 2700Κ και ξεκινήσω απο την αρχή παλι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club of finding no joy in gaming ;)

Ειμαι παλαιό μέλος Bill και σε αυτό το club δυστυχώς...η χαρτογράφηση και το fine tuning είναι μια πρόκληση που δεν βαριέμαι ποτέ...αλλα ρε γμτ ξερεις τι με θλίβει?

Αυτο που ειχα πει τις προάλλες...κάποτε - για μενα τουλαχιστον - το OC ηταν αναγκαίο απο την αποψη οτι επαιρνες το συχνοτικό σου "δωράκι" το οποίο ειχε αμεση εφαρμογή στα καθημερινά μου applications...κατα βάθος ήταν το τερπνον μετα του ωφελίμου.

Τώρα εχει καταντήσει να είναι απλά - μιλαω για μενα προσωπικά παντα - χόμπι...γμτ, εχω φτασει στο σημείο να μετανιώνω που δεν ασχολουμαι με video editing, rendering κοκ...οποτε εχεστηκεν η Φατμέ αν εχω χαρτογραφήσει τα παντα όλα μεχρι και τα 5Ghz (με το Vcore budget που εγω θεωρώ οτι μπορώ να "πληρώσω")...αφου πάλι στην πράξη στα 3.4Ghz τον τρέχω όταν ανοιγει...

Πως αλλαζουν οι εποχες ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Δύο πραγματάκια ακόμα παιδίά.

Τα αποτελέσματα της cpu για το BF3 μπορείτε να τα συνδιάσετε με τα αποτελέσματα της gpu για το BF3 σε αυτό το θρεντ: http://www.thelab.gr/water-cooling/gtx580-kai-h100-diiiiiiiiiig-106075.html

Επειδή πραγματικά θα ήθελα περισσοτεροι OCers να αφήσουν πίσω τους το fixed vcore και να πάνε σε offset (ναι ειναι πιο μπελαλιδικο) θα ήθελα να σταθμουμε λίγο στο διάγραμμα του Vcore:

Vcoregraphexp.gif

Στην αρχή λοιπον του τεστ έχουμε μικρό load γιατι απλα μιλάμε για περιηγηση στο menu, το δυναμικο/σειριακο VID είναι χαμηλό, το τελικό Vcore ανα στιγμή ειναι το offset που "προστιθεται" (μπορει να ειναι αρνητικο ή θετικο, στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι αρνητικο) στο VID, συν το additional turbo voltage (παντα θετικο), σύν την αντιστάθμιση του LLC στην πτώση τάσης (εδώ είμαστε στο extreme=100% οπότε ουσιαστικά μπουστάρουμε και λίγο) μείον το οποιο Vdrop λόγω φορτίου.

Στα 5Ghz, 950/2300 (5V) βλεπετε μια τεράστια χαραδρα...αυτό ειναι επειδή "έχασα" (και οποιος κοροιδέψει κατάρα δίνω να μην μπορει να ανεβάσει τον Sandybridge πανω απο 4.4Ghz με λιγότερο αο 1.5V! Κανονίστε!) οπότε ειναι το σημείο που ξαναφορτώνει το τελευταίο check point (φαινεται και απο το αντιστοιχο διαγραμμα gpu utilization και gpu temp στο αλλο θρεντ).

The "Da looser moment" απο την "σκοπια" της καρτας γραφικών:

4GTX580950Mhz115Vfans5V2600K5Ghz.gif

Οι τελικές μεγάλες χαραδρες ειναι η έξοδος απο το παιχνίδι.

Οτι περισσευει ειναι το BF3 εν δράση, σε όλες τις περιπτωσεις υπαρχουν λιγο μεγαλυτερες χαραδρες, ΔΕΝ ειναι Vdrop, ειναι στιγμες του παιχνιδιου που το load είναι μικρότερο απο το μέσο (αρα μικρότερο δυναμικο/σειριακο VID την συγκεκριμένη στιγμή, άρα μικρότερο Vcore).

Στο πρώτο ποστ αυτού του θρεντ http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/linx-avx-prime95-small-fft-kai-blend-103870.html υπάρχουν 4 εικόνες, 1 σε idle, οι υπολοιπες 3 σε full load αλλα με διαφορετικούς τυπους φορτιου. Το όλο ζουμι ειναι να παρατηρήσετε τις ενδειξεις "CPU VID" του AIDA64. Και οι 4 εικονες ειναι ακριβώς απο το ιδιο session (ιδια συχνοτητα, ιδιες ρυθμισεις), παρατηρήστε πως αλλάζει το "CPU VID" (και για την ιδια εφαρμογή μπορει να αλλάξει περισσοτερο απο 2 φορές αναλόγως του τι φορτίο έχει εκεινη την στιγμή, το Linx ειναι ενα πολύ ακραίο αλλα καλο παράδειγμα).

ΥΓ: Τωρα, το AIDA για μενα ειναι πολυεργαλείο αλλα ενω μπορεις να λογκάρεις τα παντα, για το "CPU VID" δεν υπήρχε ανάλογη επιλογη. Με ένα request στο forum τους ( CPU VID logging? - AIDA64 Discussion Forum ) φαίνεται οτι το συμπεριέλαβαν (δεν το εχω κατεβασει ακομα, αλλα εμενα πλεον μου ειναι αχρηστο) και αυτό οπότε τα πράγματα πλεον για τους επιδοξους offset-ο-OCers που χρησιμοποιούν την συγκεκριμένη εφαρμογή γινονται πολυ πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

super δουλεια....

Αλλα ξεχασες το wattometro για κερασακι στη τουρτα.

Αν και δεν πρεπει να υπαρχει αλλο τοσο καλορυθμισμενο συστημα @5ghz με αερα και μαλλον αθορυβο..θα ηθελα να ξαναδω στα τοσα διαγραμματα και καταναλωση...μιας και στο gaming τουλαχιστον δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο.

Παντως και για μενα δλδ τον τελευταιο χρονο και βαλε με καλυπτει στο επακρο μια προταση σου...

Τώρα εχει καταντήσει να είναι απλά - μιλαω για μενα προσωπικά παντα - χόμπι...γμτ, εχω φτασει στο σημείο να μετανιώνω που δεν ασχολουμαι με video editing, rendering κοκ...οποτε εχεστηκεν η Φατμέ αν εχω χαρτογραφήσει τα παντα όλα μεχρι και τα 5Ghz (με το Vcore budget που εγω θεωρώ οτι μπορώ να "πληρώσω")...αφου πάλι στην πράξη στα 3.4Ghz τον τρέχω όταν ανοιγει...

Tζαμπα watt..ιδιως το συστημα που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

super δουλεια....

Αλλα ξεχασες το wattometro για κερασακι στη τουρτα.

Γκρρρρρρρρρρρρρρρρ...δεν έχω το καταλληλο όργανο για να καταγράφει W (και να κρατάει εστω τις peak τιμες), έχω ενα φθηνο kill o watt μονιμα στο κάτω μερος του μονιτορ μου αλλα ήταν δυσκολο να παιζω και ταυτόχρονα να τσεκάρω έστω peak τιμες (οχι οτι δεν εριχνα στα πεταχτά ματιές, μην λεμε και ψεμματα, λολ)... ;)

Οπότε αν μιλάμε για την συνολικη πλεον κατανάλωση με τα μέσα που διαθέτω θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον αλλος ενας ανθρωπος (εγινε και ξημερώματα τρομάρα να μου'ρθει)...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για να δούμε και πως συμπεριφέρεται το Load Line Calibration (LLC) σε idle και full load οταν το Vcore ρυθμίζεται με το offset.

Εχουμε 5 μικρά sessions, ένα για κάθε μια διαθέσιμη τιμή LLC στην motherboard μου (Asus P8P67 EVO):

Normal (0%)

Medium (25%)

High (50%)

Ultra High (75%)

Extreme (100%)

Σε κάθε session το AIDA64 ξεκίναγε μαζί με τα Windows και logαρε τα πάντα.Τα πρώτα 2.5-3 λεπτά ειναι idle. Υπενθυμίζω οτι ουσιαστικα το συστημα δεν ειναι ποτέ idle, όχι μέσα απο τα Win τουλάχιστον. Εν συνεχεία, ακολουθουν 2 λεπτά Linx AVX ακριβώς επειδή μεχρι στιγμής ειναι το μεγαλύτερο φορτίο που έχω δει για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή, άρα παιρνουμε την μαξιμουμ τιμή VID (είπαμε, "παιζουμε" με offset, οχι με fixed Vcore), άρα παιρνουμε τις μαξιμουμ τιμές Vcore. Ακολουθουν αρκετά δευτερολεπτα idle και τέρμα.

Για να απομονώσουμε την συμπεριφορά του LLC, διαλεξα μια συχνότητα την οποία ήδη χρησιμοποιώ εδω και μήνες με LLC=Normal, τα 3.4Ghz (Speedstep enabled, C1E enabled αρα σε idle 1.6Ghz). To offset σε όλα τα sessions ειναι -0.14V. Tο μονο πραγμα που αλλάζει ανα session ειναι το LLC.

Διαγραμμα και των 5 sessions:

ΥΓ: στην "idle" κατάσταση τα "spikes" που βλέπετε οφείλονται στο γεγονός οτι κάτι "γινόταν" εκεινή την στιγμή απο πίσω, ανέβηκε το VID αρα και στιγμιαία το Vcore. Σε κάποια sessions ετυχε να γινει, σε άλλα οχι.

post-58-1416075941,6954_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαγραμμα μόνο για Idle και για τα 5 sessions:

ΥΓ: Οπως και στην αρχή του προηγούμενου διαγράμματος, στην "idle" κατάσταση τα "spikes" που βλέπετε οφείλονται στο γεγονός οτι κάτι "γινόταν" εκεινή την στιγμή απο πίσω, ανέβηκε το VID αρα και στιγμιαία το Vcore. Σε κάποια sessions ετυχε να γινει, σε άλλα οχι.

post-58-1416075942,1666_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαξιμουμ Peak Vcore ανα περίπτωση σε Full Load:

image009.gif

Μινιμουμ Peak Vcore ανα περίπτωση σε Idle:

image008.gif

ΥΓ: μην αγχώνεστε για την τιμή του "Medium", η διαφορά ειναι ελάχιστη, θεωρείστε το σφαλμα μετρησης ή καλύτερα λόγω μικρού στατιστικου δείγματος. Για την ακρίβεια ΕΙΝΑΙ μικρό το στατιστικό δείγμα μιας και η μαξιμουμ peak τιμή που εχει καταγραφει σε "απειρα" sessions στα 3.4Ghz με Normal LLC και με -0.14V offset σε οποιεσδήποτε συνθήκες είναι 1.056V ενώ το αντίστοιχο μινιμουμ 0.856V. Αρα ουτως ή άλλως ειναι ενδεικτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε στις μέσες τιμές...

Μέσες τιμές σε Idle:

image006.gif

(για τις αποκλίσεις ισχύει οτι έγραψα προηγουμένως περι στατιστικού δείγματος)

Μέσες τιμές σε Full Load:

image007.gif

Mέσες τιμές συνολικά για όλη την διάρκεια κάθε session (idle + full load)

image005.gif

Ελπίζω να είναι χρήσιμες οι μετρήσεις και να σας βοηθήσουν να ψιλοκαταλάβετε τι effect έχει το LLC. Ακόμα καλύτερα θα φαινοταν σε fixed Vcore (οπότε εκει θα μπορουσαμε να ψιλο- αλλά ΠΟΛΥ "ψιλο" - υπολογίσουμε και το Vdrop και να δουμε πως συνεισφέρει το LLC) αλλα what the heck, ειναι απλή διαδικασία οποιος θέλει σε πολύ λιγη ώρα κανει τα πειραματάκια του και βγάζει τα συμπεράσματα του.

;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.